Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Η οποιαδήποτε πρόβλεψη για την γραμμή των Χανίων πιστεύω είναι παρακινδυνευμένη αυτή την στιγμή.

Επικειται η ολοκληρωση της μετασκευής του ΕΛΥΡΟΣ , το τι θα κάνουν το ΑΡΙΑΔΝΗ μετά την ναύλωση, ίσως υπάρξει και μια ανακατάξη του στόλου με πιθανή πώληση κάποιου πλοίου όπως για το ΛΑΤΩ που υπήρξε ζωφερό ενδιαφέρον από την Endeavor ή το ΛΙΣΣΟΣ όποτε όλα είναι ρευστά.

Μπορεί από το να έχει δίδυμο πλοίων τα ΛΑΤΩ/ΛΙΣΣΟΣ , ΕΛΥΡΟΣ/ΑΡΙΑΔΝΗ, ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ/ΕΛΥΡΟΣ μέχρι ακόμη κααι Σ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ή ΟΡΗ/ ΛΑΤΩ και ΕΛΥΡΟΣ/AEGEAN HEAVEN σαν ναυλωμενο στην Βενετία.

Δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο ούτε καν για τα οριστικά ωράρια της γραμμής ακόμα κι ούτε καν ενδείξεις των προθέσεων οπότε αναμένουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με αφορμη αυτην την ειδηση περι δρομολογησης του Highspeed 5 στο Ρεθυμνο, θα ημουν σωστος αν υπεθετα πως το καλοκαιρι τα Χανια δεν θα εχουν ταχυπλοο? Διοτι αν υποθεσουμε πως τα υπολοιπα ταχυπλοα της HSW ακολουθησουν την περυσινη πεπατημενη, τοτε τα Χανια μαλλον μενουν στην απεξω κατι που δεν ξερω πως θα κατσει στους Χανιωτες(οχι οτι εχουν κι επιλογη πια).

Link to comment
Share on other sites

Αν δρομολογηθούν και ημερήσια δρομολόγια απ'την ΑΝΕΚ για το καλοκαίρι ως συνήθως και αν η HSW βάλει κάποιο καράβι της στη γραμμή εκτός των Highspeed, τότε δε νομίζω ότι οι Χανιώτες θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η HSW αν περάσει υπό την κυριαρχεί της Sea Star δεν νομίζω ότι θα έχει κάποιο λόγο να δρομολογήσει πλοίο στα Χανιά, εκτός ίσως, από κάποιο Highspeed από τα 1-2-3 αφού τα 4 και 5 μάλλον έχουν βρει τα δρομολόγια τους για αυτή την σεζόν. Εκτός όμως από αυτά δεν νομίζω ότι πρόκειται να επιλέξει την δρομολόγηση πλοίου αφού η μητρική εταιρεία ούτος ή άλλως θα έχει το μονοπώλιο, άρα μάλλον θα επιλέξουν τις δοκιμασμένες λύσεις. Βέβαια όπως μάθαμε το τελευταίο δίμηνο στην ακτοπλοΐα ΤΙΠΟΤΑ πια δεν μπορεί να προβλεφθεί με ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

Από πάνε για Χανιά τελικά?? Γιατί εγώ μπερδεύτηκα:P:p

Αυτή την εικόνα βλέπουν οι οδηγοί που μπαίνουν από τη πύλη Ε2 στο λιμάνι

Δε ξέρω εάν θα μπει τελικά κανένα ταχύπλοο στα Χανιά της HSW αλλά οι ταμπέλες της HSW που σε κατεύθυναν στη Ακτη Βασιλειάδη που έφευγε το Αριάδνη για Χανιά έχουν ξηλωθεί.;):rolleyes: Μήπως είναι ένα σημάδι της οριστικής απόσυρσης της εταιρείας από τη γραμμή.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα σημαίνει ότι δεν θα ξαναναχωρήσει βαπόρι της εταιρίας από κει. Ούτε το ΑΡΙΑΔΝΗ από κάποιο άλλο σημείο μπορεί να αποκλειστεί αλλά ούτε και τα HS που έτσι κι αλλιώς από αλλού φεύγανε για Χανιά.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται στα θέματα του ΣΑΣ, η HSW (δηλαδή η SEA STAR) δε θέλει να επιστρέψει το Αριάδνη στα Χανιά, μιας και ζητάει να μείνουν ανεκτέλεστα μέχρι το τέλος της δρομολογιακης περιόδου (από 13/03/08 εωσ31/10/08).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σωστά έχει αποδοθεί γιατί το είδα και σε άλλη τοπική εφημερίδα των Χανίων αυτή τη φορά...

