Jump to content
Shipfriends

Παλιά σκαριά του Σαρωνικού


Recommended Posts

  • 4 months later...

Μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία δημοσιεύτηκε σήμερα στο:

http://riversea.tugtalk.co.uk/memories/maribor1955.htm

Πρόκειται για το ΜΕΛΤΕΜΙ Ι του Κουλουβάτου, το οποίο έκανε ημερήσιες κρουαζιέρες στο Σαρωνικό τη δεκαετία 1960-70.

Το αδελφάκι του ΜΕΛΤΕΜΙ ΙΙ είναι ακόμα ζωντανό, και μετασκευαζεται ως HARMONY για να λειτουργήσει ως πλωτή εκθεση επίπλων (!) στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Την καλημέρα μου σε όλους σας.

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και ομολογώ οτι αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη για μένα η ύπαρξη του.Ολα ξεκίνησαν φέτος στις διακοπές μου που συζήταγα με τον πατέρα μου για τα παλιά πλοία του Σαρωνικού όπως Νεραίδα,Μυκήναι,Πορτοκαλής Ηλιος,Καμέλια,κλπ

Γυρίζοντας άρχισα να ψάχνω και βρήκα στο διαδίκτυο πάρα πολλές φωτογραφίες και πληροφορίες.

Θυμάμαι σχεδόν τα πάντα απο τα πλοία Μυκήναι,Καμέλια,και Μαρία(Ευτυχία)

Εννοώ οτι τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά εξωτερικά και εσωτερικά.

Αν και ο "Πορτοκαλής Ηλιος" ήταν το αγαπημένο μου καράβι ως παιδί η μνήμη μου κυρίως όσον αφορά το εσωτερικό του έχει σχεδόν σβηστεί.

Μήπως θυμάται κάποιος κάποια πράγματα.Επι παραδείγματι το Μυκήναι έμπαινες σε σαλόνι υπήρχε το κενό με τις πόρτες και τις μηχανές απέναντι απο την σκάλα έξω απο το πρώτο σαλόνι.Περιπου παρόμοια χωροθέτηση είχε και το "Καμέλια"

Για τον Πορτοκαλή???

Θυμίστε μου λίγο κάποια πράγματα.Τα σαλόνια ήταν ενιαία ή χωριζόντουσαν?Εχω την αίσθηση οτι έμπαινες κατευθείαν στο σαλόνι απο τις πλαινές πόρτες.Πού ήταν οι μηχανές?Υπήρχε κάποια εσωτερική σκάλα που οδηγούσε στο πάνω σαλόνι?Εχω πολύ θολές εικόνες.

Επίσης αν βρίσκεται σε κάποιον και έχει την δυνατότητα θα μπορούσε να βάλει κάποια φωτογραφία του "Καμέλια" και του "Μαρία"(Ευτυχία).

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο από δεξιά πρέπει να είναι το ΧΑΡΑ, το οποίο φαίνεται σε πρώτο πλάνο και εδώ

Δίπλα του είναι ένα σκαρί που δεν το γνωρίζω αλλά νομίζω οτι αργότερα ταξίδεψε ως ΡΟΔΟΣ σε τοπικά από Ρόδο.

Το ΠΙΝΔΟΣ εδώ έχει ήδη υποστεί τη μετασκευή που του αφαίρεσε τα ιστία και αντικατέστησε το κλασικό φουγάρο με ένα πιο μοντέρνο.

Το καράβι στην αριστερή άκρη δεν το αναγνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

To RODOS sto saroniko taksideue os SARONIS oso gia to teleuteo tha prepei na einai to MAXH

Δεν αναφέρομαι στο ΡΟΔΟΣ ΙΙ (πρ.ΣΑΡΩΝΙΣ) ούτε στο ΡΟΔΟΣ Ι (πρ. ΜΑΡΙΩ, μετέπειτα ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ) αλλά στο ΡΟΔΟΣ που ίσως να ήταν το πρώην ΑΙΓΙΝΑ ΕΞΠΡΕΣ.

