Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το αναφερω εδώ μια και δεν μπορώ να το βάλω ως σχόλιο.
Σε φωτογραφία του Gallery για το πλοίο ο φίλος ΝΟΜΙΚΟS που την ανέβασε αναφέρει πως πρόκειται για διαφημηστικό του πλοίου. Στην πραγματικότητα αυτή η φωτό είναι από την αφίσα με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα αναχωρήσεων του πλοίου.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο φίλε Αrtevelde.Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα του πλοίου πρέπει να αναγραφόταν παρακάτω.Απλώς όταν βρήκα την αφίσα κρεμασμένη σε παλιό πρακτορείο δεν περιείχε τα δρομολόγια του πλοίου,γιατί πρέπει να ήταν σκισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες τις κοβανε τις αφισες μαι και δεν υπηρχαν διαφημηστικα πολλα εκεινη την εποχη, οποτε τις κανανε κορνιζες ετσι οπως και αυτη που μας εδειξες ή απλως κραταγανε τη φωτογραφια αν ηταν εφικτό. Τη συγκεκριμένη βέβαια τη θυμάμαι καλά μια και όταν προτοξεκίνησε το πλοίο και πρωτοείδα την αφίσα ήμουν αρκετά μικρός για να μην ξέρω την λέξη comfortable για την οποία πίστευα πως είχε να κάνει με κάποιος είδος τραπεζιού..:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ο ποσειδωνας οταν ηρθε το 1989 αποτελεσε μεγαλη αναβαθμιση για τη γραμμη (με ταχυτητες κοντα σε αυτες των μικρων blue star), αγαπηθηκε και αυτο και ο πλοιαρχος του απο τους επιβατες της γραμμης. κατι το χαος του... paros traffic, κατι οι ατελειες της μετασκευης (βανα σε στεγανο tank) εφυγε πολυ συντομα. βαλτε και οτι η εταιρεια του δεν πιστευε πολυ στην ακτοπλοϊα αυτο δεν αντικατασταθηκε απο ισαξιο.

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφερθηκες στην ταχυητα του πρεπει να σου πω οτι εκεινη την εποχη καναμε 4H και 30 απο ντοκο σε ντοκο το Πειραια - Παρο (και αντιστροφα βεβαια) Το μονο ελλατωμα που θυμαμαι εγω να ειχε απο πλευρας ξενοδοχειακου ηταν οι αρκετα μικρες καμπινες του εν συγκριση παντα με αλλα πλοια της εποχης. Θυμαμαι τοτε ειχε και αυτο σταθερη καθημερινη αναχωρηση 18,30 απο Πειραια και 11,45 απο Παρο, χειμωνα - καλοκαιρι..

Link to comment
Share on other sites

Μετα τη μετασκευη και την προσθηκη βαρους αρχισαν τα ζορια.

Να ρωτησω κατι αλλο. Σε αυτη τη φωτο φαινεται με αλλο visor σε σχεση με αυτο που το γνωρισαμε στην Ελλαδα. Γνωριζει κανεις γιατι εγινε αυτη η αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τωρα θυμηθηκα ενα περιστατικο απο ταξιδι μου με τον Ποσειδωνα τον 15-Αυγουστο του 1995, αν θυμαμαι καλα. Το πλοιο ειχε αναχωρηση 1915 αν δεν με απατα η μνημη μου, η ωρα εχει παει λιγα λεπτα πριν, ενω ο καπτα-Κουλης ειναι στην αριστερη βαρδιολα με την ενδοσυνεννοηση στα χερια. Καλει τον Υπαρχο στην πρυμνη και του λεει οτι εχει ηδη παρει αδεια απο το Τραφικ για αναχωρηση κι οτι 1915 πρεπει παση θυσια να φυγουμε. Ο Υπαρχος υποσχεται οτι θα ειμαστε ετοιμοι σε 2-3 λεπτα και πεφτει νεκρικη σιγη περιμεντωντας την ετοιμοτητα. Σε λιγο ο καπτα-Κουλης ξανακαλει τον Υπαρχο και τον ρωτα αν ειμαστε ετοιμοι, και ο Υπαρχος απανταει οτι ναι μεν ειμαστε ετοιμοι, αλλα ο ΥΕΝ περπαταει στα Λεμοναδικα και ερχεται για επιθεωρηση. Η απαντηση του καπτα-Κουλη:

"Ρε δεν πα να' ρθει κι ο Θεος ο ιδιος! Μολα-ολα, βιρα καταπελτη"... Και φυγαμε!

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια στα τελευταια του ειχε πεσει πολυ η ταχυτητα του και εκανε την Παρο 5ωρες και 10 λεπτα απο τον Πειραια.

Ήταν και το Παναγία Τήνου 2 τότε στη γραμμή και τα έβρισκε μπαστούνια!Ήταν πάντως πανέμορφο βαπόρι.Κρίμα για άλλη μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Μετα τη μετασκευη και την προσθηκη βαρους αρχισαν τα ζορια.

