Jump to content
Shipfriends

Aegean Odyssey (IMO 7225910)


George

Recommended Posts

Είμαι που λες αραγμένος στον καταπέλτη του ΑΓΙΑΣΟΥ και πίνω το φραπεδάκι μου με τις 36 ζάχαρες και τσαααακ... κοιτάω και το ΕΤΖΙΑΝ Ι έχει βυράρει τη δεξιά άγκυρα και κρέμεται πάνω από το νερό.
Αυτό κατά πάσα πιθανότητα δεν λέει απολύτως τίποτα, αλλά έψαχνα λόγο να αποκτήσει thread το φόρουμ και για αυτό το βαπόρι καθότι η αναζήτηση δεν έβγαλε τίποτα :P:P

______________

(1973, ex-Narcis, Aegean Dolphin, Dolphin, Aegean I)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ ζάχαρη ρε παιδί μου, να το προσέξεις:P

Δε ξέρω τί θα γίνει με το πλοίο, ούτε και τί έχει συμβεί στα δικαστήρια.

Ξέρει κανείς σε τί κατάσταση ήταν το πλοίο και πώς είναι μέσα τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση των δικαστηρίων ήταν να δοθεί το πλοίο στον Λόυη αλλά πήγαν κάποια μέλη της εταιρείας και δεν το θέλει διότι είναι σε πολύ ασχημη κατάσταση.Γιάυτό ας περιμένουμε νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φιλε μου Captain Argy δεν ξερω αν εχεις μαθει τιποτα καινουριο, αυτο που μπορω ομως εγω να βεβαιωσω ειναι πως το πλοιο αυτην τη στιγμη περιμενει ρυμουλκουμενο εξω απο λιμανι του Πειραια να παρει αδεια να μπει μεσα. Δεν ξερω ακομα για που αλλα θα ενημερωσω. Α, και μην το ψαχνει κανεις στο AIS, δεν θα το βρει.

Update:

Το πλοιο δενει στον προλιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση των δικαστηρίων ήταν να δοθεί το πλοίο στον Λόυη αλλά πήγαν κάποια μέλη της εταιρείας και δεν το θέλει διότι είναι σε πολύ ασχημη κατάσταση.Γιάυτό ας περιμένουμε νεότερα.

Η σημερινή ανακοίνωση της Louis στο ΧΑΚ....επιβεβαιώνει τον Captain Argy και τις επιφυλάξεις του.

Τελική Διευθέτηση του θέματος του Aegean I

Λευκωσία, 13 Φεβρουαρίου 2008

Η Louis plc ανακοινώνει ότι η θυγατρική της Εταιρεία Progress έχει προχωρήσει σε συμφωνία για διευθέτηση του θέματος που προέκυψε σχετικά με την αγορά του Aegean I το 2005.

Με βάση τη διευθέτηση αυτή, έχει καταβληθεί στην Progress το ποσό των $1.770.000, με αντάλλαγμα την απόσυρση όλων των νομικών μέτρων και απαιτήσεων εναντίον της πλοιοκτήτριας Εταιρείας Dolphin και της Rivermont, στην οποία είχαν εκχωρηθεί το δάνειο και η υποθήκη επί του πλοίου. Επίσης έχουν αποσυρθεί αντίστοιχα και οποιεσδήποτε ανταπαιτήσεις υπήρχαν εναντίον της Progress.

Η απόφαση της Louis plc και της θυγατρικής της Progress να αποδεκτούν την πρόταση των άλλων μερών για διευθέτηση του θέματος λήφθηκε μετά από προσεκτική ανάλυση και εκτίμηση όλων των δεδομένων. Ιδιαίτερα λήφθηκε υπόψη η ηλικία και η κατάσταση του πλοίου και το γεγονός ότι η απόκτησή του δε συμβαδίζει πλέον με τη στρατηγική της Εταιρείας για ανανέωση του στόλου και απόκτηση πλοίων που έχουν μειωμένο κόστος λειτουργίας κατά επιβάτη.

Υπενθυμίζεται ότι η Progress είχε καταβάλει ως προκαταβολή για την αγορά του πλοίου το ποσό των Ευρώ 500.000. Αφού ληφθούν υπόψη τα δικηγορικά και άλλα έξοδα, παραμένει καθαρό κέρδος για τη Louis plc περίπου Ευρώ 600.000.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για ενημερωτικούς λόγους, να σας πω ότι το πλοίο είχε μετασκευαστει στα πρότυπα, εξωτερικά τουλάχιστον, του τότε Europa, τωρινού Holiday Dream της Pullmantur Cruises.

Μιας που το έφερε η κουβέντα, η Pullmantur άλλαξε σινιάλο..Έχει κόκκινο φουγάρο με το χαρακτηριστικό ισπανικό γράμμα "ένιε", το δικό μας "νηι" :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ωστόσο είδα ότι έχουν σβηστεί τα σινιάλα του και το φουγάρο είναι τελείως μπλε. Μη το δούμε να φεύγει για καμιά Ινδία ή Τουρκία...:eek:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες πληροφορίες λένε οτι αγοράστηκε απο Ελβετούς και θα γίνει πληρης ανακαίνιση. Ουτως η άλλως η εταιρεία δεν το αναφέρει καθολου για φετος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Το βαπόρι έχει μεθορμίσει στον μόλο της ΔΕΗ στο Κερατσίνι εκεί που ήταν δεμένος ο ΕΛΥΡΟΣ. Το πλοίο ξυλώνεται απ'άκρη σ'άκρη. Κομμάτια λαμαρίνας αφαιρούνται, οι βάρκες έχουν απομακρυνθεί και προφανώς πάει να γίνει μια μεγάλης έκτασης μετασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου τα'πανε καλά, θα αποκτήσει και μπαλκόνια σε κάποιες καμπίνες του.

Τελικά δε το περιμέναμε, αλλά φαίνεται να έχει ζωή μπροστά του.

Ξέρουμε αν είχε πρόβλημα προσαρμογής για solas 2010?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...