Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Από τις 09:00 το πρωι το πλοίο είναι ιδιοκτησία της ΑΝΕΚ:confused:, και μάλιστα έκανε και δρομολόγιο Cargo για Κορέα.:mad:

Είναι φοβεροί στην ΑΝΕΚ. Πότε πρόλαβαν να κάνουν μίσθωση για να κερδίσουν και από τον ερχομό του πλοίου. Δεν θυμάμαι άλλη περίπτωση. Όλα έρχονταν κενού φορτίου. Τα συγχαρητηριά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 877
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Συμφωνα με τα λιγοστα Αφρικανικα μου το πλοιο ειναι αγκυροβολημενο στη Λιβυη και αναμενει στη ραδα εξω απο το λιμανι Misurata να αδειασει καμποσα αυτοκινητα και να παρει τον ανηφορο για Ελλαδα. Οποτε ας ετοιμαστουμε να το υποδεχτουμε σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

paraskevi apogevma erxetai ellada apo oti akousa sto vhf se sinomilia me to kriti ii.kai symfwna me to ais epiase 23,2!prolava na to dw kai ligo otan pernage to suez alla dystyxws den traviksa foto.ante kaloriziko kai kales thalasses na xei.

Link to comment
Share on other sites

Το βαπορι αυτη τη στιγμη βρισκεται νοτια της πελλοπονησου κ η ταχυτητα του ειναι 22.1 μιλια.Το βραδακι θα ειναι στο μεγαλο λιμανι να το θαυμασετε απο κοντα:D

post-709-1283269676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι βλέπω πάντως δεν είναι απίθανη κάποια συνάντηση των δύο ανταγωνιστών,Αριάδνη - Έλυρος σήμερα...και τα δύο είναι εν πλώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγε δεν πήγε Χανιά όπως κάνουν τα περισσότερα πλοία της ΑΝΕΚ κατά τη πρώτη τους άφιξη,κάποιοι είναι εκεί και το περιμένουν πως και πως :D

Link to comment
Share on other sites

Έφθασε λοιπόν το παπόρι :D, έδεσε στο Πέραμα μπροστά στα ναυπηγεία Καρρά (τουλάχιστον έτσι ήξερα ότι λεγόταν παλιά το συγκεκριμένο σημείο),

και αναμένει πλέον το ..λεφούσι των ναυπηγών, μηχανολόγων, τεχνικών και μαστόρων, ινα μετασκευαστεί. :D

Μετασκευή που πιστέψτε με την χρειάζεται επειγόντως, μιας και εμφανισιακά θυμίζει πολύ απλά και χωρίς καμμία απολύτως υπερβολή,

ένα ολόλευκο ...κουτί. Μετασκευή που θέλω να πιστεύω ότι θα το κάνει ένα όμορφο πλοίο, βασιζόμενος βέβαια στα πολλά παραδείγματα

πλοίων που μετασκευάστηκαν στην χώρα μας, και από ασχημόπαπα μετατράπηκαν σε όμορφα καράβια.

Σχετική απορία : Μα καλά αυτοί οι Γιαπωνέζοι δεν έχουν ίχνος καλαισθησίας όταν σχεδιάζουν τα κατά τα άλλα γερά, αξιόπιστα κλπ. πλοία τους;

Μιλάμε ότι χάζευοντας το πλοίο απόψε στο Πέραμα, η εικόνα ήταν ατέλειωτα μέτρα λευκής επίπεδης λαμαρίνας χωρίς (σχεδόν) ίχνος μιας κάποιας καμπύλης.

Εντύπωση μου έκανε η απόσταση που έχουν οι δύο πρυμιοί καταπέλτες του από την αποβάθρα. Ο ένας μάλιστα που ήταν κατεβασμένος, ...κατηφόριζε

περίπου δύο μέτρα (!!!) για να μπορεί να ακουμπάει έδαφος.

Χάιλάιτ της βραδιάς το ηχηρότατο σπάσιμο ενός κάβου, από τους έξι που είχε δεμένους πρύμα (τρεις και τρεις), την στιγμή μάλιστα που πέρναγα από μπροστά

του με το αυτοκίνητο.

Μιας και το πλοίο από ότι βλέπω έκλεισε την συσκευή ΑΙS, παραθέτω το πιό κάτω screenshot, στο οποίο δείχνω με βέλος το σημείο πρόσδεσης του,