Μικρό καλάθι να κρατάνε, αλλά ειδικά αυτό το καλοκαίρι δεν θέλω να φανταστώ τα Χανιά με Λισσός Πρέβελης

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη πολύ πιστεύεις τα δρομολόγια που δίνει το ΥΕΝΑΠ. Το πιθανότερο να είναι λάθος, που τη Δεύτερα ή τη Τρίτη θα διορθώσουν οι άνθρωποι του ΥΕΝΑΠ.

Αυτό θα έχει μείνει από τη περίοδο που ήταν στη γραμμή το Olympic Champion και έκανε το Πρεβελης κάθε δεύτερη μέρα Χανιά Ρέθυμνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι λάθος, γιατί βάζει κάθε Τετάρτη (όλο τον Μάρτιο) 2 καράβια και όχι άλλη ημέρα.

Κατά το ΥΕΝΑΝΠ, το δεύτερο καράβι είναι το ΠΡΕΒΕΛΗΣ (Πειραιάς - Χανιά - Ρέθυμνο), κατά την ΑΝΕΚ ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Απο panthiras1:Την Τετάρτη 2 πλοία της ΑΝΕΚ για Χανιά;

(Σύμφωνα με το site του ΥΕΝ)

Από Panagia Ekatontapiliani: Καλά μη πολύ πιστεύεις τα δρομολόγια που δίνει το ΥΕΝΑΠ. Το πιθανότερο να είναι λάθος, που τη Δεύτερα ή τη Τρίτη θα διορθώσουν οι άνθρωποι του ΥΕΝΑΠ.

Αυτό θα έχει μείνει από τη περίοδο που ήταν στη γραμμή το Olympic Champion και έκανε το Πρεβελης κάθε δεύτερη μέρα Χανιά Ρέθυμνο.

Από panthiras1: Δεν πιστεύω να είναι λάθος, γιατί βάζει κάθε Τετάρτη (όλο τον Μάρτιο) 2 καράβια και όχι άλλη ημέρα.

Κατά το ΥΕΝΑΝΠ, το δεύτερο καράβι είναι το ΠΡΕΒΕΛΗΣ (Πειραιάς - Χανιά - Ρέθυμνο), κατά την ΑΝΕΚ ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

Δεν ξέρω για τον ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ, το ΠΡΕΒΕΛΗΣ πάντως σήμερα δεν υπάρχει στο site του ΥΕΝΑΠ

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη πλοίου για το Ρέθυμνο είναι πλέον εμφανής, στις καθημερινές καθυστερήσεις της αναχώρησης των πλοίων προς Χανιά.

Πέμπτη βράδυ, το Ελ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ φόρτωνε στον Πειραιά μέχρι τις 21.35 (συνοδεία ενός μαθήματος απταίστων γαλλικών και ευχελαίου ;) μεταξύ οδηγών φορτηγών & υπευθύνων για το ποιος θα προλάβει να μπει και το ποιος ήρθε πρώτος - τελικά έμειναν 5- 6 απ'εξω...), ενώ και εχθές το βράδυ στη Σούδα, παρόλο που φόρτωνε και ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ, το ΛΙΣΣΟΣ φόρτωνε έως τις 21.20 (πάλι καλα...και φυσικά γέμισε το γκαράζ ασφυκτικά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο κάποιος Χανιώτης είναι διατεθιμένος να κάνει αυτήν την απόσταση. Δεν ξέρω που μένεις αλλά δεν μιλάμε για Αθήνα που το 40λεπτο θεωρείται μικρή διαδρομή...Σε τρεις ώρες που λέει ο λόγος είσαι στην άλλη άκρη του νησιού...Εγώ προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν καν να έχω πλοίο εστω και αν αυτό είναι το Λισσός (που προσωπικά πιστεύω το Ελυρος θα είναι στα Χανιά φέτος - για να μην πω και το Αριαδνη) και να κάνω ολόκληρη διαδρομή για να ταξιδέψω με το Highspeed. Μιλάω πάντα βέβαια γι ακάποιο ντόποιο κι όχι κάποιο τουρίστα που μπορεί να το συνδιάσει με μι αμικρή επίσκεψη προς την όμορφη αυτή πόλη

Άν δεν είναι όμως τελικά φέτος το Έλυρος ή αν είναι αλλά καθυστερημένα?... Το Αριάδνη ακόμη πιο "χλωμό" να είναι.

