Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Άρα για Μήλο να φανταστούμε πως θα πηγαίνουν τα Κνωσσός/Φαιστός τα ντεμέκ καθώς το θεωρώ απίθανο το Κύδων να πιάνει στο νησί μεσανυχτιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επίσης βλέπω στο openseas ότι η κοινοπραξία επιτέλους δηλώνει άφιξη στις 6 (ή 18:00 στα ημερήσια). Ήταν μεγάλη βλακεία που έδειχνε τόσα χρόνια 9 ώρες στα χαρτιά και τα καράβια ήταν δεμένα ήδη μισή ώρα νωρίτερα απο τη δηλωμένη ώρα άφιξης.

Link to comment
Share on other sites

Απο 26-6 η αναχώρηση απο Πειραιά για Χανιά θα ειναι στις 22.00 ενώ από 09-07 ξεκινάνε τα ημερήσια και τελειώνουν 03-09. Σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων θα πραγματοποιηθούν 30 ημερίσια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μικρή τροποποίηση από τις Μινωικές λόγω τριημέρου προφανώς, για την εξυπηρέτηση των εκδρομέων. Το Κύδων αντί για χθες, θα αναχωρήσει σήμερα για Σούδα, όπου και θα μείνει μέχρι τη Δευτέρα, παραλείποντας παράλληλα και την Κυριακάτικη αναχώρηση από Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

εκει στην κοινοπραξια το εργο το εχετε φτιαξει στα μετρα σας και οτι βολευει τις νταλικες και οι επιβατες να πανα.......γινετε να δινετε αφιξη στα χανια στις 5-30 το πρωι και να σηκωνετε ο επιβατης που δεν ειναι απο τα χανια και  παει να κανει τις διακοπες του να παει που μεσα στη νυχτα.τα ξενοδοχεια στα χανια δινουν τσεκ ιν στις 1-00 το μεσημερι τα περισσοτερα.πηγε φιλη μου με τον συντροφο της στα χανια του αγιου πνευματος και απο τις 5-20 τους χτυπαγανε τις πορτες οτι ετοιμαστητε φτανουμε.τουλαχιστον μην ενοχλητε τους ανθρωπους που κοιμουντε στις καμπινες μεχρι τουλαχιστον στις 7-00 το πρωι.ολημερα παραμονη εχετε δεν προλαβαινετε να καθαρισετε τις καμπινες και το βαπορι.χριστουγεννα και εγω επιστροφη απο χανια για πειρεα με το γκαλαξυ μεσα στη μαυρη νυχτατου χειμωνα  μας χτυπαγανε τις πορτες φτανουμε και η ωρα ηταν 5-40 και να ετοιμαστουμε να φυγουμε απο την καμπινα ελεος.

Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωμα ξυπνάει τους επιβάτες που έχουν καμπίνες μισή ώρα πριν την ώρα άφιξης του πλοίου στο λιμάνι και σωστά κάνει. Πρώτα από όλα ο επιβάτης γνωρίζει την ώρα άφιξης του στο λιμάνι πριν επιλέξει ένα πλοίο για να ταξιδέψει.  Δεύτερον οι επιβάτες που έχουν καμπίνα πιθανόν θα έχουν και όχημα στο γκαράζ, όποτε εάν επιτραπεί ο ύπνος των επιβατών μετά την ώρα άφιξης θα οδηγήσει σε πρόβλημα στη διαδικασία εκφόρτωσης των υπολοίπων οχημάτων από το γκαράζ του πλοίου.

Αφού υπήρχε και η επιλογή της Minoan και να φτάσει μετά τις 6:30 στα Χανιά, δηλαδή πιο κοντά στην ώρα που ήθελαν οι φίλοι σας, γιατί δεν επέλεξαν αυτή την επιλογή?? 

Το Χριστουγεννα που υπήρχε η επιλογή του δρομολογίου της Minoan μέσω Ηρακλείου που έφτανε μετά τις 10:00 στα Χανιά, γιατί δεν την επιλέξατε για να μην ξυπνάτε μέσα στη μαύρη νύχτα??

