Jump to content
Shipfriends

Ναυτικοί όροι, λέξεις, φράσεις, και η σημασία τους


Recommended Posts

  • 1 month later...

Αγαπητέ Giannisk88 εάν αναφέρεσαι για το Pitch του πλοίου, αυτό αναφέρεται στα Ελληνικά ως Προνευστασμός ή Πρόνευση, στα κοινοβαρβαρικά Σκαμπονέβασμα του πλοίου. Εάν αναφέρεσαι στην έλικα τότε πρόκειται για το Βήμα της έλικας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΜΙΚΡΟ ΓΛΩΣΣΑΡΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΚΑΒΒΑΔΙΑ

Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείτε να δείτε ένα εξαιρετικό μικρό ''λεξικό'', για λέξεις και ναυτικούς όρους που έχει χρησιμοποιήσει ο μεγάλος μας Νίκος Καββαδίας στα έργα του, το οποίο προσωπικά βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

http://www.greece.org/poseidon/work/literature/wordy.html#6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Μαλλον ο ρολογας θα επινε καφεδακι και δεν πηγε την βολτα του στο γκαραζ.

Ηταν παντα απορια μου: Ο ρολογας γιατι λεγεται ρολογας:D?Επειδη εχει συνεχεια βαρδιες και κοιταει το ρολοι του:P η επειδη τα οργανα που 'τσεκαρει' μοιαζουν με ρολογια?

Link to comment
Share on other sites

Παροτι ειμαι ναυτικος, ποτε δεν αναρρωτηθικα γιατι τον λενε ετσι.Πιστευω ομως οτι ο λογος ειναι επειδη οτι επρεπε σε μια ωρα να εχει περασει απο ολα τα καθορισμενα σημεια και με την συγκεκριμμενη σειρα καθε φορα βεβαιως.Επισης επρεπε να περναει και απο την γεφυρα για να αναφερει στον α/φ αν ολα ηταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δώσει μια απάντηση παλιότερα τι κάνει ο σκαπουλος στο θέμα του Άγιος Γεώργιος.

Ο σκαπουλος με λίγα λόγια είναι ένας ναύτης που στη βάρδια του γυρνάει το βαπόρι, για να βλέπει ότι όλα πάνε καλά.

Κάθε βάρδια (4 ώρες) στη γέφυρα εκτός από τον αξιωματικό φυλακής, έχει και δυο ναύτες. Ο ένας ναύτης κάνει χρέη τιμονιέρη και ο δεύτερος κάνει γύρους στο πλοίο να βλέπει ότι όλα πάνε καλά (σκαπουλος). Οι δυο ναύτες αλλάζουν τα καθήκοντα τους κάθε μια ώρα. Στα επιβατηγά οχηματαγωγά εάν χρειαστεί κάποιος επιβάτης να μεταβεί στο γκαράζ, τον συνοδεύει ο σκαπουλος

Εάν δε κάνω κατά τη διάρκεια της νύχτας ο σκαπουλας εκτελεί και χρέη ρολογά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα!!! Απλως δεν κανει τον ρολογα την νυχτα. Ο ρολογας ειναι αλλος ναυτης μονο το βραδυ(βατσιμανης) και βεβαια την ημερα... κοιμαται......!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ομολογώ πως δεν το γνώριζα. Ένα search στο λεξικό (ΜΕΛ), μας δίνει την ετυμολογία της λέξης.

ιταλ. tartana (=μεγάλο, βαρύ πλοίο)

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς... :D

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ΣΕΙΡΙΕ,ομολογω πως και εγω δεν το γνωριζα,το ακουσα στο ραδιο:PΤο wiki μαλιστα λεει

αλιευτικό σκάφος, σαν το τρεχαντήρι, αλλά με πολύ πλούσιο εξαρτισμό στο μοναδικό ιστό του (κατάρτι)

Αλλα επισης σημειωνει:D

Όταν η έκφραση αυτή απευθύνεται προς εύσωμες αλλά όχι καλλίγραμμες κυρίες τότε εκλαμβάνεται ως σκωπτική και ειρωνική.

Link to comment
Share on other sites

..στα εμβρυακου σταδιου ρανταρ που χρησιμοποιουσαν τοτε οι Βρεταννοι στη Μαχη της Αγγλιας εναντια στα Messerschmidt του Goring, αν δεν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά είναι σωστή η απάντηση :), (δεν περίμενα κι εγώ λίγο, να μην είναι on line ...μεγάλοι σε ηλικία άνθρωποι ??? :D)

Ας βάλουμε λοιπόν και την μετάφραση στα Ελληνικά, για τους φίλους που τυχόν δεν καταλαβαίνουν ακριβώς τους όρους.

RA. D. A. R. : Radio Detection And Ranging (= Επισήμανση και εμβέλεια με ηλεκτρομαγνητικά κύματα)

(Από το Μείζον Ελληνικό Λεξικό.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστά το παρατήρησες ...ότι στη κόντρα γέφυρα τοποθετούνται κάγκελα στις άκρες του καταστρώματος
ξερω οτι θα με βρισετε;), αλλα μηπως αντι για καγκελα δε θα ηταν καλυτερα να λεμε ρελια, οπως λεγονται τα "καγκελα" στα πλοια. (απο το rails).

