Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ποιός μπορεί να μου απαντήσει... Η HSW γιατί ονόμασε ΑΡΙΑΔΝΗ το πλοίο που πάει στα Χανιά και δεν του έδωσε ένα Χανιώτικο όνομα; Την στιγμή μάλιστα που θέλει να ανταγωνιστεί την Χανιώτικη ΑΝΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μα αγαπητέ μου δεν έχουν πλέον ιδιαίτερη σχέση τα ονόματα με την γραμμή που θα πάει το πλοίο.

Ούτε το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ έχει σχέση με την Ικαρία Σάμο ή την Χίο Μυτιλήνη,ούτε το Corsica, ούτε το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ είχε σχέση με την Άνδρο Τηνο Μύκονο ούτε καν το ΜΠΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ που μετά την Αδριατική για 13-14 χρόνια ταξίδεψε στο Αιγαίο.

Μπορεί το όνομα ΑΡΙΑΔΝΗ (που είναι πολύ ωραίο όνομα) να αντιστοιχεί περισσότερο στο Ηράκλειο αλλά δεν είναι ένα θέμα για να αναρωτιέται κανείς.

Ούτε πιστεύω ότι αν είχε άλλο όνομα θα έπερνε περισσότερους ενώ τώρα το εκδικούνται λόγω ηρακλειώτικης καταγωγής του ονόματος.

Καλώς ή κακώς το όνομα το κάνει το ίδιο το βαπόρι κι όχι το όνομα το βαπόρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα παντως οτι απο την ωρα που αποφασιστηκε η δρομολογηση του εκει μια εξυπνη κινηση θα ηταν η νηολογηση του στα ΧΑΝΙΑ. Αλλο πραγμα οπως και να χει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάλι πιστεύω πως αν δεν υπήρχαν οι ΑΡΙΑΔΝΕΣ των Μινωικών σε κανέναν δεν θα έκανε εντύπωση το όνομα ούτε θα υπήρχε θέμα Ηρακλείου - Χανίων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι πολύ συχνά εταιρίες δίνουν ονομασίες στα πλοία τους σχετιζόμενες με τις περιοχές στις οποίες προσβλέπουν να τα δραστηριοποιήσουν. Ωστόσο, αν τα μεταδρομολογήσουν, οκ, δε θα αλλάξουν κι όνομα! ;) Εγώ βρίσκω εύλογη την απορία σου Panthira. Σε ένα τόπο με έντονο τοπικιστικό αίσθημα το οποίο αποδεδειγμένα επηρεάζει και τα της κίνησης, σαν τα Χανιά, μάλλον θα έπαιζε ρόλο να έπαιρνε το πλοίο όνομα σχετικότερο, αλλά και να νηολογούνταν στα Χανιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το όνομα του πλοίου όπως και η νηολόγησή του (όπως αναφέρει και ο Neptune) παίζουν σημαντικό ρόλο. Δεν είναι τυχαίο ότι η ΑΝΕΚ, η Minoan, η Lane αλλά και στο παρελθόν η Ρεθυμναϊκή είχαν ονόματα ντόπια. Για ρίξτε μια ματιά στο πιό κάτω Link μιάς τοπική εφημερίδα των Χανίων.

http://www.agonaskritis.gr/?q=node/2338

Link to comment
Share on other sites

Ρατσιστές δεν πρέπει να είμαστε. Όμως το όνομα, η εμφάνιση αλλά και ο μύθος που πλάθεται γύρω από ένα προϊόν (όχι απαραίτητα πλοίο) παίζουν σημαντικό ρόλο στο αγοραστικό (ή επιβατικό εδώ επειδή πρόκειται για πλοίο) κοινό.

Κοίτα πως ενθουσιάστηκαν με ένα απλό όνομα οι κάτοικοι μιάς περιοχής και πως από μόνοι τους θα γίνουν κινητές διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cpt_Hiotis Την ψήφο μου την κέρδισε το Νήσος Χίος για τέσσερις βασικούς λόγους

1. Είναι το δεύτερο Made In Greece (όχι Marfin) ύστερα από πάααααααρα πολλά χρόνια.

2. Λόγο ονόματος, φυσικά...

3. Για την αναβάθμιση που προσφέρει στην γραμμή Πειραιά-Χίου-Μυτιλήνης.

4. Είναι ένα από τα νεότερα πλοία της ελληνικής ακτοπλοΐας.

#12 Σήμερα, 14:34

Neptune Εγγραφή: 03-03-2005

Μηνύματα: 2.347

Μια απ τα ιδια

--------------------------------------------------------------------------------

ΑΡΙΑΔΝΗ και γω γιατι εχει ωραιο ονομα πανεμορφους χωρους (MadeInGreece κι αυτοι) τεραστια χωρητικοτητα ειναι καλοταξιδο και αρκετα γρηγορο. Αλλαξε τα δεδομενα στη γραμμη που δρομολογηθηκε φερνοντας γρηγοροτερα τις εξελιξεις Δυστυχως λογω μεγεθους δε μπορει να εξυπηρετησει παρα μονο λιγες γραμμες στην Ελληνικη ακτοπλοια.

