Jump to content
Shipfriends

Sansovino (IMO 8705709)


Recommended Posts

Xαζευοντας το τρισκαταρατο εργο των προδοτων εθεαθη σε ανυποπτο χρονο το παπορο να οδευει νοτια με προορισμο PIRAEUS-ALIAGA :eek:.

Αυτο που ειχα ακουσει ειναι οτι πριν λιγο καιρο εγινε εκρηξη στην μια μηχανη και γυρισε στην Ιταλια με μια για επισκευες. Το Πειραια το καταλαβαινω, το Aliaga ομως ??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε εκρηξη ακριβως. Απλα η μηχανη εγινε βιδες :D. Ηταν δεμενο στο Μπαρι οπου εγιναν καποιες μικροεπισκευες αλλα στα dock trials η μηχανη παρεδωσε πνευμα και παλι. Ειχα ακουσει οτι ερχοταν στον Πειραια για επισκευες αλλα μπορει εν πλω να αλλαξαν τοσο δραματικα τα σχεδια?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ντανιασμένο είναι για την ακρίβεια εδώ και λίγες μέρες στη διάσημη πλέον (λόγω ΣΑΟΣ) ντάνα εκεί που είναι και η πλωτή δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο ρυμουλκα το τραβουσανε και τρια προσπαθησανε να το βαλουνε στο Νεο Μωλο διπλα στο Aegean Glory της Aegean Carco. Αλλα τελικα δεν τι γλιτωσανε τη βαρδιολα. Παμε για καινουρια. :rolleyes:

Η εταιρια ειναι στην αναζητηση ανταλλακτικων για την επισκευη της αριστερης μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το πλοίο εξακολουθεί να βρίσκεται, και να κλείνει σε λίγες ημέρες τέσσερις μήνες, στο μόλο Δραπετσώνας, εν αναμονή των όποιων εξελίξεων-φημών το φέρουν να δρομολογείται στην γραμμή Πειραιάς-Ρέθυμνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα βρεθηκαν τα περιβοητα ανταλλακτικα απο την Πορτογαλλια για να επισκευαστει το πλοιο η θα παρει φυλλο πορειας για καμια ντανα γιατι ο Νεος Μωλος οπου να ναι θα ειναι ασυμφορος μολις κλεισει 6μηνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...ο Νεος Μωλος οπου να ναι θα ειναι ασυμφορος μολις κλεισει 6μηνο...

Μόλις λίγες ημέρες πριν κλείσει το 6μηνο για το οποίο μας μίλησε ο Neptune, έστω και μέσω AIS είδαμε για λίγο το πλοίο εν κινήσει, για να μεταβεί στο Πέραμα όπου αυτή την ώρα ανεβαίνει στη δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως μας ενημέρωσε ήδη ο Σείριος το Santa Maria I ανέβηκε χθες στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος. Στο πλοίο δεν έλειπαν τα ανάλογα «οστρακοειδή» από το πολύμηνο παροπλισμό του. :o

Kai ektos apo to oti den exoun kali taxitita, den exoun oute bow thrusters.

Όχι μόνο έχει όπως έχουν ήδη γράψει άλλοι shipfriends αλλά έχει και δυο bow thrusterB)

Φίλε Neptune ο φακός μου θα σε διαψεύσει.;)

Και φυσικα περα απο το μικρο προπελακι ειναι και μονοτιμονο οπως καθε ιταλικο βαπορι που σεβεται τον εαυτο του (απο τον Πηγασο μεχρι τα Παλας) :D

Διοτι το Santa Maria I είναι ένα Ιταλικό πλοίο που έχει δυο τιμόνιαB), βέβαια μου φανήκαν λιγάκι μικρά σε μέγεθος και αρκετά κοντά το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Neptune ο φακός μου θα σε διαψεύσει.;)

Διοτι το Santa Maria I είναι ένα Ιταλικό πλοίο που έχει δυο τιμόνια

απο τη φωτο αυτη (σε full size) ειναι ξεκαθαροτατο οτι το πλοιο ειχε ενα τιμονι (φαινεται η αρχικη του "φωλια") και στη συνεχεια αντικατασταθηκε απο 2. (κατι σαν το aqua jewel & το ionian star).

Link to comment
Share on other sites

Καλά και χρήσιμα αυτά που μάθαμε...για τα οστρακοειδή και τα τιμονοthruster:D...αλλά δεν μάθαμε το κυριότερο. Δεν μάθαμε το γιατί ξεκόλλησε από το ΝΜΔ και ανέβηκε στη δεξαμενή. Και σίγουρα δεν ανέβηκε δεξαμενή...έτσι για πλάκα.;)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικα ετοιμαστηκε μετα την επισκευη. Θυμιζω οτι ανταλλακτικα ειχανε βρεθει αλλα αργουσε η παραδοση τους ;)

Η μηπως λετε να ετοιμαζεται να εξυπηρετησει κανενα παραπονεμενο μονο εστω και προσωρινα ???

