Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

ειναι ενα σχετικα αγνωστο πλοιο της ανενδυκ αλλα ειναι πολυ γερο σκαρι που ταξιδευει με μεγαλα μποφορ στο δυσκολο πελαγος ανενδυκ.θα ηθελα τις αποψεις σας για οσους το ξερεται

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Ταξιδεύει πράγματι σε δύσκολες θάλασσες όμως μέχρι πρόσφατα λόγω των απαγορευτικών σταματούσε αν θυμαμαι καλα στα 6 μπποφώρ.

Μάλιστα θυμάμαι μια φορά που είχα ταξιδέψει με αυτό μόλις άνοιξε η γραμμή (λόγω απαγορευτικού ήταν κλειστή) θυμάμαι οτι κουνηθήκαμε πολυ... κούνημα που είχα να νιώσω από τότε που ταξίδευα με σκάφη 45 ποδών στο Ιόνιο... Γερό κούνημα

Αυτό όμως που θα μου μείνει πιο πολύ είναι ο απίστευτος θόρυβος της μηχανής, η ζέστη που έβγαζε όταν ήσουν σχετικα κοντα (σε ένα τέτοιομ πλοίο ουσιαστικά είσαι ένα με τη μηχανή και κυριότερα πόσο λυπόμουν το Μηχανικό που τον έβλεπα να μπαινοβγαίνει στο καμίνι χωρίς καμία προστασία στα αυτιά του. Είμαι σίγουρος οτι μετά από λίγα χρόνια δεν θα ακούει καλά...

Άσχετα όμως με αυτά επιτελεί έργο και αυτό και η εταιρία του. Αν και λόγω του σχετικού προστατευτισμού, η ΑΝΕΝΔΥΚ όταν είχα δει κάτι ισολογισμούς της ήταν πολύ κερδοφόρα για το μέγεθός της... Καλή επένδυση για τους μετοχους της

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρη επιφυλαξη νομιζω οτι το ΣΕΛΙΝΟ λεγοταν παλια KISMET,τουρκικο οπως καταλαβαινετε,κατασκευης 1981 και χρησιμοποιουνταν σαν crew boat.Πουληθηκε το 1993 (?) στην Ελλαδα για να γινει μικρο φερυ.Οριστε και μια τωρινη φωτο του πλοιου.

selino5759ez6.png

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαριοσκεφ.εγω εχω ταξιδεψει με το συγκεκριμενο πλοιο και με 7 μποφορ και με 8.[οταν ταξιδεψα με 8 κινδυνεψαμε και γυρισαμε πισω.]οσον αφορα τον ηχο του καραβιου πραγματι ειναι ανυποφορτος.το ξερω οτι σε ζητηματα ας πουμε τουριστικα ειναι χαλια.η μηχανη ειναι τοσο θορυβωδες γιατι [καπου εχω ακουσει τουλαχιστον]παει πιο γρηγορα απο τι θα επρεπε..φιλε ναυτιke νομιζω κι εγω οτι παλια ητανε στην αμερικη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν ταξιδευει με 8 αλλά δεν επιμένω...

Παντως ενα ταξίδι με το πλοίο αξίζει αν δεν εχεις σκάφος είναι από τους λίγους τρόπους να νιωσεις τόσο κοντά με τη θάλασσα...

Και κάποιες φωτο που μου άρεσαν...

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως από Γάυδο έφευγε ανάποδα...

post-122-128326964595_thumb.jpg

post-122-128326964598_thumb.jpg

post-122-128326964599_thumb.jpg

post-122-128326964601_thumb.jpg

post-122-128326964602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανωνυμη Ναυτιλιακή Εταιρία Νοτιοδυτικής Κρήτης ή κάπως έτσι...

Μια εταιρία λαικής βάσης και αυτη από κατοίκους της περιοχής...Σφακιά κλπ.

Ουσιαστικά κάνει δρομολόγια μεταξύ Παλαιοχωρας Σφακίων και Γάυδου, δηλαδή συνδέει τη Γαύδο με τη Νότια Κρήτη καθώς και Αγ. Ρουμέλη (Σαμαριά) με τις λοιπές περιοχές. Δηλαδή όποιος κάνει το φαράγγι εκτός και αν έχει το κουράγιο να ανέβει το φαραγγι, αφού το κατέβηκε, πρέπει να πάρει τα πλοία της (που εκτός από το ΣΕΛΙΝΟ είναι παντόφλες για να φτάσει σε οδικό δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο.Δεν ταξιδευει με 8.εκεινη την φορα πηρε την ευθυνη ο καπετανιος και φυγαμε.Επισης ηταν Σεπτεμβρης και ο καιρος αλλαξε ξαφνικα.οταν φυγαμε ειχε πιο λιγα .Aυτο συμβαινει συχνα γιατι το λιβυκο ειναι δυσκολη θαλασσα.Ετσι αμα με καθε 6 δεν ταξιδευει τοτε η Γαυδος [που απο εκει φευγει της περισσοτερες φορες και ειναι το πιο μακρινο τοπικο ταξιδακι του]θα εμενε αποκλεισμενη.Επισης η Γαυδος δεν εχει λιμεναρχειο και τα πραγματα ειναι πολυ ελευθερα ετσι απο την Γαυδο μπορει να φυγει με 7 αλλα απο την Κρητη δεν φευγει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Φωτογραφία από το λιμάνι της Γαύδου.Την τράβηξα το προηγούμενο καλοκαίρι.Ακολοθούν και άλλες φωτογραφίες αν και δε νομίζω να ενδιαφέρει και κανενα.

post-963-128326965925_thumb.jpg

post-963-128326965928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...