Jump to content
Shipfriends

Eκτη Ιστορια: Η συγκρουση του ΕΓ/ΟΓ "Athens Express" και της κανονιοφορου “Αντιπλοίαρχος Πεζόπουλος” (P70) το 1977


Recommended Posts

.

Ιστορία Έκτη.

Βρισκόμαστε στην δεκαετία του 1970.

Σε μια γωνιά του Αιγαίου συγκρούονται 2 Ελληνικά πλοία.

Από την σύγκρουση, το ένα από αυτά παθαίνει σοβαρές ζημιές.

Μεταφέρεται ρυμουλκούμενο για επισκευή, αλλά αυτή κρίνεται ασύμφορη και το πλοίο παροπλίζεται.

Το άλλο πλοίο (από ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω) δεν παθαίνει κάτι σοβαρό.

Μάλιστα, το δεύτερο πλοίο 3 χρόνια μετά την σύγκρουση, έτυχε της μεγαλύτερης τιμής που μπορεί να έχει ένα πλοίο στην ζωή του.

Είχε την ευτυχία να περιλαμβάνεται ο γράφων στις λίστες επιβατών του. ;)

Για ποια πλοία πρόκειται ?

Πότε και που συγκρούσθηκαν ?

.

Link to comment
Share on other sites

.

Δος μου χέρι να πιαστώ, να πιαστώ να κρατηθώ.... :mad:

Αν ο Κεφαλογιάννης καταργούσε τον νόμο Παπουτσή και το όριο ηλικίας πήγαινε στα 60 χρόνια, ίσως και να ταξίδευε. :eek:

Πρός το παρόν ταξιδεύει μόνο στις αναμνήσεις μας. :eek:

Για θύματα, δεν γνωρίζω. Πάντως από ότι μπορώ να συμπεράνω, αν υπήρξαν, θα ήταν μικροτραυματισμοί.

Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο.

Εσύ πάντως, αγαπητέ proud, δικαιολογείται να μην θυμάσαι.

Εκείνα τα χρόνια όργωνες τον Ατλαντικό, με το ψωροαιγαίο θα ασχολιόσουνα? :eek:

.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εντυπο αρχειο της εποχης δεν διαθετει το καταστημα. Μπορω να φερω στο νου μου ορισμενα ατυχη συμβαντα της εποχης για τα οποια εχω διαβασει οπως τη φωτια στο ΕΛΕΑΝΝΑ του Ευθυμιαδη, και τη φωτια στο ΚΝΩΣΟΣ του Ευθυμιαδη επισης. Αλλα για συγκρουση γιοκ!

Link to comment
Share on other sites

.

Απάντηση στον Nick:

Δυστυχως εντυπο αρχειο της εποχης δεν διαθετει το καταστημα.
Ομοίως και το δικό μας κατάστημα. Προς το παρόν. :)

Απάντηση στον Χιώτη:

Στο "γωνία του Αιγαίου" μπορούμε να συμπεριλάβουμε και τον Πειραιά?
Σύμφωνα με την λογική που το αναφέρω, ναι. Πάντως, δεν πρόκειται για τον Πειραιά. .
Link to comment
Share on other sites

εν θυμαμαι οπως ειπα το ατυχημα.

αλλα για να λεει ο quizmaster οτι θα ταξιδευε αν το οριο ηλικια ςηταν τα 60 χρονια λογικα θα αφορα καποιο απο τα ιταλικα αδερφα των επανορθωσεων.

λογικα ο μιαουλης ειναι αυτος που επεζησε με minor damages. το αλλο δεν ξερω. καποιο απο τα τρια αδερφα ηταν για χρονια σε μια ντανα με αλλα ξεχασμενα εξω απο τα τωρινα Lamda shipyards.

δεν βρηκα κατι στο διαδικτυο απλα μια υποθεση κανω για να ξεκολησουμε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λιγάκι μεγαλύτερο από τον Ανδρέα και τα αδέλφια του.

Αλλά δεν ήταν ούτε ο Ναύαρχος ούτε ο Μπουρλοτιέρης ούτε ο γιος της καλόγριας, αλλά ούτε και ο Γέρος του Μωριά.

Φτιάχτηκε, μεν, σε κάποια Ευρωπαϊκή χώρα, αλλά όχι στην Μεσόγειο, όπως τα παραπάνω.