Τελικά βλέπω πως το όνομα είναι σημαντικό και στην μεταξύ μας ψηφοφορία

(οι πιο πάνω παραθέσεις απο cpt Hiotis και Neptune - θέμα: Επιβατηγό/Επιβατηγό Οχηματαγωγό πλοίο 2007)

Link to comment
Share on other sites

Όντως η επιλογή ονόματος για ένα προϊόν, γιατί κακά τα ψέματα και η ακτοπλοΐα προϊόν είναι, έχει άμεση σχέση με το Marketing. Άλλωστε το όνομα αποτελεί το περιτύλιγμα του τελικού προϊόντος. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί το όνομα ενός πλοίου να επηρεάσει τον ταξιδιώτη αφού αυτόν τον αφορούν περισσότερο άλλοι παράγοντες όπως η ταχύτητα, η αξιοπιστία, το κόστος κ.ο.κ. βέβαια μετράει και το όνομα αλλά όχι στο βαθμό που το υπολογίζουμε εμείς, οι Shipfriends.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά κανείς δεν απάντησε στο αρχικό μου ερώτημα.

panthiras1 (16-10-07)

Μarketing και επιλογή ονόματος

--------------------------------------------------------------------------------

Ποιός μπορεί να μου απαντήσει... Η HSW γιατί ονόμασε ΑΡΙΑΔΝΗ το πλοίο που πάει στα Χανιά και δεν του έδωσε ένα Χανιώτικο όνομα; Την στιγμή μάλιστα που θέλει να ανταγωνιστεί την Χανιώτικη ΑΝΕΚ;

Σήμερα βέβαια οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και δεν ξέρω αν ισχύει η λέξη "ανταγωνιστεί"

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική έβαλαν ένα όνομα κρητικό (στο νομό θα τα χαλάσουμε? :D). Το θέμα είναι ότι έπρεπε να ονομαστεί "Νήσος Κρήτη"! :confused: Τώρα τα έχουν μπερδέψει τελείως, δεν υπάρχει συνοχή. Το Αριάδνη ταιριάζει στην ονοματοθεσία της ΜΙΝΟΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

.voyager συμφωνώ μαζί σου. Κανονικά και σύμφωνα με τα ονόματα που δίνει η HSW, έπρεπε να το ονομάσουν Νήσος Κρήτη. Γιατί το ονόμασαν όμως Αριάδνη; Ένα παραδοσιακό όνομα των Μινωϊκών;

Γιατί του έδωσαν ένα όνομα που παραπέμπει στο Ηράκλειο, εφ' όσον ήθελαν να το βάλουν στην γραμμή των Χανίων;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ενα ακομη εντυπωσιακα κενο περιεχομενου ονομα..

Και πες ΟΚ, ας κρατήσουν το σκέλος "ΜegaJet", μα χάθηκε ο κόσμος να κολλήσουν κι ένα από τα καταπλήκτικά όνοματα νησιών, που έχουμε και στα οποία ενδέχεται να δρομολογούνταν?

Σύγχρονο και κλασσικό μαζι!

"MegaJet Serifos"

"MegaJet Sifnos"

"MegaJet Milos"

"MegaJet Kithnos" κτλ.

To ίδιο θα έπρεπε να έχει κάνει η Aegean Speed Lines.

(βλ. Blue Star)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και εντάσεται στην ...πολιτική της εταιρίας, τα πλεούμενά της να έχουν το συνθετικό jet μέσα.

SEA JET

SUPER JET

Oπότε το MEGA JET μπορεί να μην έχει τίποτα το πρωτότυπο για τα ελληνικά πλέον δεδομένα, προσωπικά όμως το βρίσκω απόλυτα λογικό, συμβατό και αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

απόλυτα λογικό, συμβατό και αναμενόμενο.

Kι εγώ απόλυτα συμβατό και αναμενόμενο το βρίσκω, αλλά θα μπορούσε λέω να έχει εξαρχής άλλη προσέγγιση η ονοματοδοσία, κι από πλευράς marketing ακόμη.

Δεν είπα ότι, σα πολιτική, έχει και τα χάλια της... "Fast Ferries" - κόκκινο χρώμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι κι αλλιως δεν εχω δει και κανα ταχυπλοο να εχει ενα ονομα της προκοπης.Απο που να αρχισω και που να τελειωσω

HIGHSPEED?

AIOLOS?

SUPER,MEGA,κλπ JET

Μεχρι και ο Καπτα Μακης JETFERRY το λεει το δικο του

Καλως ή κακως εχει καθιερωθει οτι ενα ταχυπλοο πρεπει να εχει και ονομα που να προσδιδει ταχυτητα..Οποτε δεν το βλεπω και τοσο παραλογο που του δινουν τετοιο ονομα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Άκου εκεί MADAM :eek: ... Ψάξανε πολύ για το όνομα?Και μετά λέτε για τα δικά μας ταχύπλοα και τα ονόματά τους.

