Jump to content
Shipfriends

Αγορά σκάφους για μόνιμη κατοικία


doberman

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα σας.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση να αγοράσω ένα σκάφος και να το χρησιμοποιήσω για μόνιμη κατοικία. Δεν έχω οικογένεια και επομένως η απόφαση είναι όλη δική μου χωρίς να πρέπει να αντιμετωπίσω την γκρίνια κανενός. Αυτή την στιγμή μένω με τους γονείς μου και σκοπεύω να μείνω κάπου μόνος μου. Έχω αποκλείσει την περίπτωση να νοικιάσω ένα διαμέρισμα και αυτή την στιγμή δυσκολεύομαι να δώσω περίπου 300.000 euro για να αγοράσω μια μεζονέτα στα Μεσόγεια.

Όπως το σκέφτομαι μέχρι τώρα, θα ήθελα να έχει 2 διπλά κρεβάτια, κουζίνα, τουαλέτα, ντους και σαλόνι. Συνήθως θα είναι δεμένο σε κάποια μαρίνα και θα κάνει ελάχιστες διαδρομές κάθε χρόνο.

Από όσα έχω μάθει μέχρι στιγμής από μία αρχική και επιπόλαια έρευνα, προσανατολίζομαι σε ένα μεταχειρισμένο ιστιοπλοϊκό 10 μέτρων.

Επειδή είναι νέος στον χώρο έχω πολλές απορίες και χρειάζομαι βοήθεια.

1) Ταχύπλοο ή ιστιοπλοϊκό; (μάλλον ιστιοπλοϊκό γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι πιο φθηνό στην αγορά, πιο οικονομικό και έχει συνήθως περισσότερους χώρους)

2) Πόσα μέτρα; (νομίζω ότι μέχρι 10 μέτρα δεν υπάρχει τεκμήριο)

3) Αλήθεια τι γίνεται με την εφορία (στο όνομα μου έχω μόνο ένα αυτοκίνητο και ο μισθός μου είναι γύρω στα 1.800 euro καθαρά);

4) Πόσα είναι τα μηνιαία έξοδα για μαρίνα, νερό, ρεύμα, πετρέλαιο (ή βενζίνη);

5) Τον χειμώνα η υγρασία μέσα στο σκάφος θα είναι ανυπόφορη;

6) Κάθε πότε θα πρέπει να το βγάζω από το νερό για συντήρηση και για πόσες μέρες (θα είμαι χωρίς σπίτι!);

7) Χρειάζομαι να αγοράσω τρέιλερ;

Τελικά θα με συμβουλεύατε να το επιχειρήσω;

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να με βομβαρδίσετε με απαντήσεις γιατί θέλω να πάρω σύντομα την οριστική μου απόφαση... Άντε και καλά πανιά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο καιρό ήθελα να πω, ότι είναι απο τις καλλίτερες ιδέες, αλλά όπως όλες οι ιδέες έχουν τα αλλά τους, έτσι και αυτή, όταν μάλιστα η γωνία που το βλέπεις ειναι αρκετά εύκολη.

Εάν αποφεύγεις την μανούρα, καλλίτερα μην το αποτολμήσεις.

Εάν θεωρείς.. ότι εκεί που θα σκεφθείς οτι θέλεις να είσαι... και δεν μπορείς??

Εχεις σκεφθεί πόσο χρόνο μπορείς να μείνεις σε περιορισμένο χώρο??

Και πολλά άλλα... είμαι οπαδός της ιδέας, αλλά με διαφορετικές παραμέτρους.

Τέλος, ενώ έχουμε πολλούς εξωτερικούς καραβολάτρες, σπανίζουν οι εσωτερικοί, γιαυτό και η αφλογηστία στον βομβαρδισμό των απαντήσεων..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου τι θα ελεγες και για αυτην την περιπτωση? Σιγουρα οικονομικοτερη λυση ;) κανε κλικ εδω: http://www.funny-potato.com/images/boats/small-boat.jpg

Οχι σοβαρα τωρα συμφωνω με το φιλο Uddox οτι καποτε ισως σε προβληματισει ο περιορισμενος χωρος.

Επισης σκεψου οτι θα εχεις ενα μικρο μπανιο και ενα στενο Ντους!

Σκεψου και την εφορια και τα λιμανιατικα. Απτην αλλη ομως γλειτωνεις ΔΕΗ ΟΤΕ Νερο κ.α.

Υ.Γ. Η φωτο ειναι απο το φιλο χρηστη Nautikos.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...