Jump to content
Shipfriends

St Damian (IMO 7128887)


Recommended Posts

15 hours ago, hayabusagr said:

Σίγουρα τα τέλη διελεύσεως θα είναι πολύ λιγότερα από τα πετρέλαια για να πάει βόλτα γύρω από την Πελοπόννησο.

Συνηθως το κοστος του να περασεις από τη διορυγα εινια αρκετα μεγαλυτερο σε σχεση με το κοστος των πετρελαιων όταν κανεις τον κυκλο και ειδικα με την ταχυτητα που παει το συγκεκριμενο πρεπει να καιει ελαχιστα.Τωρα γιατι πηγαν από διορυγα μονο αυτοι ξερουν.Ισως ηθελαν να είναι πιο γρηγορα στο Μπριντεζι.

 

9 hours ago, proud_ionian said:

σφαιρα παει,B). δεν εχει περασει τα 9,5.

Ειμαι περίεργος να δω τι ταχυτητα θα εχει στα δρομολογια του γιατι με 10-11 μιλια δεν είναι δυνατον να σταθει σε καμια γραμμη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Τις συνηθισμένες ώρες αναχώρησης με τα υπόλοιπα πλοία στη γραμμή. Δηλαδή λίγο πριν τα μεσάνυχτα από το Μπριντεζι (23:30) με άφιξη στην Αυλώνα στις 7:00 και στις 14:00 από την Αυλώνα με άφιξη στις 19:00 στο Μπριντεζι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ο σημερινός ελλιμενισμός του στο Μπρίντιζι είναι εκτός δρομολογίου; Θα έπρεπε να είναι εν πλω αυτή τη στιγμή. Και γιατί να έχει ίδια δρομολόγια με το ομόσταβλο Red Star; Δεν ανήκουν στην ίδια οικογένεια τελικά; Κάπου τα έχω μπερδέψει. 

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2017 at 10:03 AM, polmyt said:

Ειμαι περίεργος να δω τι ταχυτητα θα εχει στα δρομολογια του γιατι με 10-11 μιλια δεν είναι δυνατον να σταθει σε καμια γραμμη

Το St. Damian ταξιδεύει με περίπου 14,5 κόμβους. Η συγκεκριμένη γραμμή δεν χρειάζεται και παραπάνω γιατί όταν φεύγεις σχεδόν μεσάνυχτα φτάνεις γύρω στις 7:00 έξω από την Αυλωνα και περιμένεις να ανοίξει το λιμάνι στις 7:00, για να μπεις μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

The old chicken has the juice, η γριά κότα έχει το ζουμί :D. Έτσι λοιπόν πηγαίνοντας ολοταχώς πρός τα 46 της χρόνια, επιζεί ακόμα μια από τις αδελφές του Παπενβούργου :P και συνδέει καθημερινά τον Αυλώνα με το Βρινδήσιο. Είναι ένα από τα δύσκολα πλοία να πετύχει κανείς σε καλή ώρα για φωτογράφιση, γι αυτό και η επίσκεψη στο Brindisi για να το πετύχουμε στην άφιξη, ήταν στοχευμένη. Το πλοίο -αν είναι στην ώρα του, κάτι που για να το αναφέρω προφανώς δεν είναι σύνηθες- φτάνει στο Brindisi από το ημερήσιό του δρομολόγιο από τον Αυλώνα νωρίς το βράδυ και τις περισσότερες φορές όταν ο ήλιος έχει ήδη πέσει. Αναχώρηση πρός Αυλώνα αργά τη νύχτα, για τους λόγους που αναφέρει ο Panagie, παραπάνω.

 

Σε αυτή την περίπτωση όμως το πετυχαίνουμε στη σωστή ώρα. Νομίζω πως προφανώς η ηλικία του φαίνεται, πλήν όμως ο χρωματισμός του είναι αρκετά έξυπνος και του δίνει γενικά μια συμπαθητική εικόνα. Παραπέμπει σε Ionian Lines βέβαια και ίσως να χρειαζόταν και κάποιο logo στο πλάι του για να γεμίσει η εικόνα. Δε φαίνεται να έχει γίνει κάποια εξωτερική παρέμβαση στο πλοίο. Πλοιοκτήτης του η Ιταλική Seamed Trading & Shipping με έδρα το Brindisi, φέρει σημαία Παναμά. Εδώ είναι και η ιστοσελίδα του, για όποιον θέλει να την περιδιαβεί.