παρολο που τα τελευταιοα χρονια στα ferries τοποθετουνται "καγκελα" ξενοδοχειου, (με καθετη φορα) για να μην σκαρφαλωνουν τα παιδακια, η παραδοση απαιτει τα ρελια στα πλοια να εχουν οριζοντια φορα, για να πιανεται οποιος γλυστρισει προς τα "μεσα"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Με αφορμή το vibration του Μυτιλήνη που συζητιέται, όχι δεν είχε γρίπη :D

Συγχωρέστε με για τις (ελλειπείς) μηχανικές μου γνώσεις:

Το καράβι όταν το είχαν φιάξει οι γιαπονέζοι είχαν τοποθετήσει ως "στήριγμα" στον στρόφαλο με υλικό ξύλο. Δηλαδή όπως το έπιασα εγώ από την περιγραφή του μηχανικού φανταστείτε τον στρόφαλο ως ένα κύλινδρο (σωλήνα τέσπα) τοποθετημένο μέσα σε τετράγωνο από ξύλο που είχε φυσικά τρύπα στο μέσον για να περνάει/ στέκεται (??) ο στρόφαλος. Ανάμεσα σε στρόφαλο και στο ξύλο είχε ένα άλλο υλικό / μηχανισμό για τις τριβές κλπ. Με τα χρόνια το ξύλινο στήριγμα φαγώθηκε / συρρικνώθηκε με συνέπεια να μην αποροφάει πλέον τους κραδασμούς σωστά και ο στρόφαλος να παίζει κάτι χιλιοστά. Αυτό ήταν αρκετά για δώσει αυτό το τρέμουλο στο πλοίο.

Τεσπά αυτό το ξύλινο "κουτί" αντικαταστάθηκε (δεν ξέρω από τι) και το πρόβλημα λύθηκε κάπως.

Τώρα ο μηχανικός μου έλεγε και κάτι τεχνικούς όρους τους οποίους δεν θύμαμαι για κανένα λόγο :P, αλλά ελπίζω να ποιάσατε το νόημα.

Μάλλον πρέπει να μιλάς για το τελικό άξονα και όχι το στροφαλοφόρο άξονα. Αυτό το ξύλο έχει την ονομασία «Αγιοξυλο» και είναι παρά πολύ συνηθισμένο στα Γιαπωνέζικα βαπόρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...ήταν αμπάσο και καλοτάξιδο...

Δεν μου φτάνει που είμαι άσχετος, το επιδεικνύω κιόλας... :P

Βρε παιδιά τι σημαίνει "αμπάσο" πλοίο ??? Θέλοντας να προσδιορίσουμε τι, χρησιμοποιούμε αυτόν τον όρο ???

Πολύ καιρό τώρα ήθελα να το ρωτήσω, αλλά το ...έπαιζα υπεράνω :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας παραθέσουμε στο παρόν θέμα και τις συντμήσεις των τύπων των εμπορικών πλοίων, ώστε να τις γνωρίσουν όσοι δεν τις ξέρουν (ξέρουμε ;)), και για είναι και εύκαιρες προς χρήσιν στα μέλη του φόρουμ μας.

Οι συντμήσεις των τύπων (Types) των εμπορικών πλοίων που έχουν καθιερωθεί ως περισσότερο λιτές και εύχρηστες δίδονται παρακάτω με την ακόλουθη σειρά: σύντμηση ελληνική - προσδιοριζόμενος τύπος - αντίστοιχη σύντμηση στην αγγλική.

A/K - Αλιευτικό - F/S

Α/Π - Ατμόπλοιο - S/S

Α/Σ - Αερόστρωμνο - H/C

Β/Θ - Βυθοκόρος - D/S

Δ/Ξ - Δεξαμενόπλοιο - Tanker

E/Γ - Επιβατηγό - P/S

Ε/Φ - Κοντέινερ - C/S

Η/Π - Ημερόπλοιο - D/S

Ι/Φ - Ιστιοφόρο - S/B

Κ/Ζ - Κρουαζιερόπλοιο - Cr/S

Ο/Γ - Οχηματαγωγό - C/F

Π/Γ - Πλωτ.Γερανός - F/C

Π/Δ - Πλωτή δεξαμενή - FDD

Π/Θ - Πορθμείο - F/B

Π/Ν - Πυρηνοκίνητο - Ν/S

Π/Π - Ακτοφυλακίδα - CGS

Π/Φ - Πετρελαιοφόρο - O/C

Ρ/Κ - Ρυμουλκό - T/B

Τ/Φ - Τσιμεντοφόρο - C/S

Υ/Κ - Υπερωκεάνιο - T/O

Υ/Π - Υδροπτέρυγο - H/F

Υ/Φ - Υδροφόρο(α) - W/T

Φ/Γ - Φορτηγό - C/S

Φ/Φ - Φορτηγιδοφόρο - LASH

Φ/Π - Φαρόπλοιο - L/S

Σημ: Οι παραπάνω συντμήσεις είναι ενδεικτικές και όχι επίσημα διεθνώς καθιερωμένες. Στην Αγγλική πολλές φορές οι συνμήσεις αντί για (/) φέρουν (.) πχ το Ατμόπλοιο συμβολίζεται και ως S.S (=Steam Ship).

Τα παραπάνω στοιχεία προέρχονται από την ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια wikipedia. Eυπρόσδεκτη οπωσδήποτε τυχούσα διόρθωση, ή και συμπλήρωση κάποιου άλλου ίσως τύπου πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...