Jump to content
Shipfriends

Οδηγήτρια (IMO 7340954)


Recommended Posts

ελα τωρα. στην ελλαδα ηρθε ως οδηγητρια για καποιον απο τους βεντουραιους.

st something ηταν εκει στα βορεια

ΥΓ1 ο εφοπλιστης ειχε βαλει τοτε φωτο στη δεξαμενη billιαδη;).

ΥΓ2 φαινεται το σημαιακι της P&O στην πλωρη

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ετσι, το 94 για μια σεζον ο Αντωνης Βεντουρης εφερε αυτο το γιγαντα :), περασε ενα καλοκαιρι Ηγουμενιτσα Πριντεζι και τους το ξαναπουλησε πισω σε πιο καλη τιμη :rolleyes:

Edited by proud_ionian
copy post
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ, εδώ σαν ST OLA με τα σινιάλα της P&O. Η φωτό από το faktaomfartyg.se.

Περίμενα ότι θα δυσκολέψει λίγο τους φορουμίτες, αλλά οι παππούδες ακομα θυμούνται...

@ proud, την φωτό του πλοίου στου Βασιλειάδη δεν την έχω δει στον Ε, ενδεχομένως να ήμουν αγέννητος τότε που δημοσιεύτηκε...

Edited by proud_ionian
copy post
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι φωτογραφια της πλωρης του βαποριου απο τη δεξαμενη προς τα πανω. δεν ειμαι σιγουρος αν συνοδευε αρθρο για το βαπορι ή απλα ηταν γαρνιτουρα για αλλο κομματι.

@enas chiotis οδηγητρια σκετο ηταν

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερο-Proud μαλλον δε θυμαται καλα. :D Η καλλιτεχνικη αυτη φωτο ηταν του Αγιος Νεκταριος (επισης του Αντωνη Βεντουρη) Ηταν ληψη με τη φωτογραφικη τοποθετημενη στα βαζα και να κοιταει προς τα πανω. Του Οδηγητρια απλα ειχε δημοσιευτει μια φωτογραφια εν πλω με τα σινιαλα της Ventouris Lines και αναφορα στο συντομο περασμα του στις κουτσομπολιστικες σελιδες ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερο-Proud μαλλον δε θυμαται καλα. :D Η καλλιτεχνικη αυτη φωτο ηταν του Αγιος Νεκταριος (επισης του Αντωνη Βεντουρη) Ηταν ληψη με τη φωτογραφικη τοποθετημενη στα βαζα και να κοιταει προς τα πανω. Του Οδηγητρια απλα ειχε δημοσιευτει μια φωτογραφια εν πλω με τα σινιαλα της Ventouris Lines και αναφορα στο συντομο περασμα του στις κουτσομπολιστικες σελιδες ;)

Αγαπητε γερο Neptune μια χαρα θυμαται ο proud κιας εγερασε :D, μιλαμε για τετρασελιδο ή ισως και παραπανω με τιτλο "πεφτουμε δεξαμενη με το ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ" και αναλογο ρεπορταζ με φωτο απο τον δεξαμενισμο του παπορο στου Βασιλειαδη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια και ψαχνουμε το Ναξος στην απω ανατολη αν καποιος πεσει πανω του μην το ξεχασει ε? :D

Εχουμε και γι αυτο το κρουαζιεροπλοιο θεμα :P Αν και κατι μου λεει πως αυτο μας εχει χαιρετισει πολυυυ πολυυ παλια και ας εμφανιζεται in service και μαλιστα με το ιδιο ονομα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από χρόνια έτυχε να ακούσω από κάποιο Κιμωλιάτη ότι το πλοίο το έφερε στην Ελλάδα ένας Κιμωλιάτης ποντοπόρος πλοίαρχος και το πήγε κατευθείαν στην Κίμωλο, όπου το περίμενε ο καπτά Κώστας Βεντούρης και με τις οδηγίες του οποίου έδεσε στο μώλο. Το μεταφέρω δε με επιφύλαξη, γιατί αυτός που τα έλεγε μιλούσε για πλοίο «θηρίο» που έδεσε με δυσκολία. Και βεβαίως μόνο θηρίο δεν μπορούσε να χαρακτηρισθεί το ΟΔΗΓΗΤΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μιλουσε για το Bulk Carrier Οδηγητρια που ειχε ο "μπαμπας" καπτα-Κωστας Βεντουρης και οχι γι αυτο το πραμα που ανηκε στο γιο του Αντωνη?

Link to comment
Share on other sites

Το .... θηριο στο Πέραμα, περαστικό για επισκευές. Για να πώ την αλήθεια προσωπικά μου άρεσε λόγω μεγέθους και γραμμής, πάντα συμπαθούσα αυτού του είδους τα πλοία.

Αραγε θυμάται το πέρασμα του SOLIDOR απο την Ηγουμενίτσα ο φίλος Neptune?

Παππού :) Proud για σένα, να σου θυμίσω πάλι την κοψιά του.

post-61-128326998719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επεσα τυχαια σε αυτην την φωτο εδω βλεπουμε ενα πλοιο με τα συνιαλα του βεντουρη αλλα δεν εχω καμια πληροφορια , θα μπορουσε καποιος να πει παραπανω πραματα για το πλοιο;

Screenshot_20220114-180917_Chrome.jpg

οτο του brend crause

Edited by polmyt
πηγη φωτο
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...