Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο παρέλειψα τελείως ότι ταξίδεψες και με επιστροφή. 

Ζητώ συγνώμη για την παράλειψη 😊

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν πειραζει,σιγα :)

Τα στοιχεια κινησης του Πετρου για να επανελθω,θα ειναι ενδιαφεροντα ως προς τις μεταφορικες απο δω κ περα καθως με το που αλλαξε ο μηνας εσπασαν και συμβολαια και αυτο εψει αρχισει και φαινεται τις τελευταιες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σιγουροι για τα νουμερα? Θελω να πω τα στοιχεια αντλουνται απο καπου επισημα? Οσον αφορα στους επιβατες ισως να ισχυει αλλα το νουμερο των φορτηγων μου φαινεται περιεργο... Καθε βραδυ απο Χανια το Ελ. Βενιζελος γεμιζει φορτηγα... και το Μυκονος παιρνει οτι αφηνουν εξω. Υπαρχει κα το ro ro... σιγουρα η κινηση στην κοινοπραξια εχει μειωθει και ειναι λογικο με τις τιμες του Μυκονος αλλα τοσο πολυ? Μου κανει εντυπωση...

 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το"παιρνει οτι αφηνουν εξω"σιγουρα δεν ισχυει μιας και οι μεταφορικες που παιρνει το Μυκονος ειναι συγκεκριμενες και γραφουν και ονοματα πανω για τους εχοντες αμφιβολια.

Εγω καθε βραδυ στη Σουδα παντως την τελευταια βδομαδα βλεπω και κατεβαζει πανω απο 30 κομματια.Για την πρωτη ερωτηση ας απαντηση ο αρμοδιος..

ΥΓ Επισης το οτι γεμιζει ο Βενιζελος τι ακριβως σημαινει;Και το Ταλως αμα το παμε ετσι γεμιζει οποτε παιρνει κ αυτο οτι αφηνουν αλλοι απεξω ή απλα σημαινει οτι η γραμμη εχει κινηση απο φορτηγα;

Αντε γιατι στο τελος θα βγαλετε κ τα Χανια..αγονη μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι η γραμμη εχει κινηση απο φορτηγα αλλα αθροιστικα τα νουμερα απο το Βενιζελος και το Μυκονος μου φαινονται υπερβολικα...σιγουρα ομως αφου ειστε στη Σουδα εχετε καλυτερη γνωση των δεδομενων... εγω εκφραζω αμφιβολιες (ομως δεν εχω γνωση) κανοντας την προσθεση... γι αυτο αναρωτηθηκα αν ειναι εγκυρα. 

Δειτε λιγο το Δελτιο Κινησης απο και προς Πειραια... δεν ξερω αν ειναι εγκυρο φυσικα... εκει στηριχτηκα κι εξεφρασα την απορια μου. Τα 56 φορτηγα μου φανηκαν πολλα... ομως μπορει να κανω και λαθος... γι αυτο αναρωτηθηκα. 

Link to comment
Share on other sites

Η Κρητη εχει μονιμο πληθυσμο 600.000 κατοικων και ετησιες αφιξεις 3 εκατομυριων τουριστων με οτι αυτο συνεπαγεται σε αναγκες καταναλωσης.

Παραγει δεκαδες τονους προιοντων επισης.

Μου φαινεται σχεδον αστειο να πιστευουν καποιοι οτι η μιση Κρητη δεν μπορει να σηκωσει δευτερο πλοιο ημερησιως επειδη το λεει η ΑΝΕΚ ή ο ΣΚΑΙ :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβατε το πνευμα μου... σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν μπορει να εχει δευτερο πλοιο, ουτε αναπαραγω τι λεει η ανεκ η ο σκαι. Δεν εχω ιδεα ειλικρινα! Σας εξηγησα πιο πανω πως εξεφρασα τον προβληματισμο μου με επιφυλαξεις παντα.... 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι θελατε να πειτε,το σχολιο ηταν γενικο και ισως η δυσπιστια σας να εχει δημιουργηθει λογω ολης αυτης της ατμοσφαιρας.

Προσωπικα δεν θα μου εκανε εντυπωση αν δουμε καποια στιγμη οι 2 εταιριες να διακινουν αθροιστικα και ανω των 150 φορτηγων σε μονιμη βαση.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να συμβει αυτο γιατι θα ειναι καλο για τα την Κρητη! Σημαινει οτι ο κοσμος θα εχει δουλεια αν μη τι αλλο! Ολα ειναι αλυσιδα! Αυτο που προσωπικα με ενοχλει (αν ειναι σωστο να το εκφρασω) ειναι το μενος που υπαρχει απο καποιους γενικα ειτε προς τη μια εταιρεια ειτε προς την αλλη! Στο κατω κατω η Ανεκ υπαρχει τοσα χρονια και εξυπηρετει το επιβατικο κοινο και οι Μινωικες κανουν την προσπαθεια τους δινοντας την επιλογη στον επιβατη για κατι διαφορετικο! Θεμιτο και στις δυο περιπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε αυτο αν και συνεβη κυριως διοτι οι προσκειμενοι στην Ανεκ δεν πιστευαν οτι θα συνεβαινε ποτε αυτο(θεωρουσαν οτι ο Ιταλος τρολλαρε)και τους ηρθε ξαφνικο.Σιγα σιγα θα συνηθισουν ολοι στην ιδεα και θα μαστε ολοι κομπλε :D

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευόμαστε με τα νούμερα των φορτηγών γιατί πολλές φορές μετράμε και τα λεωφορεία σας φορτηγά. Από τα 56 μπορεί να ήταν 46 φορτηγά και 10 λεωφορεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
12 minutes ago, lostromos said:

Αφίξεις της Δευτέρας 13 Αυγούστου.

