Jump to content
Shipfriends

Αλέξανδρος (IMO 6912384)


Recommended Posts

  • 5 months later...

Πως κυλάει αλήθεια ο χρόνος? Πέρασαν επτά χρόνια, απο προηγούμενο σχόλιο μου, για το πλοίο αυτό που ανέφερα το πόσο φορτωμένο ήταν. Ορίστε σήμερα και οι φωτογραφίες απο τότε, μαζί με μια αρχική του πλοίου ως ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ.

post-1854-0-15284700-1330181841_thumb.jp

post-1854-0-30031800-1330181857_thumb.jp

post-1854-0-32204800-1330181954_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εκεί ακριβώς έπεφτε Πέτρο, στα 200άρια. Όταν έκανε Ικαριά είχε αναχώρηση 1900 κάθε Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, αν δεν με απατά η μνήμη μου. 

 

Τώρα που μου θύμησες τον Αλέξανδρο, όπως είχα πεί και στην προηγούμενη σελίδα προσπάθησε να κάνει ένα μονάκριβο δρομολόγιο Πειραιά - Ναύπλιο - Ρέθυμνο. Μέχρι το Ναύπλιο καλά, στο Ρέθυμνο όμως το περίμεναν οι ντόπιοι οι οποίοι το εμπόδισαν να δέσει και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως έλεγαν "ο καπετάνιος μπορεί να κατέβει μαζί με το πλήρωμα και θα πάμε όλοι μαζί να πιούμε ρακιές, το πλοίο όμως δεν δένει στο λιμάνι". Και σκέφτομαι φυσικά πως αλλάζουν οι καιροί. Τότε παρακαλούσες να δρομολογηθεί πλοίο στο Ρέθυμνο και σε έδιωχναν. Τώρα έρχεται πλοίο και γίνεται πανηγύρι.

 

Αναρωτιέμαι ποιά ήταν η λογική του Ναυπλίου στο συγκεκριμένο δρομολόγιο. Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι πως στόχευαν σε κίνηση από και πρός την Πάτρα. Αντί δηλαδή το φορτηγό που πάει Ευρώπη ή Δυτική Ελλάδα με αγροτικά προιόντα να βγεί στον Πειραιά και να χάσει χρόνο αλλά και να οδηγήσει ο οδηγός ίσως περισσότερο, να βγεί/μπεί στο/από το Ναύπλιο και να είναι στην Πάτρα ίσως και με το ξημέρωμα, είτε για να επιβιβαστεί σε πλοίο της Ιταλίας, είτε για να περάσει πρός το Αντίρριο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μπορώ να βάλω το χέρι μου στο κατά Ματθαίον, όταν έγινε αυτή η ιστορία, Αρκάδι δεν υπήρχε(ξεκίνησε το 1989). Πλήν όμως αυτό παίζει να έγινε γύρω στο 1988 οπότε είτε είχε γίνει ήδη η αγορά του Αρκαδίου για να δρομολογηθεί, είτε η Ρεθυμνιακή υπήρχε ήδη σαν εταιρεία και ήταν δραστήρια στο να αγοράσει πλοίο. Οπότε δεν ήθελαν για κανέναν λόγο κάποιον άλλον να εμπλακεί στα πόδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε η Ρεθυμνιακη τότε αλλα με το ταχύπλοο Νεαρχος μετέπειτα Κεραυνός . 😝

Οντως Το Αρκάδι ξεκινησε το 1989 οποτε το 1988 θα είχε αγοραστεί και θα είχαν βάλει ολοι οι ντόπιοι χρήματα για αύξηση μετοχικού κεφαλαίου που χρειαζόταν για την αγορά του. 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...
On 8/22/2008 at 5:20 PM, georgios express said:

Ναι, αυτό επίσης είναι ακριβές, είχα μάλιστα και φωτογραφία του (όχι ψηφιακή) στο Ρέθυμνο, την οποία ΜΗΝ περιμένετε να βρώ βέβαια :D.

Όταν θα πάω στα Χανιά, θα βρω τη φωτογραφία απο το Ρέθυμνο, τότε που είχαν αποκλείσει το λιμάνι διάφορα σκάφη, και θα την ανεβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...