Jump to content
Shipfriends

Κρήτη I (IMO 7814046)


Recommended Posts

  • Replies 475
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Παίζει να το δουμε Ηρακλειο ντουετο με το αδερφό του για το διαστημα που θα παει το Horizon Δωδεκανησα (το BS1 θα ειναι στη θεση του DELOS καθως το τελευταιο θα βαζει πλυντηριδες)?

Link to comment
Share on other sites

Αφού και το 2016, το Κρητη Ι πήγε Κάλυμνο Κω Ρόδο, που μου φαίνεται και πιο λογικό. Βέβαια κάτι θα χουν στο μυαλό τους.

Όμως εγώ έχω μία επιφύλαξη μέχρι να επιστρέψει και το Ελ. Βενιζέλος από τη ναύλωσω.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες στον Πειραιά ακούγεται έντονα για Πειραιά-Σούδα το καλοκαίρι. Μάλλον το Βενιζέλος θα συνεχίσει τη ναύλωση  (πάντως οι εξελίξεις στο θέμα του ιού θα επηρεάσουν)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατά τη διάρκεια του δεξαμενισμού του, γράφτηκε το ANEK LINES στις μπάντες του Κρήτη Ι και βάφτηκαν στα χρώματα της ANEK οι τσιμινιέρες (δεν βάφτηκε η Κρήτη). Λόγω του COVID 19 σταμάτησαν οι εργασίες επισκευής του πλοίου

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2020 at 3:53 PM, George...f said:

Ας ελπίσουμε να τοποθετηθούν πάλι τα ανάγλυφα στις τσιμινιέρες. 

Αν κρινουμε απο ολα τα αλλα πλοια της ΑΝΕΚ που εχουν ναυλωθει 'η αλλαξει κατα καιρους σινιαλα οταν τα αφαιρεσανε μετα δεν τα ξαναβαλανε(Βενιζελος,Λατω,Κυδων,Ιεραπετρα,Πρεβελης).Τεχνικα δυσκολο και κοστιζει η επανατοποθετηση.

Πιστευω θα το δουμε στα Χανια το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
On 4/2/2020 at 3:50 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Λόγω του COVID 19 σταμάτησαν οι εργασίες επισκευής του πλοίου

Αληθεύει πως από μέσα Σεπτέμβρη θα συνεχιστεί η επισκευή του πλοίου η οποία θα είναι μάλιστα και εκτεταμένη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με το Shipspotting, τα σινιάλα (από αριστερά τουλάχιστον) έχουν βαφτεί. Σαν σύνολο δεν μου αρέσει καθόλου. Φαίνονται λίγο τσαπατσούλικα. Κατ' αρχάς το σινιάλο στην τσιμινιέρα είναι δυσανάλογα μικρό σε σχέση με την τσιμινιέρα (έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.). Συγκρίνετέ το με τον Βενιζέλο που είναι δίπλα. Δεύτερον, δεν ταιριάζει με το αδερφό του. Το ξέρω ότι μετά το 2004 τα πλοία έχουν ένα διαφορετικό σινιάλο, αλλά δεν είναι η μοναδική φορά που άλλαξε. Και το Κάντια όταν γύρισε από την ναύλωση του 1999 στην ΔΑΝΕ, όχι απλά ξαναβάφτηκε το σινιάλο όπως ήταν πριν την ναύλωση (Συγκρίνετε την τσιμινιέρα του Κάντια με π.χ. του Σοφοκλής Β. που μπήκε σε χρήση εκείνη την χρονιά.), αλλά μπήκε και το σινιάλο στην πλώρη. Έτσι, τα δύο αδερφά (Κάντια και Ρέθυμνον) ήταν ίδια από πλευράς σινιάλων πριν την πώλησή τους. Μπορείτε, δε, και να με διορθώσετε.😉

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά του είναι να εκτελεί δρομολόγια με ασφάλεια. Δηλαδή κάνουν εκπτώσεις σε κάτι αλλά εντάξει, δε βαριέσαι, οι Χανιώτες θα το φάνε στη μάπα οπότε είμαστε μια χαρά κ ετσι;

Το χρώμα είναι εντάξει για την δουλειά που το θέλουν. Ποια είναι η δουλειά που το θέλουν;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Mike18 said:

Για τις δουλειές που θελουν το βαπόρι καλοβειναι ετσι οπως ειναι😂

Αυτος σιγουρα δεν ηταν ο λογος που το εκαναν ετσι.Αν σκεφτουμε πως ηταν και πως εγιναν τα σινιαλα στα ακολουθα πλοια:Bενιζελος,Λατω,Πρεβελης,Κυδων ειχε ακολουθηθει ακριβως η ιδια διαδικασια.Δηλαδη τα πλοια αλλαξαν για τους χ,ψ λογους σινιαλα και οταν ξαναφορεσαν αυτα της ΑΝΕΚ η μεταλλικη κατασκευη στις τσιμινιερες δεν ξαναμπηκε σε κανενα πραγμα που προφανως εγινε για λογους κοστους αλλα και τεχνικους.Ολα δε τα ανωτερω πλοια μια χαρα δουλειες κανουν για την ΑΝΕΚ οπως θα κανει και το Κρητη Ι.

 

Το αποτελεσμα παντως εμενα δεν μου φαινεται ασχημο.Το Βενιζελος διπλα με το δυσαναλογα μεγαλυτερο logo ΑΝΕΚ σε σχεση με την Κρητη δειχνει σαφως χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2020 at 10:33 AM, JTEDimandix said:

Σύμφωνα με το Shipspotting, τα σινιάλα (από αριστερά τουλάχιστον) έχουν βαφτεί. 

Τα σινιάλα στο Κρήτη Ι είχαν βαφτεί από τον Ιούνιο, όπως έχουμε αναφέρει ήδη.

On 6/7/2020 at 10:59 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Βάφτηκε το σινιάλο της ΑΝΕΚ στις τσιμινιέρες του Κρήτη Ι, αλλά το Κρήτη Ι δεν πρόκειται να δρομολογηθεί κάπου φέτος το καλοκαίρι

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας δούμε λοιπόν το πλοίο αφότου έδεσε στην Ε1 και ετοιμάζεται για την ανάληψη της γραμμής του Ηρακλείου. Εχθές το βράδυ βάφανε στο γκαραζ του πλοίου. Και σήμερα με το φως του ήλιου.

Τα σινιάλα περίεργα στις τσιμινιέρες, αλλά θα τα συνηθίσουμε και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστικό έχει βγει το πλοίο και τώρα επιστρέφει σιγά σιγά προς Πειραιά.

Λογικά θα περιμένει να αναχωρήσει το Νήσος Ρόδος για να δέσει κατευθείαν στην θέση των Ηρακλειώτικων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...