Link to comment
Share on other sites

Στο Ηράκλειο με Μινωϊκές πάντως, όταν δεν υπάρχει ημερήσιο μετά ή δεν υπήρχε αναχώρηση για Χανιά, δεν σε ξυπνάνε πριν τις 08.00

 

Link to comment
Share on other sites

παναγια στα ερωτηματα που θετεις θα σου απαντησω.1)ναι ο επιβατης γνωριζει τι ωρα θα φτασει το πλοιο αλλα επειδη ειναι αξημερωτα εκτιμα οτι θα μπορει να καθησει παραπανω στη καμπινα.2)οι ανθρωποι δεν γνωριζαν οτι πανε και οι μινωικες στα χανια και ποσος τους ενδιεφερει πηγαν στο πρακτορειο και ειπαν παμε χανια και τους βγαλανε εισιτηρια με την κοινοπραξια πηγαινε ελα.3)δεν εχουν ολοι οι επιβατες που κλεινουν καμπινα ολοκληρη αυτοκινητα και δεν μιλαμε για μεμονομενους επιβατες σε μια καμπινα δικλινη που ναι μεν ο ενας μπορει να εχει οχημα και καλως τους ξυπνανε.4)η ρεσεψιον οφειλει να ξερει σε ολοκληρες καμπινες αν οι επιβατες εχουν οχημα και αν δεν εχουν να τους αφηνουν στην ησυχια τους για καποια ωρα τουλαχιστον ως τις 7-00 το πρωι.οσο για εμενα που το χειμωνα με ενοχλησαν ειχα επιστροφη απο χανια για πειρεα και η μινωικες δεν βολευαν διοτι το βαπορι απο τα χανια εφευγε στις 5-00 το απογευμα και δεν μπορουσα να το παρω και ανγκαστικα πηρα την κοινοπραξια.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιβάτες εάν επιθυμούσαν να καθίσουν παραπάνω στη καμπίνα του θα έπρεπε να το δηλώσουν στην υποδοχή του πλοίου όταν έκανε check in για τη καμπίνα, για να το σημειώσουν οι υπεύθυνοι της υποδοχής. Και τότε θα τους ενημέρωναν εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Οπότε είναι λάθος των επιβατών. Επίσης η υποδοχή δεν έχει καμία υποχρέωση να ξέρει εάν οι επιβάτες μιας καμπίνας έχουν όχημα ή όχι.

4 hours ago, mvin said:

Στο Ηράκλειο με Μινωϊκές πάντως, όταν δεν υπάρχει ημερήσιο μετά ή δεν υπήρχε αναχώρηση για Χανιά, δεν σε ξυπνάνε πριν τις 08.00

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, εάν δεν το δηλώσεις στην υποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο νόημα να επαναλαμβάνεται αυτή η κουβέντα σε τακτά διαστήματα;

Είτε στα Χανιά, είτε στο Ηράκλειο, είτε στον Πειραιά, το πλοίο δεν ειναι ξενοδοχείο να μας φιλοξενεί μέχρι να κάνουμε check in στο ξενοδοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο γκαράζ δηλώσει ο οδηγός ότι θέλει να φύγει πχ στις 07:00, ή βάζουν το όχημα κάπου παράμερα, ή δίνει ο οδηγός τα κλειδιά στον λοστρόμο. Στην reception ενημερώνει επίσης ότι θέλει να τον ξυπνήσουν στις 07:00 και εκεί τελειώνουν όλα. Αν ζητά κάποιος να τους προσάψει κάτι, υπάρχουν πολλά και δικαιολογημένα, αλλά το συγκεκριμένο θέμα δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, εάν δεν το δηλώσεις στην υποδοχή.

Όσες φορές έχω ταξιδέψει δε χρειάζεται να δηλώσεις κάτι στη ρεσεψιόν, γίνεται και σχετική ανακοίνωση κατά τον απόπλου, ότι "επιβάτες που επιθυμούν να παραμείνουν στην καμπίνα τους μετά την άφιξη, μπορούν να την χρησιμοποιήσουν μέχρι τις 08.00, καθώς επίσης και να παραμείνουν στο κεντρικό σαλόνι μέχρι της 09.00"....μόνο όσοι έχουν αυτοκίνητο πρέπει να δηλώσουν κατά την είσοδο τους στο γκαράζ ότι θέλουν να παραμείνουν μετά την άφιξη στην καμπίνα, για να μπουν σε θέση που δεν θα ενοχλούν την εκφόρτωση οχημάτων στην άφιξη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησαν σήμερα τα ημερήσια δρομολόγια στη γραμμή, τόσο από την κοινοπραξία όσο και από το Κύδων στα νέα του καλοκαιρινά(τυπικά από χθες βράδυ βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τοπικ αλλα ήθελα να κανω την εξης ερώτηση πιστεύετε οτι το φετινό δρομολόγιο του Κύδων ειναι βιώσιμο το 1300 απο Σούδα και 2230 απο πειραια;; 

