Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μπορεί να ξεκίνησε το Αλέξανδρος αλλά όχι με τους καλύτερους οιωνούς, διότι υπήρξε τραυματισμός επιβάτιδας σήμερα το πρωί.

Πηγη: ΥΕΝ

Πρωινές ώρες σήμερα, ενημερώθηκε το Α΄ Λιμενικό Τμήμα Πειραιά ότι κατά την επιβίβασή της στο Ε/Γ-Δ/Ρ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» Ν.Π.10767 με προορισμό Σουβάλα – Αγ. Μαρίνα Αίγινας, τραυματίστηκε 43χρονη στο δεξί της πέλμα με αποτέλεσμα την απώλεια του πρώτου μικρού δακτύλου της.

Η τραυματισθείσα μεταφέρθηκε στο Γ.Ν.Ν.Α. «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ» για παροχή πρώτων βοηθειών.

Το πλοίο απέπλευσε στην προγραμματισμένη του ώρα, ενώ από την οικεία Λιμενική Αρχή διενεργείται προανάκριση.

Όταν τα πληρώματα «φωνάζουν» στους επιβάτες να απομακρύνονται από τους καταπέλτες των πλοίων και δε τους ακούει κανένας, έχουν αυτά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 331
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εδώ και 4 ημέρες τουλάχιστον το Αλέξανδρος δεν εκτελεί δρομολόγια προς τη Σουβαλα Αγία Μαρίνα και είναι δεμένο στο Κερατσίνι. Ο λόγος δεν είναι βλάβη, αλλά αφορά κάποιες παρατηρήσεις που επισημανθήκαν στη ΚΕΕΠ και ευρέθησαν από τη ΚΕΕΠ, υστέρα από καταγγελίες μέλος του πληρώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Σήμερα ο Αλέξανδρος αναμένεται να ξεκινήσει τα δρομολόγια στις 15:30. μια σημαντική διαφοροποίηση μετά την επισκευή του πλοίου είναι το σβήσιμο του λογότυπου “FAST BOAT” από τις μπάντες του πλοίου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεξιά και αριστερά της πρύμης του Αλεξάνδρου έχει γραφτεί πλέον το όνομα του πλοίου και το λιμάνι νηολογίου. Ενώ στη πρύμη πάνω αριστερά έχει γραφτεί πλέον και ο νέος προορισμός του πλοίο δηλαδή το Αγκίστρι.

post-54-128326993201_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα ειναι το μονο βαπορι που εχει στεριωσει τα τελευταια χρονια στν γραμμη και φετος μπαινει στην τριτη του χρονια στο Σαρωνικο.

Οτι αλλο βαπορι υπηρχε πριν το ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(HYDRA CAT,SARONIC ROUND κλπ) δουλευε ενα καλοκαιρι και μετα την εκανε με ελαφρα πηδηματακια

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς δέν θά πηγαίνη στην Αγία Μαρίνα;

(Εννοείται,όταν η Αγία Μαρίνα θα αποκτήση ξανά μώλο...)

Πράγματι,τό πλοίο συμπληρώνει τήν τρίτη του χρονιά στόν Σαρωνικό (καί,άν δέν απατώμαι,στην γραμμή Σουβάλα-Αγία Μαρίνα).Μακροβιώτερο αυτού πρέπει να ήταν τό ΕΛΒΙΡΑ (νύν PATMOS STAR),ενώ τά HYDRA CAT,SARONIC ROUND καί ΔΕΣΠΟΙΝΑ (νύν ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΠΗΛΙΑΝΗ) δέν άντεξαν πάνω από ένα καλοκαίρι...

Οι εργάτες των αγκυρών του Αλέξανδρος είναι γενικά αργοί. Σε κάθε αναχώρηση κάνει 5-6 λεπτά για να βιράρει τις άγκυρες.

Δέν είναι μόνο αργοί,κάποιο πρόβλημα πρέπει να είχαν (ή τό έχουν ακόμα; ),γιατί σέ όλες τίς αναχωρήσεις που έχω παραστεί κάπου "μπλοκάρανε" και ο αρμόδιος γιά τήν άπαρση τών αγκυρών παιδευόταν πολύ νά τίς πάρη επάνω.

