Jump to content
Shipfriends

Δεν ήμουνα εγώ, για αεροπλάνα.


Recommended Posts

Αγαπητέ Gpan,

Φυσικά και δεν θα φάτε ξύλο, εμείς οι Μυκονίατες και δη οι Ανωμερίτες είμαστε ανώτεροι άνθρωποι...

Καταλαβαίνω τον αποτροπιασμό σας για τα περιορισμένα δρομολόγια προς το νησί των ανέμων, ειδικά Σάββατο απόγευμα μετά τις 2000 δεν φεύγει τίποτα για να προλάβουμε το Mykonos by night...Γιατί τότε ακόμα και με 69,50 θα πηγαίναμε Μύκονο παρέα πάντα με τους καλούς μας φίλους που μας παροτρύνουν σε τέτοιες εξορμήσεις:D

Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο ευνοικά με τα δρομολόγια.Bέβαια έτσι "χάνουμε" και τους σεμνούς επισκέπτες του διπλανού νησιού της Μεγαλόχαρης οι οποίοι άμα το πέρας του εσπερινού και της ολοκλήρωσης των θρησκευτικών τους καθηκόντων μεθορμούν στην υπέροχη Μύκονο για να κοσμήσουν με την παρουσία τους τον γυαλό και να απολάυσουν την παραδοσιακή μυκονιάτικη λούζα.

Είτε με υδροπλάνο, είτε με πλοίο, ακόμα και με σχεδία gpan είστε πάντα ευπρόσδεκτος στο φιλόξενο νησί μας για μπανάκι στο Αγράρι και τις λοιπές προβλέπόμενες δραστηριότητες.

Ειλικρινά δική σας,

Lady of Mykonos

Εγώ θα το πώ και ας φάω ξύλο :D

Yδροπλάνο Λαύριο-Μύκονος μπικικίνια 80 , και 30'

HighSpeed 2 VIP class Ραφήνα-Μύκονος μπικικίνια 69,50 , και 2 ώρες 30'

Εφόσον η ναύλωση ελικοπτέρου για Μύκονο είναι αρκετά ακριβότερη εξακριβωμένα :D ο κύριος εχω-πολλα-λεφτα-αλλα-δεν-ειμαι-και-abramovich

ίσως προτιμήσει το υδροπλάνο για τις διακοπές του παρέα με την Lady of Mykonos

Εσείς πως το βλέπετε? Απαντήσεις όπως "ο Θεολόγος δεν σ'αρέσει?" και "τρεχα γράψου στο airliners.gr προδότη" δεν λαμβάνονται υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 518
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sygnwmh pou 8a parw 8esh kai as mhn me afora.

Prwth kai monh fora Mykono phga to 2003 (nomizw)

An to night life ths mykonou 3ekinaei stis 02.00 giati na fygw apo tis 20.00?

(An poume oti eimai tromera ergazomeno paidi mexri arga to brady)

Ta ydroplana petan to brady? Giati ena dromologiaki stis 10 8a htan oti eprepe!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αγαπητέ Gpan,

Φυσικά και δεν θα φάτε ξύλο, εμείς οι Μυκονίατες και δη οι Ανωμερίτες είμαστε ανώτεροι άνθρωποι...

Καταλαβαίνω τον αποτροπιασμό σας για τα περιορισμένα δρομολόγια προς το νησί των ανέμων, ειδικά Σάββατο απόγευμα μετά τις 2000 δεν φεύγει τίποτα για να προλάβουμε το Mykonos by night...Γιατί τότε ακόμα και με 69,50 θα πηγαίναμε Μύκονο παρέα πάντα με τους καλούς μας φίλους που μας παροτρύνουν σε τέτοιες εξορμήσεις;)

Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο ευνοικά με τα δρομολόγια.Bέβαια έτσι "χάνουμε" και τους σεμνούς επισκέπτες του διπλανού νησιού της Μεγαλόχαρης οι οποίοι άμα το πέρας του εσπερινού και της ολοκλήρωσης των θρησκευτικών τους καθηκόντων μεθορμούν στην υπέροχη Μύκονο για να κοσμήσουν με την παρουσία τους τον γυαλό και να απολάυσουν την παραδοσιακή μυκονιάτικη λούζα.

