Jump to content
Shipfriends

San Valentin 3 (ΙΜΟ 8911140)


Recommended Posts

Θάνατος επιβάτη Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου

Πηγη: ΥΕΝ

66χρονη αλλοδαπή επιβάτης, λιποθύμησε, απογευματινές ώρες χθες, ενώ βρισκόταν επί του Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου «ΝΕΦΕΛΗ» Ν.Π. 10648, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από λιμένα Αίγινα για λιμένα Πειραιά.

Το ανωτέρω πλοίο επέστρεψε στο λιμάνι της Αίγινας προκειμένου αποβιβάσει την παραπάνω ασθενή, αφού πρώτα της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες από γιατρό που βρισκόταν στο πλοίο, και εν συνεχεία μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Κ.Υ. Αίγινας, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός της.

Η σορός της πρόκειται να διακομισθεί στο Νεκροτομείο Πειραιά για τη διενέργεια νεκροψίας - νεκροτομής.

Προανάκριση διενεργείται από την οικεία Λιμενική Αρχή.

Εν μέρει δικαιολογεί τη καθυστέρηση της Παρασκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 months later...

Ταξιδάκι για Αίγινα με το ΝΕΦΕΛΗ πριν από λίγες μέρες και η εντύπωση που μου άφησε μάλλον ουδέτερη.

Πλοίο σχετικά απρόσωπο εσωτερικά, με πολλά σημεία να είναι αυτούσια όπως ήταν στην Ιαπωνία (βλ. φωτιστικά, φωτεινές ενδείξεις εξόδων κτλ). Στα θετικά του τα ψιλοτάβανα σαλόνια. Σίγουρα πολύ πιο ευρύχωρο από άλλα ομόσταυλά του.

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά ο κλιματισμός του μάλλον υπολειτουργεί.

Οι εξωτερικοί του χώροι είναι κατά τη γνώμη μου κάπως πιεσμένοι, αλλά εντάξει για ένα ταξίδι 1 ώρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Σήμερα το πλοίο έδεσε για την ετήσια του ακινησία. Αλλά πριν ξεκινήσει την επισκευή έχει μια εταιρική υποχρέωση.:D

Νομίζω ότι τη Παρασκευή (9/1/09) θα γίνει η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της εταιρείας στο Νεφέλη.

Αύριο στις 17:00 θα κοπεί η πίττα της εταιρείας. Για αυτό σήμερα το βραδύ το πλήρωμα του έβαφε το γκαραζ για τη τελετή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Νεφέλη είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 27/02/09. Αλλά βλέποντας το δελτίο δεξαμενών, βλέπω ότι με τη καθυστέρηση του Μυρτιδιωτισσα, ο προγραμματισμένος δεξαμενισμός από τις 19-20/02/09 έχει πάει 09-10/03/09. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον θα ξεκινήσει για το 3ημερο της Καθαρής Δευτέρας και μετά θα πάει για δεξαμενισμό του (??)

Οπότε ή θα καθυστερήσει το δέσιμο του το Άρτεμις (04/03/09) για λίγες ημέρες ή θα μείνει για 2 ημέρες με δυο πλοία στη γραμμή του Σαρωνικού η HSW.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το Νεφέλη ανέβηκε από τη Παρασκευή στη δεξαμενή, όπου έγινε υδροβολη του πλοίου. Χθες βάφτηκαν τα ύφαλα του και σήμερα ξεκουραζόταν αφού είχε τελειώσει από χθες ότι εργασίες είχαν να κάνουν, αλλά δεν αποδεξαμενιστηκε μιας και οι υπάλληλοι του ΟΛΠ δε κάνουν τέτοιες εργασίες τη Κυριακή.:(:mad:

Προσέξτε το περίεργο σχήμα των τιμονιών και των χοανών (υποδοχές) των τελικών αξόνων

Link to comment
Share on other sites

Το Νεφέλη ήταν να αποδεξαμενιστει σήμερα το πρωί, αλλά από ότι έμαθα παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα σήμερα το πρωί και μάλλον θα πέσει μάλλον αύριο το πρωί, εάν αποκατασταθεί μέχρι τότε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και ο ΑΠΟΛΛΩΝ με AIS. Αυτό σημαίνει ότι θα βάλουν και τα υπόλοιπα της εταιρείας του Σαρωνικού (αφού αλλάζουν κατηγορία).