Συμφωνώ και εγώ για το ΜΑΧΗ. ΜΑΧΗ και ΧΑΡΑ ήταν του ίδιου πλοιοκτήτη - νομίζω λέγόταν Μεταξάς - εξού και τα ίδια σινιάλα στα φουγάρα τους. Αργότερα αντικαταστάθηκαν από το καραβάκι που φαίνεται στο πρώτο πλάνο σε αυτή τη καρτ ποστάλ του cortomaltese. Απ’ όσο διακρίνω και το νεότερο καράβι είχε 4 γράμματα άρα πήρε το όνομα ενός από τους προκατόχους του.

Link to comment
Share on other sites

To RODOS den einai sigoura to AIGINA EXPRESS ( AIGINAKI ) .To AIGINA EXPRESS einai pio mikro oso gia tin cart postale to karavaki dipla sto XARA einai to ELENA i to MARINA ekanan dromologia pros Souvala kai Agia Marina ( Aigina ) mazi me to ERIETTA stis dekaeties `70 & `80.To XARA aposirthike mesa dekaetias `70 xaraktiristiko tou itan o mauros kapnos pou evgaze.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε το ΕΡΙΕΤΤΑ του Λάτση, μήπως ταξίδευε πριν λίγα χρόνια ως ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΤΜΟΥ σε ημερήσιες Λέρο-Πάτμο-Λευψούς;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
... πρωην δικού μας Απόλλων Ι και Μελτέμι ΙΙ...

Αν η εξασθενούσα μνημονική μου ικανότης δεν με απατά, το Μελτέμι ΙΙ (και ειδικότερα η υπέροχη κατάλευκη πλώρη του) εμφανίζεται ως guest σε μία έγχρωμη ταινία με πρωταγωνιστή τον Λ. Κωνσταντάρα (η ταινία ήταν μάλλον το "κρίμα στο μπόϊ σου'" και το Μελτέμι εμφανίζεται πλαγιοδετημένο στο λιμάνι της Ύδρας στο οποίο καταφθάνει με θαλάσσιο ταξί (οιωνεί σκάφος) ο πρωταγωνιστής, μετά μικρής αλλά εκλεκτής παρέας (λέγε με Μάρω Κοντού)...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
xerei kaneis pou vriskontai dyo mikra ploiaria "delfini express kai mania express" ekanan dromologia sti dekaeteia tou `80

agapite file to delfini vriskete se ena karnagio ston agio nikolao kritis. arxes toy mina isos soy exo kai foto

Την καλημέρα μου σε όλους σας.

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και ομολογώ οτι αποτέλεσε μεγάλη έκπληξη για μένα η ύπαρξη του.Ολα ξεκίνησαν φέτος στις διακοπές μου που συζήταγα με τον πατέρα μου για τα παλιά πλοία του Σαρωνικού όπως Νεραίδα,Μυκήναι,Πορτοκαλής Ηλιος,Καμέλια,κλπ

Γυρίζοντας άρχισα να ψάχνω και βρήκα στο διαδίκτυο πάρα πολλές φωτογραφίες και πληροφορίες.

Θυμάμαι σχεδόν τα πάντα απο τα πλοία Μυκήναι,Καμέλια,και Μαρία(Ευτυχία)

Εννοώ οτι τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά εξωτερικά και εσωτερικά.

Αν και ο "Πορτοκαλής Ηλιος" ήταν το αγαπημένο μου καράβι ως παιδί η μνήμη μου κυρίως όσον αφορά το εσωτερικό του έχει σχεδόν σβηστεί.

Μήπως θυμάται κάποιος κάποια πράγματα.Επι παραδείγματι το Μυκήναι έμπαινες σε σαλόνι υπήρχε το κενό με τις πόρτες και τις μηχανές απέναντι απο την σκάλα έξω απο το πρώτο σαλόνι.Περιπου παρόμοια χωροθέτηση είχε και το "Καμέλια"

Για τον Πορτοκαλή???

Θυμίστε μου λίγο κάποια πράγματα.Τα σαλόνια ήταν ενιαία ή χωριζόντουσαν?Εχω την αίσθηση οτι έμπαινες κατευθείαν στο σαλόνι απο τις πλαινές πόρτες.Πού ήταν οι μηχανές?Υπήρχε κάποια εσωτερική σκάλα που οδηγούσε στο πάνω σαλόνι?Εχω πολύ θολές εικόνες.

