Jump to content
Shipfriends

Celestyal Crystal (ΙΜΟ 7827213)


Recommended Posts

Το Celestyal Crystal είχε ολοκληρώσει το δεξαμενισμο πριν μια εβδομάδα και έχει έρθει στο λιμάνι του Πειραιά, όπου σήμερα αναμένεται να ξεκινήσει τις κρουαζιέρες του για τη φετινή σεζόν. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάνει την κρουαζιέρα των τριών ηπείρων, όπου επισκέπτεται την Ελλάδα (Πειραιά και Ρόδο), την Κύπρο (Λεμεσό), την Αίγυπτο (Πορτ Σάιντ), το Ισραήλ (Ασντόντ) και την Τουρκία (Κουσάντασι), μέχρι το τέλος Μαρτίου 

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κάνα ναυάγιο εκεί νότια της Κάσου και ανέβηκε το Crystal για έρευνες? Παράξενη παράλλαξη της πορείας του είχε στον δρόμο προς Αίγυπτο. 

IMG_20230312_105807.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αιτία ήταν αεροδιακομιδή ασθενούς από κρουαζιερόπλοιο στη Ρόδο

Quote

Ενημερώθηκε πρωινές ώρες σήμερα η Λιμενική Αρχή Ρόδου, από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ, ότι 65χρονη αλλοδαπή επιβάτιδα κρουαζιερόπλοιου σημαίας Μάλτας, το οποίο έπλεε στη θαλάσσια περιοχή 45 ν.μ. νότια ν.Καρπάθου, έχρηζε άμεσης νοσοκομειακής περίθαλψης.

Άμεσα απογειώθηκε ελικόπτερο της Πολεμικής Αεροπορίας, παρέλαβε την 65χρονη και την μετέφερε στο Γενικό Νοσοκομείο Ρόδου, όπου εισήχθη για νοσηλεία.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ούτε Στην Celestyal το θέλουν Η τελευταία Κρουαζιέρα θα γίνει στης 27 Αυγούστου σύμφωνα με το ss_shipcruisenews λόγο απόσυρσης του πλοίου από την εταιρεία 

Το πλοίο είτε θα πουληθεί σε νέα εταιρεία ή scrap Μακάρι να μην πάει για παλιοσίδερα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος για το πλοίο σήμερα στα νερά μας - Αυτή η πρύμνη θα λείψει. 
Θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τα θηρία στη δυτική Μεσόγειο, όπως κάποτε το Coral?

Δε θα το μάθουμε ποτέ!

Καλά ταξίδια να του ευχηθούμε!

Ξέρουμε πότε θα το παραλάβουν οι άπω-ανατολίτες;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει εντύπωση που το δίνουν επειδή έχει μικρό και περιζήτητο  μέγεθος,μπορεί να δουλέψει με πάρα πολλούς προορισμούς (μικρα και μεγάλα νησια),μπορεί να δουλέψει και Χειμώνα λόγω μικρού πρωτοκολλου(μη ξεχνάμε αυτό έκανε τις Χειμερινές κρουαζιέρες) και γενικά ήταν ευέλικτο στην εκμετάλλευση του.

Η λογική έλεγε να έδιναν το Olympia,που είναι πιο μεγάλο και πιο παλιό αλλά αυτό πάλι δε θα έπιανε τιμή και δε θα έβρισκαν αγοραστή.

Φαντάζομαι το Crystal το δίνουν επειδή χρειάζονται ρευστότητα δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο.

Αν πάλι ήθελαν να ανοιχτούν Δυτική Μεσόγειο,εγώ θα έστελνα εκεί το καινούριο και θα κρατούσα τα άλλα δύο ως έχουν.

Οι νέοι παίχτες που εμφανίστηκαν στα ελληνικά νησιά (βλ Virgin) αλλά και οι παλιοί (βλ Royal)που έχουν κατεβάσει τα μεγάλα τους και νέα κρουαζιεροπλοια έχουν ρίξει τις τιμές,κουβαλάνε χιλιάδες κόσμο,έχουν πάρει μεγάλο μερίδιο στα ελληνικά νησιά και για αυτό υπάρχει αυτή η κινητικότητα στη Celestyal.

Όπως και να έχει η πώληση του Crystal θεωρώ πως είναι μια λανθασμένη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Έριξε και τη χαιρετούρα του

@nomikos αφου δεν πηγε για σκράπ πάλι καλα να λεμε.

Αρα οικονομικα επικερδης πωληση θα ηταν.

Αν και το περισσοτερο πλοιο ειναι του 92, πολλα πραγματα ειναι του 1980 και ως τέτοιο το θεωρούσαν πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει 2 φορές με το πλοίο όταν ακόμα είχε Ελληνική σημαία με καλές εντυπώσεις, το έχω συναντήσει αρκετές φορές πάντα δεμένα στο λιμάνι της Μυκόνου και αυτό που μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση η όμορφη και ασυνήθιστη πρύμνη. Αφήνει τις κρουαζιέρες του σε ένα 'αχρωμο' κατά τη γνώμη μου πλοίο. Πάντως 16 ολόκληρα χρόνια όργωσε το Αιγαίο αλλά και την Κούβα όσο καιρό ειχε και εκεί παρουσία 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει δύο φορές σε αυτό το όμορφο, καλά οργανωμένο πλοίο. Ένα ταξίδι ήταν στην Κούβα και τον περασμένο Σεπτέμβριο πήρα τους γονείς μου σε μια κρουαζιέρα στο Αιγαίο. Το πιο εντυπωσιακό στο πλοίο είναι οι φιλικοί και φιλόξενοι αξιωματικοί και το πλήρωμα. Ελπίζω αυτό να συνεχιστεί στο Celestyal Journey.