Να ρωτησω κατι αλλο. Σε αυτη τη φωτο φαινεται με αλλο visor σε σχεση με αυτο που το γνωρισαμε στην Ελλαδα. Γνωριζει κανεις γιατι εγινε αυτη η αλλαγη;

Νομίζω ο Ποσειδώνας είχε κάποιο ξαδελφάκι.....ενδεχωμένος στην πρώτη φωτό να είναι αυτό.....όσο και αν προσπάθησα να θυμηθώ δεν είχα ακούσει ποτέ για μετασκευή στο Visor του βαποριού.......Ίσως κάποιος άλλος μπορέι να βοηθήσει παραπάνω.......

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο Μαστροκόλιας,κατα το 96-97, σε σχετική ερώτησή μου απάντησε αρνητικά.

(η πλώρη παρέμεινε αμετάβλητη)

Μάλιστα μου είπε πως όλο το λιμάνι είχε να λέει για την πλώρη του..

Link to comment
Share on other sites

Η πλωρη ηταν οντως αμεταβλητη οσο το πλοιο ηταν στην Ελλαδα και οντως ηταν απο τις ποιο εντυπωσιακες (οπως οι περισσοτερες της ιταλογαλλικης σχολης) του Πειραια. Ομως απο τις φωτο ειναι σαφες οτι εχει γινει καποια επεμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι η φωτογραφία του πλοίου την οποία επικαλείται ο φίλος Neptune με το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΧΠΡΕΣ με άλλη πλώρη, δεν είναι πραγματική φωτογραφία αλλά μια καλιτεχνική απεικόνιση του πλοίου, βασισμένη στα σχέδια του και πριν αυτό ναυπηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα και αυτη την εκδοχη αλλα και η επομενη φωτογραφια επιβεβαιωνει οτι το βαπορι χτιστηκε με αλλη πλωρη. Ισως η στενοτητα των λιμανιων εκει να τους αναγκασε να το κανουν αυτο? Η να ειχε προβλημα λογω βαρους να σηκωθει το visor και αποφασισαν να κοψουν λιγο τη μυτη. Αν υπηρχε Αλογοσκουφης τοτε θα ελεγα οτι φορολογουσε τα βαπορια με το μετρο :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Σήμερα συζητούσα με ένα φίλο για τον ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ και θυμήθηκα ότι είχε βγει και τραγούδι για παρτυ του.

Κάποτε κάνοντας ζαπινγκ στα κανάλια την εποχή της αυτοκρατορίας του στην Παροναξία πέτυχε το τραγούδι με το βίντεο κλιπ.

Το ρεφρέν έλεγε "καλοκαίρι και χειμώνα στα νησιά με ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ" και το τραγουδούσε ή η Ελένη Λεγάκη ή η Στέλλα Κονιτοπούλο δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μάλλον η δευτερη.Των Κονιτοπουλαίων ήταν γενικότερα η συνθεση και οι στιχοι.

Στο βίντεο κλιπ έδειχνε την ερμηνευτρια πάνω στα καταστρώματα και στις βαρδιόλες του βαποριού να τραγουδάει και σε κάποιες στιγμές φαινόταν κι ο αείμνηστος καπτα Κούλης.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εκεινο που μου ειχε κανει εντυπωση στο βαπορι ηταν τα μεγαλα χειριστηρια τα οποια μαλλον ειχαν τοποθετηθει λιγο ποιο μπροστα και δε χωρουσαν να τα κατεβασεις μεχρι το full στο προσω. Γι αυτο το λογο τα ειχανε στραβωσει λιγο να χωρανε. :rolleyes:

Αυτη την καταραμενη μετασκευη να μην ειχε...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ earl η Λιβανού το τραγουδούσε. Έχω την κασσέτα (ντεν υπήρκαν τότε cd καρντιά μου) και δεν έχω τον τρόπο να το κάνω mp3 αν το καταφέρω όμος θα το ανεβάσω (ελπίζω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δυο φωτο απο την προσπαθεια ανεκλυσης του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ.Το ασπρομαυρο κανει ακομα πιο θλιβερη την εικονα:(

Καπου εχω και κανα δυο φωτο απο το πλοιο εν πλω.Ελπιζω να τις βρω και να τις ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδεψει τους Ποσειδωνες. Προφανως δεν αναφερεσαι στον original αλλα στο Ποσειδων Εξπρες 2, που δεν ειχε καμια μα καμια σχεση με τον θρυλικο Ποσειδωνα.. Ο Ποσειδων ο Β' μας εχει αφησει και αυτος προ πολλου..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αλλο ενα αστρο στην ναξο ηταν ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ μετα τον θρυλο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣΣ και το ΑΡΙΑΔΝΗ των μινωικων .............. τι καραβαρες .....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...