Είτε με υδροπλάνο, είτε με πλοίο, ακόμα και με σχεδία gpan είστε πάντα ευπρόσδεκτος στο φιλόξενο νησί μας για μπανάκι στο Αγράρι και τις λοιπές προβλέπόμενες δραστηριότητες.

Ειλικρινά δική σας,

Lady of Mykonos

Αγαπητή Λαίδη (το ισοπέδωσα το nickname εε)

Κατ'αρχην ευχαριστώ για την ευγενική πρόσκληση αλλά δυστυχώς θα σας απογοητεύσω. Προφανώς και εσείς η ίδια αντιλαμβάνεστε τα εγγενή μειονεκτήματα του νησιού σας (ούτε μια μεγάλη εκκλησία δεν έχετε, ούτε μια εικόνα της Παναγιάς μας) και προσπαθείτε να το υπερασπιστείτε με κάθε τρόπο, αμφισβητώντας ακόμα και την γνώση 45 Γιάννηδων περί γνησιότητας της Λούζας. Τρομάζετε, φαίνεται, με το αντίπαλο δέος της κυκλαδίτικης νυχτερινής ζωής που βρίσκεται λίγα μίλια δυτικά σας, ίσως να σας φοβίζει και το νέο cruise terminal της Τήνου που θα σας αφήσει σύντομα χωρίς τουρίστες. Σας καταλαβαίνω πάντως.

Και γι'αυτό σας προσκαλώ κ εγώ στο νησί μου, για γνήσιο και ξέφρενο churching, χωρίς ταμπού και αναστολές.

Όσο για τα βραδινά δρομολόγια του Σαββάτου, ο μόνος λόγος για να επισκεφθεί κάποιος σώφρων άνθρωπος τη Μύκονο εκείνη την ώρα είναι να έχει στείλει, που λέει ο λόγος, την κοπέλα του εκεί διακοπές μόνη της και να τον ζώνουν τα φίδια (ή να ζώνουν εκείνη διάφοροι). Βέβαια για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν και οι καλοί μας φίλοι, που πάντα φροντίζουν να μας καθησυχάσουν. Με τον τρόπο τους :D . Ε κάτι τέτοιες ώρες είναι που εύχεσαι τα ελικόπτερα να πετάνε και νύχτα, ο αγούδημος να εχει κανένα βαπόρι-έκπληξη, οι πολυεθνικές να δίνουν στα στελέχη τους δώρο 10μετρο φουσκωτό και άλλα τέτοια χαρωπά πλην χρήσιμα. Και αν δεν πιάσει τίποτα απο αυτά τότε τρώς μια καλή βροχή για να συνέλθεις και πας για ύπνο. Με ή χωρίς το τσαντάκι σου.

Αλλα τι σας ζαλίζω, μαλλον τωρα θα βρίσκεστε στην πισίνα δίπλα στον αλέξανδρο παρθενη (χαιρετισματα μπαι δε γουει) και ολα αυτα τα ακούτε βερεσε.

gpan

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στα ύψη έχουν εκτινάξει το κόστος των ταξιδιών για το βαλάντιο του μέσου Ελληνα οι συνεχείς ανατιμήσεις στους ακτοπλοϊκούς ναύλους

Τα πλοία έγιναν... αεροπλάνα!

Σε αρκετές περιπτώσεις οι επιβάτες πληρώνουν ακριβότερα τη διαδρομή με ταχύπλοο από ό,τι την αντίστοιχη αεροπορική

Ενα σημερινό άρθρο από το Βήμα της Κυριακής, όπου ο αρθογράφος δίκαια ή

άδικα ( όπως το βλέπει κανείς ), ισχυρίζεται ότι τα εισητήρια των ακτοπλοικών

γραμμών, έχουν ακριβύνει τόσο πολύ, ώστε να έχει καταστεί πιο συμφέρον,

να ταξιδεύουμε με αεροπλάνα.

