Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μπορεί ακουστούν οι απόψεις των πλοιάρχων σχετικά με το προσανατολισμό, τις δυσκολίες που θα υπάρχουν ανάλογα με τους καιρούς, έτσι ώστε να διευκολυνθούν οι προσεγγίσεις των πλοίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, giorgos_249 said:

Απλα ποτε δεν εγινε σοβαρη μελετη για αυτα τα εργα, οπως και πολλα αλλα στην Ελλαδα , προτιμάμε το "ράβε-ξήλωνε" και τις πρόχειρες επισκευές.... Λίγα λιμάνια είναι προιόν ολοκληρωμένου σχεδιασμού και κατασκευής, όπως το Λαύριο, το νέο λιμάνι Πάτρας, το νέο λιμάνι Ηγουμενίτσας κ.α. 

Μια και αναφέρουμε το νέο λιμάνι Πάτρας, πόσο εύκολο ή δύσκολο θα ήταν να φτιάχνανε μια ευθεία με θέσεις πλαγιοπρυμνοδέτησης (όπως στην Πάτρα) από το σημείο που δένουν τα καύσιμα μέχρι τα κτήρια επιβατών με ταυτόχρονη προέκταση του κατσουνιού κατά μερικές δεκάδες μέτρα μέχρι του βάθους των 30-40 μέτρων??

Αφού για καινούργιο λιμάνι ΔΕΝ, έτσι πιστεύω θα είχανε καλύτερα αποτελέσματα από αυτό που φτιάχνουν τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του λιμανιού της Σαντορίνης δεν είναι ποιον άκουσαν, αν ήταν επαγγελματίες αυτοί που το σχεδίασαν, κλπ. Αλλά ποιες ήταν και είναι οι προτεραιότητες. Για μεγάλη μερίδα των ντόπιων το λιμάνι πρέπει να μείνει εκεί, κυρίως για οικονομικούς λόγους. Όσο αφορά τη διαμόρφωση, το ζητούμενο είναι η αύξηση του χερσαίου χώρου, απαραίτητου για τη στάθμευση των τουριστικών λεωφορείων. Αυτό πιστεύουν ότι χρειάζονται, αυτό έφτιαξαν. Τώρα, αν δεν είναι το καλύτερο για τα πλοία της ακτοπλοΐας, όπως τονίστηκε από πολλούς, θεσμικούς και μη, ε, τι να κάνουμε, θεωρείται παράπλευρη απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν κάνει και τον έχουν ψιλό φτιάξει.Τωρα έχουν προσθέσει και φανάρια από το τέλος της προηγούμενης σεζόν για να αποφεύγεται ο συνωστισμός των minivan που μπλόκαραν όλο τον δρόμο και μετά οι επιβάτες έτρεχαν τον αθηνιο για να προλάβουν τα πλοία...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gtogias said:

 Τώρα, αν δεν είναι το καλύτερο για τα πλοία της ακτοπλοΐας, όπως τονίστηκε από πολλούς, θεσμικούς και μη, ε, τι να κάνουμε, θεωρείται παράπλευρη απώλεια.

Συγνωμη,αλλα παραπλευρη απωλεια το να φτιαχνεται ενα λιμανι λαθος;Να μη μπορει να φουνταρει πλοιο και να επηρεαζεται απο τεραστιο σουελ στους δυνατους ΝΔ ανεμους;Προτεραιοτητα ειναι να φτιαξεις λιμανι και οχι παρκινγκ.Και να φτιαξεις ενα λιμανι σωστο οπουδηποτε στο νησι.Μιλαμε για εναν απο τους καλυτερους ταξιδιωτικους προορισμους παγκοσμιως και ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει λιμανι.Τα λαθη απο λιμανια οπως της Τηνου της Κασου της Καλυμνου κ.α πρεπει να μας μαθαινουν και να τα διορθωνουμε.Εδω τα επαναλαμβανουμε.

 

2 hours ago, Champion Jet_2 said:

Κάτι έχουν κάνει και τον έχουν ψιλό φτιάξει.Τωρα έχουν προσθέσει και φανάρια από το τέλος της προηγούμενης σεζόν για να αποφεύγεται ο συνωστισμός των minivan που μπλόκαραν όλο τον δρόμο και μετά οι επιβάτες έτρεχαν τον αθηνιο για να προλάβουν τα πλοία...

