Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Να υποθέσουμε ότι η επιθεώρηση τών επιθεωρητών :D (που έλεγε κι'ένας καθηγητής μου στο σχολείο) έληξε αισίως και ο "Αλέκος" ετοιμάζεται σιγά-σιγά να επανέλθη στην δράση;

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 331
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Σύμφωνα με νεότερη ανακοίνωση στο πρακτορείο του Αλέξανδρου τα δρομολόγια του πλοίο θα αναρτηθούν το πρώτο 10ημερο του Απρίλιου, οπότε το βλέπω για Μεγάλη Τέταρτη ή Μεγάλη Πέμπτη να ξεκινάει πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο AIS φαινεται οτι το πλοιο ειναι στο κεντρικο λιμανι.Λογικα λοιπον πηγε ή χτες το απογευμα ή σημερα.

Στο site εχουν αναρτηθει και τα δρομολογια.Εντυπωση μου προκαλει το οτι τα δρομολογια του Σαββατου θα ανακοινωνονται καθε Πεμπτη.Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι το Σαββατο θα εχει και φετος την περσινη ναυλωση που πηγαινε κοσμο απο Παλαια Φωκαια για Ερμιονη,οποτε αναλογα με το αν γινεται αυτο το δρομολογιο θα προσαρμοζουν και το προγραμμα

post-1819-0-06537400-1334745539_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γνωριζει καποιος τιμη για σουβαλα?

Αν και καθυστερημένα για όποιον ενδιαφέρεται το εισιτήριο για Σουβάλα στοιχίζει 9,5 ευρώ και για Αγία Μαρίνα 11 ευρώ. Η επιστροφή από Σουβάλα για Πειραιά μέσω Αγίας Μαρίνας έχει έκπτωση 15%, ενώ το εισιτήριο μετ΄επιστροφής έχει έκπτωση 10% (εκτός Κυριακής).

Είναι γνωστό πόσα μηχανάκια μπορεί να πάρει στην πρύμνη του και πόσο στοιχίζει η μεταφορά?? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω ότι η επιστροφή από Σουβάλα γιά Πειραιά γίνεται "μέσω Αγίας Μαρίνας"-μάλλον το αντίθετο συμβαίνει :)

Εκτός άν εννοής ότι κάποιο από τα δρομολόγια επιστροφής από Αγία Μαρίνα γίνεται direct πρός Πειραιά και δέν ξαναπερνάει απ'την Σουβάλα.

Μηχανάκια πάντως απ'ό,τι είδα πρεπει να παίρνη καμμιά 15αριά (πρόχειρη εκτίμηση με το μάτι).Γιά το κόστος μεταφοράς δέν ξέρω,διότι είμαι αμήχανος (δηλ.δέν εχω μηχανή).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά, γνωρίζει κανένας τί συμβαίνει μέ αὐτὸ τό πλοῖο;

Θὰ κάνη ἁρπαχτὲς μόνο τὸ καλοκαίρι;

Τὰ ἴδια ἔκανε καὶ πέρυσι. Ἐγὼ προσωπικὰ τὸ παραμύθι τῆς βλάβης δὲν τὸ τρώω.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ειναι εκτος νερου στο ναυπηγειο ΑΤΛΑΣ στο Περαμα.Απο οτι εμαθα εχει ζητησει αποδρομοληγηση λογω πωλησης, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα πουληθει κι ολας

Link to comment
Share on other sites

Παιδία,μήν ξεχνάτε ότι το δρομολόγιο που κάνει ο "Αλέκος" είναι εποχιακό.Στην Αγία Μαρίνα και την Σουβάλα ο κόσμος πάει κυρίως το καλοκαίρι γιά μπάνιο,τον χειμώνα ποιός θα πάη ώστε να θέλη και ειδικό πλοίο;Οι ελάχιστοι μή Αιγινήτες που έχουν σπίτι εκεί (άν υποθέσουμε ότι υπάρχουν και τέτοιοι) πάνε στο λιμάνι τής Αίγινας απ'τόν Πειραιά και μετά οδικώς με τα αυτοκινητάκια τους ή με το λεωφορείο.Οπότε πρός τί οι εκφράσεις "Monkey Business" ή "αρπαχτές" επειδή το πλοίο τον χειμώνα κάνει τόσο μεγάλη ακινησία;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το Αλέξανδρος ξεκίνησε τελικά σήμερα το πρωί δρομολόγια!!! Χθες στο site τους έγραφαν ότι δεν ξεκίνησαν νωρίτερα όπως έλεγαν γιατί καθυστέρησαν να υπογράψουν τα χαρτιά του πλοίου οι αρμόδιοι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...