Οι τιμές των ναύλων μόνον των επιβατών στα ταχύπλοα που ταξιδεύουν σε δημοφιλείς προορισμούς σε αρκετές περιπτώσεις ξεπερνούν το κόστος του αντίστοιχου ταξιδιού με αεροπλάνο. Αν συνυπολογίσει κανείς και το κόστος της μεταφοράς και οχήματος, τότε το συνολικό κόστος ενός ακτοπλοϊκού ταξιδιού κινείται πλέον σε δυσθεώρητα ύψη για το βαλάντιο του μέσου έλληνα ταξιδιώτη

Πηγή, και ολόκληρο το άρθρο : Το Βήμα της Κυριακής 8-7-07

Link to comment
Share on other sites

Μία μεγάλη κόντρα που πιθανώς δεν έχει τέλος. Ευκαιρία να υπερασπιστούμε τις απόψεις μας και να συγκρίνουμε τους δύο αυτούς τύπους πλοίων.

Ξεκινάω πρώτος γράφοντας ορισμένες απόψεις μου πάνω στο θέμα. Πιστεύω πως το καλύτερο πλοίο είναι το συμβατικό. Δεν είναι δυνατό να λεγόμαστε shipfriends και να υποστηρίζουμε πως το κλειστό υπερταχύπλοο κονσερβοκούτι μας προσφέρει ωραιότερες στιγμές από ότι ένα ανοικτό -αργό ενίοτε- πλοίο. Πάντως παρ' όλο το τι πιστεύω για τα ταχύπλοα λέω πως το Αίολος Κεντέρης έχει το ομορφότερο σκαρί σε σχέση με τα άλλα ταχύπλοα και πως τα Highspeed είναι πιο αξιόπιστα. Τις πιο πάνω σειρές για να μην νομίσουν ορισμένοι ότι είμαι εναντίον τον πλοίων αυτών. Περιμένω τις απόψεις πάνω σε αυτήν την κόντρα δίχως τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εγώ δε θα λάβω υπόψιν τόσο το πιο μας προσφέρει καλύτερες στιγμές εν ώρα του ταξιδιού,αλλά το πιο βολεύει καλύτερα.Πρώτα πρώτα να πω ότι είμαι υπέρ του συμβατικού 100 τα 100 και κυρίως ημιταχύπλοου.Και έχει μια ικανοποιητική ταχύτητα και δεν κάνει πολλές ώρες,και μπορεί να φιλοξενήσει περισσότερους επιβάτες,τόσο για την χωρητικότητά του όσο και για τις τιμές του που σαφώς είναι χαμηλότερες από αυτές ενός ταχύπλοου,και επειδή μπορεί να προσφέρει περισσότερες θέσεις εργασίας απο τη στιγμή που οι απαιτήσεις θέλουν ένα πλήρωμα μεγαλύτερο από εκείνο ενός ταχύπλοου αλλά και για περισσότερο καιρό όχι μόνο το Καλοκαίρι και για τις υψηλές περιόδους αλλά και για το Χειμώνα.Επίσης,για το λόγο ότι σε ένα συμβατικό έχεις ρε παιδί μου το χρόνο σου να το εξερευνήσεις να βγεις έξ να πάρεις καθαρό αερα,να πιεις κανα καφέ,να δεις και τη θάλασσα ,να μιλήσεις με κανέναν επιβάτη εκείνη την ώρα.Εχει να σου δώσει πολλά πράματα το ταξίδι με το συμβατικό.

Από την άλλη ένα ταχύπλοο μπορεί να δώσει πράματα μόνο όσον αφορά το τουριστικό ταξίδι και φτάσει το επιβατικό κοινό γρήγορα στον προορισμό του σε 3-4 ώρες και να μη σου φανεί το ταξίδι.Αυτός είναι ο βασικός σκοπός του ταχύπλοου.Γιατι να βγείε έξω που να πας,έχει ένα μικρό εκεί κατάστρωμα πάνω από την μπουκαπόρτα και μόνο αυτό.Άσε που αν είναι με μεγάλη ταχύτητα μπορεί να σε πάρει από κάτω:)

Λοιπό χίλιες φορές για μένα συμβατικό:mad:

Link to comment
Share on other sites

...να συγκρίνουμε τους δύο αυτούς τύπους πλοίων.