Τιποτα δεν εχουν φτιαξει.Σε δυο στροφες υπηρξε καθιζηση και η ροη οχηματων γινεται σε ενα ρευμα κυκλοφοριας.Φαναρι για να ρυθμιζει τη ροη τοποθετηθηκε στη μια μονο στροφη,στη πανω.Και ολο το χειμωνα μεχρι και τωρα δε λειτουργει.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει να λειτουργεί το φανάρι σίγουρα κάπου τέλη Σεπτέμβρη Οκτώβρη δεν θυμάμαι ακριβώς πότε.Οσο για τις στροφές νομίζω πως είχαν αφαιρέσει τα προστατευτικά κιγκλιδώματα στην μια στροφή τουλάχιστον 

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Ο Αθηνιος οπως ηταν στις 17.4.20.Βλεπουμε στα δεξια της φωτο πως εχουν δημιουργηθει οι νεες προβλητες εχονταε ολοκληρωθει το 1ο σταδιο του εργου.Το 2ο σταδιο προβλεπει την επεκταση του νεου προβλητα στα αριστερα εκει που αναγραφεται το Ζ της Ζαντε πανω στο Σολωμο αλλα και πιο αριστερα.Συνεπως τα βαπορια θα δενουν 30 μετρα πιο εξω,πιο βαθια.Κατι τετοιο ειχε γινει στα λεμοναδικα πριν μερικα χρονια,ομως εδω τα βυθισματα αυξανουν σημαντικα.

20200501_153739.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2019 at 4:15 PM, svo said:

Όπως φαίνεται υπάρχει κάποια κινητικότητα για το νέο λιμάνι στην Σαντορίνη,  που τόσα χρόνια συζητιέται. Για να δούμε αν θα επικρατήσουν τα συμφέροντα για άλλη μια φορά, ή η λογική..

https://www.tornosnews.gr/foreis/periferies/40463-prasino-fos-gia-neo-limani-sth-santorinh.html

 

19 hours ago, giorgos_249 said:

Για την ιστορία πάντως υπάρχει μελέτη των ΑΔΚ για λιμάνι στη Βλυχάδα.... http://www.adk.gr/projects/pdf/2007.pdf

Να πούμε ότι έχει ξεκινήσει η δημοπράτηση νέων μελετών, καταρχήν για επιλογή της κατάλληλης θέσης για νέο λιμάνι. Η  μελέτη της ΑΔΚ σύμφωνα με το παραπάνω λινκ του svo δεν είχε προχωρήσει στο χωροταξικό, το οποίο αντιλαμβάνομαι ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό στο συγκεκριμένο νησί. Από τη στιγμή που το νέο λιμάνι είναι τόσο ανώριμο μελετητικά, νομίζω μιλάμε για 10-15 χρόνια τουλάχιστον μπροστά μας.

Παραθέτω ένα απόσπασμα από τα έγγραφα της διακήρυξης για όποιον ενδιαφέρεται

(Για την ιστορία, στα τυπικά της διακήρυξης προβλέπεται να ζητηθεί από τον μελετητή μεταξύ άλλων και η γνώμη των πλοιάρχων ΠΕΠΕΝ)

-Ως πλοίο αναφοράς έχει μπει και το OLYMPUS, λέτε να εγκαινιάσει το νέο λιμάνι;;;

Pages from ΦΑΚΕΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΝΕΟΣ ΛΙΜΕΝΑΣ ΘΗΡΑ.pdf

Edited by rantanplan
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι σαντορινιοι, νομίζω θα μας το επιβεβαίωσει και ο φίλος νομικός, δεν θέλουν αλλού το λιμάνι. "Πουλάει" η είσοδος στον Αθηνιο με τ καραβι.. 

Link to comment
Share on other sites

1ον να ρωτησω,τωρα υποτίθεται το λιμανι θα δεχεται 3-4 καραβια μαζι,για να ανεβουν τα αμαξια πανω δεν θα γινεται της...απο αμαξια και βανακια και θα γινεται ο κακος χαμος με αμετρητη κινηση;2ον ο γαρμπης ειναι,οπως κοιταμε απο πανω το λιμανι,ερχεται απο αριστερα ο αερας και το κυμα;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι κάτοικος και επαγγελματίας του Νησιού κατά την τελευταία 6ετία να μου επιτρέψετε να εκφράσω την άποψη μου καθώς κ το τι πιστεύει/θέλει ο περισσότερος κόσμος.