Είναι όπερα του Puccini το όνομα βρε, δεν τους ήρθε ξαφνικά! ;) Μην κοιτάς πώς το έχουνε εδώ το "μανταμ"!! :D

Τα ερεθίσματα για την ονοματοδοσία ενός πλοίου μπορεί να είναι διάφορα, όπως έχουμε δει, πχ. και πολιτιστικά. Έχουμε παραδείγματα με ονόματα ιστορικών ηρώων, πρωταγωνιστών σε παραμύθια ή μυθολογία, πολιτικών ή και καλλιτεχνών.

Link to comment
Share on other sites

Την μετονομασία των δύο Αίολος Εξπρές σε <Αίολος Κεντέρης 1> και <Αίολος Κεντέρης 2> αποφάσισε η ΝΕΛ. Ο λόγος της μετονομασίας είναι η μεγάλη αναγνωρισιμότητα του αυθεντικού και πρώτου «Αίολος Κεντέρης».

Σχόλια από το τον αγγλικό οδηγό διακοπών για την Ελλάδα, Greek Island Hopping για τη μετονομασία του ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι & ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ΙI

The C/F Aeolos Express has now been renamed after the notorious Greek sprinter (from the island of Lesbos) who famously missed a drugs test at the start of the Athens Olympics. Like its namesake this ferry has been conspicuous by its absence over the last couple of years: someone inside Lesbos-based NEL Lines clearly has a brilliant sense of humour!

The text above applies to Aeolos Express 2 too: it is unclear if either will be appearing this summer. Neither should be confused with a third ferry - the C/F Aeolos Kenteris.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ δεν ήξερα, αλλά ούτε και τώρα ξέρω. Όμως πιστεύω πως στην ζωή τίποτα δεν είναι τυχαίο...

panthiras1 .voyager συμφωνώ μαζί σου. Κανονικά και σύμφωνα με τα ονόματα που δίνει η HSW, έπρεπε να το ονομάσουν Νήσος Κρήτη. Γιατί το ονόμασαν όμως Αριάδνη; Ένα παραδοσιακό όνομα των Μινωϊκών;

Γιατί του έδωσαν ένα όνομα που παραπέμπει στο Ηράκλειο, εφ' όσον ήθελαν να το βάλουν στην γραμμή των Χανίων;

Θέμα "Αριάδνη" - Από LEFTERIS68: Στη γραμμή Πειραιάς- Ηράκλειο, σε πρώτη φάση, δρομολογείται από τις 2 Μαϊου το ε/γ-ο/γ της Αριάδνη το οποίο ανήκει στην HSW αλλά ναυλώθηκε από την ΑΝΕΚ. Η συμφωνία για ναύλωση του πλοίου εγκρίθηκε από το Δ.Σ. της HSW πριν από 20 ημέρες. Το πλοίο θα αλλάξει χρώματα και θα φέρει το σινιάλο της ΑΝΕΚ. Παρά τα όσα περί αντιθέτου γράφονται και διαρρέουν το πλοίο θα μπει στην αυλή των Μινωϊκών, σε αυτή τη φάση και όχι στα Χανιά.

Στο μεταξύ, στο σημερινό Δ.Σ. της HSW υπήρξε γνωριμία μεταξύ των μελών και του νέου διευθύνοντος συμβούλου Ιωάννη Σήφη Βαρδινογιάννη.

πηγη:MARINEWS.GR

Ας ξεκινήσει τουλάχιστον αυτό το στολιδάκι κι ας είναι και στο Ηράκλειο...

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή έμπνευση το όνομα του πρώην πανορμίτη μιλάμε δικέ μου! Πήραμε τα κύρια συνθετικά από τα ταχύπλοα της HSW και να 'μαστε!!! Το επόμενο μπορεί να λέγεται FLYING HIGH 1:p

Edited by proud_ionian
move post
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι αυτά τα ονόματα αφήνουν παγερά αδιάφορους εμάς τους καραβολάτρες αλλά εξιτάρουν αυτούς που χρησιμοποιούν αυτού του είδους τα πλεούμενα για να φτάσουν στον προορισμό τους και μόνο.

Φανταστείτε συνομιλία σε καφέ στο κολωνάκι....

"Που θα πας το καλοκαίρι?"

"Μύκονο!"

"Ουάου!Με τι ρε?"

Ε κολλάει τώρα να του πει με το Παναγία γλυκοφιλούσα η με το Ευρύαλος?

Οπότε του πετάει ένα SPEEDCATFLYMEGAJET και μένει ο άλλος άγαλμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ή κακως ετσι ειναι. η αναφορα σε καποιο πιασαρικο ονομα ή σε καποιο δυνατο brand name χρησιμοποιειται και απο ορισμενους (επιβατες) για να πουλησουν μουρη. ειδικα στα ταχυπλοα ενα ονομα ξενογλωσσο που να περιλαμβανει λεξεις που υπαινισσονται ταχυτητα (high, super, speed, jet, turbo, mega, giga, tera etc) ειναι τεκμηριο (για τους ασχετους) ταχυτητας.

αν υποθεσουμε οτι εχεις 2 συμβατικα και το ενα το λες παναγια πειραιωτισσα και το αλλο islandspeed ή megaseajet, ολοι θα τρεξουν στο δευτερο ακομη και αν προκειται για το παναγια χοζοβιωτισσα μετονομασμενο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...