Jump to content
Shipfriends

Korcula (IMO 9476305)


Recommended Posts

Χθες έριξα μια μάτια πιο προσεκτική στο Αρήτη. Από εξωτερική εμφάνιση το πλοίο δείχνει πολύ κακόγουστο. Σαν έχει πάρει πολλά χαρακτηριστικά από διάφορα πλοία. Στη πλώρη υπάρχει βολβός και ένας καταπέλτης. Οι άγκυρες μου φάνηκαν να είναι πολύ κοντά στο καταπέλτη. Ο καθρέπτης μου θύμισε έντονα του υπάρχοντος Επτάνησος. Η πρύμη του έχει ένα κύριο καταπέλτη και δυο καταπέλτες για τους επιβάτες. Έχει δίπλα τιμονιά και άξονες. Από ότι είδα πρέπει να έχει και υπόγειο γκαράζ.

Αλλά το κορυφαίο σημείο της κακογουστιάς είναι η μια πρυμνιά άγκυρα, που είναι στη πρύμη δεξιά.

post-54-128326965981_thumb.jpg

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, σαν να μην την είχανε σχεδιάσει απο την αρχή και τη τσοντάρε τελευταία στιγμή. Σαν σωλήνας αποχέτευσης είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το Αρητη σημερα βγηκε να κανει μια βολτα να ξεμουδιασει. Ερχεται ο καιρος που θα ανηφορισει. Αντε γιατι ορισμενοι το περιμενουν πως και πως στην Ηγουμενιτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο αρχικά ήταν να αναχωρήσει για Ηγουμενίτσα από την Τετάρτη. Μάλλον κάποια προβληματάκια το κράτησαν εδώ κάποιες μέρες ακόμα.

Προσωπικά δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για το πλοίο καθώς οι ανταγωνιστές του λένε οτι δεν μπορεί να αναπτύξει την ταχύτητα που χρειάζεται για τη γραμμή ενώ οι "δικοί" του άνθρωποι επιμένουν οτι μπορεί να κάνει το δρομολόγιο σε μία ώρα και δέκα λεπτά. Γι αυτό θα σας πω τι γίνεται όταν ταξιδέψω αυτοπροσώπως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πρώτο του δρομολόγιο πραγματοποίησε σήμερα το παπόρο στις 10:30 απο το λιμάνι της Ηγουμενίτσας. Όμορφο πλοίο, με μοντέρνο σχεδιασμό και αρκετά φινετσάτο (εξωτερικά τουλάχιστον μιας και δεν κατάφερα να δω απο κοντά τους εσωτερικούς του χώρους) μόνο που έχω την εντύπωση οτι οι δύο τσιμινιέρες του είναι κάπως δυσανάλογες σε σχέση με το μέγεθος του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

ονειρο ηταν και παει.

το παπορο (ο θεος να το κανει) μας αφηνει. πουληθηκε σε κροατες και το παραλαμβανουν στο τελος του μηνου.

περιζητητα τα made in greece.

Link to comment
Share on other sites

KORCULA το νέο όνομα του πλοίου το οποίο αγόρασε η Jadrolinija μαζί με τα ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ (νέο όνομα BOL) και ΘΕΟΛΟΓΟΣ Β (νέο όνομα ILOVIC).

Και αν κάποιος κατέχει τα Κροάτικα ας ρίξει και μια ματιά εδώ.

Πηγή το F.O.S.E..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Να το θυμηθούμε, όταν έσκιζε περίφανο τα Ελληνικά νερά (αχχχχχχ να ξερε πόσο μου λείπει Χαρισμένο σε όλους όσους το αγάπησαν, τον λίγο καιρό μου έμεινε κοντά μας.

post-3633-12832699542_thumb.jpg

post-3633-128326995705_thumb.jpg

post-3633-128326995706_thumb.jpg

post-3633-128326995708_thumb.jpg

post-3633-12832699571_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κερκυραιος φιλος που κανει χρονια τη γραμμη εχει να λεει τα καλυτερα για το πλοιο.Πολοι καλοι εσωτερικοι χωροι αλλα και απο ταχυτητα μου ειπε οτι δεν υστερουσε καθολου

Δυστυχως δεν καταφερα να ταξιδεψω με αυτο αν και το πετυχα το Μαρτη του 2008 στην Κερκυρα.

Ειναι κριμα παντως πως δεν καταφερε να μεινει ουτε χρονο στην Ελλαδα

Και δυο φωτο για το καλο

post-15-128326995785_thumb.jpg

post-15-128326995792_thumb.jpg

Υ.Γ Λιγο off topic.Συμφωνω οτι Κερκυρα και Ηγουμενιτσα ειναι απο τα πιο καλα μερη για φωτο πλοιων

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας από την αρχή το θέμα του πλοίου δεν βρήκα καμμία αναφορά για την εταιρεία στην οποία ανήκε. Ψάχνοντας το ιστορικό του στο equasis, ως πλοιοκτήτρια εταιρεία του όταν ήταν στην Ελλάδα, αναφέρεται η HORIZONTAS SHIPPING, ενώ όπως όλοι μπορούμε να δούμε στα σινιάλα του πλοίου υπήρχαν τα γράμματα SL.

Γνωρίζουμε αλήθεια κάτι για την HORIZONTAS SHIPPING ??? Είχε (έχει) και άλλο πλοίο-α στην γραμμή Ηγουμενίτσας - Κέρκυρας ή σε κάποια άλλη γραμμή ??? Και τέλος, από τη στιγμή που πουλήθηκε τόσο γρήγορα και σε αρκετά καλή τιμή, γιατί άραγε δεν το αντικαταστήσανε (εξ' όσων γνωρίζω) με κάποιο άλλο νεότευκτο ή μη ???

Link to comment
Share on other sites

Sουλιωτης - Lαινας

Το πλοιο εχει αντικατασταθει με το ΝΗΡΕΑΣ πρωην Ευρωπη και μαλιστα με τα ιδια σινιαλα

Ο Σειριος παρακαλω να μας ξαναερθει το Σεπτεμβρη με τους κηδεμονες του :D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...