Jump to content
Shipfriends

Mega Jet (IMO 9106106)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτή την ώρα κάνει νέο δοκιμαστικό με τους επιθεωρητές μέσα.Μακάρι να πάνε όλα καλά και να κατεβει το πλοίο σύντομα στο Ηράκλειο να ξεκινήσει τα δρομολόγιά του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αύριο πέρνει χαρτιά το πλοίο κι αυριο ξεκινάει για κάτω.Θα κάνει ένα ταξίδι πιστοποιήσης όπου θα πιάσει στην Σαντορινη, στην Σίφνο, στο Ρέθυμνο και στο Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αύριο πέρνει χαρτιά το πλοίο κι αυριο ξεκινάει για κάτω.Θα κάνει ένα ταξίδι πιστοποιήσης όπου θα πιάσει στην Σαντορινη, στην Σίφνο, στο Ρέθυμνο και στο Ηράκλειο.

Το πλοίο είχε περάσει από τη Σαντορίνη, Σίφνο και Ηράκλειο (σε επίσημο δρομολόγιο), γιατί χρειάζεται να περάσει ξανά για πιστοποίηση?? Το Ρέθυμνο να το καταλάβω αλλά για τα αλλά λιμάνια??

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω και την αλλαγη γραμματοσειρας στο ονομα της πλωρης.

Μα καλα χαθηκε να τα αλλαξουν και στην πρυμνη.Παρα ειναι χοντροκομενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το οτι δε ξεπερναει τα 29 δεν ισχυει συνυθως παει με 30+..και επισης στο δρομολογιο που κανει δεν χρειαζεται να παει παραπανω..οταν ομως θα πηγαινει σαντορινη σε 4 ωρες και 10 λεπτα θα ανακαστει να το ανοιγει πανω απο 31-32. επειδη δεν το τρεχουν δεν παει να πει οτι το καραβι δεν εχει δυνατοτητες..το megajet εχει μεγιστη 36

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρακολουθησει καθολου με ποσα παει το πλοιο αλλα και τα 29 που λετε παλι πολλα τα βρισκω.Περυσι το βαπορι δεν ταξιδεψε σχεδον καθολου και δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση φετος να βγαλει πανω απο 28-29 ειδικα αμα ειναι γεματο.

Τα 36 μεγιστη τα βλεπω σαν αστειο και μονο.Μπορει καποτε να τα επιασε.Τωρα ουτε αδειο δεν τα πιανει

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΛΟΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΙΣΤΗ 32.5 ΚΟΜΒΟΥΣ ΚΑΙ 27 ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΟΚΟΛΛΟ.ΕΙΧΕ 36 ΣΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΥΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ.

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΗ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΗ.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

32.4 ειχε πιασει πριν 2 εβδομαδες συνεπως τα 32,5 που λες ειναι σιγουρα υπηρεσιακη και τα ειχε πιασει πηγαινοντας απο ηρακλειο σαντορινη

Edited by polmyt
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα είχε και γεμάτο γκαράζ και θα ήταν για όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.......:D;):)

Πέρα από τη πλάκα τώρα, γεγονός είναι ότι όλα τα ταχύπλοα πλέουν με τη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα μέσα στα επιτρεπτά πλαίσια. Η εξαιρέσεις είναι λίγες...μόνο το HS5, το Seajet και άντε και τα FC3-4. Kαι αυτό είναι λογικό, μιας και η κρίση μαστίζει όλους του κλάδους...καλό λοιπόν είναι για όλους μας τα 2-3 μίλια παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφως τα περισσοτερα πανε με μειωμενη αλλα εξαρταται και απο το δρομολογιο που κανουν..προφανως η seajet δεν θεωρει οτι πρεπει να παει το megajet με μεγαλυτερη ταχυτητα σε ενα δρομολογιο το οποιο ειναι κοντινο πχ σαντορινη -ηρακλειο...τετοια παραδειγματα πολλα υπαρχουν , οχι ομως οτι το πλοιο δεν εχει μεγαλυτερη ταχυτητα!!!ενα πχ ειναι το ταχυτατο highspeed 4..οταν παει κυκλαδες σπανια να ξεπερασει τους 38 ενω μερικες φορες πλεει με 34-37 κομβους.περισυ που πηγαινε ρεθυμνο πηγαινε απο 38+ με 39+ και μερικες φορες αγγιζε και τους 40..γτ για να μην ξεχνιομαστε το καραβι εχει 40,5 υπηρεσιακη στο 90% των μηχανων του..

