Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Από τα λεγόμενα των προαναφερθέντων φίλων είναι φανερό ότι έχουμε να κάνουμε με μία κλασσική κόντρα εντός του λιμανιού σε συνθήκες παροναξίας.

Είναι φανερό ότι ο Βεντούρης ήθελε να αποφύγει την καθυστέρηση η οποία θα προερχόταν από την μανούβρα πρόσδεσης του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ για αυτό κι ενώ προπορευόταν το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ έστω και μισή βαποριά έδωσαν μαζί πεντάλεπτο.

Δεν διευκρινίζεται όμως η θέση του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ όταν το ΝΑΞΟΣ το περνούσε και ήρθαν στα 2 μέτρα.

Κατευθυνόταν προς την προβλήτα?

Εκανε αριστερή στροφή εκείνη την ώρα?

Εκανε ανάποδα ευθυγραμισμένος με την προβλήτα όπου θα έπεφτε?

Διότι αν τον έβλεπε ο πλοίαρχος του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ότι τον περνούσε πχ από αριστερά κι αυτος παραταύτα ξεκίνησε την αριστερή στροφή έχει κι αυτός κάποια ευθύνη σαφώς λιγότερη από αυτή του Βεντούρη.

Βέβαια δεν νομίζω να έγινε έτσι αλλά είναι κι αυτό μια εκδοχή.

Σαφής ευθύνη η οποία και θα πνιγεί από κάθε είδους πόρισμα που θα βγει έχει το λιμεναρχείο το οποίο οφείλει να ενημερώνει τους πλοιαρχους για την κινήση των άλλων πλοίων μέσα στο λιμάνι(αν υπάρχουν που είναι δεμένα...) καθώς επίσης και για τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες.

Πάντως και οι 2 πλοίαρχοι είναι από τους συντηριτικούς πλοιάρχους της ακτοπλοίας(ο Καρυστινός δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς με αυτό το βαπόρι)και προκαλεί εντύπωση το συγκεκριμένο συμβαν.

Πάντως τέτοια περιστατικά καλό θα ήταν να αποφεύγονται προς χάρην της ασφάλειας των επιβατών και του πληρώματος πόσο μάλλον σε αυτό το λιμάνι οπου το παρελθόν μιλάει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Για το συμβαν σα γεγονος δεν μπορω να πω τιποτα μη οντας μαρτυρας. Αλλα ομολογω πως δυσκολευομαι να το πιστεψω απο την αποψη οτι μου φαινεται κομματακι οξυμωρο να μπηκε στον κοπο το Μπλου Σταρ να κοντραριστει με το Δημητρουλα που δεν ειναι σε καμια περιπτωση ανταγωνιστης του, ουτε οσον αφορα την κινηση της γραμμης αλλα ουτε και σαν επιπεδο πλοιου. Τοση πρεμουρα πια?

Link to comment
Share on other sites

Ισως Νικ είναι αυτό που λέω παραπάνω.Οτι δεν θα ήθελε να περιμένει να μανουβραρει πρώτα το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ και μετά το πέρας της πρόσδεσης του να ξεκινήσει να κάνει κι αυτός την μανούβρα.

Μήπως ήθελε να αποφύγει αυτό το 5αλεπτο-10αλεπτο που θα καθυστερούσε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολοι οι λογοι που παει το μυαλο μου μου φαινονται αστειοι να μην πω τιποτα πιο βαρυ και φαω κανενα ban. Το Ναξος τι να φοβηθει απο το Δημητρουλα. Και για λογους πρεστιζ δηλαδη το ενα εφυγε στις 4.00 το αλλο 5.30. Οποτε μονο που φτασανε μαζι ειναι αρκετο. Το να θελεις να δεσεις και μεσα να κανει μανουβρα αλλο πλοιο μου φαινεται αντισυναδελφικο και απαραδεκτο γιατι δεν μιλαμε για δυο πειρατες αλλα για δυο πλοιαρχους ΕΠΙΒΑΤΙΚΩΝ με 1300 ατομα στην ξεφτυλα το καθενα. Και 10 λεπτα να καθυστερουσε μπορουσε να τα πιασει μετα οποτε... Η κακια η ωρα και η μαγκια θα μας φαει...

