Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Εγώ διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το εάν τελικά το πλοίο θα δρομολογηθεί στη γραμμή και αυτές δεν έχουν σχέση με τις ώρες αναχώρησης.

Παρότι η ώρα αναχώρησης δεν είναι αυτή που θέλει η πλοιοκτήτρια εταιρεία του, το πλοίο ξεκίνησε και την εξωτερική μεταμόρφωση (πλώρη). Μετά από τις δηλώσεις του πλοιοκτήτη του στη συνάντηση των εμπλεκόμενων της γραμμής δεν πρόκειται το πλοίο να μπει στη γραμμή πριν τα μέσα Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υπήρξε κάποια χρονιά κατά τη διάρκεια του Πάσχα από το Πηνελόπη α επί μια εβδομάδα........Γεμάτο μονίμως.......αλλά αυτό μόνο γι αυτή την περίοδο......Ένα δρομολόγιο στις 12 το μεσημέρι για όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού θα ήταν πλήρης αποτυχία.......Από το 8.45 που λέγεται ότι θα ξεκινά ή το 6.25 το πρωί , ίσως θα ήταν προτιμότερο το πλοίο να περάσει στην απογευματινή ζώνη κατά τη γνώμη μου, κατά τις 6.............

Όπως και να έχει το πράγμα, αυτή τη στιγμή που γράφω το πλοίο περιμένει στο ναυπηγείο, χωρίς πλώρη πλέον, να ξεκινήσει η τοποθέτηση της νέας πλώρης........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασιες στο πλοιο φαινονται πλεον και απ'εξω.

Στην πλωρη εχουν ηδη αφαιρεθει καποιες λαμαρινες ενω απο οτι φαινεται μαλλον θα κλεισουν και καποια απο τα πλαινα ανοιγματα του πλοιου.Εργασιες εχουμε και στην πρυμη.Τα ρελια εχουν αφαιρεθει και εχουν κοψει και λιγο απο το deck.

Αναρρωτιεμαι παντως αν εχουν ξεκινησει να φτιαχνουν καπου την νεα πλωρη γιατι δεν φαινοταν να υπαρχει ακομα κατι εκει τριγυρω

gallery_1819_62_630626.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

αποριουλες:

  • πολλα εχουμε πει για το πλοιο, αλλα δεν ειδα πουθενα να εχουμε αναφερει τη χωρητικοτητα του γκαραζ.
  • polmyt τα ανοιγματα που κλεινουν μηπως ειναι για κανενα επιπλεον MES;
  • θα χτιστει πισω απο τη γεφυρα αναμεσα στις τσιμινιερες;
  • βλεπω οτι τρωνε αρκετη λαμαρινα πλωρα (ζωναρια και μαγουλο πρυμα απο τα οκια). ελπιζω να δουμε κατι ωραιο και οχι καμια χοντροκοπια ;).
  • τι πρωτοκολλο θα εχει πλεον;

ΥΓ1: μερικες επιπλεον φωτο απο τον βιο του στο ιονιο και απο την πλωρακλα :D του σε μια παλιοτερη ετησια του.

gallery_1817_62_421241.jpg

ΥΓ2: ειναι απαραιτητο να φτιαχνεται διπλα του ή νεα πλωρη;

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

polmyt τα ανοιγματα που κλεινουν μηπως ειναι για κανενα επιπλεον MES;

Δεν ξερω και για να πω την αληθεια δεν ειχα σκεφτει αυτη την εκδοχη.Βασικα επειδη ειδα τις καθετες λαμαρινες που εχουν τοποθετηθει θωρησα οτι λογικα θα κλεισει το συγκεκριμενο σημειο.

ΥΓ2: ειναι απαραιτητο να φτιαχνεται διπλα του ή νεα πλωρη;

Απαραιτητο δεν ειναι σε καμια περιπτωση,αλλα επειδη ο πλοιοκτητης του εχει δικα του ναυπηγεια θεωρησα οτι ειναι λογικο να κατασκευαζουν εκει την νεα πλωρη

Οπως και να χει θα δειξει σε λιγο καιρο :)

Link to comment
Share on other sites

λίγο πιό δίπλα από του Παναγιωτάκη, στα ναυπηγεία Σαλαμίς.
επειδη ο πλοιοκτητης του εχει δικα του ναυπηγεια θεωρησα οτι ειναι λογικο να κατασκευαζουν εκει την νεα πλωρη

δεν ειναι στα ναυπηγεια του πλοιοκτητη. αν θυμαμαι καλα δεν μπορουν να φιλοξενησουν τοσο μεγαλα πλοια και παντα οι επισκευες/μετασκευες των αικατερινη, πλατυτερα και θεολογου γινονταν παντα σε αλλους ντοκους της ζωνης, αλλα με συνεργεια του παναγιωτακη.

