Jump to content
Shipfriends

Δεν ήμουνα εγώ, για αεροπλάνα.


Recommended Posts

"εμεις δεν θα δεχτουμε να δωροδοκηθουμε να παρουμε αλλο ενα εισητηριο δωρεάν όπως χθες το βραδυ να ταξιδέψουμε μαζί τους! "

Ναι ναι ! Θα πάνε με τους άλλους για να μάθουν αυτοί.... ουπς...δεν υπάρχουν άλλοι βασικά... δεν τους θέλανε! :P

Υπαρχει πλεον Ryanair με τα μισα λεφτα απ οτι καταστρωμα στην ανεκ απο Χανια αρχηγε. ;) Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 518
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, είμαι στα Χανιά και έχω ταξιδέψει 10 φορές με Ryan σε λιγότερο από ένα χρόνο,δεν έχει τύχει ποτέ να ακυρωθεί πτήση και μόνο μια φορά είχαμε καθυστέρηση της τάξης 5-10 λεπτών.Όσο για τα εισιτήρια,το χειμώνα ακόμα και 2-3 εβδομάδες πριν αρκούν για να πετύχεις πολύ καλούς ναύλους.

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Εάν κλείσεις πάρα πολύ καιρό νωρίτερα ίσως αλλά όταν φτάσει η ώρα της πτήσης σου λέει τα νέα τα καλά η Ryanair ότι ακυρώνεται ή καθυστερεί η πτήση σου, οπότε θα πας ξανά με το πλοίο!!

 

Αυτές p@p@ries  λένε χωρίς να έχουν μπει καν σε boing της και... τρελάινομαι! Ισχύουν τόσο όσο, όσο το να ακυρώσει πλου η ΑΝΕΚ. 10 χρόνια δεν μου έχει τύχει το παραμικρό. Σαφώς και έχουν λάβει χώρα εξοργιστικά περιστατικά, αλλά είπαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει έναν χρόνο με πτήσεις της Ryanair τόσο για Χανιά, όσο και για Θεσσαλονίκη και εξωτερικό, και ουδέποτε υπήρξε ούτε πρόβλημα, ούτε καθυστέρηση!

Και φυσικά τα χαμηλά ναύλα απαιτούν και τις ανάλογες ενέργειες του επιβάτη!

 

Όπως πχ έγκαιρα να γίνει η κράτηση, και έγκαιρα και η εκτύπωση του Boarding pass. Αναφέρεται ρητώς οτι αν δεν έχει γίνει check in δύο ώρες πριν την πτήση και πας στο γκισε να κάνεις check in θα σε χρεώσουν τα μαλλιά της κεφαλής σου και καλά να πάθεις!

Link to comment
Share on other sites

Fan της Ryanair δεν είμαι ούτε με θέλγει το ταξίδι της, αλλά τα αεροπλάνα της είναι καινούργια και αν συμμορφωθείς με τους όρους της, το low cost ισχύει απολύτως. Καθυστερήσεις έχει και η Aegean και η Lufthansa και η Emirates και βέβαια και η Ryanair.

Τα κακά της, είναι άλλα. Όπου βρεί μπόσικο (πχ Αγχίαλος, Άραξος) του δίνει άλλη μία να βυθισθεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εισιτηρια με 4.99 Ευρω διαθετει η Ryanair για το επιβατικο κοινο στις πτησεις απο Αθηνα για Χανια,Ροδο και Θεσ/νικη για τις επομενες 2 εβδομαδες.Η Aegean ανταπαντησε με 20.000 θεσεις με τιμη απο 9 εως 19 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω ότι ήταν και η καλύτερη "απάντηση" πάντως...

 

Η σωστή απάντηση τής Aegean θα ήταν να διαθέση αυτές τίς θέσεις με 3,99 ευρώ.

