Jump to content
Shipfriends

St Damian (IMO 7128887)


Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 8 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Χθες το St. Damian μετάφερε κάποια μπάζα στο γκαράζ του, που περιείχαν αμίαντο (οι πληροφορίες μου λένε ότι προέρχονται από το Ionian Star). Με αποτέλεσμα να συλληφθεί ο πλοίαρχος και κάποια άτομα ακόμα, με αποτέλεσμα το πλοίο να μείνει δεμένο στο λιμάνι της Αυλώνας.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/13/2020 at 11:56 AM, provia said:

η νεα αγορα της seajets to st.damian για να παει αζορες 

 

On 2/2/2020 at 11:24 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Δεν νομίζω ότι αγοράστηκε το St. Damian από τη Seajets.

 

Κι όμως ιδιοκτησιακή αλλαγή φαίνεται πως έχει γίνει στο πλοίο το Δεκέμβριο του 2019. Ο νέος πλοιοκτήτης ονομάζεται TNITSEA Shipping Lda και είναι εταιρεία που εδρεύει στο Funchal της Madeira. Άρα τα περί Αζορών που είπε ο φίλος @provia επιβεβαιώνονται, τουλάχιστον ως πρός την ταυτότητα του νέου αγοραστή. Μένει να μάθουμε αν πίσω από αυτήν κρύβεται η Seajets.

 

Που έχουμε όμως ξαναδεί την εν λόγω εταιρεία?

On 6/18/2019 at 8:34 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Bohus (ΙΜΟ Νο: 7037806) σύμφωνα με το Shippax φαίνεται ότι πουλήθηκε στην εταιρεία Tnitsea Shipping, θυγατρική της Northbay Transportes Maritimos Lda που έχει το Red Star 1, με παράδοση στο τέλος του καλοκαιριού.

Βέβαια, τη δεδομένη χρονική στιγμή η εταιρεία φαίνεται σα ναυλωτής του Ionian Star(πρώην Bohus) κι όχι πλοιοκτήτης. Μιλάμε για μια εταιρεία με μετοχικό κεφάλαιο 5 χιλιάδες ευρώ. H μαμά εταιρεία Northbay, είναι πλοιοκτήτης και του Red Star 1 και έχει και αυτή το ίδιο μετοχικό κεφάλαιο, είναι εταιρεία που υπάρχει πρίν το 2006

 

Συνολικά φαίνεται πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα St Damian, Ionian Star και Red Star 1 είναι ομόσταυλα. Αλλά η σύνδεση με τη Seajets εμένα τουλάχιστον δε μου προκύπτει από κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 11 months later...

ταξιδεψε καθολου φετος;

συμφωνα με το Ferries, ειναι προς πωληση. o Garry Andrews κοινοποιει και τον σχετικο συνδεσμο.

μολις 50 ετων. ετοιμο για τις θαλασσες μας:rolleyes:

ειδικα για seajets & levante που ειναι οικοι ευγηριαςB)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, proud_ionian said:

ταξιδεψε καθολου φετος;

 

Ταξίδεψε με την εξαιρετική ταχύτητα των 11 μιλίων . Μάλιστα πρέπει να είχε μια νότα από την κλάση του να πηγαίνει κοντά σε ακτές όποτε για να πάει Μπαρι κροσαριζε αδριατικη έφτανε στο ύψος του Βρινδησιου και μετά ανέβαινε 

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη τελευταία επίσκεψη μου εις τη γείτονα και εις το γραφικό Αλμπερομπέλο ,γραφικό χωριουδάκι κάποια χιλιόμετράκια απο το Βάριον 😛 , οι Άγιοι Κοσμάς και Δαμιανός ήταν πολιούχοι του γραφικου χωριού/κομωπόλεως,οποτε μπορεί να έχει σχέση και με αυτό το ονομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Reportαρίστηκε οτι πωλήθηκε ναι.425 δολλάρια το τόνο.Που σημαίνει οτι κάποιος απο τις γιάρδες της Ασίας το αγόρασε εδώ. Ψάχνονταν να το πουλήσουν για διάλυση ειναι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...