anyway, ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ότι το πλοίο είναι δίπλα στο princess t εντελώς τυχαία, αν ήθελαν να αντιγράψουν την πλώρη αρκούν τα ναυπηγικά σχέδια ίσως και μερικές φωτογραφίες.......Όσο για το princess T όντως στην ιαπωνία είχε όμοια αλλά όχι ίδια πλώρη .....παντως το σαββατο που το ειδα απο κοντα υπηρχε γενικα κινητικοτητα, περπατουσαν καποιοι ανθρωποι στα καταστρωματα...........φωτογραφια της μετασκευης ειναι περιττο να ανεβασω γιατι ανεβηκε ηδη........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αποριουλες:

  • πολλα εχουμε πει για το πλοιο, αλλα δεν ειδα πουθενα να εχουμε αναφερει τη χωρητικοτητα του γκαραζ.
  • θα χτιστει πισω απο τη γεφυρα αναμεσα στις τσιμινιερες;
  • τι πρωτοκολλο θα εχει πλεον;

στις παραπανω αποριες, να προσθεσω μια ακομη: θα προστεθουν χειριστηρια στις βαρδιολες, οπως στο θεολογο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αφου θυμισω ξανα τις αποριες B) να απαντησω μονος μου σε μια :P . οντως χτιζεται λιγο πισω απο τη γεφυρα αναμεσα στις τσιμινιερες. η εξωτερικη του εμφανιση απο οτι φαινεται δεν θα αλλαξει ουσιαστικα (ανεπαισθητες θα ειναι οι αλλαγες, πλην της πλωρης). η νεα πλωρη εχει καμπυλωτη μορφη. θα ειναι σα να ειχε visor και το σφραγισαν. πιστευω οτι θα δειχνει ομορφο.

gallery_1817_62_201380.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
.....μόνο στα σαλόνια μένει να ολοκληρωθεί η μετασκευή.....

Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι. Ας δούμε σε σημερινή φωτό από τα Αμπελάκια την πρόοδο των εργασιών στην κατασκευή της νέας και όμορφης (αν και κάπως "τετραγωνισμένης" ???) πλώρης του πλοίου.

gallery_2102_62_359485.jpg

Link to comment
Share on other sites

......ιδιο αρτεμισια πραγματικα στην πλωρη........αρκετά ομορφη αν κ λιγο <<παραέχει μήκος>> αισθητικά κατα την αποψη μου......δεν είμαι όμως ο αρμόδιος να κρίνω εγώ λες και είμαι κανένας ναυπηγός, ξερουν τι κάνουν και κάποιο λόγο θα έχουν......αντε με το καλό να ολοκληρωθεί και να το υποδεχτούμε στη ραφήνα!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται σαν τσαρουχι :D ετσι οπως την εκαναν,τεσπα θα δουμε στο τελος πως θα ειναι ακριβως.Αυτο που εχω την εντυπωση οτι δεν θα αλλαξει ειναι το ταξιδεμα και το κοπανημα οσο κι αν 'εσβησαν' τα μαγουλα στο καινουργιο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν να μου φαίνεται ότι δεν πολυβιάζονται να το τελειώσουν το πλοίο ??? Αυτή η νέα πλώρη τουλάχιστον, ξεκίνησε να κατασκευάζεται στα μέσα Φεβρουαρίου, και ενώ έχουν περάσει τρεις μήνες ακόμα να ολοκληρωθεί. Χθες που πέρασα από εκεί ελάχιστα έως καθόλου διέφερε η εικόνα του πλοίου από την προ δύο εβδομάδων φωτό (τρία ποστ παραπάνω).

Να συνυπολογίσουμε ότι βρισκόμαστε πλέον στα μέσα Μαίου, και ακόμα δεν έχουν εμφανιστεί - περαστεί τα δρομολόγια του πλοίου στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η λαμαρινοδουλεια στην νεα πλωρη εχει ολοκληρωθει και πλεον απομενει να περαστει μινιο και να βαφτει.Στην πραγματικοτητα δεν πρεπει να ειναι ακριβως τετραγωνη,τουλαχιστον οχι τοσο οσο νομιζουμε.Καποια μαγουλακια εχει βεβαια, αλλα σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηταν

Βαζω και μια κοντινη φωτογραφια λιγο πιο φωτισμενη απο το κανονικο για να φανει καλυτερα η πλωρη

post-1819-0-90384100-1338206391_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Σαν την πλωρη του ΝΕΦΕΛΗ μοιαζει

Δεν εχεις πολυ αδικο. με ψιλοαπογοητευσε παντως το αποτελεσμα. περιμενα κατι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...