Πρώτη εκπομπή σήματος AIS σήμερα και για το ΝΕΦΕΛΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι αλλαγές που παρατήρησα στο Νεφέλη μετά την επισκευή είναι η αλλαγή του ξύλινου δαπέδου στο κατάστρωμα μπροστά από την κυλιομένη σκάλα, αλλά και την αλλαγή του της μοκέτας με ξύλινο δάπεδο στις σκάλες που οδηγούν στο ανοικτό κατάστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν είχε ακουστεί τίποτα έντονα (το Άρτεμις ήταν που ακουγόταν έντονα), εάν και προσωπικά κάτι έχω ακούσει που όμως δε πιστεύω ότι μπορεί να έχει βάση. Δηλαδή να βγάλει η HSW, το καλύτερο πλοίο από τη γραμμή του Σαρωνικού (μεγαλύτερο γκαράζ), για κάποια άγονη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντιθέτως οι κεραίες μου έπιασαν συζήτηση πολύ μεγάλου της εταιρείας όπου ανέφερε ότι θα είναι αυτό το πλοίο που θα πάει στην τρίτη γραμμή της Σύρου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι θα είναι η καλύτερη επιλογή της εταιρείας να στείλει το ΝΕΦΕΛΗ στα ενδοκυκλαδικά παρά το ΑΡΤΕΜΙΣ, διότι είναι και στους χειρισμούς εξαιρετικό (πράγμα πολύ σημαντικό για τα συγκεκριμένα λιμάνια , αν και το ΑΡΤΕΜΙΣ δεν υστερεί σ' αυτό τον τομέα) αλλά είναι και πολύ καλύτερο στο ταξίδεμά του. Άλλωστε στη γραμμή του Σαρωνικού αυτοί που θέλουν να μετακινηθούν θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς. Και η εταιρεία απλά θα πρέπει να βάλει κάποια παραπάνω δρομολόγια στα υπόλοιπα βαπόρια για να ανταπεξέλθει στην τυχόν αυξημένη κίνηση του καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αντιθέτως οι κεραίες μου έπιασαν συζήτηση πολύ μεγάλου της εταιρείας όπου ανέφερε ότι θα είναι αυτό το πλοίο που θα πάει στην τρίτη γραμμή της Σύρου...
Η τρίτη γραμμή που αναφέρεις, Λευτέρη...δεν είναι αυτή που υπέβαλαν προσφορές το HS1, το CEIII και το Άκουα? Η Νεφέλη πώς θα πάρει τη γραμμή χωρίς να έχει υποβάλει προσφορά? Ομολογώ βέβαια ότι έχω μπερδευτεί με αυτούς τους διαγωνισμούς...οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Χθες το απόγευμα το Νεφέλη με το cpt Μιχάλη Μιγαδάκη, έκανε αριστερή στροφή κατά τη μανούβρα στο Πειραιά (βέβαια έξω από τη λεκάνη της προβλήτας του Σαρωνικού), που είχα παρά πολύ καιρό να δω από πλοίο του Σαρωνικού στο Πειραιά. Παλιότερα θυμάμαι να έκανε αριστερή στροφή το Εξπρές Δανάη (συχνά πυκνά επι εποχή cpt Διαμαντή Παπαγεωργίου) αλλά και το Άρτεμις πρόσφατα με το cpt Βαγγέλη Αράθυμο, λίγο πριν βγει από τη φετινή επισκευή (για να γυρίσει πλευρό όταν φρεσκάριζε τις μπάντες του) μεσα στη λεκάνη της προβλήτας του Σαρωνικού

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το Νεφέλη θα παραμείνει εκτός δρομολογίων για 4 ήμερες από τη Δευτέρα έως Πέμπτη (19-22/10/09), θα επανέλθει στα δρομολόγια τη Παρασκευή. Ο λόγος πρέπει είναι μάλλον κάποια επιθεώρηση που θα περάσει το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...