Jump to content
Shipfriends

Παναγία Τήνου (IMO 5192987)


Recommended Posts

Το ένα και μοναδικό Παναγία Τήνου.Ο δυνατός Βοριάς με ριπές στα 10 και βάλε μποφόρ παρέσυρε το βαπόρι στο Νότιο κυματοθραύστη της Τήνου.

Ούτε το φουντάρισμα με το δυνατό προσανάποδα και το κάβο πρύμα που είχε καπελωθεί,δε νίκησαν τον άνεμο.

Σήμερα αν αναλογιστούμε τη δυσκολία αυτής της προσέγγισης θα μιλήσουμε για πραγματικό άθλο.Τότε γνωστή καπετανάρα που ήταν πάνω επιχείρησε με τέτοιες συνθήκες να προσεγγίσει τη Τήνο.Ανεπιτυχώς.Όμως αν αναλογιστούμε τις δυσκολίες στη μανούβρα που είχε ο ιπτάμενος ολλανδός καθώς επίσης πως έπρεπε να πλαγιοδετήσει με αυτές τις καιρικές συνθήκες στο μέσα της Τήνου,τότε μιλάμε για πολύ αντριλίκι. Κάπως έτσι δημιουργήθηκαν τα βαριά ονόματα στην ακτοπλοία. Με τα εύκολα και τα δύσκολα.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο χρήστης @FHFerry συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις φωτογραφίες του, σήμερα έχουμε Παναγία Τήνου σε πρωινή αναχώρηση από τον Πειραιά, βρισκόμαστε στις 16 Ιουλίου του 1990. Ο κάβος που φαίνεται να κρέμεται δεν είναι από ρυμουλκό, ήταν μάλλον αυτός που έδιναν πλώρα και αριστερά αλλά απλά δεν είχαν προλάβει να τον μαζέψουν. Αν δείτε τη φωτογραφία στο full size, θα διαπιστώσετε αυτό που συζητούσαμε στην προηγούμενη σελίδα σχετικά με τα νύχια στα καταπελτάκια. Αυτό που βλέπουμε είναι το κομμάτι του πτυσσόμενου καταπέλτη που ακουμπούσε στον ντόκο και είναι μονοκόμματο, δεν έχει νύχια.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Μια καλή ευκαιρία να μοιραστούμε μια φωτό από το αρχείο του παππού μου τον οποίο και κατέκλεψα 

Το Παναγία Τήνου αναχωρεί από Μύκονο με ανάποδα. Δε ξέρω ποτέ ακριβώς είναι, λογικά είναι πριν το 1984 αφού δεν έχει γράμματα στο πλάι

 

Link to comment
Share on other sites

Μας έχετε ξεσηκώσει αγαπητοί συμφορουμίτες, με τις φωτογραφίες του θρυλικού Παναγία Τήνου!

Να προσθέσω και εγώ λίγα λόγια για αυτό το πλοίο, μια και το είχα ταξιδέψει αμέτρητες φορές για τη Σύρο, το νησί της καταγωγής μου.

Αρχικά, να πω ότι το πλοίο όντως είχε δρομολογηθεί με το όνομα Κάπταιν Κωνσταντίνος (λογικά για να τιμηθεί ο ιδρυτής της εταιρείας, Κωνσταντίνος Βεντούρης), με το μαύρο χρώμα στο κύτος του και όχι το άσπρο. 

Το θυμάμαι χαρακτηριστικά, να το βλέπω από την παραλία Κύματα (για όσους ξέρουν, μια μικρή παραλία με βότσαλα και πέτρες από την εξωτερική μεριά του λιμανιού της Σύρου, και στην οποία πήγαινε τότε τον ποοοολύ μικρό Z.Gk. η μητέρα του), μόλις ξεπρόβαλε ύστερα από την παράλλαξη με τον Άγιο Δημήτριο, με το χαρακτηριστικό του μαύρο χρώμα. Το χρώμα αυτό, όπως έχει αναφερθεί, το κράτησε μία μόνο χρονιά και στη συνέχεια βάφτηκε άσπρο αλλάζοντας και το όνομα σε Παναγία Τήνου.

Για το πλοίο το ίδιο, την ταχύτητά του, το γκαράζ του, τους χώρους του και το ταξίδεμά του, έχουν ειπωθεί σχεδόν τα πάντα, παραπάνω.

Να πω απλώς ότι τα έφερε και η τύχη ώστε να ταξιδέψω με το πλοίο στη Ρόδο!

Αρχές δεκαετίας του '90, μήνας Απρίλιος, περίοδος κατά την οποία όλες οι πενταήμερες εκδρομές οδηγούσαν σε ένα και μόνο νησί. Τότε, το Παναγία Τήνου είχε ναυλωθεί από το τουριστικό πρακτορείο που είχε αναλάβει και το Λύκειο στο οποίο πήγαινα. Και να, ο Z.Gk. σε ένα από τα αγαπημένα του πλοία, να σαλπάρει απευθείας για Ρόδο.

Με πάσα επιφύλαξη, να σημειώσω ότι φτάσαμε στη Ρόδο σε λιγότερο από 12 ώρες με μπουνάτσα, όπως συνέβη και με το ταξίδι της επιστροφής. Πλοίαρχος πρέπει να ήταν ο καπτά Σιδερής, γιατί μου φαίνεται ότι τον είχα δει στη βαρδιόλα, αλλά εδώ δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Δυστυχώς, δεν ήμουν και δεν είμαι φαν της φωτογραφικής μηχανής ή των κινητών, για να έχω αντίστοιχο αρχείο να μοιραστώ μαζί σας, αλλά να είστε καλά όλοι εσείς που το κάνετε! 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 3 months later...
2 hours ago, parian scientist said:

Blue Star Chios  Πειραιας 01-04-23  λιγο πριν την αναχωρηση του για ΣυροΤηνοΜυκονια.....   

Μα ποσο πιο επιβλητικο? ....και δεμενο δειχνει Γρηγορο......

 

Το μονο βαπορι κατ εμε που δεμενο εδειχνε να πεταει ηταν το Παναγια Τηνου...το γνησιο...ιδιαιτερα απο ψηλα..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...