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα συνεχίσει να πηγαίνει Αγία Μαρίνα και όταν ξεκινήσει τις προσεγγίσεις στο Αγκίστρι. Παρεμπιπτόντως και τώρα πρέπει να πηγαίνει στην Αγία Μαρίνα, άσχετα με το πρόβλημα της προβλήτας.

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω ποιό κομμάτι τής προβλήτας έχει πάθει την ζημιά,αλλά αφού λές ότι ακόμα και τώρα μπορεί καί πηγαίνει,συμπεραίνω ότι η ζημιά δέν είναι και τόσο μεγάλη.Αλλωστε,συνήθως πλαγιοδετεί στό κάθετο προς την ακτή τμήμα τής προβλήτας που απ'όσο ξέρω δέν είχε πάθει τίποτε ούτε και την προηγούμενη φορά που έγινε ζημιά.

Πάντως άν συνεχίση να πηγαίνη και στην Αγία Μαρίνα,υποθέτω θά κάνη εναλλάξ τά δρομολόγια (π.χ.δύο Πειραιάς-Αγία Μαρίνα (ή ένα απ'ευθείας και ένα μέσω Σουβάλας) και ένα Πειραιάς-Αγκίστρι ή κάπως έτσι.Γιατί μού φαίνεται περίεργο μετά την Αγία Μαρίνα να συνεχίζη γιά Αγκίστρι,πρέπει να κάνη όλο το γύρο τής Αίγινας και είναι too much σέ διάρκεια,ακόμα κι'άν δέν περιλαμβάνη την Σουβάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική επιτάσσει ότι όταν θα πηγαίνει Αγκίστρι θα πιάνει μόνο Σουβάλα. Λίγη υπομονή τις επόμενες ήμερες θα μάθουμε τα νέα δρομολόγια του. Τελικά στο Αγκίστρι θα πιάνει μετά τη περίοδο του Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πλέον ο Αλέξανδρος εκτός από συσκευή του AIS, φέρει και μια διαφήμιση του site ONEBID.

Τέλος ας δούμε μια φωτογραφία των δυο πλοίων που εξυπηρετούν το λιμάνι της Σουβαλας, δηλαδή του Αλέξανδρος και του Φαίδρα

Link to comment
Share on other sites

Χμ μάλιστα.....

Κι'έλεγα κι'εγώ τί σοϊ site είναι δαύτο και τό βάλανε στίς πάντες τού πλοιαρίου.

Πάντως εκ τής παρατηρήσεώς μου κατά τον προχτεσινό μου πλού,έχω τήν εντύπωση ότι έχει μειώσει κάπως τίς επιδόσεις του,καθ'ότι κάναμε μία ώρα ακριβώς γιά Σουβάλα και εκείθεν άλλα 25 λεπτά γιά Αγία Μαρίνα.

Επίσης,η προσθήκη τού Αγκιστρίου στο...δίκτυο προορισμών τής εταιρείας του είχε σάν συνέπεια τά ωράριά του γιά Αγία Μαρίνα να γίνουν κάπως "άβολα" γιά κάποιον που θέλει να γυρίση νωρίς το απόγευμα μετά τό θαλάσσιον μπάνιο,αφού οι επιστροφές του γιά Πειραιά είναι στίς 13.00 (πολύ νωρίς γιά να έχη προλάβει κάποιος να κάνη το μπάνιο του,να χαλαρώση,να φάη και να είναι έτοιμος να επιστρέψη) και 20.30 (πολύ αργά γιά όποιους θέλουν να έχουν γυρίσει στην Αθήνα πρίν νυχτώση).Αναρωτιέμαι γιά ποιό λόγο έγινε αυτή η προσθήκη,αφού στο Αγκίστρι πάει ήδη τό ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ που παίρνει και πιό πολύ κόσμο καί ΙΧ,ενώ πάνε και υδροπτέρυγα (έχω την εντύπωση πως πάει επίσης και το ΦΑΙΔΡΑ,άν θυμάμαι καλά την πινακίδα στην πρύμνη του).