Ήλπιζα ότι η εταιρεία θα έβρισκε ένα νέο δρομολόγιο για αυτό το πλοίο σε κάποια άλλα νησιά εκτός από τη Μύκονο, τη Σαντορίνη, τη Ρόδο, το Ηράκλειο κ.λπ.

Παρακάτω υπάρχουν σύνδεσμοι για άλμπουμ φωτογραφιών από την περσινή μου κρουαζιέρα.

Φωτογραφίες από το εσωτερικό του πλοίου και τη Θεσσαλονίκη:

https://www.flickr.com/photos/worlddiscoverer/albums/72177720304317511

Φωτογραφίες από το Celestyal Crystal και άλλα πλοία στο Κουσάντασι, τη Ρόδο και το Ηράκλειο:

https://www.flickr.com/photos/worlddiscoverer/albums/72177720304629778

Φωτογραφίες του Celestyal Crystal και πολλών άλλων πλοίων σε Σαντορίνη, Μύκονο, Μήλο και Πειραιά:

https://www.flickr.com/photos/worlddiscoverer/albums/72177720304757715

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/31/2023 at 6:32 PM, giorgosz said:

Αυτή η πρύμνη θα λείψει. 

Ποιά πρύμη θα λείψει;;; ¨Ολο το βαπόρι ατσούμπαλο!

On 9/1/2023 at 1:12 PM, Petros P said:

@nomikos αφου δεν πηγε για σκράπ πάλι καλα να λεμε.

Αρα οικονομικα επικερδης πωληση θα ηταν.

Πολλές τέτοιες πωλήσεις είναι βραχύβιες κ η κατάληξη...γνωστή.

 

Edited by proud_ionian
long quote short
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

Ποιά πρύμη θα λείψει;;; ¨Ολο το βαπόρι ατσούμπαλο.

Κανένα πλοίο, ούτε "έλειψε" ούτε πρόκειται ποτέ να "λείψει", ούτε καν το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ !!! Όπως λέει και ο σοφός λαός μας, τα καρφιτσόκουτα είναι γεμάτα από αναντικατάστατα πλοία. 😁

Ωστόσο πιστεύω ότι η πρύμνη του CRYSTAL είχε κάτι το ιδιαίτερο, προσωπικά μου άρεσε, και θεωρώ πως με "νορμάλ" πρύμνη θα ήταν εντελώς αδιάφορο και βαρετό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Θύμα της επιτυχίας του, η εταιρεία χρειαζόταν μεγαλύτερης δυναμικότητας πλοίο, με τα καλούδια που ζητούν οι επιβάτες της κρουαζιέρας. Μονόδρομος η αντικατάσταση του. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές αναγνώσεις. Μια από αυτές, την οποία και ενστερνίζομαι, ειναι πως θα μπορούσε να κουμπώσει σε ένα πρόγραμμα με ψαγμένους προορισμούς (πχ Σύμη, Μήλος, Σκιάθος, Ρέθυμνο, κτλ) όπου δεν θα μπορούν να πηγαίνουν οι "μεγάλοι" και θα διαφοροποιεί την κλασσική πεπατημένη της εταιρείας με τη Μυκονο, Σαντορίνη, Ρόδος, κτλ). Εκεί το Crystal πιστεύω πως είχε θέση στην Celestyal. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΣΕΙΡΙΟΣ said:

Ωστόσο πιστεύω ότι η πρύμνη του CRYSTAL είχε κάτι το ιδιαίτερο, προσωπικά μου άρεσε, και θεωρώ πως με "νορμάλ" πρύμνη θα ήταν εντελώς αδιάφορο και βαρετό. 

 

Εξωτερικά αν την βλέπεις απο τον μωλο και εμένα δεν με ενθουσιάζει  . όταν όμως είσαι onboard , το να πίνεις το καφεδάκι σου η το ποτό σου στα τραπεζάκια της ειναι μαγεία .

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΣΕΙΡΙΟΣ said:

Κανένα πλοίο, ούτε "έλειψε" ούτε πρόκειται ποτέ να "λείψει", ούτε καν το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ !!! Όπως λέει και ο σοφός λαός μας, τα καρφιτσόκουτα είναι γεμάτα από αναντικατάστατα πλοία. 😁

Ωστόσο πιστεύω ότι η πρύμνη του CRYSTAL είχε κάτι το ιδιαίτερο, προσωπικά μου άρεσε, και θεωρώ πως με "νορμάλ" πρύμνη θα ήταν εντελώς αδιάφορο και βαρετό. 

 

Υπάρχουν πλοία που έλειψαν τουλάχιστον σε καραβολάτρες είτε σαν σύνολο είτε σαν μονάδες
Προσωπικά θυμάμαι με νοσταλγία πλοία της ακτοπλοϊας του 60-80 κ αν θα επέλεγα ένα, αυτό θα ήταν το ΑΙΟΛΙΣ του Ευθυμιάδη!
Το συγκεκριμένο δεν μου άρεσε καθόλου Τι να πω,απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...