Jump to content
Shipfriends

Κεντρικές (και όχι μόνο) πρακτορεύσεις επιβατηγών πλοίων


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...

Να αναφέρουμε ένα γεγονός που συνέβη σήμερα σε ένα πρακτορείο της Αττικής (δεν χρειάζονται προαδιορισμοί..)

Ζευγάρι ζητάει να μάθει τιμές για Κρήτη για 2 άτομα με ΙΧ. Τότε ο υπάλληλος αναφέρει μία τιμή για τα Χανιά (με την Κ/Ξ) και δύο τιμές για Ηράκλειο (μία για Κ/Ξ και μία για Μινωικές).

Δέχομαι ο κόσμος να μην ξέρει τις διαθέσιμες επιλογές αλλά το πρακτορείο γιατί να μην δώσει τιμή για όλα τα διαθέσιμα πλοία;

Θα χε ενδιαφέρον να μάθαινα τι επέλεξαν εν τέλει...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιθανον το συγκεκριμενο πρακτορειο να περνει μεγαλυτερη προμηθεια από την κοινοπραξια και να θελει να σπρωξει τον κοσμο εκει.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, polmyt said:

Γιατι πιθανον το συγκεκριμενο πρακτορειο να περνει μεγαλυτερη προμηθεια από την κοινοπραξια και να θελει να σπρωξει τον κοσμο εκει.

 

Μα αν ήταν έτσι, δεν θα έδινε και τιμή μόνο για την κοινοπραξία και στο Ηρακλειο;

54 minutes ago, margaritis24 said:

Συγνωμη τωρα χτεσινος εισαι πρωτη φορα το βλεπεις αυτο δλδ;;

Εμ....ναι; Γιατι θα έπρεπε να το χω ξαναδει; 

54 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Η να ζήτησε τιμές για βραδινή αναχώρηση!! 😋😋

Δεν αναφέρθηκαν σε ώρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι συνηθιζεται οι πρακτορες αν δεν τους ζητησεις συγκεκριμενο δρομολογιο/πλοιο/εταιρια να σε πανε με αυτο που τους συμφερει.

Αλλα δε θα μου εκανε εντυπωση ακομα και ο εποχιακος να φανταστω υπαλληλος να μην εχει ιδεα για τα δρομολογια. Δεν εχουν ολοι την πετρια τη δικη μας

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Nikos_Chania said:

Μα αν ήταν έτσι, δεν θα έδινε και τιμή μόνο για την κοινοπραξία και στο Ηρακλειο;

Μπορει να θεωρησε ότι το δρομολογιο των Μινωικών για Χανια δεν είναι τοσο γνωστο σε αντιθεση με του Ηρακλειου που ολοι ξερουν τις Μινωικες ,οποτε για Ηρακλειο ειπε και τα δυο δρομολογια

Και αυτό που λεει ο Neptune είναι πιθανο ,αν και συνηθως οι εποχιακοι υπαλληλοι μπαινουν στο συστημα και βλεπουν τα δρομολογια ώστε να μην κανουν λαθος