Στο ταξιδι που επιασε 40 το 4 ταξιδευα και εγω..και το εκανε 4 ωρες και 20 λεπτα ρεθυμνο πειραια..και με πολυ κοσμο και αυτοκινητα!! οχι αδειο!!

:rolleyes:Εγώ πιστεύω τον KOKAMI ...Κάτι θα ξέρει αυτός....;)

μπορεις να πιστευεις οποιον θες..αλλα δεν μπορουμε να ακυρωνουμε δεδομενα ..η να κρινουμε απο την δρομολογιακη ταχυτητα που εχει επιλεξει η εταιρια για την διαδρομη ηρακλειο - σαντορινη

Edited by proud_ionian
κατα ριπας
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΕ <<antupoploiarxos>> ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΟΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟ(ΓΕΡΟ) ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ,ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΠΕΡΣΗ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ. 780 ΣΤΡΟΦΕΣ ΜΕ ΜΕΓΙΣΤΟ 800 ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΗΓΕΝΗ 32.5 ΚΟΜΒΟΥΣ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ¨"ανθυποπλοίαρχε" εγώ σου είπα ότι κάτι ξέρω΄που πιστεύω τον KOKAMI...:D Πέρα απ αυτά έπεσε πολύ δουλειά στις μηχανές έγιναν πολύ καλές μεταγραφές σε μηχανικούς όμως η ταχύτητα είναι ταχύτητα...

Η Ελπίδα να πάρουν 1-2 μίλια ακόμα πεθαίνει τελευταία αλλά ας είναι χωρίς προβλήματα και το 28 κα;λό είναι...

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια δεν το συνεχιζω περεταιρω αν εχετε τοσο βαθεια γνωση επι του θεματος!!η αληθεια ειναι οτι ειδικευομαι περισσοτερο ως προς τα ταχυπλοοα της hellenic αλλα επειδη το ειχα δει με 32.4 μου φανηκε απιθανο να ειναι και η μεγιστη του στο 100% 32,5...ομως αφου μου ειπατε τοσες λεπτομερειες δεν εχω λογω να σας αμφισβητησω ..ομως θελω να πιστευω τουλαχιστον στα δρομολογια πειραια -σαντορινη - ρεθυμνο απο τις 4/7 που ξεκιναει επειδη λεει για σαντορινη 4 ωρες και 10 λεπτα να πηγαινει πανω απο 31+...παντως κριμα που δεν παει πιο γρηγορα..ειναι πανεμορφο καραβι ..δεν εχουν ολα τα ταχυπλοοα την ταχυτητα των hellenic highspeed

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το θέμα της βλάβης του Mega Jet, μάλλον πέρασε σε δεύτερη μοίρα η πρώτη προσέγγιση του πλοίου στο Πειραιά για τη φετινή σεζόν. Το πλοίο δένει στη μπροστά από τη πύλη Ε9 (εκεί που έδενε το Speedrunner I, Corsica Express Three).

Στη πρώτη αναχώρηση του Mega Jet από το Πειραιά τα νούμερα του ήταν απογοητευτικά στο γκαράζ και από επιβάτες μια από τα ιδία άλλο ελαφρώς λιγότερα απογοητευτικά.

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη προσέγγιση του πλοίου στο Πειραιά για τη φετινή σεζόν.

Μπορεί να μην υπάρχει και δεύτερη… Άκουσα πως ζητήθηκε αλλαγή δρομολογίων, με νέα που δεν συμπεριλαμβάνουν το λιμάνι του Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...