Jump to content
Shipfriends

Σχολιο: νικος καββαδιας... αφιερωμα


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Τον τελευταίο καιρό έχει κυκλοφορήσει ένα νέο βιβλίο για τον Ν. Καββαδία με τίτλο "Ο Δαίμονας Χόρευε Μέσα του" από το Μήτσο Κασόλα. Ενδιαφέρον έκδοση μιας και για τον Καββαδία μιλούν άνθρωποι που ταξίδεψαν μαζί του.

Εκτός από το φωτογραφικό υλικό που είναι ενδιαφέρον λύνονται και μερικές απορείες (που γράφτηκαν εδώ μέσα) σχετικά με την σχέση του με τον Σεφέρη.

Κακή παρένθεση για μένα η ιστορία για τη δικαστική διαμάχη του συγγραφέα για το προηγούμενο βιβλίο του για τον Καββαδία που παρουσιάζεται εκτενώς και ψιλοκουράζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Πρόσφατα διάβασα τα πεζά του Καββαδία "ΛΙ", "ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ", και "ΣΤΟ ΑΛΟΓΟ ΜΟΥ" τα οποία και συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και τα τρια συγκλονίζουν (κατ'εμέ πάντα) με την περιγραφή, τη λεπτομέρεια (ειδικά το "ΛΙ") και τη γλαφυρότητά τους. Ο λόγος μπορεί να ειναι απλός αλλά παραμένει σοκαριστικά πολυεπίπεδος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 11 months later...
  • 1 year later...

111 χρόνια συμπληρώνινται σήμερα απ' τη γέννηση του μεγάλου ποιητή. Ο Νίκος Καββαδίας, ποιητής των «μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων» γεννήθηκε στις 11 Iανουαρίου 1910 σε μια μιρκή πόλη στην περιοχή του Χαρμπίν της Μαντζουρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συμπληρώνονται σήμερα 112 χρόνια από τη γέννηση του Νίκου Καββαδία.

Η προσφορά του ανεκτίμητη, όπως βέβαια και η μελοποίηση του έργου του από το Θάνο Μικρούτσικο.

Ένα απόσπασμα που με είχε συγκλονίσει όταν διάβασα τη "Βάρδια" (Εκδόσεις Κέδρος, 1985, 13η έκδοση, σελ.85) ήταν αυτό εδώ:

"Δίκιο έχεις, του είπα μαλακά. Μα τούτα εδώ που σπας, τα έχω φτιάσει εγώ, δουλεύοντας βάρδιες. Κατάλαβες;"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...