Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

μηπως απλα πρεπει να κανουμε υπομονη; σε λιγες μερες μπαινει ο ιουνιος και εκ των πραγματων η εταιρεια θα πρεπει ειτε να ανοιξει τα πλανα, ειτε να επανεξετασει τα deadlines (αν θελει να λεγεται σοβαρη:mad:)

να θυμισω οτι το καλοκαιρι του 2005 τα φυλλαδια και το site εδιναν το Νησος Μυκονος να κανει Ραφηνα-Ανδρο-Τηνο-Μυκονο ενω τελικα ξεκινησε σεπτεμβρη και τη ραφηνα τη βλεπει μονο στο radar. κατι αναλογο ειχε γινει και με το HS5. οσοι δε βαριεστε κοιταξτε τα σχετικα thread και θα δειτε οτι αναλογες ασκησεις μελλοντολογιας γινοταν και τοτε.

παντως για να εχει ξεκινησει 01/7 το αριαδνη ειναι κομματακι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=2900

Σύμφωνα με το γνωστό site το Νήσος Χίος στα Χανιά, το Μύκονος εκεί που βρίσκεται και η ΙκαροΣαμία μένει με τον Πήγασο. Ετσι πιθανά εξηγείται η πρόθεση του Μανούση για δρομολόγηση του Αθηνά στην Παροναξία η οποία μάλλον μένει χωρίς συμβατικό της Hellenic

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν τα πλάνα της HSW για Χανιά από 21/06 έως 11/07. Αντί για Χίος και Αριάδνη λοιπόν έχουμε επιστροφή του Highspeed 5 με νέες ώρες (λόγω πρωινού Σαντορίνης) 17:15 από Πειραιά και 22:15 από Χανιά. Για μετά τις 11/07 έχει ο Θεός....

Link to comment
Share on other sites

Εαν οντως ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ/ΛΑΤΩ ναυλωθουν(οπως αναφερθηκε σε αλλο ποστ) κ μεινουν τα Χανια με ΠΡΕΒΕΛΗ/ΛΙΣΣΟΣ,πειτε μου αν η ΕΛΛΕΝΙΚ δεν εχει τη μοναδικη ευκαιρια να βγαλει ΤΟ ΑΡΙΑΔΝΗ μες το καλοκαιρι και να ταξιδευει με ακρως ικανοποιητικες πληρωτητες,μην πω full...Πραγματικα μου φαινεται πως η ΑΝΕΚ την προκαλει η την προσκαλει να το βαλει οπωσδηποτε;)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η ΑΝΕΚ θα παραδώσει τόσο έυκολα τα όπλα.Κάτι μου λέει ότι κάποιος άσσος θα κρύβεται στο μανίκι της,μέχρι χτες ψαχναμέ το Πρέβελη και βλέπαμε το βενιζέλο να ταξιδεέυει όλο το καλοκαίρι εκτός αυτού περιμέναμε ναυλωση του Λισσός και τώρα ακούμε ότι θα ναυλώθει το Λατώ

Θέλω να πώ με αυτά ότι τα πράγματα στην εταιρεία φαίνονται ακόμα ρευστά και μπορεί να βρεθούμε προ μεγάλων εκπλήξεων

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς τι νόημα έχει η δρομολόγηση του AEGEAN STAR στη γραμμή Πειραιάς-Κύθηρα-Χανιά...που εγκρίθηκε στο τελευταίο ΣΑΣ? Τόσα πολλά φορτηγά έχουν τα Κύθηρα που δεν τα χωράει το Μυρτιδιώτισσα?

ΥΓ. Ελπίζω να μην έχω πιαστεί και πάλι αδιάβαστος :eek:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχει σχεση με αυτο που αναφερεις;) , αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που Ro-Ro που κανει τη γραμμη Κυθηρα Χανια. Ειδικα οταν υπηρχε το Aegean Glory, μια φορα την εβδομαδα προσσεγιζε και τα Κυθηρα. Αλλα και το Aegean Star εχει ξανακανει τη γραμμη αυτη.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν τα Κύθηρα έχουν τόση κίνηση, αλλά στο κομμάτι ΠΕΙΡΑΙΑ - ΧΑΝΙΑ που φεύγει το ΛΑΤΩ και ανιτικαθίσταται από ΠΡΕΒΕΛΗ, τότε σίγουρα υπάρχει τρομερό πρόβλημα χώρου για φορτηγά, οπότε χρειάζονται ενισχύσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η πρωτη φορα που Ro-Ro που κανει τη γραμμη Κυθηρα Χανια. Ειδικα οταν υπηρχε το Aegean Glory, μια φορα την εβδομαδα προσσεγιζε και τα Κυθηρα. Αλλα και το Aegean Star εχει ξανακανει τη γραμμη αυτη.;)

Πριν 2-3 χρόνια είχε κάνει τη γραμμη Χανια-Κυθηρα-Λαυριο το ΤΟΝΙΑ (νυν ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ).