Επίσης αν βρίσκεται σε κάποιον και έχει την δυνατότητα θα μπορούσε να βάλει κάποια φωτογραφία του "Καμέλια" και του "Μαρία"(Ευτυχία).

Σας ευχαριστώ

meta apo tin kali doyleia toy filoy me tin foto mporo na soy po oti ontos mpaineis apo tis plaines portes se ena eniaio saloni.analitika gia tis allages mporo na sou po oti se endiaferei opos px oti akoma taksidevei me tis burmeister pou eixe me ypiresiaki 16 milia.exei kopi i plori kai mpike nea kathos kai propelaki.

an thes kati eyxaristos na sou po

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους. Σαν νέος αναγνώστης του forum αλλά και πιστεύω καλός γνώστης των καραβιών θέλω να προσθέσω τα εξής: 1)Στην φωτογραφία του nautikou από το λιμάνι του Πειραιά το δεύτερο από αριστερά πλοίο είναι το ΥΔΡΑ των Τυπάλδων που έκανε την δεκαετία του 60 την γραμμή του Σαρωνικού μαζί με όλα τα άλλα γνωστά πλοία της εποχής εκείνης. 2) Τα ΜΕΛΤΕΜΙ Ι (πρώην MARIBOR) και ΜΕΛΤΕΜΙ ΙΙ (πρώην MOSTAR) έφερε ο νονός μου Χρήστος Κουλουβάτος (CHAT TOURS, ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ AMALIA) από την Γιουγκοσλαβία το 1966 ή 1967. Και τα δύο μετασκευάστηκαν σε κρουαζιερόπλοια με την προσθήκη καμπινών πρύμα και την προέκταση του πλωριού σαλονιού. Το πρώτο έκανε 7ήμερες κρουαζιέρες στα Ιόνια νησιά από Πάτρα, το δε δεύτερο ημερήσιες κρουαζιέρες στον Σαρωνικό. Το πρώτο δυστυχώς δεν τα πήγε και πολύ καλά και μετά από 2-3 σαιζόν πουλήθηκε. Το ΜΕΛΤΕΜΙ ΙΙ στα μέσα της δεκαετίας του 70 υπέστη και άλλη μετατροπή και αφαιρέθηκαν όλες οι καμπίνες της πρύμης που δεν χρειαζόντουσαν με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα μεγάλο πρυμιό deck. Στην συνέχεια πουλήθηκε στην Ηπειρωτική και συνέχισε στην ίδια γραμμή σαν APOLLO I, και στις αρχές του 80 έκανε γιά ένα φεγγάρι- υπό άλλη ιδιοκτησία- μονοήμερες από τον Ορμο Παναγιάς της Χαλκιδικής γύρω από το Αγιο Ορος. Στην συνέχεια πουλήθηκε εκτός Ελλάδας και το ξαναβρίσκουμε τώρα στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Σε μία όμορφη φωτογραφία από το Αγκίστρι εν έτει 2004, βλέπουμε δύο παλιά μικρά επιβατηγά του Αργοσαρωνικού.

Σε πρώτο πλάνο το ΟΔΥΣΣΕΑΣ (Ν.Π. 1652) και δίπλα του το ΚΙΤΣΟΛΑΚΗΣ ΕΞΠΡΕΣ για το οποίο έχουμε παλαιότερα αναφέρει ότι δουλεύει πλέον ως τουριστικό στις Σποράδες.

ShipSpotting.com

100585.jpg

© Michael Van Bosch

Γνωρίζουμε άραγε τι απέγινε το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ???

Link to comment
Share on other sites

Χθές έφυγε από τη ζωή ένας εκ των δύο ιδιοκτητών του Κιτσολακης Εξπρές, που λεγόταν Γιάννης Λογοθέτης (παρατσούκλι ήταν το Κιτσολακης) και είχε καταγωγή από το Αγκίστρι. Μια φωτογραφία που ανέβασαν στο προφίλ του είναι το Κιτσολακης Εξπρές και βλέπουμε ότι είχε νηολόγιο Πειραιά 1706.

FB_IMG_1697048843580.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...