 

Αυτό γάρ σημαίνει "πόλεμος τιμών" και όφελος διά τον καταναλωτήν.Αν τού πής "σού πουλάω εισιτήριο με 19 ευρώ επειδή ο άλλος σού κάνει προσφορά 4,99" ο καταναλωτής θα καγχάση κινεζιστί καί θα πάη στον άλλον.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εμπαινε η Aegean στην λογικη να δωσει το εισητηριο εστω και μισο ευρω φθηνοτερα για να παρει 10 επιβάτες παραπανω.Μια χαρα είναι οι τιμες που δινει

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι ναύλοι της Aegean των 9€ από Αθήνα και 19€ προς Αθήνα είναι προσφορά σε συνεργασία με το αεροδρόμιο της Αθήνας!! Δηλαδή τη διαφορά του ναύλου την επιδοτεί το αεροδρόμιο στις εταιρείες. Προσωπικά βρήκα ένα αεροπορικό εισιτήριο μετά επιστροφής για Ρόδο για το άλλο ΠΣΚ χωρίς αποσκευή με 38€. Ενώ με το πλοίο ήθελα χωρίς καμπίνα με το Superfast XII να φύγω Παρασκευή από Πειραιά και να φύγω Κυριακή από τη Ρόδο περίπου 120€ (+συν έξοδα μέσα στο πλοίο)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και για φοιτητικό (και μαλιστα με 50% έκπτωση που έχει στο πλοίο) συμφέρει η προσφορά της Aegean. Εβγαλε γνωστή μου φοιτήτρια για την επόμενη βδομάδα πήγαινε/ελα στο Ηρακλειο με 28€, ενω ας πουμε με τις Μινωικές το κατάστρωμα κοστιζει 44. Ακόμα και το λεωφορείο του αεροδρομίου να προσθέσεις που κοστιζει 5€ (το μισό) να πας και νάρθεις αν λογαριάσεις, εισαι πολλαπλά κερδισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι ναύλοι της Aegean των 9€ από Αθήνα και 19€ προς Αθήνα είναι προσφορά σε συνεργασία με το αεροδρόμιο της Αθήνας!! 

 

Όπως σε συνεργασία με το ΕΛΒΕΝ είναι και οι προσφορές των εταιρειών Ryanair, Astra Airlines, Ellinair, Minoan Airlines, Sky Express και Volotea (ωραία loco). H Ryanair μάλιστα εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ενημέρωνε το επιβατικό κοινό ότι θα ήταν διατεθειμένη να προσφέρει στην ελληνική αγορά εισιτήρια μηδενικού κόστους, εάν ΔΑΑ και ΥΠΑ μηδένιζαν τα τέλη χρήσης του αεροδρομίου και τον φόρο που τους αναλογεί.

 

Δεν θα εμπαινε η Aegean στην λογικη να δωσει το εισητηριο εστω και μισο ευρω φθηνοτερα για να παρει 10 επιβάτες παραπανω.Μια χαρα είναι οι τιμες που δινει

 

To σε ποιά λογική θα μπει για να πάρει 10 επιβάτες παραπάνω το βλέπει κανείς στη διαμόρφωση των τιμών στις γραμμές όπου ανταγωνίζεται τη Ryan, πλέον και την Ellinair και τη Volotea. Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι λοκο αμιγώς. Δεδομένων των τιμών της γενικά, πάλι καλά που δίνει κι αυτές που δίνει τις τελευταίες ημέρες, πόσο άλλο να τις ρίξει. Αν δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός όμως, κόβει κwλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία, πιθανότατα βρέθηκαν/ξεβράστηκαν συντρίμμια της χαμένης πτήσης MH370 των Malaysian Airlines στο νησί Reunion στον ΝΔ Ινδικό ωκεανό.

Link to comment
Share on other sites

Ευρήματα γεμάτα όστρακα, που σημαίνει ότι περιπλανήθηκαν στο νερό για καιρό. Ή τα καλλιέργησαν ήσυχα και καλά οι Αμερικάνοι και ύστερα τα εναπόθεσαν στο νησί, θα έλεγαν κάποιοι!...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δέν βρέθηκαν "συντρίμμια",αλλά ένα κομμάτι που εικάζεται ότι είναι τμήμα τού φτερού τού αεροπλάνου.

 

Δεύτερον,δέν είναι βέβαιον ότι άν κάποιοι καλλιέργησαν τα όστρακα και τα κόλλησαν πάνω στο κομμάτι,αυτοί οι "κάποιοι" είναι Αμερικανοί.

 

Είπαμε,έχουμε ψεκασμένους στην κυβέρνηση,δέν χρειάζεται να ψεκαζόμαστε κι'εμείς.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ένα κομμάτι που εικάζεται ότι είναι τμήμα τού φτερού τού αεροπλάνου.