Εξ' άλλου αυτό διέθετε και καταπέλτη για το γκαράζ και έπαιρνε και φορτηγά, ενώ η οικογένεια Μιαούλη ανέβαζε με το βίντσι μόνο Ι.Χ στο πλωριό κατάστρωμα.

Νομίζω, ότι σας έδωσα σχεδόν το όνομα του πλοίου :D

.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε Νηρεα να υποθεσω πως μιλαμε για το Ρενεττα του Λατση/Νησος Ροδος των Σταθακη-Μανουσου, παλαιοτερα Deutschland της Deutsche Bundesbahn? Εχω μια φωτογραφια του καμμενο και προσαραγμενο στην Κυνοσουρα αλλα απο την αλλη εσυ μιλησες για συγκρουση και οχι για φωτια...

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου. :D

Εξ' άλλου δεν θα μπορούσε να ήταν γιατί έχω πεί παραπάνω:

Μάλιστα, το δεύτερο πλοίο 3 χρόνια μετά την σύγκρουση, έτυχε της μεγαλύτερης τιμής που μπορεί να έχει ένα πλοίο στην ζωή του.

Είχε την ευτυχία να περιλαμβάνεται ο γράφων στις λίστες επιβατών του.

Το Νήσος Ρόδος (από ότι είδα), μετά την φωτιά το 1978, παροπλίστηκε και δεν ξαναταξίδεψε.

Πάντως είναι πιθανό, χωρίς να το γνωρίζω, το Νήσος Ρόδος να είχε σπεύσει στον τόπο της σύγκρουσης. :confused:

.

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιο απο τα αδελφια των επανορθωσεων και να παιρνει και ΙΧ με καταπελτη...χμμμ... μηπως Αιολις του Ευθυμιαδη, μετεπειτα SOL Phryne του Σολωμονιδη? Αυτο το θυμαμαι σαν SOL Phryne στον Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, ακόμα, βλέπω μαύρο καπνό και υποψιάζομαι ότι θα αργήσει ο λευκός, θα σπρώξω λιγάκι.

Για το ένα από τα 2 πλοία ( στο οποίο αναφέρονται και τα προηγούμενα στοιχεία):

Μέχρι πριν 2-3 χρόνια υπήρχε Ελληνικό ferry με ίδιο όνομα. Μέχρι που του κόψαν την ουρά. :D

Το πρώτο (το αρχικό, όχι το προηγούμενο) όνομα του πλοίου υποδήλωνε και την χρήση για την οποία προοριζόταν. :D

Εάν δεν έχουμε αποτέλεσμα, αύριο θα δώσω και ένα τελευταίο σημαντικό στοιχείο. :eek:

Εάν και πάλι δεν βρεθεί, την Τρίτη θα δώσω την απάντηση. :mad:

.

Link to comment
Share on other sites

.

Αγαπητέ Στάθη, ο προσεκτικός αναγνώστης των στοιχείων που δίνω, δικαιώνεται. :D

Λοιπόν, το ένα από τα 2 πλοία ήταν το "Athens Express" του Κουσουνιάδη.

Ψάχνουμε, συνεπώς, το άλλο πλοίο και τα τι, που και πως της σύγκρουσης.

Δίνω και ένα επιπλέον στοιχείο, αν και τώρα τα πράγματα είναι εύκολα.

Μία ανάλογη σύγκρουση έγινε 19 χρόνια μετά, στην ίδια πλευρά του Αιγαίου, αλλά βορειώτερα.

Με την διαφορά ότι αυτή την φορά επρόκειτο για τραγωδία και όχι για μιά απλή σύγκρουση.

Νομίζω, πλέον, ότι η λύση είναι απλή. Είναι ζήτημα απλών μαθηματικών πράξεων. :confused:

.

Link to comment
Share on other sites

.Μάλιστα, το δεύτερο πλοίο 3 χρόνια μετά την σύγκρουση, έτυχε της μεγαλύτερης τιμής που μπορεί να έχει ένα πλοίο στην ζωή του.

Είχε την ευτυχία να περιλαμβάνεται ο γράφων στις λίστες επιβατών του. :confused:

.

Εκτός, εάν δεν θεωρείς ύψιστη τιμή γιά ένα πλοίο να το τιμήσω δια της παρουσίας μου. :);)

Όσο για το πολεμικό, γνωρίζοντας το επιβατηγό, εύκολα το βρίσκεις. Ειλικρινά, πανεύκολα.

.

Link to comment
Share on other sites

.

Αγαπητέ μου Γιώργο, είναι το "Αντιπλοίαρχος Πεζόπουλος", αλλά όχι αυτό.

