Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Σαν να μου φαίνεται ότι δεν πολυβιάζονται να το τελειώσουν το πλοίο

μαντης εισαι;

Μεγάλη Δεξαμενή Βασιλειάδη:

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π 12/06/12-21/06/12

21 θα πεσει, οποτε καλες 29 να ξεκινησει.

αληθεια τι θα κανει 9 μερες πανω;

ΥΓ:08/07 ξεκινα συμφωνα με εκτος ημερησιας διαταξεως αιτημα στο ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aπορία : Το εκτός ημερησίας διατάξεως αίτημα στο ΣΑΣ, αναφέρεται στην "έναρξη εκτέλεσης δρομολογίων στη γραμμή ΡΑΦΗΝΑΣ - ΚΥΚΛΑΔΩΝ από 08-07-2012". Κανονικά, δεν πρέπει να υπάρχει να υπάρχει αναφορά σε συγκεκριμμένη γραμμή ή γραμμές, ώστε να εξεταστεί και αν υπάρχει ανάγκη για την κάλυψη τους ???

Στο ΣΑΣ του προηγούμενου Φεβρουαρίου, στο αίτημα που είχε κατατεθεί αναφερόταν σαφώς η γραμμή Ρ-Α-Τ-Μ, ασχέτως βέβαια από το ότι είχε ζητηθεί δρομολόγηση από .....30 Μαρτίου και τώρα πάμε για Ιούλιο. Πολύ γενικόλογο και πολύ αόριστο δεν είναι αυτό το "ΡΑΦΗΝΑ - ΚΥΚΛΑΔΕΣ" ???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γράφτηκε έτσι επειδή τα συγκεκριμένα νησιά συνήθως αναφέρονται "συλλήβδην" ώς "Κυκλάδες";

Πάντως γιά να κάτση 9 μέρες στην δεξαμενή σημαίνει πως κάτι επιπλέον εργασίες θα έχη να κάνη.Κανένας βολβός στην νέα πλώρη ίσως,κανένα προπελάκι (νομίζω πρίν δέν είχε),όλα αυτά θέλουν τον χρόνο τους.....

Κι'εμένα με ψιλοαπογοήτευσε το αποτέλεσμα,πολύ "μπαλωματίκ" μού φαίνεται.

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο AIS, ετοιμάζεται το πλοίο για να έρθει στην μεγάλη του Βασιλειάδη. Τα ρυμουλκά ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ και ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ VII επί το έργον αυτήν την ώρα στα Αμπελάκια.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι την στρογγυλεμενη πλωρη του να σκαει το κυμα κ να φτανει μεχρι την γεφυρα :wacko:

Δεν εγινε καποια ιδιαιτερη δουλεια απ οτι φαινεται,ειναι σαν να προσθεσαν απλα ενα κομματι μπροστα απο το παλιο visor/καταπελτη.Σιγουρα θα 'κοπαναει' αρκετα αλλα βλεποντας και τις πλωρες των αλλων πλοιων στην γραμμη(superferry,θεολογος,πηνελοπη)δεν εχουν και τεραστια διαφορα.

ΥΓ.Τις πλωρες τις συγκρινω κατω απο τα οκια.Δεξια ειναι ο τυπος ΙΘΑΚΗ και αριστερα των ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ/ΘΕΟΛΟΓΟΥ(και σε μικροτερο βαθμο των ΠΗΝΕΛΟΠΗ/SUPERFERRY).

post-2049-0-15533800-1339498392_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε καποια ιδιαιτερη δουλεια απ οτι φαινεται,ειναι σαν να προσθεσαν απλα ενα κομματι μπροστα απο το παλιο visor/καταπελτη.

oχι ακριβως. εχει φαγωθει αρκετα το μαγουλο κατω, πισω και μπροστα απο τα οκια. δεν νομιζω οτι μπορουσε να γινει κατι περισσοτερο. η αλλη επιλογη θα ηταν ριζικη αλλαγη πλωρης, οπως ειχε γινει και στο ionian star

Link to comment
Share on other sites

Στις Δυτικες συζητιεται εντονα παντως πως αν τα κακαρωσει ενας απο τους 2 συμβατικους απο Σεπτεμβρη τοτε δεν ειναι καθολου απιθανη η καθοδος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμενα μου φαινεται σαν τσαρουχι :D ετσι οπως την εκαναν,τεσπα θα δουμε στο τελος πως θα ειναι ακριβως.

Confirm το τσαρουχι :o Ειναι τοσο χαμηλο(λιγα deck)το πλοιο,που φαινεται τεραστια η πλωρη σε σχεση με το υπολοιπο.Τεσπα,μακαρι να του βρουν γραμμη να στεριωσει και ολα τα αλλα ειναι για να συζηταμε οι shipfriends.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμένα ΔΕΝ μου άρεσε η νέα πλώρη-ΔΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΙΑ :P -απλά το τονίζω ;) !!!Θεωρώ οτι το μεγαλώνει ηλικιακά το βαποράκι,μακάρι να πάει καλά βέβαια και τα άλλα όλα είναι πρός λαικήν κατανάλωση :P

Edited by mytilene
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα ελεύθερο χρόνο είπα να κάνω μια μικρή εξόρμηση για χάρη του πλοίου στη Σαλαμινα......Ανοιχτά του Περάματος λοιπόν με το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΡΟΥΦΑΣ ξεπρόβαλλε το βαποράκι.......

Και έλεγα ποιο να μου θυμίζει αυτή η πλώρη......Μπορεί να βουτάει μέσα με τον καιρό, αλλά έτσι με τα μαγουλάκια μου αρέσει πολύ προσωπικά.......

post-2780-0-31455900-1340923682_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω τελικα μου θυμιζει αρκετα το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ πριν τις παρεμβασεις στην πλωρη.Οτι θα κοπαναει,θα κοπαναει αλλα απο την αλλη δεν μπορω να φανταστω οτι δεν θα θα υπαρχει βελτιωση στο ταξιδεμα του σε σχεση με πριν την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα εχει καμια βελτιωση. Ουσιαστικα τιποτα δεν αλλαξε που να βελτιωσει το κοπανημα... Επειδη γλυκανανε λιγο τα μαγουλα δε σημαινει οτι θα πηγαινει και κυρια... Εγω θεωρω οτι η αλλαγη εγινε πιο πολυ για να μη φυγει κανας πλωριος καταπελτης σε καμια δυνατη αυγουστιατικη σφαλιαρα και τρεχουμε παρα για να βελτιωθει το κοπανημα. Αν ηθελαν να αλλαξουν συμπεριφορα στο ταξιδεμα τοτε θα το εκαναν σαν το Ιονιαν Σταρ η καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δρομολόγια έχουν βγάλει? Κοίταξα στο οpenseas και στο site της εταιρείας και δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Δεν θα έπρεπε να έχουν δημοσιοποιηθεί, 4-5 μέρες πριν την έναρξη δρομολογίων?

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...