Το Λιμάνι του Αθηνιού ήταν είναι και θα είναι για πολλούς αναγκαίο κακό γιατί δεν έχουν άλλη επιλογή. Δεν έχει απολύτως καμία χρησιμότητα. Εγώ προσωπικά το χαρακτηρίζω καρκίνωμα. Όχι μόνο για την χερσαία ζώνη του αλλά στο σύνολο : Απόστασή, ασφάλεια πλοίων και επιβατών, οδικό δίκτυο.

Λόγω της μορφολογίας του, το νησί δεν προσφέρει άλλες "κατάλληλες" θέσεις ώστε να δικαιολογήσουν την μεταφορά του λιμανιού σε κάποιο θεωρητικά καλύτερο σημείο.
Το μοναδικό σημείο που δείχνει να έχει τα σωστά βάθη και να είναι κάπως καλύτερα καλυμμένο απτόν καιρό είναι η Παραλία του Μονόλιθου στην Ανατολική πλευρά δίπλα στην ΔΕΗ . Εκεί βέβαια αντιδρούν οι κάτοικοί για τον λόγο του ότι θα υποβαθμιστεί η παραλία αφενός και αφετέρου η συγκεκριμένη παραλία είναι η μοναδική "οικογενειακή" παραλία στο νησί. Λέγοντας οικογενειακή εννοώ ριχά νερά στα οποία μπορούν να κάνουν και τα παιδιά μπάνιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν στη Βλυχαδα μπορουσαν να πηγαινουν τουλαχιστον τα ταχυπλοα της Κρητης (οχι πχ το ΔΗΛΟΣ δε συμφερει καθολου απο θεμα μιλίων) θα επαιρνε μια ανασα ο Αθινιός. Η λειτουργια δευτερου λιμανιου ως βοηθητικού ετσι οπως παμε θα γινει απαραιτητη στο νησι που τρεχει με σπασμενα φρενα απο αποψη τουριστικης αναπτυξης.

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

Αν ο Γαρμπης ειναι μεγαλο προβλημα,μιας και που ανακατασκευαζουν το λιμανι,ενας λιμενοβραχιονας αρκετα μεγαλος(οπως κοιταζουμε απο πανω)στο δυτικο μερος του νησιου δεν θα σταματουσε κατα πολυ τον κυματισμο;

Link to comment
Share on other sites

Η Βλυχάδα λόγω του όμορφου και απείρου κάλους τοπίου της προστατεύεται. Θεωρητικά δεν μπορεί να γίνει κάποια παρέμβαση προς την εκεί πλευρά. Νομίζω ότι και η μαρινά που βρίσκεται εκεί είναι υπερ-αρκετό.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου ότι προς δεύτερο επικουρικό λιμάνι θα πάει η κατάσταση.


Πάντως αυτό που υπερηφανεύονται δήμαρχοι και λοιποι αυλικοί για τις δυνατότητες του Νέου Αθηνιού, 3 πλοία μεγάλα πλοία ταυτόχρονα κοκ καλό θα ήταν να το δούμε στην πράξη αν γίνεται..........

8 minutes ago, togias_k said:

Αν ο Γαρμπης ειναι μεγαλο προβλημα,μιας και που ανακατασκευαζουν το λιμανι,ενας λιμενοβραχιονας αρκετα μεγαλος(οπως κοιταζουμε απο πανω)στο δυτικο μερος του νησιου δεν θα σταματουσε κατα πολυ τον κυματισμο;

Νομίζω ότι τα βάθη είναι μεγάλα έως τεράστια  για κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2020 at 9:51 PM, giorgos_249 said:

Γιατι απο ποτε οι πλοίαρχοι είναι ειδικοί στο σχεδιασμό λιμένων ? Αλοίμονο. (Αν ήταν έτσι να αφήσουμε τότε να σχεδιάζουν δρόμους οι οδηγοί, αεροδρόμια οι πιλότοι και εργοστάσια οι προϊστάμενοι βάρδιας ). Μια άποψη μόνο οφείλουν να πουν, ως εκεί. 

Απλα ποτε δεν εγινε σοβαρη μελετη για αυτα τα εργα, οπως και πολλα αλλα στην Ελλαδα , προτιμάμε το "ράβε-ξήλωνε" και τις πρόχειρες επισκευές.... Λίγα λιμάνια είναι προιόν ολοκληρωμένου σχεδιασμού και κατασκευής, όπως το Λαύριο, το νέο λιμάνι Πάτρας, το νέο λιμάνι Ηγουμενίτσας κ.α. 