Kriti II - 748 επιβάτες, 140 Ι.Χ., 37 φορτηγά, 15 μηχανάκια

Knossos Palace - 1357 επιβάτες, 274 Ι.Χ., 35 φορτηγά, 21μηχανάκια

Mykonos Palace - 1050 επιβάτες, 215 Ι.Χ., 20 φορτηγά, 30 μηχανάκια

El. Venizelos - 1745 επιβάτες, 364 Ι.Χ., 30 φορτηγά, 59 μηχανάκια

Αλλη μια μερα και οπως καθε μερα βλεπουμε παλι οτι η γραμμη των Χανιων στην οποια..''δεν συνετρεχαν εκτακτες συγκοινωνιακες αναγκες''και καλυπτονταν επαρκως απο 2 πλοια αυτη την περιοδο εχει ιδια και παραπανω κινηση απο τη γραμμη του Ηρακλειου,την πλεον κερδοφορα της ακτοπλοιας,μας στην οποια ειναι δρομολογημενα 4 πλοια..

Η μερα ειναι ενδεικτικη,διοτι δεν ειναι δυνατον να κανω quote ολες τις αναφορες που μας δινει ο lostromos οπως καταλαβαινετε οι οποιες σ αυτο το κομματι ειναι σχεδον καθημερινα ιδιων αναλογιων.

Εν κατακλειδι,να πως βοηθαει ο ανταγωνισμος τις τοπικες οικονομιες και πως κανει αγορες που παλιοτερα θεωρουνταν ακριβοι προορισμοι ευκολοτερα προσβασιμους.Και αν δεν σας πειθουν οι αριθμοι οσοι-ηρωες-κυκλοφορουν αυτες τις μερες στα Χανια καταλαβαινουν για τι κοσμο μιλαμε οτι εχει ερθει.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια ανάλυση/σύγκριση της κίνησης των γραμμών Χανίων και Ηρακλείου στο τέλος της σεζόν βάση επισήμων αριθμών. Είναι ξεκάθαρο ότι υπήρξε αύξηση της κίνησης προς Χανιά αλλά πόσο "καθαρή" ήταν η αύξηση και ποιό ήταν το αντίκτυπο στη γραμμή του Ηρακλείου και για τις 2 εταιρείες? Μήπως υπήρξε μια κάποια ανακατανομή της κίνησης με τους επιβάτες προς ενδιάμεσες περιοχές να προτιμούν την γραμμή των Χανίων αντί αυτή του Ηρακλείου λόγω της αυξημένης χωρητικότητας?

Τότε μπορούμε να μιλάμε με περισσότερη σιγουριά για τον αντίκτυπο της δρομολόγησης του νέου πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Το αν ο κόσμος προτίμησε Χανιά αντί για Ηράκλειο είναι κάτι πολύ δύσκολο να εκτιμηθεί. 

Μπορεί ομως με μελέτη προηγούμενων ετων και αναλογια προσφερομενης χωρητικότητας και μετακινηθεντων επιβατων και αναγωγη ανα λιμένα ίσως βγει ένα προσεγγιστικο αποτελεσμα για το αν η κινηση του Ηρακλείου παρουσιασε μείωση. 

Αλλά πιστεύω οτι ειναι δύσκολο να ειπωθεί κατι τέτοιο. 

Παντως στα Χανιά όπως είπε και ο Μίλτος υπαρχει εκτεταμενη κινηση και περίοδοι πανικού, κάτι που δεν παρατηρείτο τα προηγουμενα καλοκαίρια. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρομαι σε σύγκριση με προηγούμενα έτη. 😊 Μια πρώτη εικόνα μπορεί να βγει με τους αριθμούς του προηγούμενου έτους γιατί αν δεν κάνω λαθος τα ίδια πλοία ταξίδευαν στις γραμμές της Κρήτης, πλην του Μύκονος.

Μεταξύ μας, δεν θέλει και πολύ να μπλοκάρουν οι δρόμοι των Χανίων αφού είναι ανύπαρκτοι. 😉

Link to comment
Share on other sites

Ανύπαρκτοι οι δρόμοι των Χανίων? Τι λέτε, πού  έχετε ζήσει, πού αλλού έχετε ταξιδέψει και μιλάτε έτσι???

Edited by proud_ionian
quote αντι reply
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, thanosp said:

 Μεταξύ μας, δεν θέλει και πολύ να μπλοκάρουν οι δρόμοι των Χανίων αφού είναι ανύπαρκτοι. 😉

Οι δρόμοι των Χανίων ειναι υπαρκτοί και δεν συνωστίζονται σε καμια περιπτωση όπως συμβαίνει σε άλλες μεγάλες πολεις.

Όπως και να χει, οταν μιλησα για κοσμο και καταστασεις πανικου, δεν αναφερομουν σε κινηση στους δρομους απο αμαξια, αλλα πηξιμο του κεντρου και του λιμανιου απο κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
22 minutes ago, gpap2006 said:

Το Galaxy κάθε πρωί 10.00 από Πειραιά και κάθε βράδυ 22.00 από Σούδα για πανω.

αυτά δεν ειναι τα ημερησια του ουτως η αλλως?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gpap2006 said:

Το Galaxy κάθε πρωί 10.00 από Πειραιά και κάθε βράδυ 22.00 από Σούδα για πανω.

Οσοι δεν θελουνε αυτα τα δρομολογια η δεν τους βολευει προωθουνται με τις μινωικες η περνουν τα λεφτα τους πισω???υπαρχει καποια συνενοηση η απλα εξυπηρετουνται απο το  Paros jet

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...