 

Απορία μου προξενεί αφ' ενός μεν το χριστιανικό όνομα σε ένα πλοίο που κάνει δρομολόγια για μουσουλμανική χώρα, δε μου κολλάει. Και αφ΄ ετέρου, η φιγούρα στο φουγάρο. Μια εχθρική θα έλεγα προσωπογραφία με έντονα χαρακτηριστικά και πλούσια γενειάδα. Ομολογουμένως πρωτότυπο φουγάρο για πλοίο, αναρωτιέμαι σε ποιόν ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιον ανηκει το πλοιο ή η φιγουρα; η φιγουρα ειναι ο αγιος δαμιανος ;) 

5 hours ago, Nick the Greek said:

Παραπέμπει σε Ionian Lines βέβαια

σε ionian lines, δεν παραπεμπει. τα πλοια της ηταν μπλε και σαν service μοναδικη. :)

σε levante ferries/ionian group ναι.

ετσι και αλλιως ομως, το πλοιο εχει μια μακρυνη σχεση με το ιονιο:P, οχι μονο λογω του προηγουμενου ονοματος (ionian spirit), αλλα και λογω του οτι η πρωτη ελληνικη εταιρια που το αγορασε ηταν η ΑΝΜΕΖ, πριν το αφησει για να φερει κοραη και ελυτη. (δειτε την πρωτη σελιδα του τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες :)

Η ιστοσελίδα δεν είναι μόνο του St. Damian αλλά και του Red Star 1.

Ο Δαμιανός δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σχέση με την Αλβανία όπως βλέπω, ούτε παριστάνεται με γενειάδα ...

Ίσως με την Απουλία. Πάντως η μορφή πιο πολύ σε Βίκινγκ μου φέρνει ;)

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, proud_ionian said:

Πέστους κι έτσι :P

 

16 hours ago, proud_ionian said:

σε ποιον ανηκει το πλοιο ή η φιγουρα; η φιγουρα ειναι ο αγιος δαμιανος ;)

Προφανώς ήταν ο πρώτος που έψαξα, αλλά δε μου προκύπτει από κάπου πως είναι αυτός. Όλοι οι άγιοι πατέρες, μουσάτοι είναι. Πιο πολύ μοιάζει στο Μάνο Κατράκη :D

5a21d2888987b_4.thumb.jpg.5bec40cfd6e3cd6785ec21edf6ebd92a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναντίρρητα νομίζω εικόνα του Γεωργίου Καστριώτη -Σκενδέρμπεη (Ισκεντέρ μπέη -Αλέξανδρο ηγεμόνα- φέρεται να τον ονόμασε ο Μουράτ Β) με μακεδονικό κράνος με διπλό κέρας. Χριστιανός εξισλαμισθείς που όμως επαναστάτησε και ανέκοψε την οθωμανική προέλαση. Λάβαρό του ο βυζαντινός δικεφαλος σε κόκκινο φόντο (προφανώς από εκεί προέρχεται και η σημαία της Αλβανίας). Ο πάπας Καλλίστρος Γ' τον προσφώνησε "Ιππότη του Χριστού" και "Αθλητή του Θεού". St Damian δεν είναι προφανώς ο Άγιος Δαμιανός. Υπάρχουν καθολικοί St. Damian. Για τον συσχετισμό -αν υπάρχει- δεν μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 7:13 AM, proud_ionian said:

σε ποιον ανηκει το πλοιο ή η φιγουρα; η φιγουρα ειναι ο αγιος δαμιανος ;) 

 

1 hour ago, pathfinder said:

 St Damian δεν είναι προφανώς ο Άγιος Δαμιανός. Υπάρχουν καθολικοί St. Damian. Για τον συσχετισμό -αν υπάρχει- δεν μπορώ να βοηθήσω.

δεν ξερω καν ποσοι αγιοι δαμιανοι και St Damians υπαρχουν. απλα απεδωσε το ονομα στα ελληνικα... χαριτιλογωντας:)

Link to comment
Share on other sites

Αφορμής δοθείσης, εφόσον έτυχε να γνωρίζω λίγα περί Σκεντέρμπεη (τον οποίο θεωρούν οι Αλβανοί ως "εθνικό τους" ήρωα) θεώρησα σκόπιμο να παραθέσω δύο γραμμές σχετικές με την σημαντική μορφή του Καστοριανής (όπως υποδηλώνει και το επώνυμο) καταγωγής Καστριώτη. Ελπίζω η αντιδιαστολή μεταξύ St.Damian/Αγ. Δαμιανός να μην εξελήφθη σαν ειρωνικό ή επικριτικό σχόλιο, διότι σε καμμία περίπτωση δεν το εννοούσα έτσι. Για την ιστορία, μολονότι δεν διεκδικώ επαίνους για τις θρησκευτικές μου γνώσεις, νομίζω ότι υπάρχουν 2-3 St.Damian και άλλοι τόσοι St.Damianus (Αγ.Δαμιανοί)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...