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε ολα δειχνουν οτι το bsn πηγε να προλαβει να δεσει πριν το δημητρουλα.

ειναι αδικαιολογητο αυτο που εγινε μιας και τα πλοια δεν ειναι ανταγωνιστικα ουτε στη γραμμη ουτε σε ποιοτητα. καποιοι δε λενε να βαλουν μυαλο

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ένα γεγονός με το Blue Star Naxos και το Εξπρές Ποσειδών στο λιμάνι της Νάξου πριν δυο χρόνια μου φαίνεται!! Που το Blue Star το προσπέρασε μπαίνοντας στο λιμάνι της Νάξου, και στη Νάξο κατέβηκε ο καπετάνιος του Εξπρές Ποσειδών (Περουλακης) και μόνο που δεν ήρθαν στα χέρια με τον αντίστοιχο πλοίαρχο!! Και έχει ξαναγινεί φέτος κοντά στη Σύρο τον Μάρτιο εγώ ήμουνα στο Μαρίνα και το Blue Star Naxos μας πέρασε στο ακρωτήρι πριν την είσοδο του λιμανιού και έκοψε κατευθείαν για να μπει μπροστά από το Μαρίνα, έτσι ώστε να περάσει το Blue Star Paros που έβγαινε από το λιμάνι!! Και όπως μου ειχε πει ο A/Φ της γέφυρας, ότι τους περνάνε και μετά κατευθείαν μπαίνουν μπροστά στη πορεία τους, σαν μην υπάρχουν!!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν όντως το ΙΘΑΚΗ τότε με το ΠΟΣΕΙΔΩΝ. Τα αδερφά ΠΑΡΟΣ ΝΑΞΟΣ δεν είχαν έρθει ακόμα. Εγώ νομίζω ότι κι αυτό το περιστατικό είχε γίνει στην Πάρο χωρίς να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Opos ke na exi pedia afta ine aparadekta pragmata. I asfalia prepi na ine pano apo ola.Palia ine gegonos oti oi ploiarxi piezontan apo anothen na kontraroun tous antagonistes alla tora den nomizo oti iparxi tetios logos. Afta ta fenomena eprepe na ixan eksalifthi.

Link to comment
Share on other sites

Παλι εξω απο την Παρο να προσθεσω ενα περιστατικο την πρωτη χρονια του Ποσειδωνα(ενας ειναι ο Ποσειδωνας, κι ενας ο καπτα-Κουλης) με τον Ποσειδωνα να μπαινει στο λιμανι και το Γεωργιος Εξπρες να βγαινει. Τα πλοια εφτασαν το ενα απεναντι στο αλλο σε μια αποσταση 300 μετρα μεχρι που ο Γεωργιος εκανε ολο δεξια... Τελος παντων, ειμαστε και λιγο off-topic B):D

Link to comment
Share on other sites

καλη η αναδρομη στο παρελθον αλλα για το συμβαν δεν μαθαμε. Τελικα το λιμεναρχειο παρου εβγαλε καποιο πορισμα; το συμβαν εγινε κατα την εισοδο ή κατα τη μανουβρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χτες η απιστευτη ομιχλη στην Παρο...Η ορατοτητα δεν ξεπερνουσε τα 2 μετρα και οπως καταλαβαινετε δεν εβλεπες τη μυτη σου...

Μεσα στο τοπιο...θριλερ λοιπον κατεπλευσε και το ΡΟΜΙΛΝΤΑ χτες στις 17,40 με προορισμο τον Πειραια.Οι σκηνες που διαδραματιστηκαν απιστευτες..