 

για την ακριβεια μερος του flap του αριστερου φτερου, κομματι που ειναι κατασκευασμενο απο ελαφρια κραμματα και μπορει πολυ ευκολα να παρασυρθει απο το θαλασσινο νερο για μεγαλες αποστασεις

Link to comment
Share on other sites

Γιά την ακόμη μεγαλύτερη ακρίβεια,πρόκειται γιά μέρος τού "flaperon" (συνδυασμός flap και aileron) που είναι μία από τίς λεγόμενες "επιφάνειες ελέγχου πτήσεως" χαρακτηριστικές γιά το Boeing 777,εξ ού και η "σχεδόν" βεβαιότητα ότι πρόκειται γιά το αεροπλάνο τής MH370,αφού μόνο τέσσερα αεροπλάνα αυτού τού τύπου έχουν βγεί total loss μετά από συμβάν και είναι απίθανο το κομμάτι που βρέθηκε ν'ανήκη σε κάποιο απ΄τα άλλα τρία.

Το Boeing 777 είναι το πρώτο-άν δέν απατώμαι-αεροπλάνο που κατασκευάστηκε σε μεγάλο ποσοστό από composite materials (και όχι "ελαφρά κράματα",αφού και το duraluminium,το κλασσικό κράμα αλουμινίου που χρησιμοποιείται συνήθως στην αεροναυπηγική,είναι ένα "ελαφρύ μεταλλικό κράμα αλουμινίου").Αυτά τα composite materials περιέχουν κυρίως ανθρακονήματα (carbon fibers) εξ ού και η ελαφρότητά του.

 

Εμένα πάντως το γεγονός τής "έκβρασης" τού κομματιού τού φτερού με κάνει να υποπτεύωμαι την αιτία γιά την οποία τόσον καιρό τώρα δέν έχουν βρεθεί συντρίμμια "τού αεροπλάνου":κάτι προκάλεσε την σχεδόν ολοκληρωτική διάλυσή του στον αέρα και τα κομμάτια του-σε μεγάλο ποσοστό μικρά σε μέγεθος-έπεσαν στην θάλασσα και σκορπίστηκαν σε μεγάλες αποστάσεις.Οπότε δέν είναι απίθανο κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον και σε κάποια άλλα σημεία τού πλανήτη να βρεθούν κι'άλλα κομμάτια..

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώθηκε και επίσημα οτι το τμήμα αεροσκάφους που βρέθηκε πριν απο λίγες μέρες στη νήσο Reunion στον ινδικό, ανήκει στη χαμένη πτήση MH370 της Malaysian.

Link to comment
Share on other sites

Κι'επειδή είμεθα και τουριστική χώρα,με νησιά-ορόσημο διά το διεθνές jet-set και όχι μόνον,ιδού ένα ρεπορτάζ που αλίευσα σήμερις γιά το νησί-φετίχ τού Ελληνικού τουρισμού (που τείνει όντως να γίνη "μπα(χα)νάλ" όπως είχα γράψει χτές σε σχόλιό μου στα post-it):

 

http://www.kathimerini.gr/826456/article/epikairothta/ellada/ypo-dialysh-to-aerodromio-ths-mykonoy

 

Κατά τ'άλλα,αναπτυσσόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Hastarοth μας δουλεύεις; Πόσο καιρό έχεις να πας στoν αερολιμένα (σιγά...) Ηρακλείου "Νίκος Καζαντζάκης"; Με το check in των charters να γίνεται στα παραπήγματα των tour operators στον περίβολο, την ρυπαρότητα, τα κλιματιστικά στις αίθουσες να ασθμαίνουν και να στάζουν και τον κόσμο όρθιο επειδή τα καθίσματα δεν φθάνουν. Για την αεροναυτιλία δεν ξέρω πολλά να πω, αλλά η ημέρα που κάποιο θηριώδες αεροπλάνο θα χάσει τον διάδρομο και θα προσνηωθεί στην πρύμη του Knossos (ή Φαιστός) Palace δεν είναι μακριά.

