Jump to content
Shipfriends

Maria G (IMO 7521223)


Recommended Posts

κατι τρεχει με τους διπλα.

το ro ro της Med Lines παραμενει δεμενο στο κεφαλι του 1 της πατρας απο την κυριακη και δεν εκτελεσε κανενα δρομολογιο αυτη την εβδομαδα.

με εξαιρεση τις δυο πρωτες εβδομαδες του στη γραμμη, οποτε εκανε τρια ταξιδια την εβδομαδα, ποτε δεν εκανε τρια δρομολογια. συνηθως εκανε τεταρτη και παρασκευη και εδενε πατρα απο κυριακη μεχρι τεταρτη.

γενικα απο οτι ακουγεται η κινηση του ειναι κατωτερη των προσδοκιων.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που ξερω σιγουρα ειναι οτι οταν αγοραστηκε ειχε 3/4 μηχανες με πολυ σοβαρη ζημια. Για την κινηση του δεν εχω μαθει τιποτα οποτε δεν μπορω να πω

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω εγιναν εκτεταμενες επισκευες στο μηχανοστασιο με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα.

δε νομιζω οτι ειναι μηχανικα τα προβληματα παντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως δεν υπάρχει κίνηση. Τα πλοία του Πρίντεζι , πχ. το Ionian Sky που είδα εχθές ήταν γεμάτο φορτηγά.Έχει πολύ μεγάλη κίνηση αυτήν την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με πληροφοριες, δεν θα ξαναταξιδεψει στη γραμμη.

κατα πασα πιθανοτητα εχει ναυλωθει στο εξωτερικο. η κινηση σε ασυνοδευτα ηταν κατωτερη του αναμενομενου

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος οτι αυτη θα ηταν η καταληξη του. Εγω που ειμαι λιγο ασχετος απο αυτα τα θεματα. Αυτοι που τη βρηκαν την κινηση οταν κανανε τους υπολογισμους τους? Τεσπα. Δεν ξερω αν καποιος μπορει να επιβεβαιωσει οτι ναυλωθηκε για δρομολογια απο Καναρια νησια σε Ισπανια. Ισως τις επομενες μερες βγει κατι ποιο σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

φευγει αυριο απο πατρα. σε πρωτη φαση βενετια συρια ναυλωμενο (μαλλον απο τον grimaldi) για τη μεταφορα βαρεων οικοδομικων οχηματων (μπουλντοζες κλπ) και μετα απο κανενα διμηνο οταν ληξει αυτη η ναυλωση παιζει το ενδεχομενο της ισπανιας

EDIT

εφυγε αποψε τελικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

οπως λεω και στο δελτιο πατρας σημερα ειχε μεθορμισει στο 13 κεφαλι αλλα δεν παρατηρηθηκε καμια δραστηριοτητα γυρω του.

οταν ειχε φυγει για τον grimaldi ειχε ακουστει οτι θα εφευγε για 2 μηνες και μετα θα πηγαινε στην ισπανια (βαλεαριδες; μαλδιβες; κατι τετοιο)

Link to comment
Share on other sites

εφυγε παλι με τη γαλανολευκη πλεον στην πρυμη του. αυτος ηταν και ο λογος της συντομης επισκεψης, η αλλαγη σημαιας. τωρα αλλαξε ναυλωτη (αλλο κλαδο των grimaldi) και θα κανει λιβορνο παλερμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε μου,με το θάρρος της "συναδελφικότητας" θα σου κάνω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση. Πραγματικά ωραίες οι φωτογραφίες που σκανάρεις στο forum, όμως κατά τη γνώμη μου εάν το copyright έμπαινε λίγο πιο διακριτικά θα ήταν ακόμα πιο όμορφες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γλωσσες της Πατρας λενε (Proud σου φαγαμε τη δουλεια :) ) για το ως ανω πλοιο οτι ειται εχει πουληθει ειται οτι προκειται να ναυλωθει στις Μινωικες για επικινδυνα φορτια στο Ηρακλειο...

Παντως σημερα εφυγε παλι απο το λιμανι και πηγε στη ραδα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οντως το πλοίο ερχεται στην Σαλαμίς σύντομα αλλα μου κάνει εντύπωση η κίνηση αυτή. Με 3 ro/ro στην γραμμή και με την ΑΝΕΚ να φέρνει καινούργιο (ναυλωμένο) ro/ro νομίζω οτι θα είναι καταστροφή... Απο ταχύτητα ξέρετε πόσο πάει?

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση της saliamis είναι μελετημένη και οχι τυχαία. Ας μην ξεχνάμε ότι η Κυπρος ανήκει πλέον στην Ευρωπαική κοινότητα και το εμπόριο πλέον με την Ελλάδα και τις άλλες χώρες της Κοινότητας διενεργήται υπό άλλες συνθήκες. Να είστε σίγουροι ότι απο την άνοιξη θα δουμε και πάλι f/b μεταξύ Ελλάδας-Κύπρου μέσω Κρήτης ή Ρόδου να εκτελούν δρομολόγια όπως Πάτρα-Ιταλία.Πάντως το Aegean glory την Πέμπτη το απόγευμα στο Κερατσίνι είχε full το πάνω garage.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το μπλε χρώμα του πλοίου στις πάντες έγινε ενιαίο και όχι σε επίπεδα όπως ήταν πριν. Αυτό θα βοηθήσει στο να κρυφτεί λίγο το χάλι που είχε η πλώρη γύρω από τα όκια!

post-17-128326969869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...