Jump to content
Shipfriends

Άγιος Ραφαήλ (IMO 6817675)


Recommended Posts

Όντως :(  και μάλιστα δεν έπεσε το μάτι μου πάνω σ'αυτό. Τώρα που το είπες έψαξα και βρηκα. Δυο ειναι τα σενάρια: είτε πήγαινε για επισκευές είτε για διάλυση.

 

 

Ferry Spirit of Fiji Islands reported on fire, 19 crew abandoning the vessel, at 2320 UTC Oct 11 13. Abandoned ferry was reported on fire and drifting in 19 48N 121 57E, Luzon Strait, at 0330 UTC Oct 12. Details unknown. Most probably, vessel was sailing either to some Asian ship repair yard for repairs, or to demolition site.
Photo Spirit of Fiji Islands FerryBy Henry & Tersia, http://www.flickr.com
Passenger ro-ro vessel Spirit of Fiji Islands, IMO 6817675, 4421 gt, built 1968, flag Fiji.

 

Κι έτσι, ο Άγιος Ραφαήλ, στα 45 του έκλεισε τον κύκλο του, αν και άγνωστο που ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Με αφορμή αυτόν τον μονόλογο κομμάτι μιας παράστασης του Βύρωνα Θεοδωρόπουλου, και έχοντας υπ' όψιν τον μεγάλο βαθμό αυτοσχεδιασμού και "δημιουργίας" ιστοριών στο stand up comedy, μου δημιουργήθηκε η απορία αν όντως το πλοίο έκανε ποτέ Μυτιλήνη - Βόλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκανε σιγουρα το 1995 και το 1996 και νομιζω ότι αυτές ηταν και οι μοναδικες χρονιες που το πλοιο εκανε το συγκεκριμενο δρομολογιο

Και τις δυο χρονιες το δρομολογιο ηταν το ιδιο.Καθε Δευτερα πρωι από το Μυτιληνη για Βολο και επιστροφη στις 23.59 από Βολο για Μυτιληνη-Χιο-Πειραια.

Από τα δρομολογια εκεινης της χρονιας βλέπουμε και πως επαιζε μπαλαντερ το πλοιο με εκτακτα δρομολογια κάθε ΣΚ αναλογα την κινηση ώστε να μαζευει το φορτηγα

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αγαπημενο πλοιο το ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ και σιγουρα το πιο παρεξηγημενο από ολο το στολο της ΝΕΛ αν και προφανως δεν απευθυνοταν στο μεσο επιβατη

Ας το θυμηθούμε λοιπον στο λιμανι του Πειραια το 1996 μεσα απο μια φωτογραφια που αγορασα προσφατα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σύντροφοι, θυμάται κανείς πόσα φορτηγά έπαιρνε στο γκαράζ ο Άγιος Ραφαήλ? Νομίζω πως καμιά 30αριά των 9 μέτρων θα τα έπαιρνε αλλά δεν έχω κάποιο στοιχείο. Επαφίεμαι στη μνήμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 years later...

Εμένα δεν ήταν από τα αγαπημένα μου επειδή σήκωσαν την υπερδομή έτσι ώστε από την μία πάντα φαινόταν να  μην έχει φουγάρο Τουλάχιστον ας έβαζαν κ 1 ψεύτικο όπως έχουν κάνει με γιαπωνέζικα με την ίδια περίπτωση
Η επιγραφή μπήκε στο ξεκίνημα πολύ λίγο,δοκιμαστικά φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη και σπανια η φωτογραφια η οποια πρεπει να ειναι πριν ακομα ξεκινησει τα δρομολογια του.

Εχω την εντυπωση οτι δεν ταξιδεψε ποτε με τα συγκεκριμενα σινιαλα. Σαφως πιο ομορφο παντως ετσι και απορω πως δεν το κρατησε η ΝΕΛ αυτη τη λιγο πιο καλλιτεχνικη γραμματοσειρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδευε με αυτή την γραμματοσειρά για ένα διάστημα, αλλά οι ρίγες έφυγαν πρώτες.  Ειχε αργότερα δώσει λύση σε εμάς (μαζι με τον Αλκαιο) που θέλαμε να φύγουμε Σάββατο από Χιο ή Μυτιλήνη..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ήτανε ταράτσα, από πάνω είχε τα παγκάκια.

Υπήρχε αλλο σαλονι με τραπεζάκια και καρεκλες μικρές, καφετέριας.. Εκεί γινόταν όλα, ήταν πολυχρηστικά. Από σελφ σερβις μέχρι..σκυλομπαρο.. 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...