Κατά τ' άλλα ο ένας έφτιαχνε νέο αεροδρόμιο στο Τυμπάκι και ο άλλος αρνείται να το αποκρατικοποιήσει

Link to comment
Share on other sites

Στον αερολιμένα Ηρακλείου δέν έχω πάει ποτέ,από φωτογραφίες τον έχω δεί και πράγματι,πολύ φοβάμαι πώς κάποια νύχτα κάποιο αεροπλάνο θα χάση τον διάδρομο και θα καρφωθή πάνω σε κανένα κρουαζιερόπλοιο-και μετά θα ψάχνουμε ποιός φταίει γιά την εκατόμβη.Υπάρχουν και βιντεάκια στο youtube με προσεγγίσεις στο Ηράκλειο που κόβουν την ανάσα κυριολεκτικώς και απορώ πώς δέν έχει "μείνει" κανένας καρδιοπαθής επιβάτης κοιτάζοντας απ'το παράθυρο.

 

Αν έγραψα γιά την Μύκονο και όχι γιά κάποιο άλλο μέρος,αυτό οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη νήσος είναι (μαζί με την Σαντορίνη) ένα "σύμβολο" τού Ελληνικού τουρισμού,ένα μέρος όπου πάνε γιά διακοπές οι λίαν εύποροι Ευρωπαίοι τουρίστες Διότι άν δέν ήσαν λίαν εύποροι,δέν θα πήγαιναν εκεί με αεροπλάνο,αλλά με πλοίο.

 

Φυσικά,ούτε και το λιμάνι τής Μυκόνου είναι τής προκοπής (επ'αυτού έχω προσωπικήν άποψιν και γιά τα δυό λιμάνια-παλιό και νέο).Δέν μπορεί να λέγεται "τής προκοπής" ένα λιμάνι που είναι απλώς μιά προβλήτα στην θάλασσα και που οι επιβάτες μόλις κατέβουν απ'το πλοίο περιμένουν εκτεθειμένοι στο λιοπύρι να έρθη το λεωφορείο τού ΚΤΕΛ να τους πάη στην πόλη (αναφέρομαι στο νέο λιμάνι).Ούτε όμως μπορεί να λέγεται "τής προκοπής" ένα λιμάνι που ο κόσμος περιμένει όρθιος μέσα σε μιά τσιμεντένια σήραγγα (και πάλι μέσα στην ζέστη) γιά να πάη στο πλοίο,σάν να είναι τίποτε πεζοναύτες που γυρνάνε από στρατιωτική επιχείρηση

 

Γενικώς μού κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι έχουμε σχεδόν πάντα ικανοποιητική τουριστική κίνηση στα νησιά μας,παρά τίς σχεδόν καφρικού επιπέδου υποδομές.Και δέν μιλάω μόνο γιά τα "μικρά" νησιά τύπου Αμοργού,Αστυπάλαιας κλπ,αλλά και γιά τα πολύ διάσημα παγκοσμίως.Εχοντας ταξιδέψει τόσα χρόνια σε πολλά Ελληνικά νησιά,οι συνθήκες που έχω δεί μού θυμίζουν κάτι trip reports από γνωστούς μου στο airliners.gr που πήγαν σε μέρη εξωτικά όπου το check-in στο αεροδρόμιο ή στο λιμάνι γίνεται σε κάτι παράγκες από μπαμπού,τα εστιατόρια είναι τίγκα στην κατσαρίδα και τα ουρητήρια είναι οι ρίζες τών μπαομπάμπ που βρίσκονται στά πέριξ.Ελάχιστα μέρη έχω δεί που να υπάρχη στοιχειώδεις οργάνωση.

 

Δυστυχώς δέ,ούτε αεροδρόμιο στο Τυμπάκι θα γίνη,αλλά κι'άν γίνη δέν θα αποκρατικοποιηθή..... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Δεν είναι μόνο το (υποτίθεται νέο) λιμάνι της Ρόδου που έχει πρόβλημα με τις σοροκάδες με αποτέλεσμα τα βαπόρια να απαγκιάζουν στα Τριάντα.

Με την προχθεσινή νοτιά, πάει και το αεροδρόμιο

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές άνοιξε κρατήρας μέσα στον αεροδιαδρομο!! Το αεροδρόμιο της Ρόδου έχει συχνά πυκνά προβλήματα με τους ανέμους οπότε υπάρχουν συχνά ακυρώσεις δρομολογίων και πτήσεις που δεν προσγειωνονται και επιστρέφουν στο αρχικο προορισμό τους ή σε άλλο κοντινό αεροδρόμιο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...