Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Τα πλανα αλλαξαν, το ΕΛΥΡΟΣ πλεον κανονικα στα Χανια. Μόνο 6 μερες κρατησε η ακινησια του κ προλαβε να δεξαμενιστει στην Ελευσινα. Δεν ξερω αν προβλεπεται επιπλεον ακινησια για φετος ή αν παει σερί χωρις διακοπη τον επομενο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 877
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το βαπορι ηταν δεμενο 1,5 χρονο. Ολο και κατι θα κανανε. Επιπλεον εκτος απο καποια ημερησια τα δρομολογια του ειναι χαλαρα. Και στην ημερευση μπορουν να γινουν εργασιες... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Ο Έλυρος το πρωί ήταν δεμένος πλάι στο BS2, μπροστά από το Υπουργείο, ενώ η κλασική "Ηρακλειώτικη" θέση της ΑΝΕΚ ήταν άδεια.

Τώρα στο AIS βλέπω ότι πήγε στην κανονική του θέση

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχε συμβεί και τη προηγούμενη εβδομάδα (νομίζω τη Τρίτη). Υποψιαζόμουν ότι ίσως να ήθελε να κάνει τράμπα τίποτα σωστικά. Αλλά σήμερα το πρωί που το είδα στο Πειραιά δεν είδα τίποτα να κινείται.

post-54-128326993337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Έλυρος το πρωί ήταν δεμένος πλάι στο BS2...Τώρα στο AIS βλέπω ότι πήγε στην κανονική του θέση

O υπογράφων κατά σατανική σύμπτωση, ρύθμισε ένα επαγγελματικό του ραντεβού κάτω από ένα Λιοντάρι, στον Πειραιά :P.

Ο Έλυρος λοιπόν, ξεφόρτωνε τα αριστερά του βαρελάκια με γερανό, κι΄ όταν όλα τελείωσαν, έφυγε, έκανε μια πιρουέττα έξω από την λεκάνη των Λεμονάδικων και επανήλθε στην θέση του.

Το είδα με τα μάτια μου! ("και με τι ήθελες να το δείς άνθρωπέ μου, με τις πατούσες σου;" θα μου απαντούσε κάποιος γνωστός μας).

post-186-128326993339_thumb.jpg

post-186-128326993341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάλλον κατά την 2ημερη απεργίας, το πλήρωμα του Ελυρος βγήκε ευκαιρία να κάνει κάποια εξωτερική περιποίηση στο πλοίο κατά τη παραμονή του στη Σουδα. Έτσι χθες το είδα στο Πειραιά να είναι όλη η δεξιά του πλευρά γεμάτη από μινιαρισματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα παιδιά!!! θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρώ ένα πλάνο με τις καμπίνες του Ελύρου αν υπάρχει?

ευχαρηστό πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Χθες το βράδυ που είδα το Ελυρος, μου θύμιζε παροπλισμένο :angry: , παρά ενεργό πλοίο!! Ο λόγος είναι ότι τα φωτά στα καταστρώματα ήταν σβηστά, όπως μέρος των φώτων στο γκαράζ και στα σαλόνια (για λόγους οικονομίας :( ). Εδώ το Πρεβελης που είναι δεμένο είχε περισσότερα φώτα αναμμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγο μετά την αναχώρησή του από τον Πειραιά το πλοίο επέστρεψε στο κεντρικό λιμάνι όπου το περίμενε ασθενοφόρο. Προφανώς η αιτία ήταν η ασθένεια κάποιου επιβαίνοντα. Αμέσως μετά αναχώρησε και πάλι για το δρομολόγιό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί το παρακάτω περιστατικό στο φόρουμ.

Όπως καταγγέλλουν οι συγκεκριμένοι μετανάστες επιβάτες του συγκεκριμένου πλοίου, υπάλληλος φύλαξης (ίσως Security) του πλοίου προχώρησε σε υποχρεωτική συγκέντρωση 15 μεταναστών επιβατών για Χανιά (μεταξύ των οποίων και οι ίδιοι) και τους οδήγησε αναγκαστικά και παράνομα σε ειδικό χώρο του πλοίου, με την απειλή να τους κλειδώσει εκεί ή να καλέσει την αστυνομία να τους παραλάβει το πρωί στο λιμάνι, αν τολμούσαν να μετακινηθούν. Πιο πριν είχε φροντίσει να τους αποσπάσει με απειλές και να παρακρατάει παράνομα τα χαρτιά τους.

Πηγή: http://fmkritis.wordpress.com/2010/12/23/ρατσιστικός-προληπτικός-περιορισμό/

Ντροπή μας αν έχουμε φτάσει στις προληπτικές ομηρίες επιβατών που δεν μας αρέσει η φάτσα τους. Πολύ θα ήθελα να έβλεπα και ανακοίνωση της εταιρίας για το συγκεκριμένο περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

...Ντροπή μας αν έχουμε φτάσει στις προληπτικές ομηρίες επιβατών που δεν μας αρέσει η φάτσα τους. Πολύ θα ήθελα να έβλεπα και ανακοίνωση της εταιρίας για το συγκεκριμένο περιστατικό...

Βλακώδης ερώτηση:

Έχουμε υπ΄ όψιν μας το πλαίσιο του όλου περιστατικού πριν αισθανθούμε ντροπές και αίσχη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τη προηγούμενη Πέμπτη το Ελυρος είχε κλειστούς τους καταπέλτες των οχημάτων στο Πειραιά από το πρωί μέχρι το απόγευμα. Μου προκάλεσε εύλογη απορία γιατί?? Ο λόγος ήταν τα γυρίσματα video clip γνωστού Έλληνα τραγουδιστή επί του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας δούμε μια άφιξη του Ελυρος στο Πειραιά από ημερήσιο δρομολόγιο τη μεγάλη Τετάρτη και να ξαναφύγει το βραδυ πάλι για τα Χάνια. Το ωραίο είναι ότι θα έφτανε στο Πειραιά στις 17:30 αλλά ήρθε μια ώρα νωρίτερα από ότι έλεγε το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή εκτός ωραρίων αυτό το παιδί! :lol: Το Μ. Σάββατο που θα ερχόταν 21:00 Σούδα, τυχαίως στην Ε.Ο. Ρεθύμηνης-Χανίων, ήμουν λίγο μετά την είσοδο του κόλπου και ενώ το ρολόι έλεγε 19:30 έμπαινε στον κόλπο!! :blink:

gallery_2440_67_117934.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αν βαζαμε δημοσκοπηση 'ποιο ειναι το πιο αδιαφορο ferry σε εξωτερικη εμφανιση' o ΕΛΥΡΑΣ θα σαρωνε :lol: Ειναι σαν να εχεις παρει ενα λεωφορειο και να του εχεις κολλησει μια γιαπωνεζικη πλωρη και ενα 'διαστημικο' φουγαρο B) (πιθανον να το εχω ξανασχολιασει ετσι σε παλιοτερα μνματα :P )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...