ΥΓ.Αν και αφορά τό περί πληρωμάτων thread,το αναφέρω εδώ γιατί δέν είδα να έχη συζητηθεί πουθενά:έχω την εντύπωση ότι στο πλοίο είναι ναυτολογημένοι δύο πλοίαρχοι,γιατί σε όλα τά ρεμέτζα που έχω δεί,υπάρχει ένας -εν στολή μάλιστα- που δίνει την εντολή τού απόπλου (είναι δέ από τότε που πρωτοξεκίνησε το πλοίο στόν Σαρωνικό) και έτερος -άνευ στολής- που δίνει τίς οδηγίες γιά τό ρεμέτζο.Αυτός δέ που είναι φέτος δέν ήταν πέρυσι,ωστόσο και οι δύο που έχω δεί είναι νεώτεροι σέ ήλικία από τον ένστολο.Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχω καταλάβει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται κάποιος διαβάζει το forum μας εκεί στην εταιρεία τού "Αλέκου" διότι από χτές 10.07.2010 και μέχρι 13.09.2010 τό δρομολόγιο τού Αγκιστριού εκτελείται μόνο Δευτέρα-Τρίτη και Τετάρτη.Τίς άλλες μέρες ο "Αλέκος" θά εκτελή δρομολόγια μόνο πρός Αγία Μαρίνα,στίς ώρες που τό είχαμε συνηθίσει,δηλαδή ισχύει και το απογευματινό δρομολόγιο (αναχώρηση από Πειραιά στίς 15.30 άν θυμάμαι καλά και από Αγία Μαρίνα στίς 17.00 (αυτό το ξέρω γιατί έτσι επέστρεψα σήμερα).

Edit:μήπως θα ήταν μιά καλή ιδέα να ενημερώσουν σχετικά και το site τους;

Link to comment
Share on other sites

σωστη κινηση ας το εκοβε τελειως το αγκιστρι ή να το εβαζε ενα απογευματινο τριτης που δεν υπαρχει το ποσειδων

Edited by sg3
Link to comment
Share on other sites

Μά τό απόγευμα τής Τρίτης πηγαίνει εκεί το ΦΑΙΔΡΑ,ούτως ή άλλως.Που,όπως προείπα,είναι μεγαλύτερο και παίρνει και ΙΧ.

Σε συζήτησή μου πάντως με συν-επιβάτη χτές το πρωϊ (που μάλιστα πρέπει να είναι και τακτικός αφού ήξερε μέλη τού πληρώματος με τά μικρά τους ονόματα) και ενώ στό κιόσκι στόν Πειραιά αναγραφόντουσαν μόνο τά δρομολόγια Σουβάλας και Αγ.Μαρίνας,όταν τού είπα ότι μάλλον το Αγκίστρι το είχαν καταργήσει μού είπε σε απαξιωτικό τόνο "τί να το κάνη τό Αγκίστρι..."

Σωστή κίνηση,πράγματι,άν αναλογιστούμε ότι χτές τό δρομολόγιο τών 17.00 από Αγ.Μαρίνα (με το οποίο επέστρεψα) ήταν ήδη "πρωτοκόλλου" (520 άτομα παίρνει το παπόριον)-σκεφτείτε τί θα είχε γίνει άν ήμασταν αναγκασμένοι να περιμένουμε γιά να γυρίσουμε στίς 20.30 μαζί με τούς "κανονικούς" τής ώρας εκείνης-από τό άλμπουρο θα μάς είχαν κρεμασμένους γιά να χωρέσουμε........

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει τελικά ότι το πλοίο θά πάη να κάνη δρομολόγια στην Γαύδο,όπως αναφέρθηκε στό thread γιά την ΑΝΕΝΔΥΚ;

Γιατί άν είναι έτσι,η Αγία Μαρίνα μένει άνευ πλοίου (ναί,πάει και ΚΤΕΛ εκεί,αλλά άν είναι να πηγαίνουμε πρώτα στην Αίγινα και να περιμένουμε πότε θα περάση το λεωφορείο,σωθήκαμεν.......)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...