Για παράδειγμα, εγώ -με τα υπάρχοντα πλοία- το σκέφτομαι και δύσκολα θα πάω Χανιά κάποιο ΠΣΚ, που είμαι καλεσμένος σε φίλους. Άν δεν κάνω πρακτική πάνω στη σχολή μου, οπότε θα έχω χρόνο πέραν των ΠΣΚ, τότε πάω και μετα υπάρχοντα πλοία (και μόνο τότε ;))

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αλλά θα προτιμήσεις να πας στα Χανία μέσω Ρεθυμνου...

Πήγαινε τουλάχιστον κάπου αλλού...ή αντε πάρε το αεροπλάνο.

Με 60 + 10 (Highspeed και λεωφορείο για Χανιά) αν κλείσεις σχετικά νωρίς βρίσκεις και αεροπλάνο, αφού μάλιστα είσαι και φοιτητής, ακόμα πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αλλά θα προτιμήσεις να πας στα Χανία μέσω Ρεθυμνου...

Πήγαινε τουλάχιστον κάπου αλλού...ή αντε πάρε το αεροπλάνο.

Με 60 + 10 (Highspeed και λεωφορείο για Χανιά) αν κλείσεις σχετικά νωρίς βρίσκεις και αεροπλάνο, αφού μάλιστα είσαι και φοιτητής, ακόμα πιο εύκολα.

Έχεις δίκιο, αυτό λέω κι εγώ.

Άντε, πες με παρέα που περνά ο χρόνος πιο αβασάνιστα (μιλάμε για ταχύπλοο και σε ταξίδι κατα το μεγαλύτερο μέρος νυχτερινό) ή αν πάρω μαζί το αυτοκίνητο, ίσως πάω και από Ρέθυμνο. Αλλά μόνος θα προτιμούσα αεροπλάνο. Άμα είναι να αλλάζεις κι άλλο μεταφορικά μέσο (κι αν θα έχει εκείνη την ώρα), άστο...

Προσωπικά -και σαν επιβάτης και ως μη Χανιώτης, θα ΄θελα να μπω σένα αξιοπρεπές, σχετικά γρήγορο καράβι και να με βγάλει στον τελικό προορισμό μου (όπως συνέβαινε πριν λίγο καιρό...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις 19/04/08, 24/04/08 & 29/04/08 θα έχει ημερήσια δρομολόγια η ΑΝΕΚ προς Χανιά. Στις 26/04/08 (Μ. Σάββατο) θα έχει αναχώρηση μόνο στις 12:30 το μεσημέρι. Ενώ στις 27/04/08 (Πάσχα) δε θα έχει καθόλου δρομολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολλές είναι οι απορίες μου με αυτά που γίνονται στα Χανιά, ειδικά όταν διάβασα σήμερα αυτά εδώ. Και δεν μιλάμε για τίποτε μονίμως διαμαρτυρόμενους, αλλά για "βαρβάτα" ονόματα των Χανίων (Μαρκογιαννάκη, Βιρβιδάκη, Νικηφοράκη, Σκουλάκη, Αρχοντάκη κα) και οι οποίοι μόνο για απληροφόρητους δεν πρόκειται. Ε, όταν βλέπεις να μιλάνε για μονοπώλιο της ΑΝΕΚ στα Χανιά, για πλοία της τοπικής αυτοδιοίκησης, για νέα εταιρεία, για υποστήριξη σε όποιον τρίτο δρομολογήσει καράβι...δεν μπορείς παρά να υποπτευθείς ότι κάτι τρέχει. Ειλικρινά περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση της ΑΝΕΚ (φραστική ή έμπρακτη) σε όλα αυτά...ή τις όποιες εξελίξεις, οι οποίες υπαγορεύουν αυτές τις αντιδράσεις.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λένε οι κύριοι αυτοί, που βρισκόντουσαν τοσα χρόνια οταν προσπάθησε με ολες τις δυνάμεις του να σταθεί στη γραμμή το 'Μπλου Σταρ' ?. Μηπως συμμετείχαν στην κατασκοπεία οσων φορτηγών αποπειράθηκαν να ταξειδεψουν και μπένανε στον μαυροπίνακα ?. Δεν αναφέρω το 'Αριάδνη' γιατι εκει έγινε άλλου είδους επιδρομή και οχι τίποτα άλλο πήγαν στραφι οι τυμπανοκρουσίες και τα εγκαίνια. Και αντι τουλάχιστον να γευθούν οι ταξειδιώτες των Χανίων εστω και μια καλοκαιρινή περίοδο με οικονομικές τιμές, απόλαυσαν οι λίγοι τυχεροί του χειμώνα μαζι με το περίσσεμα της Αδριατικής τα 20ευρα λες και ολες οι άδειες δίνονται τα Χριστούγεννα η την Πρωτοχρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Απο εγκυρη πηγη εμαθα οτι ολας αυτος ο δακτυλος των τελευταιων ημερων εναντια στην ΑΝΕΚ εχει μπει απο τον πρακτορα της HSW. Επειδη τωρα δεν εχει δουλεια και δεν βρισκει αλλη εταιρεια να κατεβασει πλοιο,εβαλε τους φορεις των χανιων εναντια του Βαρδινογιαννη,Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα κανουν τιποτα. Ειδατε η ακουσατε καμοια μεταφορικη να κανει παραπονα?