Το πλοιο συνεχως εκανε σηματα με τη μπουρου ωστε να δηλωνει τη θεση του μεσα στο λιμανι καθε στιγμη,κατι αλιευτικα επισης για να μην τα παρει μαζι του και το ωραιοτερο της ιστοριας:Καποια φορτηγα που περιμεναν στο λιμανι αναβοσβηναν τα φωτα τους δημιουργωντας ετσι αυτοσχεδιους φανους προκειμενου να βρει...την προβλητα!

Απιστευτο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδια περίπτωση, πριν μερικά χρόνια, ανεβαίνοντας Βενετία με το EL GRECO, οι Ιταλοί είχαν κλείσει το λιμάνι για λόγους ασφαλείας και δέσαμε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση περιμένοντας να σπάσει η ομίχλη, αφού μπήκαμε απο την Τσότζια...

Link to comment
Share on other sites

Eχτες που βρισκόμουν κι εγώ εν πλω είχε μια ελαφρά ομίχλη κοντά στην Σέριφο και μάλιστα το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΠΑΡΟΣ μέσω vhf μας ρώτησα αν έχει προς Πειραιά ομίχλη κάτι που μου έκανε περιέργεια γιατί μέχρι τότε δεν έιχε ομίχλη που να σου κάνει πρόβλημα.

Προφανώς στην Πάρο τράβηξε ότι και το ΡΟΜΙΛΝΤΑ για αυτό θέλανε να δουν παραπάνω τι γίνεται.

Τέτοια ομίχλη Σπύρο που περιγράφεις είχα δει μια φορά εν έτη 1995 ή 96.Πήγαινα ημερήσια μαθητική εκδρομή στην Ύδρα και στις 8 το πρωί που φύγαμε με το ΕΥΤΥΧΙΑ αδυνατούσες να διακρίνεις το ΝΑΙΑΣ ΙΙ που ήταν μισή βαπορία μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει στο Παναγία Εκατονταπυλιανή το καλοκαίρι του 2001 γυρνώντας από Αμοργό στη Σχοινούσα!! Περιμέναμε να πέσει η ομίχλη, δια αλλιώς που να πας στο στόμα του λύκου (λιμάνι)??

Link to comment
Share on other sites

To ΠΑΡΟΣ οχι αλλα το ΝΑΞΟΣ τραβηξε τα παθη του Ιησου μεχρι να δεσει...Ευτυχως για το ΠΑΡΟΣ η ομιχλη ειχε υποχωρησει αρκετα μεχρι να πιασει στο λιμανι... :D

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως ειναι αρκετα δυσκολο υπο αυτες τις συνθηκες να δεσουν στο λιμανι....Οπως και να χει ομως ο "ηρωας" της υποθεσης ειναι ο πλοιαρχος του ΡΟΜΙΛΝΤΑ που και χωρις ηλεκτρονικο μεσο ή καποιο ιδιαιτερο βοηθημα εδεσε στο λιμανι και δεν πηρα και κανεναν παραμαζομα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατι για προχτες με την πολυ βροχη που ξεχασα να γραψω...

Το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ εν μεσω της μεγαλης μπορας ειχε αγκυροβολησει εν μεσω του κολπου της Παροικιας και περιμενε εκει για περιπου 15 λεπτα αφου η ορατοτητα ηταν περιορισμενη.

Αφου τελικα κοπασε η καταιγιδα το πλοιο εδεσε κανονικα και συνεχισε το δρομολογιο του για Συρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με μια σεμνη και ομρφη τελετη ο αγιασμος των υδατων σημερα στην Παροικια...Το B.S.PAROS παρον αφου εκεινη την ωρα επιασε λιμανι ενω κατα την αναχωρηση του κι αφου εκανε δεξια στροφη 270 μοιρων με σφυριγματα για τα...χρονια πολλα αναχωρησε για τον προορισμο του... ;)

Αντε και του χρονου να 'μαστε καλα!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...