Δυστυχώς εκ των πραγμάτων, φίλε cpt_Hiotis, είμαστε αναγκασμένοι να συγκρίνουμε, τρεις και όχι δύο τύπους

επιβατικών πλοίων, αν μπορεί να σταθεί βέβαια μια τέτοια σύγκριση.

Δύο τύπους επιβατικών πλοίων θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε, πριν 25 χρόνια, τότε που αν ήθελες να πας π.χ.

στην Ύδρα, θα μπορούσες να επιλέξεις ανάμεσα σε Flying Dolphin (το ταχύπλοο εκείνης της εποχής), και στο

Μυκήναι (συμβατικό).

Σήμερα αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, θα πρέπει να προσθέσουμε και τον τύπου πλοίου

''Συμβατικό - Ημιταχύπλοο - Με ελάχιστα ανοιχτά καταστρώματα και ανύπαρκτες περατζάδες'':(.

Για παράδειγμα, τώρα πια στην Μύκονο μπορείς να πας είτε με κάποιο Highspeed :mad:,

είτε με το Blue Star Ithaki :), είτε με το Superferry :D.

Αν τις εκ των κυρίων moderators, είχε την καλοσύνη να προσθέσει και τον ...τρίτο τύπο πλοίου στον τίτλο,

το thread αυτό θα γινότανε πιο αντικειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Σείριε, έχεις δίκιο και ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου στο thread καθώς δεν θα είχε νόημα αν ξεχνάγαμε τα ημιταχύπλοα που αποτελούν την βάση πολλών εταιριών (BS, Minoan).

Μιας και δεν έχω γράψει την γνώμη μου παραπάνω το κάνω τώρα. Από τα ημιταχύπλοα, που αρμενίζουν τις θάλασσες μας εγώ ξεχωρίζω τα Superferry, Νήσος Μύκονος και Νήσος Χίος (με επιφύλαξη καθώς ακόμα δεν το έχουμε δει εσωτερικά). Παρ' όλα αυτά εγώ επιμένω να υποστηρίζω τα συμβατικά. Αν όμως κάποια στιγμή στο -μακρινό θέλω να ελπίζω- μέλλον τα συμβατικά αρχίσουν να φθίνουν δεν θα ήθελα να επικρατήσουν τα ταχύπλοα.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση φιλε cpt Hiotis.Το Superferry δεν πιστευω οτι συγκαταλεγεται στην κατηγορια των ημιταχυπλοων που προτεινε παραπανω ο Σειριος.Ημιταχυπλοα θεωρουνται ετσι οπως το καταλαβαινω εγω νεα κυριως συμβατικα πλοια τα οποια ταξιδευουν γυρω στους 23-27 κομβους.Βεβαια πλεον και μερικα ταχυπλοα βλεπε Παναγια Θαλασσινη εκει γυρω στα 25-26 ταξιδευουν:mad: αλλα τι να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον τρίτο τύπο πλοίων που αναφέρατε το Συμβατικό-Ταχύπλοο συνήθως τύπου monohul πιστεύω ότι θα έπρεπε να τα συμπεριλαμβάνουμε στα ταχύπλοα από τη στιγμή που αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες άνω των 35 κόμβων,και προσφέρουν τις ίδιες υπηρεσίες όπως και τα άλλα ταχύπλοα καταμαράν(βλέπε Highspeed)...λοιπόν,στο μόνο που μπορούμε να πούμε ότι υπερισχύουν είναι η χωρητικότητα επιβατών-οχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τοποθετηθεί αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό μέσα από το forum μας, όσον αφορά στην σύγκριση ανάμεσα σε πλοία επιβατηγά

πιό παλιάς σχεδίασης, με πλοία πιο σύγχρονου σχεδιασμού. Και είμαι και εγώ ένας από αυτούς τους shipfriends, (οι οποίοι ανήκουμε και στην πλειοψηφία από ότι έχω καταλάβει), που μας αρέσουν περισσότερο τα παλιά σχεδιασμού πλοία, και αποκαλούμε ούτε λίγο, ούτε

πολύ ''κουτιά, κονσέρβες και άσχημα'', πλοία όπως π.χ. το Ν. Μύκονος, το Ν. Χίος, το Θεολόγος Π. και πολλά άλλα.

