Jump to content
Shipfriends

Ankara, (IMO 7615672)


Recommended Posts

Απορία καραβολάτρη χωρίς τα σύνεργα του:
Υπάρχει εταιρεία στην ευρύτερη περιοχή μας (ενδεχομένως Τουρκική) που να διαφημίζει την vodafone στα πλευρά του πλοίου? Την προηγούμενη Κυριακή πέρασε ένα επιβατηγό από την Χίο με κατεύθυνση Βόρεια και είχε μια κόκκινη γραμμή στα πλευρά (όπως το ΜΥΤΙΛΗΝΗ επί LG) που έγραφε vodafone.

 

_________________________________________

(1983, latter Piri Reis Universitesi, scrapped as Raaes)

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Απορία καραβολάτρη χωρίς τα σύνεργα του:

Υπάρχει εταιρεία στην ευρύτερη περιοχή μας (ενδεχομένως Τουρκική) που να διαφημίζει την vodafone στα πλευρά του πλοίου? Την προηγούμενη Κυριακή πέρασε ένα επιβατηγό από την Χίο με κατεύθυνση Βόρεια και είχε μια κόκκινη γραμμή στα πλευρά (όπως το ΜΥΤΙΛΗΝΗ επί LG) που έγραφε vodafone.

Και η απάντηση ήρθε από μόνη της. Πρόκειται για ένα από τα αδελφά SAMSUN & ANKARA με περισσότερες πιθανότητες στο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

To SAMSUN φωτογραφημένο πέρυσι τον Σεπτέμβρη στην Σάμο.Αν σε βοηθήσει το σουλούπι της πρυμνιάς υπερκατασκευής του γιατί κόκκινη γραμμή δεν είχε εκτός κι αν πρόσθεσαν φέτος το χειμώνα.

post-20-128326965601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πατριωτη,απο προχτες που εβαλες την απορια σου ειχα υποψην το εξης πλοιο http://www.faktaomfartyg.se/ferry_atsuta_1972.htm ,το EL GRECO δηλαδη,το οποιο εχω φωτογραφησει(με κλασικη φωτογραφικη κ δεν εχω σκανερ..να ανεβασω τη φωτο)ανοιχτα της Κωμης(νοτιοανατολικη ΧΙΟΣ),με τα χρωματα που αναφερεις.Πιστευω πως ειναι αυτο,αφου μαζι με το http://www.faktaomfartyg.se/prinsessan_birgitta_1974.htm (αποκλειεται να μην το εχεις δει κ αυτο) ειναι τα μοναδικα τουρκικα επιβατηγα που πηγαινοερχονται στις νοτιοανατολικες ακτες μας κ τα εχω σταμπαρει πολλες φορες;)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά είναι το ANKARA.

Πάντως δεν έχω υπόψιν η Vodafone να υπάρχει στην γείτονα σαν εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, με αυτή την επωνυμία, και επομένως δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα της διαφήμισης.

Το πλοίο για όποιους Χιώτες ενδιαφέρονται κατεβαίνει Σάββατο ξημέρωμα 05:45 το στενό Χίου - Οινουσσών και ανεβαίνει Κυριακή 17:45 περίπου.

post-24-128326965613_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο που περναει τουρκικο επιβατηγο απ το στενο ΧΙΟΥ - ΟΙΝΟΥΣΩΝ...Ξερεις τι δρομολογιο κανει? Τα προηγουμενα πλοια που αναφερω τα εχω δει απειρες φορες στο περασμα της νοτιοανατολικης ΧΙΟΥ για ΤΣΕΣΜΕ,αλλα το ΑΝΚΑΡΑ ποτε...

Τελικα συμφωνα με το http://www.faktaomfartyg.se/ankara_1983.htm κανει απ το 2006 ΣΜΥΡΝΗ - ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ,οποτε λογικα να περναει απο κει.Εγω ομως απο τοτε που μπηκε σ αυτη τη γραμμη μεχρι σημερα,δεν το εχω δει παρα μονο στην σημερινη φωτο σου!

Και λινκ με αναλυτικα τα δρομολογια κ τα πλοια http://www.denizline.com/eng/seferler.html Το διπλωνει το αδερφο του,SAMSUN.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
...To SAMSUN φωτογραφημένο πέρυσι τον Σεπτέμβρη στην Σάμο....

Και εδώ φωτογραφημένο στην Κωνσταντινούπολη κάτω από μία υπερμεγέθη σημαία (μία από τις πάμπολλες που κοσμούν την Πόλη και όχι μόνο....)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

τρια χρονια μετα τη μετασκευη σε κρουαζιεροπλοια και πανω απο 24 μετα την κατασκευη τους, τα ankara & samsun βγαινουν προς πωληση. κατα την συντομη πορεια τους ως κρουαζιεροπλοια, παρουσιασαν μονο ζημιες

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Το πλοίο ξεκινάει κρουαζιέρες στις 15/05 αποκλειστικά στα ελληνικά νησιά με βάση τον Τσεσμέ. Το δρομολόγιο της εβδομαδιαίας κρουαζιέρας είναι: Τσεσμέ - Πειραιάς - Μύκονος - Σαντορίνη - Ηράκλειο - Ρόδος - Κως - Τσεσμέ. Στο πρώτο δρομολόγιο όπως αναφέρουν δεν χρειάζεται θεώρηση visa.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και θυμηθήκαμε το καράβι αυτό, παραθέτω μια φώτο πριν μετασκευαστεί έτσι (άσχημα).

Ενώ, λοιπόν, ο "little" .voyager βγαίνει από το κανάλι, το "Samsun" ετοιμάζεται να εισέλθει σε αυτό.

med_1_IMG_0018.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και δεν το βλέπουμε συχνά στα μέρη μας το παπόρι, τι θα λέγατε για ένα φωτογραφικό ...overdose ??? :D

Σημερινές, πρωινές φωτογραφίες, με το πλοίο στο separation (1), σε συνάντηση με το cargoship Irini (2), στα ανοιχτά της Σαλαμίνας (3), κατά την είσοδο του στο λιμάνι (4), μαζί με το Διαγόρας (5), και δένοντας στην ακτή Ξαβέρη (6).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν δεν κανω λαθος το γκαραζ του καταργηθηκε οταν εγινε κρουαζιεροπλοιο.Πως θα παει Μπαρι-Δυραχιο,μονο επιβατες θα περνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ankara (IMO 7615672)

(1983)

Το πλοίο εκτελεί κανονικά δρομολόγια τον τελευταίο μήνα στην γραμμή Μπάρι - Δυρράχιο. Να δούμε και μία φωτογραφία του από το naviearmatori.net με τα σινιάλα της Adriatica.

Μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι τόσα χρόνια δούλευε ως κρουαζιερόπλοιο, διατηρώντας ανεκμετάλευτο το γκαράζ των 214 οχημάτων. Αυτό θα πει ...Τούρκικη προνοητικότης :P .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το πλοίο από χθες το βράδυ βρίσκεται στην ράδα του Πειραιά προερχόμενο από το Μπάρι, μέσω του Ισθμού. Με σβησμένα από φουγάρο και πλαινά τα σινιάλα της Adriatica, στην θέση των οποίων έχουν επανέλθει τα γνωστά σινιάλα της Deniz.

post-2102-0-59670700-1328980803_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στην Κωνσταντινουπολη ειναι δεμενο το πλοιο και αν κρινω απο την εξωτερικη του εμφανιση δεν το βλεπω να ταξιδευει φετος

Η φωτο ειναι τραβηγμενη το Μαιο απο φιλη μου που επισκφτηκε την Πολη.

gallery_1819_985_150507.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...