Link to comment
Share on other sites

η ιστορία με το ΠΡΕΒΕΛΗ όλο το καλοκαίρι στα Χανιά έμενα δε μου κάθεται καθόλου καλά.Το ΠΡΕΒΕΛΗ έχει πολύ μικρότερη ικανότητα μεταφοράς φορτηγών εκτός αυτού όταν το κατακαλόκαιρο γεμίσει απο αυτοκίνητα τι θα κάνει με τα φορτηγά θα επαρκεί μόνο η ναύλωση των ro/ro του Αγαπητού Πιστεύω λοιπόν πώς μέσα στο καλοκαίρι θα υπάρχει εξέλιξη στο θέμα αυτό ασχετά με το πότε και αν θα αγοραστεί το ΑΡΙΑΔΝΗ έξαλλου διαβάσα και στο περιοδικό ανεκοραμα τη συνέντευξη του Βαρδινογιάννη που έλεγε ότι θα αγοράσουμε άμεσα νέο πλοίο για τα Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Στη σημερινη αναχωρηση του Πρεβελης για Χανια στις 2100, το γκαραζ ηταν γεματο περιπου στο 90% αν και Σαββατο. Η διαφορα ειναι οτι στο Λισσος και στο Λατω η ιδια φορτωση θα ηταν αμελητεα, ενω το Πρεβελης γεμιζει ακομα και Σαββατοβραδο, φανταστειτε λοιπον τι θα γινεται τις καθημερινες. Ζητειται καλυτερη λυση λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την εντυπωση οτι τελικα σαν μετρο ανακουφισης της συμφορεσης που προκαλει η ναυλωση του Λατω και η αντικατασταση του απο το Πρεβελης, η ΑΝΕΚ εχει πια καθημερινα ρο-ρο απο την Καρβουνοσκαλα για Κρητη και ειδικα τα περισσοτερα δρομολογια γινονται για Χανια με τον Αρχαγγελο και το Aegean Star με αποτελεσμα να εχει μεινει μονο το Aegean Pearl στην γραμμη Κυπρου-Ισραηλ. Μπορει κανεις να το επιβεβαιωσει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ.... παλι την αμολησα την κοτσανα!:D:D Μαλλον ειναι μονος ο Αρχαγγελος λοιπον στη γραμμη των Χανιων, σημερα το τσεκαρισα κι εγω διοτι δεν ειχε αναχωρηση απο Καρβουνοσκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εκανε ενα εκτακτο για Χανια για να βοηθησει την κατασταση με τα φορτηγα. Επισης δρομολογιο ειχε και ο Αρχαγγελος αποψε. Το πλοιο αφου ξεφορτωσει στα Χανια θα προχωρησει στο Ρεθυμνο για να κανει το δρομολογιο της επιστροφης της Κυριακης.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη βδομαδα κ μεχρι χτες,η HSW στο site της ειχε δρομολογια για Χανια μεχρι τις 11/7 ενω για παραπερα δεν υπηρχε τιποτα.Πριν απο λιγο που ειδα,προχωρησε τα πλανα της μεχρι τις 20/7 αλλα οπως λεει με το HIGHSPEED 5...Καμια ιδεα κανεις για το τι γινεται...:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η εξήγηση έχει σχέση με το ποτέ θα είναι έτοιμο το Νήσος Χίος. Φαίνεται ότι υπολογίζουν ότι μέχρι τις 20-07 θα έχουν έτοιμο το Νήσος Χίος και για αυτό συνεχίζει το HS 5 στη γραμμή των Χανίων για άλλες 9 ημέρες. Αλλά μην εκπλαγείς εάν πάρει νέα παράταση το HS 5 στη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ετσι το σκεφτηκα,σαν παραταση μεχρι να βαλουν το Ν.ΧΙΟΣ.Απ την αλλη βεβαια,συμφωνα με πληροφοριες shipfriends που εχουν γραφτει στο forum μας(κ φαινονται να ειναι αρκετα εγκυρες) το Χιος ειναι ετοιμο κ σε 1 βδομαδα θα εκανε το πρωτο του δρομολογιο για Χανια.Αβυσσος η ψυχη της HSW...Κ να πεις πως δεν την συμφερει να βαλει τωρα πλοιο στην συγκεκριμενη γραμμη....Ο δρομος ειναι ανοιχτος κ τα σκυλια δεμενα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ είχαμε μια τεταμένη ατμόσφαιρα στο Πρεβελης, με τους οδηγούς των φορτηγών.;)

Πρώτα από όλα λόγω μεγέθους του πλοίου έμειναν έξω αρκετά φορτηγά (μεγάλων μεταφορικών εταιρειών), για παράδειγμα ποιο φορτηγό θα έμπαινε τελευταίο μόνο μαχαιρια που δε βγήκαν.

Δεύτερον το Πρεβελης δεν έχει μπριζες στο γκαράζ για παροχή ρεύματος στα ψυγεία (μια γραμμή που έχει αρκετά).

Αρχίζω να πιστεύω ότι το Νήσος Χίος θα πάει αρκετά καλά στα φορτηγά τον Αύγουστο, πέρα των επιβατών και ΙΧ, μιας και θα μένουν έξω αρκετά φορτηγά από την ΑΝΕΚ λόγω έλλειψης χωρητικότητας. Κρατάω μια επιφύλαξη εάν το Acacia είναι έτοιμο σύντομα και ναυλωθεί στην ΑΝΕΚ (ή να πάει στη Κύπρο αυτό και να έρθει ο Αρχάγγελος) σε κάποια γραμμή της Κρήτης.

Πιστεύω θα ήταν μια καλή ευκαιρία για τη HSW εάν είχε έτοιμο εάν έβαζε το Αριάδνη στη γραμμή, για να βλέπαμε τη μερίδιο θα έπαιρνε από τη κίνηση των φορτηγών.:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...