Επειδή όμως το forum μας το επισκέπτονται και απλοί επιβάτες, οι οποίοι θέλουν να δουν την γνώμη κάποιων πιο ''ειδικών'', (τρομάρα μας), αλλά και για τον λόγο ότι θα πρέπει βάζοντας λίγο στην άκρη την αγάπη μας για τα πλοία, να είμαστε πιο αντικειμενικοί, θα ήθελα να κάνω δύο - τρεις παρατηρήσεις.

1ον. Ξεχνάμε πολλές φορές (και πρώτος εγώ), ότι ένα πλοίο δεν είναι ένα έργο τέχνης, ή τουλάχιστον δεν σχεδιάστηκε με αυτό τον σκοπό. Δεν είναι π.χ. ένας πίνακας ζωγραφικής, στον οποίο πρώτο μέλημα του δημιουργού του είναι να αρέσει στο κοινό. Τα πλοία σχεδιάζονται για να εξυπηρετούν κάποιους συγκεκριμένους σκοπούς, να έχουν κάποια τάδε χωρητικότητα, να είναι ασφαλή, άνετα, γρήγορα, και αν στο τέλος είναι και όμορφα (πολύ υποκειμενικό αυτό), τόσο το καλύτερο.

2ον. Συμφωνούμε πιστεύω απόλυτα, στο ότι στα επιβατηγά πλοία (δεν μιλάω για τα κρουαζιερόπλοια), τον πρώτο λόγο έχει η εξυπηρέτηση του επιβάτη, ο οποίος θέλει να μετακινηθεί από ένα λιμάνι σε κάποιο άλλο. Είμαι σίγουρος ότι από τους 100, οι 99

επιβάτες, η μόνη επαφή που έχουν με την ''ομορφιά'' του πλοίου, είναι η εικόνα της πρύμνης του λίγο πριν επιβιβαστούν σε αυτό.

Διάβαζα σε κάποιο post ενός άλλου μέλους (δεν θυμάμαι σε ποιό thread), ότι σε κάποιο ταξίδι του, νόμιζε ότι το πλοίο που επέβαινε

δεν είχε πολύ κόσμο, (καραβολάτρης γαρ, την είχε βγάλει την περισσότερη ώρα σε καταστρώματα και περατζάδες), μέχρι την στιγμή

που κατέβηκε σε κάποιο σαλόνι και διαπίστωσε πως ήτανε γεμάτο κόσμο. Η συντριπτική πλειοψηφία των επιβατών ενός πλοίου,

με το που θα ανέβουν σε αυτό, κοιτάνε να την ''αράξουν'' σε κάποιο άνετο σαλόνι, να πιούν το καφεδάκι τους, να διαβάσουν το

περιοδικό τους, να ρίξουν και κανέναν υπνάκο, μέχρι να έρθει η στιγμή να φτάσουν στον προορισμό τους, και να αποβιβαστούν,

και τα περί ''περατζάδων'' και ''ρεμέτζων'' ούτε καν τους περνάνε από το μυαλό. Αυτά που τους απασχολούν είναι η άνεση τους, η ασφάλεια τους, το πόσο γρήγορα θα φτάσουν, και πολύ-πολύ λίγο έως και καθόλου η όποια ομορφιά του ...πλεούμενου. Και ρωτάω

εγώ τώρα : Πόσοι από αυτούς τους επιβάτες σε ένα ταξίδι τους θα προτιμήσουν να πάνε, για παράδειγμα, με το Ροδάνθη αντί με το

(νέο, λουσάτο, πιο γρήγορο, και απαστράπτον) Νήσος Χίος ; Εγώ πάντως, αν επρόκειτο να ταξιδέψω μόνος μου, θα προτιμούσα το πρώτο, ενώ αν είχα και την οικογένεια μου μαζί, θα προτιμούσα χίλιες φορές το δεύτερο.