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ πρόσφατα πήγα σε πρακτορείο για να βγάλω ένα εισιτήριο από Πειραιά για Κουφονήσι. Επειδή δεν είχε βάρδια φίλη μου ήταν μια συνάδελφος της, που δεν με γνώριζε. Όταν της ζήτησα συγκεκριμένα την τάδε ημερομηνία με το Highspeed 4 στις 7:15, αυτή μου είπε ότι έχει στις 7:00 το Sea Jet 2. Τις λέω θέλω με το συγκεκριμένο πλοίο και δεν θέλω με κάποιο άλλο πλοίο!! Όπως τις είπα δεν θέλω να κάνω το γύρο των Κυκλάδων και εάν έχει καιρό να βγω ζαλισμένος!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιου είδους νομική κάλυψη για όλα αυτά; Εντάξει να σε προωθεί ή να σου διαφημιζει περισσότερο ένα συγκεκριμένο πλοίο ή μια συγκεκριμένη εταιρεία.. Αλλά να μην ενημερώνει καν για ώρες και ύπαρξη δρομολογίων;; Δεν είναι μόνο η απόκρυψη δρομολογίων που μπορεί να βολεύουν περισσότερο ή να είναι πιο γρήγορα, είναι και ότι σε αναγκάζουν έμμεσα να πληρώσεις περισσότερα λεφτά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η επόμενη αλλαγή που έγινε απο σήμερα, είναι οτι  οι μέχρι χθες Κεντρικοί Πράκτορες της Hellenic Seaways καταργήθηκαν και οπου πήγαιναν η' πηγαίνουν πλοία της Blue Star αναλαμβάνουν αυτοί !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε κάποια λιμάνια διατηρούνται κάποιοι κεντρικοί πράκτορες της HSW (όπως Πειραιά, Ραφήνα, Σύρο, Τήνο, Πάρο, Νάξο, Σαντορίνη, Χίο και Καρλόβασι), αλλά προστίθονται και οι κεντρικοί πράκτορες της Blue Star Ferries.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν διατηρείται κανείς ! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Πειραιάς οπου ακόμα και στον Πειραιά, αν και υπάρχει μέχρι και σήμερα τουλάχιστον το Κεντρικό Πρακτορείο της Hellenic στο υπάρχον κτίριο, φαίνεται οτι είναι υπό κατάργηση και ηδη αναφέρουν τον ένα εκ των δύο που έχει η BSF. Στη Ραφήνα ουτως η'  άλλως παρουσία η BSF το τελευταίο χρονικό διάστημα, αλλά ξέρω οτι έχει γίνει ηδη αλλαγή και στην Πάρο και στη Νάξο και στη Σαντορίνη και στη Χίο και στη Μυτιλήνη  (οπου απο το φετεινό καλοκαίρι υπήρχαν ένας για το Ν. Ρόδος, ο οποίος και παραμένει και ο άλλος για το Ν. Σάμος, ο οποίος καταργείται), οπως επίσης και αυτός στο Καρλόβασι. Φυσικά δεν σημαίνει οτι δεν θα μπορούν να εκδίδουν εισιτήρια, αλλά δεν θα είναι πλέον Κεντρικοί.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάρο σίγουρα δεν έχει αλλάξει και νομίζω ούτε σε Νάξο, Μύκονο ,Σαντορίνη έχει αλλάξει κάτι διατηρούνται κανονικα οι πράκτορες της Hellenic.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε λοιπον η' μάλλον είχαμε μέχρι και 31/10 :

Παρος -  Polos tours

Νάξος - Naxos Tours

Σαντορίνη - Pelikan travel

Καρλόβασι - Διακογεωργίου

Χίος - Michalakis travel

Για τη Μύκονο δεν είμαι απολυτα σίγουρος, γι'αυτό αν και θυμάμαι ένα όνομα Πρακτορείου, δεν το διακινδυνεύω.

Link to comment
Share on other sites

Στη Μύκονο ήταν το Delia Travel, ενώ πλέον δεν το εμφανιζει σαν κεντρικό πρακτορείο στη σελίδα της HSW!! Στη Σύρο το Vasilikos Shipping & Tourism και στη Τήνο το Foskolos Travel, που ακόμα τα εμφανίζει στη λίστα των κεντρικών πρακτόρων μαζί με της Blue Star Ferries. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Στη Μύκονο ήταν το Delia Travel, ενώ πλέον δεν το εμφανιζει σαν κεντρικό πρακτορείο στη σελίδα της HSW!! Στη Σύρο το Vasilikos Shipping & Tourism και στη Τήνο το Foskolos Travel, που ακόμα τα εμφανίζει στη λίστα των κεντρικών πρακτόρων μαζί με της Blue Star Ferries. 

Καλημέρα, με λίγο ζουμ στο νησί της Μυκόνου θα δείτε και το Delia Travel, παραμένει κεντρικό για τα πλοία της HSW.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τη κεντρική πρακτόρευση της HSW για τη γραμμή της Χίου Μυτιλήνη (Νήσος Σάμος) την ανέλαβε το πρακτορείο Giovanti και για τη γραμμή της Ικάριας Σάμου (Νήσος Μύκονος) το πρακτορείο Gelasakis. Ενώ από τα μέσα Ιανουαρίου θα αλλάξει η κεντρική πρακτόρευση στα ταχύπλοα του Σαρωνικού και θα την αναλάβει το πρακτορείο Gelasakis

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...