Φίλε Neptune ο φακός μου θα σε διαψεύσει.;)

Διοτι το Santa Maria I είναι ένα Ιταλικό πλοίο που έχει δυο τιμόνιαB), βέβαια μου φανήκαν λιγάκι μικρά σε μέγεθος και αρκετά κοντά το ένα με το άλλο.

Οσο για τις εξυπναδες του Παναγια Εκατονταπυλιανη αν εκανε τον κοπο να διαβασει λιγο παρακατω θα εβλεπε οτι πρωτος εγω ειπα οτι σε αυτο εχει γινει επεμβαση αναλογη του Aqua Jewel και δε θα εψαχνε αφορμες να με εκνευρισει και ειμαι σε κρισιμη ηλικια :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να προσθέσω ότι τα νέα τιμόνια δεν τα βάλανε παράλληλα πάνω στο παλιό σύστημα αλλά το καθένα έχει δύο νέες αντλίες και μπορούν να δουλέψουν και ανεξάρτητα. Επίσης αν ποτέ έχετε την τύχη να βρεθείτε στη γέφυρα ενός από τα τρία αυτά αδερφά θα παρατηρήσετε ότι η κονσόλα με τις αντλίες των δύο τιμονιών είναι τελείως ξέμπαρκη από τα άλλα όργανα του πλοίου και κάνει μπαμ ότι είναι τοποθετημένη εκ των υστέρων. Μάλιστα στο SANTA MARIA I και στο PALLADIO είναι τοποθετημένη ακριβώς πάνω από την τιμονιέρα ενώ στο τρίτο αδερφό το LAURANA (ΛΑΟΥΡΑΝΑ διαβάζεται by the way και ΟΧΙ ΛΟΡΑΝΑ που άκουσα πρόσφατα) είναι μία θαλασσί κονσόλα αριστερά από το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με συγχωρειτε, δε ξερω για νεα πλοια, αλλα πλοια, αν θα παει Ρεθυμνο, ποτε θα παει, και τα λοιπα. Αλλα επειδη εχω ιδια αποψη για το εσωτερικο του πλοιου αλλα δυστυχως χωρις αποδεικτικα στοιχεια το μονο μου σχολιο ειναι οτι οι χωροι του ειναι επιπεδου παντοφλας που κανει Ριο-Αντιρριο

EDIT

A και να μη ξεχασω. Το πλοιο ειναι στο Περαμα οχι στου Βασιλειαδη ;)

Ας μας πιστεψει ο κυριος που γραφει το ρεπορταζ δε λεμε ψεμματα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

A και να μη ξεχασω. Το πλοιο ειναι στο Περαμα οχι στου Βασιλειαδη ;)

Ας μας πιστεψει ο κυριος που γραφει το ρεπορταζ δε λεμε ψεμματα παραπανω

Πολύ σωστά! Είχε ήδη γίνει διόρθωση.

Δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας και δεν θα υπήρχε λόγος να μην σας πιστέψω.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστούμε για την επισήμανση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μάθαμε το γιατί ξεκόλλησε από το ΝΜΔ και ανέβηκε στη δεξαμενή. Και σίγουρα δεν ανέβηκε δεξαμενή...έτσι για πλάκα.;)
Η μηπως λετε να ετοιμαζεται να εξυπηρετησει κανενα παραπονεμενο μονο εστω και προσωρινα ???
Όσο για την ΑΝΕΚ ήθελα να μάθω με ποια πλοία του στόλου της που της ανήκουν θα το κάνει?? Εάν εξαιρέσουμε το Πρεβελης, δε βλέπω κανένα άλλο??
Βρε μπας και επιθεωρείται για να το αγοράσει η ΑΝΕΚ και να το "χώσει" σε καμιά άγονη?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και επιθεωρείται για να το αγοράσει η ΑΝΕΚ και να το "χώσει" σε καμιά άγονη?:confused:

καλημέρα Νηρέα.

Αυτό το τελευταίο σου, πολύ μου την ανέβασε την διάθεση...., πολύ το γέλασα!

Οι πληροφορίες μου πάντως έρχονται κατευθείαν ....from the top.

Και το SantaMariaI ετοιμάζεται για πολλά, μεταξύ των οποίων και για μετονομασία ακολούθως της νέας του νηολόγησης. Σε κάτι πιο ... τροπικό! Από Νότο μεριά..!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...