3ον. Θα ήθελα τέλος να πώ ένα μπράβο στην HSW, όσο και αν τα νεότευκτα της δεν μου αρέσουν και τόσο εμφανισιακά, γιατί αν

και θα μπορούσε να αρκεστεί στα Εξπρές Αθηνά, Απόλλων, Σαντορίνη και να μην μπορεί να της πει κανείς τίποτα, (έχουμε δα παραδείγματα από άλλες εταιρείες), έδωσε στην Ελληνική ακτοπλοία δύο νεότευκτα μέσα σε δύο χρόνια, (και μάλιστα κατασκευασμένα

σε Ελληνικά ναυπηγεία, με ότι συνεπάγεται αυτό), και ετοιμάζει και ένα μικρής ηλικίας, το Αριάδνη, πλοίο μάλιστα από αυτά που αποκαλούμε ''βαπόραρους''.

Υ.Γ. Πως θα αντιδρούσατε αν επιστρέφοντας από ένα αεροπορικό σας ταξίδι, ένας φίλος σας ...airplanefriend, σας ρωτούσε αν σας

άρεσε (εμφανισιακά μιλάμε πάντα), το ...αεροπλάνο ??? Δεν θα τον κοιτάζατε σε στυλ, ''τι μου λέει τώρα ο άνθρωπος...'' ;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Σιγά μη μπω εγώ σε αεροπλάνο ;)...

εγώ πίσω να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου και αυτοί μπροστά να παίζουν το π...λί :D τους και να γράφουν DVD :D

Άσε που με τόση σιλικόνη θα γίνει καμιά έκρηξη, λόγω υψομέτρου, και θα διαλυθεί το πιλοτήριο...:P

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Πως θα αντιδρούσατε αν επιστρέφοντας από ένα αεροπορικό σας ταξίδι, ένας φίλος σας ...airplanefriend, σας ρωτούσε αν σας

άρεσε (εμφανισιακά μιλάμε πάντα), το ...αεροπλάνο ??? Δεν θα τον κοιτάζατε σε στυλ, ''τι μου λέει τώρα ο άνθρωπος...'' ;

Ως airplanefriend, θα του σχολίαζα ακόμα και την εμφάνιση του κάθετου σταθερού :P Αν τώρα μου έλεγες για πλοίο, θα σου άρχιζα τα τεχνικά ;) Έχεις απόλυτο δίκιο όμως, μιλάω με αεροπλανόβιους για καράβια και δεν καταλαβαίνουν τι βρίσκουμε σε αυτές τις...."χελωνομπανιέρες" ( :D ). Αν δεν ασχολείσαι στην τελική...

Πάντως για υδροπλάνα, δεν το κόβω να πιάνουν στην τελική...Ειδικά από τη στιγμή που ένα υπερελαφρό αμφίβιο αεροσκάφος κάνει λιγότερο από 20 χιλιάρικα και κατα τ'άλλα είναι σαν ένα αμάξι στη χρήση και συντήρηση (και όχι μόνο αυτό, από κατανάλωση χαμηλότερο), νομίζω στο μέλλον θα γίνουν hydroplane killers...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

γνωρισα προσφατα εναν κυριο γυρω στα 60, που ταξιδευει πανω απο 40 χρονια με αεροπλανο. οταν τον ρωτησα αν του αρεσει και αν το απολαμβανει μου απαντησε: τι να απολαμβανω:confused:; ταξιδευεις σε εναν σωληνα απο λεπτο φυλλο αλουμινιου, που περιβαλεται απο πολυ ευφλεκτη βενζινη, την οποια σιγοκαιει η φλογα στο εσωτερικο του κινητηρα.:D

αισιοδοξος:P

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αφού εκφράσω την εξής απορία:πώς γίνεται στό link τού proud στίς 14.02.2008 νά εμφανίζεται το ατύχημα που έγινε σήμερα;,θά εισέλθω κατευθείαν στο θέμα (διότι είναι καί 2.30 χαράματα και πρέπει να πάμε διά ύπνο,έχουμε και ξύπνημα στίς 6.30 γιά δουλειά):

Καθότι τυγχάνω αερο-καραβο-τραινο-λάτρης καί μέλος απάντων τών σχετικών forums,έχω να πώ οτι το καθένα από τά τρία αυτά ΜΜ έχει τίς χάρες αλλά καί τά ελαττώματά του.