με την ελπίδα να βοηθήσω τυχόν επίδοξους ...εκδρομείς shipfriends. :D

post-929-128326967606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σκαρι οπως κ οι προγονοι η οι απογονοι του(ΑΡΙΑΔΝΗ,ΣΟΦΟΚΛΗΣ,ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ κλπ).Θεωρω πως η ΑΝΕΚ πρεπει να κανει μια πολυ καλη μετασκευη μεσα-εξω ωστε να ανταγωνιστει την αντιστοιχη της HSW.Ελπιζω μαλιστα εξωτερικα να το κανουν οπως την ΑΡΙΑΔΝΗ(αποκλειεται βεβαια..).Οπως κ να εχει παντως,το βαπορι χρειαζεται πολυ δουλεια κ το βλεπω να βγαινει κατα το Πασχα!Καλοταξιδο να ειναι κ ας ελπιζουμε πως η μετασκευη του θα το κανει ακομα πιο ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για εμας που ζουμε στα Χανια η κοντρα των δυο κοντοξαδερφων θα ειναι μεγαλη και ενδιαφερουσα.Παντως η Αριαδναρα μετα τη μετασκευη της που τη γεμισε αρκετα και τα χρωματα της Hellenic ειναι πολυ ομορφη εξωτερικα (αν ελειπαν και αυτοι οι δυο καταπελτες ειδικα ο πλωριος...).Παντως κανενα απο τα δυο δεν θα μπορει να κανει τους χρονους του Νησος Χιος 6:05 ωρες.Η Αριαδνη με τα 25 μιλια της μαλλον θα κανει γυρω στις 6:30 και ο Ελυρος με τα 23 του γυρω στις 7:00 - 7:05.Ας ερθουν να τα απολαυσουμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα αρκετά αν θα έπρεπε να στείλω αυτό το μήνυμα. Επειδή όμως στα μάτια μου το forum των shipfriends

είναι σαν μια μεγάλη παρέα που κάθεται πχ. σε μια καφετέρια, πίνοντας φραπεδιές :D ανταλάσσοντας απόψεις, θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Apostolos,

έτσι απλά και χωρίς καμμία διάθεση να πουλήσω εξυπνάδα, τι εννοεί λέγοντας :

...το νέο πανέμορφο καμάρι...

http://apostolossphotos.fotopic.net/p44404416.html

Μήπως ότι το πλοίο διαθέτει όλες τις προδιαγραφές ώστε μετά από μία καλή και τολμηρή θα μπορούσα να πω μετασκευή να γίνει ένα πράγματι ''πανέμορφο καμάρι'';

Αν ναι, θα συμφωνούσα μαζί του απόλυτα. Αλλά αυτή τη στιγμή, αν με ρωτούσε κάποιος να του το περιγράψω, έχοντας μάλιστα άποψη ''ιδίοις όμμασι'',

η φράση που θα μου ερχόταν αυτόματα στο στόμα θα ήταν ''ένα ...άσπρο πράγμα''.

Ξέρω, ξέρω, ''περί ορέξεως'' κλπ. κλπ. κλπ. Αλλά πιστεύω ότι και η υποκειμενικότητα έχει τα όρια της, και από κάποιο σημείο και μετά πρέπει να βλέπουμε

τα πράγματα και κάπως αντικειμενικά.

Και για να μην κλείσω το παρόν μήνυμα με ...γκρίνια :D, να πω ότι συμφωνώ με το μήνυμα του φίλου NHSOS XIOS, εκτός ίσως από το χρονικό ορίζοντα της

μετασκευής (Πάσχα), μιας και είμαι τελείως άσχετος σε αυτά τα ζητήματα.

Ωραιο σκαρι οπως κ οι προγονοι η οι απογονοι του(ΑΡΙΑΔΝΗ,ΣΟΦΟΚΛΗΣ,ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ κλπ).Θεωρω πως η ΑΝΕΚ πρεπει να κανει μια πολυ καλη μετασκευη μεσα-εξω ωστε να ανταγωνιστει την αντιστοιχη της HSW.Ελπιζω μαλιστα εξωτερικα να το κανουν οπως την ΑΡΙΑΔΝΗ(αποκλειεται βεβαια..).Οπως κ να εχει παντως,το βαπορι χρειαζεται πολυ δουλεια κ το βλεπω να βγαινει κατα το Πασχα!Καλοταξιδο να ειναι κ ας ελπιζουμε πως η μετασκευη του θα το κανει ακομα πιο ομορφο.
Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο το ομοφο και αξιολογο πραγματικο πλοιο δεχεται αυτη την χλιαρη υποδοχη εντος και εκτος forum.Δηλαδη πως το σοφοκλης και τα ορη ειναι βαπορες οπως και το αριαδνη και αυτο δεν πολυειναι αφου μιλαμε πρακτικα γι αδερφο πλοιο?Τα ομογαλακτα αδερφακια δεν ειχαν πολυ μεγαλη μετασκευη και ειναι κουκλες.Απο τη μια γκρινιαζουμε για την μοδα του μπλε στα καραβια και τωρα που ηρθε ενα γλαρακι δεν μας αρεσει?.Μηπως θα θελαμε στη θεση του αλλο ενα απροσωπο αλουμινενιο κατασκευασμα με μαρκετιστικο ονομα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι καπου ενδιαμεσα.Σαφεστατα το Ελυρος κοντοξαδερφο των Λευκα Οροι,Σοφοκλης Βενιζελος,Αριαδνη δεν μπορει να χαρακτηριστει κουτι.Αν μπορουσε να χαρακτηριστει ετσι τοτε και τα αλλα τρια θα επρεπε να ηταν κουτια με ή χωρις τη εδω μετασκευη τους.Σιγουρα οι καλες ελληνικες μετασκευες σε αυτη τη σειρα βαποριων εχουν δωσει σε εμφανιση παρα εχουν παρει και ιδιαιτερα το Αριαδνη ειναι κουκλα με το "αν" βεβαια των δυο πλαινων καταπελτων.Δεν ξερω πως θα γινει μετα τη μετασκευη το Ελυρος,παντως ακομα και τωρα εχει βαπορισια στοιχεια.Περισσοτερα παντως απο το Νησος Μυκονος-Χιος και τα Blue Star. :)