Link to comment
Share on other sites

θα πω την γνωμη μου και εγω που ταξιδευω συχνα για χανια .απο τον πειραια το δρομολογιο του κυδων σαφως και ειναι βιωσιμο εχει μαλιστα και καλη πληροτητα.καθως οι κοινοπραξια φευγει και αυτη 10 το βραδυ και το κυδων μετα απο μιση ωρα και φτανει και σε ποιο λογικη ωρα πρωινου στα χανια.τωρα για το μεσημεριανο απευθυνετε ξεκαθαρα σε τουριστες που ειναι σε διακοπες και θελουν να φτασουν μια πολυ καλη ωρα στο πειραια.το πρωινο της κοινοπραξιας απο χανια με αναχωρηση 10 το πρωι ειναι δυσκολο για τον τουριστα που θα πρεπει να φυγει απο το ξενοδοχειο του στις 8-00.και με την ιδια λογικη και τα πρωινα της κοινοπραξιας μπαινουν φουλ μεσα αλλα τα κανουν.εγω που σε 15 μερες θα κατεβω παλι χανια θα προτιμησω βεβαια το πρωινο της κοινοπραξιας γιατι με βολευει το απογευμα να πινω το καφε μου στα χανια.

Edited by proud_ionian
Μ.εταφορα
Link to comment
Share on other sites

Απο πληροφορίες που έχω απο χανια φεύγει σχεδον άδειο ενώ απο πειραια με πληρότητες περιπου στα 900 ατομα και 160 ιχ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το εννοείς το άδειο βέβαια γιατί εγώ που ήμουν μέσα εχθές το μεσημέρι για πάνω, είδα τουλάχιστον καμιά 250-300 άτομα. Λίγα τα λες, άδειο δε το λες. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι ένα καινούργιο δρομολόγιο που δεν έχει συμπληρώσει καλά καλά μια εβδομάδα. Στην πορεία θα δείξει αν θα έχει επιτυχία αυτό το ημερήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το διπλώσει το αδερφό του, να κάνουν τα κλασσικά βραδινά δρομολόγια και που&που κάνα ημερήσιο, δεν βλέπω να βρίσκει τα πατήματά του από μόνο του στην γραμμή, όσες τροποποιήσεις και να του κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Troul said:

Εξαρτάται πως το εννοείς το άδειο βέβαια γιατί εγώ που ήμουν μέσα εχθές το μεσημέρι για πάνω, είδα τουλάχιστον καμιά 250-300 άτομα. Λίγα τα λες, άδειο δε το λες. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι ένα καινούργιο δρομολόγιο που δεν έχει συμπληρώσει καλά καλά μια εβδομάδα. Στην πορεία θα δείξει αν θα έχει επιτυχία αυτό το ημερήσιο.

Άδειο για τα ατομα που μπορεί να δεχτεί εννοώ.Με το δρομολόγιο που είχε μπει κάποτε ηταν πιο επικερδες και στα δυο δρομολόγια που έκανε ενω τώρα τα ποσοστά είναι διαφορετικά.. Αυτοί που αλλαζουν κάθε χρονιά τα δρομολόγια ξέρουν καλύτερα βέβαια 

 

16 minutes ago, Strofalos said:

Αν δεν το διπλώσει το αδερφό του, να κάνουν τα κλασσικά βραδινά δρομολόγια και που&που κάνα ημερήσιο, δεν βλέπω να βρίσκει τα πατήματά του από μόνο του στην γραμμή, όσες τροποποιήσεις και να του κάνουν. 

Θα συμφωνήσω αν και δύσκολο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...