Αυτό που λες είναι το εν ενεργεία πλοίο που βγήκε μετά το παροπλισμό του άλλου.

Αν πρόσεξες, ο δικός σου "Πεζόπουλος" ναυπηγήθηκε το 1973 και εντάχθηκε στο ΠΝ το 1995.

Προσπάθησε πάλι, είναι κρίμα να μην βάλλεις γκόλ σε άδειο τέρμα. :)

Link to comment
Share on other sites

.

Σωστά, αλλά δεν βρήκες την κατάλληλη πηγή. Αυτή δεν είναι πλήρως ενημερωμένη. Λέει "fate unknown". :)

Λοιπόν, βρήκαμε τα δύο πλοία. Μένει να βρούμε το που και πότε ακριβώς έγινε η σύγκρουση.

Σε ψυχοβγάζω λιγάκι, αγαπητέ Γιώργο. ;)

.

Link to comment
Share on other sites

.

Εκεί που βρήκες ότι έγινε η σύγκρουση στην Κω και πήγε για σκραπ το 1984, γράφει ότι η σύγκρουση έγινε στις 24 Αυγούστου 1977.

Θεωρώ ότι απάντησες σωστά. Η μπάλα πέρασε την γραμμή και θεωρείται γκόλ.

Νικητές ανακηρρύσονται οι giorgosz (κατά 70 %) και stathis (κατά 30%), γιατί άνοιξε τον δρόμο για την λύση βρίσκοντας το "Athens Express".

Και οι δύο είναι άξιοι συγχαρητηρίων, κυρίως, γιατί αξιολόγησαν και αξιοποίησαν σωστά τα δεδομένα.

Τους συγχαίρουμε, λοιπόν, δημοσίως.

Ακολουθεί η πλήρης απάντηση στο κουίζ.

Ιστορία Έκτη.

Η σύγκρουση της Κανονιοφόρου του Π.Ν. «Αντιπλοίαρχος Πεζόπουλος» (P-70) με το F/B «Athens Express», στις 24-8-1977, στο στενό Ψερίμου-Κω.

Πρόκειται για την Κανονιοφόρο “Αντιπλοίαρχος Πεζόπουλος” (P70) και το F/B “Athens Express” του Κουσουνιάδη.

Τα 2 πλοία συγκρούσθηκαν στις 24 Αυγούστου 1977, στο στενό Ψερίμου – Κω.

Από την σύγκρουση, η Κανονιοφόρος έπαθε σοβαρές ζημιές.

Ρυμουλκήθηκε στον Ναύσταθμο της Σούδας, όπου και παροπλίσθηκε.

Επίσης, μάθαμε ότι:

«In August 1975, taking advantage of Despina's few days absence from Ro, the Turks raised their flag. They also raised a Turkish flag on Stroggyli. On Monday , 1st September 1975, the Greek Military vessel "G. PEZOPOULOS' arrived at Kastellorizo and raised the Greek flag again»

http://www.greece.org/poseidon/work/islands2/dodecanese/ro.html

Βρήκαμε και κάποιους ελλιπώς ενημερωμένους:

«Transferred to Greece as Antipliarchos Pezopoulos (P 70). Fate unknown.».

http://www.navsource.org/archives/12/11021.htm

Με το “Athens Express” ταξίδεψα το 1980, από Άγιο Νικόλαο για Ρόδο. Το θυμάμαι πολύ αμυδρά.

Τα μόνα που θυμάμαι ήταν ότι το ταξίδι ήταν περίπου 15 ώρες, ότι είχε βαπορίσια γραμμή και ξύλινα καταστρώματα. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, μου έδινε την εντύπωση δυσκίνητου πλοίου στους ελιγμούς και ψιλοπαρατημένο από συντήρηση, σαν να ήταν στα τελευταία του. Όπως, και ήταν δηλαδή. Πρέπει να αποσύρθηκε εκείνη ή την επόμενη χρονιά.

Αν έκανα και κανένα λάθος, συγχωρήστε το μου. Πάνε και 25 χρόνια.

Επειδή, το γεγονός αυτό, δεν το θυμόμουνα και έπεσα τυχαία πάνω του, οι πηγές μου είναι περιορισμένες.

Για να μην πω ελάχιστες. Περιμένω, λοιπόν, να στείλετε περισσότερες πληροφορίες.

Θα ψάξω, βέβαια, και εγώ.

.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...