Link to comment
Share on other sites

O Apostolos βλεπει το πλοιο σαν σκαρι και οχι σαν ξενοδοχειο η κατι αλλο...αν ηταν βαμμενο κοκκινο δηλαδη θα μας αρεσε καλυτερα;Εγω νομιζω οτι μαζι με το Αριαδνη οταν ετοιμαστει και αυτο θα ειναι τα δυο ομοροτερα ΚΑΡΑΒΙΑ στο μεγαλο λιμανι.Εχει φοβερη πλωρη και μην ξεχναμε που εχει κατασκευαστει και τι θαλασσες εχει αντιμετωπισει.Με το καλο λοιπον να ετοιμαστει και αυτος ο βαποραρος γιατι τα Χανια εχουν αναγκη απο τετοια πλοια.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στις τραγικές στιγμές που ζεί η χώρα μας αυτές τις ώρες,ο ερχομός ενός νέου όμορφου πλοίου μπορεί να παρηγορήσει λίγο εμάς τους καραβολάτρες

Καλως όρισες ΕΛΥΡΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

To πλοιο στην τωρινη του φαση θυμιζει το Αγια Γαληνη των μινωικων με + 80 μετρα επιπλεον μηκος.

Αυτο ειναι ολο.

Πρεπει να γινει μια γεναια μετασκευη αλλιως θα ειναι περαν του ογκου,

εξωτερικα κατι το αδιαφορο.

Ελπιζω να μην εχει την τυχη του Αριαδνη, δηλαδη να μην ειναι ενας κλειστος ογκος

απο απεραντα μετρα λαμαρινας,

γιατι σε λιγο θα ξεχασουμε και το αερακι του Αιγαιου,

και θα ερθουν εποχες που θα λεμε εμεις οι χαζοραμαντικοι,

Ρομιλντακι μου, και Ιαλυσσος μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει να συμφωνω με τον Αποστολο και να πιστευω πως το πλοιο ειναι ομορφο εστω κι οπως ειναι. Αλλα οσον αφορα το αν θα γινει ομορφο μετα την εκτεταμμενη μετασκευη που θα του γινει, θα πρεπει να περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα για να κρινουμε εκ του ασφαλους. Η προιστορια της ΑΝΕΚ με κανει ιδιαιτερα αισιοδοξο και πιστευω οτι αν ακολουθηθει η πεπατημενη του Σοφοκλη και των Ορεων, θα εχουμε ενα εξαιρετικο αποτελεσμα, τα δυο αυτα πλοια τα θεωρω πανεμορφα. Τελος συμφωνω με τον φιλο miko mission οσον αφορα τα ονοματα, μπραβο στην ΑΝΕΚ αλλα και στην HSW που δεν ακολουθησαν τη γενικοτερη ταση των ονοματων χωρις νοημα και εδωσαν ονοματα με ιδιαιτερο χρωμα και ακουσμα.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεκ γενικοτερα δεν ειναι πολυ ευχαριστημενη απο τη μετασκευη βενιζελου και ορεων ,απο λειτουργικης αποψεως ,οποτε μαλλον θα δουμε κατι διαφορετικο πιο πολυ μεσα και λιγοτερο εξω.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο είναι πολύ ωραίο έχει βαπορίσιες γραμμές και πλωράκλα ομορφότερη και απο του ΑΡΙΑΔΝΗ.Προσωπικά πάντως οι πλωριοί καταπέλτες αυτών των πλοίων μου αρέσουν είναι ένα σήμα κατατεθέν των περισσοτέρων γιαπωνέζικων ferry

post-323-12832696761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηγή : Μarinews

Με εντατικούς ρυθμούς ετοιμάζει η ΑΝΕΚ το νέο της απόκτημα, το ε/γ-ο/γ Ελυρος. Μόλις μπει στα δρομολόγια θα έχουμε ανατροπές.

Με εντατικούς ρυθμούς; :P

Μα καλά Παρασκευή βράδυ έδεσε Πέραμα το πλοίο. Μεσολαβούντος και του Σαββατοκύριακου, πότε πρόλαβαν και ...εντάθηκαν οι ρυθμοί;

Μόλις μπει στα δρομολόγια; :confused:

Σαν πολύ δεν βιάζεται ο συντάκτης; :mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...