Jump to content
Shipfriends

Νάξος (IMO 7350507)


Recommended Posts

Μπραβο ρε συ Cruise Europa.

Είναι ότι πιο αξιοπιστο εχουμε ακουσει τα τελευταια χρονια σχετικα με την τυχη του πλοιου.Μακαρι να βρεθει και "η βελονα στ' αχυρα" όπως είναι μια φωτο του.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι πολυ σημαντικη πληροφορια. Εγω σε ταξιδι μου στο Χαιναν παντως πριν κανενα μηνα το εψαξα πολυ το θεμα με πρακτορες κτλ αλλα κανεις δεν ηξερε τιποτα ουτε μπορουσε να θυμηθει κατι. Θα ταιριαζε σαν μεγεθος να κανει δρομολογια απο το Χαικου απεναντι αλλα ποιος ξερει τοσα χρονια μετα. 

Περιττο να πω οτι εχω ψαξει σε αγγλικα και κινεζικα ολο το baidu (κινεζικο google τρομαρα τους) αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα λοιπόν με διάφορα έγγραφα που βρήκε καλός φίλος, εδώ στο προξενικό λιμεναρχείο, το πλοίο φαινόταν ως το 2012.

 

Ποιός είναι άραγε ο λόγος να φαίνεται το πλοίο στο Προξενικό Λιμεναρχείο της Σαγκάης? Όταν έφθασε στην Κίνα διατηρούσε κάποια σχέση με το ελληνικό κράτος (σημαία, πλοιοκτησία,πλήρωμα κλπ)? Σε διαφορετική περίπτωση γιατί να φαίνεται στα αρχεία του Π/Λ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος στο προξενικό είχε πρόσβαση Νηρέα... κράτος με κράτος είναι πιο εύκολο να πάρεις στοιχεία με τέτοιες λεπτομέρειες,απο το να πάει ένας απλός ιδιώτης ειδικά σε ενα κράτος οπως η Κίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προφανώς ο φίλος στο προξενικό είχε πρόσβαση Νηρέα... κράτος με κράτος είναι πιο εύκολο να πάρεις στοιχεία με τέτοιες λεπτομέρειες,απο το να πάει ένας απλός ιδιώτης ειδικά σε ενα κράτος οπως η Κίνα

 

Αν και καθυστερημένα, καθώς οι ρυθμοί στην Κίνα είναι εντελώς διαφορετικοί, να πω ότι έτσι όπως απάντησε ο Πέτρος είναι ΝΗΡΕΑ! Είναι ένα χάος εδώ που δεν βρίσκεις εύκολα πληροφορίες για οτιδήποτε (όχι μόνο στη ναυτιλία)!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια φωτογραφία του Νάξος στο λιμάνι της Πάρου που πρέπει να είχα τραβήξει προς το 1987. Την πρόσεξα στο σαλόνι της μητέρας μου, καρφιτσωμένη πάνω σε άλλες. Η μητέρα μου είναι από την Παροικιά αλλά κάτοικος Ερμούπολης. Έχει φάει πολύ ήλιο και δεν κατόρθωσα να τη επιδιορθώσω επαρκώς μετά το σκανάρισμα, αλλά κάτι φαίνεται.

naxos-vsm.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλῶς ἦλθες στὸ shipfriends φίλε Νίκο. Σ' εὐχαριστοῦμε γιὰ τὴν φωτογραφία τοῦ Νάξος. Μᾶς πηγαίνεις σὲ μιὰν ἄλλην ἐποχήν, τότε ποὺ στὴν Παροικιὰ μποροῦσες στὴν κυριολεξία νὰ κάνῃς τὸ μπάνιο σου παρέα μὲ τὰ καράβια τῆς γραμμῆς… Νὰ ὑποθέσουμε ὅτι τὴν φωτογραφία τράβηξες ἀπὸ τὸ Γεώργιος Ἐξπρές ἢ τὸ Θήρα ΙΙ; Τὸ Νάξος δείχνει νὰ δένῃ στὸν προβλήτα τοῦ λιμανιοῦ μεσημεριανὴ ὥρα…

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το πλοίο δεν το θυμάμαι, από το φιλμ όμως γνωρίζω ότι πήγαινα προς Σύρο (από Πάρο) ή ερχόμουν Πάρο από Ικαρία.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 6 months later...
  • 7 months later...

Νομίζω πως από αυτή τη φωτογραφία μπορεί να καταλάβει κανείς πως το Νάξος έγινε τόσο διάσημο και αγαπήθηκε από όλους. Δέστε όλο τον περίγυρο που είναι άσπρος(τα φέρρυ) και γκρίζος(τα κτήρια). Και στη μέση ένα φανταχτερό, πορτοκαλί και ξεχωριστό πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην σελίδα του Facebook "παλιές φωτογραφίες της Ελλαδας", υπάρχει μια φωτογραφία στην οποία απεικονίζεται το Νάξος μαζί με το Παρος στο λιμανι της Παρου

https://www.facebook.com/groups/oldgreece/permalink/4895521507157475/

ΔΕν ξέρω αν έχει υπάρχει ήδη.. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...