Jump to content
Shipfriends

Θάσος Ι (ΙΜΟ 8742692)


polmyt

Recommended Posts

Οπως εχουμε δει και παλαιοτερα στα ναυπηγεια Ψυχαλη κατασκευαζεται το αμφιδρομο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΙΙΙ.

Η καθελκυση του βαποριου εχει γινει μιας και πριν λιγο το βαπορι εθεαθηκε να κανει δοκιμαστικα στα περιξ του Πειραια.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Tο Πρωτοπόρος αναχωρεί μετά το Πάσχα για Θάσο σύμφωνα με δημοσιεύματα του τοπικού τύπου.

To Πρωτοπόρος ΙΙΙ απο προχθές στη δεξαμενή Χαλκίδας. Χθεσινή φωτο που έχουν αρχίσει να του αλλάζουν τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι των αμφίπλωρων, θα μου πείτε γιατί το βάζω στο ΙΙΙ και όχι στο IV. Θέλω να δείξω τα τελευταία ...ίσως παιχνίδια των δύο αδελφών πλοίων. 4 ωραίες φωτο ( για μένα) με τα δύο αυτά ωραία πλοία. Πρωτοπόρος ΙΙΙ - Πρωτοπόρος IV σημειώσατε Χ. 1,2,3,4. Χαρισμένες σε όλους τους αμφίπλωρους φίλους

Link to comment
Share on other sites

Πουληθηκε οριστικα λοιπον.Ξερουμε ποτε με το καλο θα ανεβει στη Θασο και με τι ονομα?

Με το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV εχει διαφορες?Δεν εννοω εξωτερικα που ειναι ολοιδια αλλα σε μηχανες,ταχυτητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε polmyt το νέο του όνομα θα είναι Θάσος Ι. Δεν έχω ακόμη φωτο με το νέο του όνομα. Μάλλον την άλλη εβδομάδα θα φύγει για Θάσο. Όταν έχω νέοτερα θα τα μάθετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους αμφίπλωρους φίλους. Το Πρωτοπόρος ΙΙΙ με αλλαγμένα τα χρώματα, αλλά όχι ακόμη το όνομα. Κατα πληροφορίες που έχω σε λίγες ημέρες η αναχώρηση του για Θάσο. Χαρισμένες σε όλους. 1, 2, 3, 4, 5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του πλοίου. Καπετάνιος του Θάσος Ι είναι πλέον ο Cpt. Ράλλης, ένας άξιος ναυτικός τον οποίο τον ξέρω προσωπικά και του εύχομαι καλά ταξίδια σε αυτόν και το πλήρωματου. Φωτο τώρα απο την πρώτη μέρα του Θάσος Ι στη Θάσο. Χαρισμένες σε όλους τους φίλους του απο Ερέτρια-Ωρωπό και σε αυτούς που σύντομα θα αποκτήσει στη Θάσο. 1, 2, 3, 4, 5.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Το Θάσος Ι από το Σάββατο 15 Μαΐου βρίσκεται στο λιμάνι της Θάσου και εδώ μπορείτε να δείτε κάποιες φωτογραφίες από την άφιξη και την υποδοχή του πλοίου από τους κατοίκους και εκπροσώπους της ΑΝΕΘ.

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει πολυ ομορφο ,η γραμμη αναβαθμιζεται ,το μονο κακο ειναι οτι μεχρι να ανεβεις ,κατεβαινεις ,και τωρα που δεν χρειαζονται μανουβρες πλεον μειωνεται ο χρονος του ταξιδιου.Για να δουμε θα προλαβουμε να το χαζεψουμε εντος και εκτος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους τους αμφίπλωρους. Οι δουλιές προχωρούν στο νέο στολίδι της Θάσου, το Θάσος Ι. Χαρισμένες σε όλους τους φίλους του πλοίου. 1, 2, 3.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο αμφίδρομο και του πάνε τα χρώματα της ΑΝΕΘ! Εντυπωσή μου είναι ή φαίνεται λίγο τεράστιο σε σχέση με τα υπόλοιπα της γραμμής? Τι μήκος έχει? Αν κάνανε το παρθενικό ταξίδι την επόμενη βδομάδα, κάτι θα μπορούσε να γίνει να βρεθούμε και πάνω. :)

Ευχαριστούμε πολυ για τις φωτογραφίες Παντελή!

Edited by thanosp
Ευχαριστίες
Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 100 μετρα μηκος νομιζω οτι εχει και πρεπει να ειναι και το πιο μεγαλο που εχει παει ποτε στη γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πρέπει να είναι το μεγαλύτερο απο όλα όσα έχουν υπάρξει ποτέ στη γραμμή. Συντηρεί την πρωτιά του προηγούμενου Θάσος I το οποίο και αυτό ήταν η μεγαλύτερη παντόφλα που είχε ποτέ η ΑΝΕΘ με τα 78 του μέτρα. Merci polmyt. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι μερικά πράγματα που δεν μπορώ να τα καταλάβω. Τόσο μεγάλο έξοδο ήταν πια (ολόκληρο πλοίο αγοράσανε) να ξυλώσουν τα ανάγλυφα γράμματα του πρώην ονόματος του, και στην θέση τους να γράψουν το νέο όνομα έστω και χωρίς ανάγλυφα ??? Ειλικρινά δεν γνωρίζω το κόστος, ίσως πράγματι να ήταν δυσβάστακτο......:confused:

Τι να πεις, άβυσσος οι ψυχές των ανθρώπων.....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

....Τόσο μεγάλο έξοδο ήταν πια (ολόκληρο πλοίο αγοράσανε) να ξυλώσουν τα ανάγλυφα γράμματα του πρώην ονόματος του....

Ας στρίψω το μαχαίρι ακόμη περισσότερο στον ΣΕΙΡΙΟ :P

...ακόμα εμφανίζουν το παλιό Θάσος Ι στο στόλο τους, αντί να έχουν το καινούργιο, που υποτίθεται είναι το καμάρι τους τώρα.

Μιας και ο Π100 παραπονιέται που δεν έχει βάλει η ΑΝΕΘ φωτογραφίες του Θάσος Ι ας του αφιερώσω 2 φωτογραφίες. Μια μετωπική έξω απο το πλοίο στο Λιμένα της Θάσου και μια μέσα απο το γκαράζ κατα την άφιξη στην Κεραμωτή το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...