Γίνεται πολύς λόγος γιά τά αεροπορικά ατυχήματα στό παρόν thread.Ξεχνάμε όμως οτι τά ατυχήματα αυτά είναι σπάνια καί ακόμα και όταν γίνωνται,πολλές φορές δέν έχουν κάν θύματα (όπως τό σημερινό μέ τό υδρο-A320).Ξεχνάμε επίσης οτι καί τά πλοία παθαίνουν ατυχήματα-παρ'ημίν και πρόσφατα ΘΕΟΦΙΛΟΣ,ΡΟΔΑΝΘΗ vs ΑΙΟΛΟΣ,SUPERFERRY II κλπ κλπ.Πάντα έτσι συμβαίνει όταν γίνωνται στραβές μέ τους κανόνες ασφαλείας ή χαλάνε κάποια πράγματα στά πολύπλοκα αυτά μηχανήματα.

Προσωπικά,μού αρέσει τό ταξίδι μέ οποιοδήποτε από τά τρία αυτά μεταφορικά μέσα.Ωραίο είναι να ταξιδεύης αραχτός στό "μπαλκονάκι" τού ΠΗΓΑΣΟΥ καί να έχης μπροστά σου πιάτο το Αιγαίο,ωραίο είναι επίσης να ταξιδεύης καί μέ το FLYINGCAT 2 ώστε να είσαι σέ δυό ώρες στήν Υδρα,νά κάνης το μπανάκι σου,νά φάς στο ταβερνάκι καί να είσαι πίσω στην Αθήνα το βράδυ.Ωραίο είναι επίσης να βρίσκεσαι στά 35000 πόδια (δηλαδή κάπου 10 χιλιόμετρα) πάνω από το έδαφος και να βλέπης από κάτω σου πιάτο την Γή σάν σέ χάρτη-ή ακόμα και τά σύννεφα,που μοιάζουν σάν αλλόκοτο τοπίο ενώ εσένα σέ λούζει ο ήλιος που δέν τον βλέπουν αυτοί που βρίσκονται στο έδαφος.Οπως ωραίο είναι νά διασχίζης μέ τό τραίνο τόν Θεσσαλικό κάμπο ή την κοιλάδα τού Νέστου ή -άν είσαι π.χ. στήν Σουηδία-τά καταπράσινα δάση και τίς πολύχρωμες πεδιάδες.

Οπότε άς πάψουν οι κοκορομαχίες και άς προσπαθούμε πάντα να απολαμβάνουμε τά ταξίδια μας μέ όποιο μέσο και άν τά κάνουμε,ακόμα κι'άν στό τέλος τού ταξιδιού μάς περιμένει δουλειά και όχι ξάπλα στην παραλία ή αραλίκι στό βουνό.Στό κάτω-κάτω,δέν είναι προτιμώτερο να πηγαινοέρχεσαι κάθε μέρα μέ το πλοίο π.χ. στόν Πόρο,από το να στριμώχνεσαι στο τρόλλεϋ γιά την Ομόνοια;

Link to comment
Share on other sites

το link του proud ειναι στο site airdisaster.com. δεν το ειχα βαλει για καποιο συγκεκριμενο λογο, αλλα γιατι μου ειχε κανει εντυπωση που υπηρχε site μονο για τις αεροπορικες καταστροφες.

τα υπολοιπα τα προσυπογραφω hastaroth

Link to comment
Share on other sites

Δέν θά έπρεπε νά σού κάνη εντύπωση,αφού στο site αυτό δημοσιεύονται και πορίσματα αεροπορικών ατυχημάτων,στατιστικά καί άλλα στοιχεία που αφορούν την ασφάλεια πτήσεων κλπ οπότε το επισκέπτονται καί πολλοί ενδιαφερόμενοι που εργάζονται στον χώρο τής αεροπορίας.Πιστεύω μάλιστα οτι θά έπρεπε να υπάρχη ανάλογο site καί γιά τά ναυτικά ατυχήματα,μέ ανάλογες πληροφορίες που θά ήταν χρήσιμες στούς επαγγελματίες τού ναυτικού χώρου,αλλά καί σέ όσους μή-επαγγελματίες ενδιαφέρονται να ξέρουν αυτά τά πράγματα.

Γιά τό πρόσφατο αεροπορικό ατύχημα τού υδρο-airbus υπάρχει αυτή τη στιγμή σέ εξέλιξη συζήτηση στό airliners.gr.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...