Jump to content
Shipfriends

Αγγέλικα (Ν. Πειραιώς 1134)


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους και καλο χειμώνα! δεν είμαι ναυτικός- ερασιτέχνης φωτογράφος είμαι αλλα και λάτρης των παλιών σκαριών. θα ήθελα να με βοηθήσετε αν γνωρίζετε κάτι/κάποιος. Κάποτε στις γραμμές σουλάτσαρε ένα πλοίο κατά πάσα πιθανότητα Ε/Γ με το όνομα ΑΓΓΕΛΙΚΑ. Επειδή είμαι από τα Χανιά ακούω πολύ συχνά το όνομα του σε συζητήσεις το όνομά του. θα ήθελα λοιπόν να δω αν υπάρχει κάποια φωτογραφία αυτού του πλοίου και αν κάποιος γνωρίζει κάτι γι αυτό (ιστορία, που είναι σήμερα, ποιος το είχε κτλ.).

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στοιχεία και εξαιρετικές φωτογραφίες του - που προσωπικά εγώ δεν έχω ξαναδεί - υπάρχουν εδώ

το ιστορικό του εδώ

ενω άλλες φωτο - και των αδελφών του - υπάρχουν εδω.

και σχετικά με την ιστορία τους το παρακάτω απόσπασμα:

Three well-known steamships of the Canadian Pacific B. C.Coastal Service, Princess Charlotte, Princess Adelaide and Princess Alice, were sold to Typaldos Bros. Steamship Co. of Piraeus, Greece. The Adelaide, less altered in appearance, became the Angelica and was operated from Brindisi, Italy to Piraeus (the port of Athens) and Candia in Crete, carrying 187 first-class passengers, 100 second class, 83 tourist and 250 deck passengers. Gordon Newell, Maritime events of 1949, H.W. McCurdy Marine History of the Pacific Northwest. Seattle: Superior Publishing Company, 1966.,p. 562.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άρη σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου! είχα καιρό να μπω και μόλις τώρα είδα την απάντησή σου! Χρόνια πολλά σε σένα την οικογένειά σου και τους ανθρώπους που αγαπάς και το 2008 να σου φέρει ότι πραγματικά ποθείς! να σαι καλα! ΓΙΩΡΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

geo kalimera,

Me lene Panagioti kai eimai apo ton Piraia.Me to AGGELIKA eixe kanei o pateras mou kai o papous mou, o opoios itane kai ena apo ta thimata tou HERAKLION stin Falkonera.27 xronia akouo ton patera mou na milaei gia ton papou mou kai gia to atixima ekeino kathos kai gia to koino tous taksidi me to AGGELIKA>Afto pou thimamai xaraktiristika einai oti to legane thalassopniktra kai telika den eixan adiko.Tha rotiso ton patera mou gia parapano info kai tha sou steilo.

Link to comment
Share on other sites

Μα ενα βαπορι που ταξιδευε μεχρι τα 65 του, μονοπροπελο,κατω απο τα 100 μετρα,που πηγαινε παντου,η ρομιλντα της εποχης ηταν,και υποθετω με συντηρηση εποχης πως αλλιως να το χαρακτηρισεις?Βεβαια η νοσταλγια η προσφορα η παλια γραμμη του μας κανει πια να το βλεπουμε αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Με το ΑΓΓΕΛΙΚΑ έκανα το πρώτο μου ταξίδι Σούδα-Πειραιά αρχές της δεκαετίας του 60. Το μόνο που θυμάμαι είναι ο έντονος θόρυβος της μηχανής. Υποθέτω πως πρέπει να είχε ακόμα ατμομηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο να έκανε θόρυβο η ατμομηχανή του. Εγώ είχα ταξιδέψει με το αδελφό του ΑΙΓΑΙΟΝ και ήμουνα και κοντά στο μηχανοστάσιο και δεν άκουγα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Ας δούμε το Αγγέλικα όπως απεικονίζεται σε carte postale της εποχής. Ποιάς εποχής? Καλο ερώτημα, υποθέτω κάποια στιγμή στη δεκαετία του 1950. Πλαγιοδετημένο στον παλιό επιβατικό σταθμό του Βrindisi.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να και μια φωτο του ΑΓΓΕΛΙΚΑ απο το 1963.Εχω την εντυπωση οτι ειναι στην Ιθακη.Περμαγε και απο εκει σε τακτικη βαση?

post-1819-0-32482300-1301413661_thumb.jp

Η φωτο απο το smugmug και τον freefallarchive

Link to comment
Share on other sites

τα θες και τα ρωτας;:D

βαθυ ειναι σιγουρα. δεν εχει αλλαξει η θεση προσδεσης απο τοτε.

εκανε επι σειρα ετων: πειραια, πατρα ιονια νησια, brindisi (με καποιες παραλλαγες και προσεγγισεις και απεναντι. νομιζω μουρτο/συβοτα θεσπρωτιας).

στην ταινια ραντεβου στην κερκυρα (καρεζη, αλεξανδρακης, καλλεργης κλπ) φιγουραρει το αγγελικα. εχουν γυριστει και καποια πλανα on board, ενω η παρεα των πρωταγωνιστων, συναντα εναν φιλο που παει στο θιακι).

υπαρχουν αρκετα παλια καρτ ποσταλ (πωλουνται επανεκδοσεις στο Βαθυ), με το αγγελικα στο βαθυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 years later...

Και το ΑΓΓΕΛΙΚΑ στη Τήνο το Δεκαπενταύγουστο του 1960 ή 1961. Το 1961 βγήκε στις οθόνες ένα Γερμανικό τουριστικό ντοκυμαντέρ με τίτλο ΕΛΛΑΣ Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΟΝΕΊΡΩΝ, με μουσική του Μάνου Χατζηδάκι και τραγούδι από  τη Νανά Μούσχουρη: https://www.youtube.com/watch?v=3NATO-zsBYs και εδώ το ίδιο το φίλμ:https://www.youtube.com/watch?v=0Oqt35CgG3o

Οι κινηματογραφιστές λοιπόν γύριζαν με ένα γιώτ τα νησιά και βρέθηκαν και στη Τήνο. Η φωτογραφία είναι ένα printscreen και μια μικρή περαιτέρω επεξεργασία. Στο φιλμ υπάρχουν φωτογραφίες και για άλλα τρία καράβια της εποχής που θα μπουν στην αντίστοιχη για το  καράβι θέση.

ΑΓΓΕΛΙΚΑ 1961 ΤΗΝΟΣa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...