Jump to content
Shipfriends

Φαίδρα (IMO 7350088)


Recommended Posts

ο ετσι οπως τα λες. θησαυρος. 

το πλοιο ηταν το οικονομικο μεσο για διακοπες, ειτε για την μεσοαστικη οικογενεια που ερχοταν με το ΙΧ της, ειτε για τους camperαδες, ειτε για τη νεολαια που γυρναγε την ευρωπη με πλοιο και τραινο και τη γνωστη συνδυαστικη καρτα interail.

το φαιδρα στην πενα, οπως ολα τα πλοια των μινωικων αλλωστε (και οχι μονο αυτων).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Η μια και μοναδική φορά που ταξίδεψα σε καμπίνα κάτω από το γκαράζ ήταν με το Φαίδρα, από Κέρκυρα για Πάτρα!

Άνετη, τετράκλινη καμπίνα, στην οποία ήμουν μόνο εγώ και η μέλλουσα γυναίκα μου, οπότε η άνεση ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Η αλήθεια είναι ότι δεν αισθανθήκαμε κάποια ανασφάλεια, αλλά, όσο να είναι, μέχρι να συνηθίσεις ότι ήσουν κάτω από το γκαράζ ήθελε λίγο χρόνο.

Κατά τα λοιπά, ήταν ένα ακόμα ποιοτικό ταξίδι στα γνωστά πρότυπα των Μινωικών Γραμμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
3 hours ago, Ferry Himuka said:

Σύμφωνα με 2 φωτογραφίες του Νίκου Μάτα [...]

 

Screenshot_2023-05-02-12-36-25-005_com.google.android.youtube.jpeg

 

3 hours ago, SuperRunner said:

...Στη δεύτερη διακρίνεται το Φαίδρα ή το Θεόφιλος.

Φαίδρα επί Ηellas Ferries. O TEO είχε μουστάκια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 4/24/2021 at 2:13 PM, mpolo said:

Ενα βιντεο που πετυχα στο YouTube με ενα νοσταλγικο ταξιδι απο Ανκονα για Ηγουμενίτσα με το πλοιο πισω στο μακρινο 1992.

 

Just ran across this video that was taken on July 11th 1992 and the situation in Ancona looked quite familliar to me. So I took a look at my files and found out that I was in Ancona on exact that certain date. Here is a photo of the situation taken from the dome up on the hills that could also be seen in the video. That was - by the way - the very first arrival of EL. VENIZELOS in Ancona when she was on her way from Trieste to Patras.

Port of Ancona, 11.07.1992, Ancona 01, © Frank Heine.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...