Για την ιστορία πάντως υπάρχει μελέτη των ΑΔΚ για λιμάνι στη Βλυχάδα.... http://www.adk.gr/projects/pdf/2007.pdf 

Δεν είμαι ειδικός ούτε ξέρω από μελέτες κατασκευής λιμένων αλλά αν κατάλαβα καλά με βάση τον χάρτη και την μελέτη για την Βλυχάδα του ΑΔΚ, σχεδίασαν ένα λιμάνι σχεδόν σαν αυτό το -ημιτελές- χάλι της Τήνου που σε κάθε προσέγγιση κάνεις τον σταυρό σου αν θα μπει το βαπόρι στην στενωσιά αυτή χωρίς προβληματα ή αν θα σφυρίξει και θα χαιρετήσει από μακριά χωρίς να ρισκάρει είτε με νοτιά είτε με βορια κλπ .Σε αυτό στην Βλυχάδα με  Νοτιά δε θα περναει ουτε απεξω με βάση το σχέδιο.

Ελπίζω να τελειώσει του Αθηνιού και να μην υπάρχουν  άλλα προβληματα ξανα στο μέλλον για την καλυτερη εξυπηρετηση επισκεπτών και μονιμων κατοικων του πανεμορφου αυτού νησιού

ΣΗΜ: Εδώ στην Μυτιλήνη πχ κάνανε master plan νέου λιμανιού και βάλανε δίπλα δίπλα τις θεσεις για κρουαζιερόπλοια και εμπορικά πλοία...... θα βγαίνει ο επισκέπτης και δίπλα θα ξεφορτωνουν ζωοτροφές και χυμα τσιμεντο...ομορφιές !!!! 

Καλό Μήνα σε όλους 

Link to comment
Share on other sites

καλο μηνα και του χρονου εξω :) 

εχω παρα πολλα χρονια να παω στη σαντορινη, αλλα απο οτι θυμαμαι η κουβεντα περι νεου λιμανιου ειναι πολυ παλια

στα μεσα των 90s τα πρωτα χρονια του Σημιτη, την Ελισαβετ Παπαζωη, βουλευτη Κυκλαδων του Κινηματος, υφυπουργο ΠΕΧΩΔΕ πρωτα και μετα Υπουργο Αιγαιου να εχει παρει πανω της το θεμα του νεου λιμανιου της μυκονου και της σαντορινης. για ενα διαστημα ετρεχαν παραλληλα τα δυο projects (χωροθετηση νεου λιμανιου μυκονου στον τουρλο και νεου λιμανιου σαντορινης στο μονολιθο). τη συνεχεια την βλεπετε

θα συμφωνησω απολυτα με τον @NIKOSNAXOS και για τη βλυχαδα και για το μονολιθο (φανταζεστε οι μυκονιατες λιμανι στην ελια ή τον καλαφατη; ) και με τον @mytilene για τη μελετη των ΑΔΚ. 

ασχετα με το αν θα γινει ποτε ή οχι αλλο λιμανι (εστω και δευτερευον), προσωπικα απορω γιατι αφεθηκε ο αθηνιος να φτασει σε αυτα τα χαλια (καταρρευση κρηπιδωματων και δρομου), πριν γινουν καποια στοιχειωδη εργα. σαν να μην ασχοληθηκε ποτε κανεις.

 

δωρο ενα screenshot με τα βαθικα του αθηνιου, που μου εστειλε φιλος.:)

 

athinios.thumb.jpeg.a25231176ad21f26ba60e2cc7bd27bbf.jpeg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο, βλέπουμε ότι στο νέο λιμάνι θα δημιουργηθεί ένα μεγάλο Γ, θα είναι δυνατό να πλαγιοδετήσει ένα πλοίο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, για πλοία τύπου Δήλος-Χιος-Πρεβελης, ναι. Στην πράξη θα δείξει πως θα το δουλεύουν...

Ακόμη πάντως και στη Μονόλιθο να γίνει λιμάνι, πάλι ιστορίες βλέπω να υπάρχουν..! 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, svo said:

Να και μια μανούβρα στην Σαντορίνη .

 

Από αυτό το βίντεο μπορούμε να διακρίνουμε ότι με έναν πολύ πολύ απλό Γάρμπη το καινούργιο λιμάνι βρέχεται πολύ.Φανταστείτε πως θα γίνονται οι επιβάτες και τα αυτοκίνητα με ένα ταχύπλοο(επειδή δεν θυμάμαι παλιά όταν δούλευε αυτό το μέρος του λιμανιού που ανακατασκευάστηκε πάλι με απλό κυματισμό είχε νερά πάνω στο λιμάνι;)εκτός αν ξέρω γω είναι στα σχέδια να του μεγαλώσουν το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...