Οποτε ολα καλα,αυτοι εχουν το πρωτο χερι στην ΑΝΕΚ.

Οσο ηταν το τσαμπιον στα χανια οι μεταφορικες ειχαν προβλημα γιατι δεν προλαβεναν να εχουν ετοιμασει τα φορτηγα στις 4 που εφευγε απο τον Πειραια και ετσι εχαναν μια μερα.

Οποτε το συνηθισμενο δρομολογιο τους βολευει μια χαρα γιατι δεν χανουν μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ο περίφημος πράκτορας της HSW έχει τόση δύναμη ώστε να γίνονται τέτοιες ανακοινώσεις...

Εγώ μάλλον βλέπω αλλού τη λύση στο αίνιγμα και πιο συγκεκριμένα στο site της εταιρείας όπου υπάρχουν οι τιμές των εισητηρίων... Αν τις δείτε θα καταλάβετε τι εννοώ, όχι τόσο ως προς το πόσο ακριβά είναι αλλά ως προς το πως αντιμετωπίζεται πλεόν μια γραμμή στην οποία κατέχει και δεν πρόκειται για αρκετό διαστημα να της το αμφισβητήσει κανείς αυτό, ηγεμονική θέση και μια γραμμή όπου έχει ιδιαίτερο και πολύ ισχυρό αναγωνισμό...

Ενώ λοιπόν ΄στο Ηρακλειο,αμέσως μετά τις διακοπές του Πάσχα οι ναύλοι επιστρέφουν στους γνωσοτύς ναύλους προσφοράς που σε διάφορες εκδοχές είχε όλο το χειμώνα, στα Χανια, παραμένουν οι κατ' αρχήν (γιατί κανείς δεν ξέρει τι αύξηση μπορεί να υπάρξει το καλοκαιρι) ακριβές high season τιμές του Πάσχα...

Εγώ πάντως αν ήμουν χανιώτης και έβλεπα κάτι τέτοιο θα τσαντιζόμουν...

Link to comment
Share on other sites

στα Χανια, παραμένουν οι κατ' αρχήν ακριβές high season τιμές του Πάσχα...

Σίγουρα ένα καθεστώς ανταγωνισμού (με τις όποιες ατέλειες του) λειτουργεί καλύτερα και για τους επιβάτες και για τις μεταφορικές εταιρείες. Απλά το έχω ξαναγράψει και παλιότερα, όταν μια ακτοπλοϊκή εταιρεία έχει το 2008 (με το πετρέλαιο στα 117$) , τιμές 2006 (και όπως ακούγεται, μάλλον και καλύτερο πλοίο δρομολογημένο στη γραμμή) δεν μπορούμε να θεωρούμε πως έχει ακριβές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές αφορούν την περίοδο του μήνα Μαιου καθώς για το καλοκαίρι δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα. Τον μήνα Μάιο λοιπόν όπως όλα δείχνουν θα είναι δρομολογημένο το Λατώ και το Λισσός... Για αυτά τα πλοία θεωρώ οτι οι τιμές δεν είναι και οι καλύτερες δυνατές...- η έκφραση "ακριβές" αναφερόταν στις υψηλες τιμές της high season, σε σχέση με τη low season.

Όταν έρθουν τα Αριαδνη και Ελυρος τότε να πούμε οτι υπάρχει μια διακιολογία, αν και μεταξύ μας μην νομίζετε οτι όταν μπουν στην γραμμή τα πλοία αυτά οι τιμές θα μείνουν σε τέτοια επίπεδα, προφανώς θα υπάρχει αύξηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω η MIG να κατεβασει 2 SUPERFAST στην γραμμη να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος:D Ε μα πια,κατανταει βαρεμαρα το ολο σκηνικο...Ας γραφουν οσα θελουν οι τοπικες εφημεριδες και ας διαμαρτυρονται αλλο τοσο και οι τοπικοι φορεις...Τους ελαχαν 2 πλοια διαμαντια(BLUE STAR-ΑΡΙΑΔΝΗ)και καταφεραν να ειμαστε στο 2008 και να πηγαινοερχονται ακομα με το ΛΑΤΩ και το ΛΙΣΣΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...