Jump to content
Shipfriends

Δεν ήμουνα εγώ, για αεροπλάνα.


Recommended Posts

Δηλαδή τώρα με την ..... ανάπτυξη δεν θα φτιάξουμε κάνα ...έργο???? Αεροδρόμιο στην Αίγινα και στον Πόρο και στο Αγκίστρι και λιμάνι στην Λάρισα :) αποτελούν πάγιες υποσχέσεις και αξιώσεις των πολιτικών/πολιτών της Ουγκάντα :)

Καλά,και ο Γαρουφαλιάς είχε υποσχεθεί να συνδέση τα νησιά σιδηροδρομικώς αλλά πέθανε πρίν "προκάνη"...

 

Πάντως βρήκαμε πού θα ξοδέψουμε το πρωτογενές (λέμε τώρα) πλεόνασμα....

 

ΥΓ.Μεγάλη επιτυχία αυτό το De Havilland Twin Otter-ακόμα και οι Μπουλουλάδες το'χουν πάρει.... 

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 520
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με μόλις το 2ο ατύχημα με νεκρούς και το 3ο hull loss για τον συγκεκριμένο τύπο αεροσκάφους (Boeing 777, σε υπηρεσία από το 1996).

*εάν αποδειχθεί ότι όντως κατέπεσε, μέχρι στιγμής δεν είναι επιβεβαιωμένο

Edited by Agrino
Link to comment
Share on other sites

Οι αρχες του Βιετναμ ανακοινωσαν πριν απο λιγες ωρες οτι εντοπισαν καποια συντριμια τα οποια ενδεχεται να ειναι η πορτα και τμημα της ουρας του αεροσκαφους,σε διεθνη υδατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω και πολλά από αεροπλάνα, αλλά μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι η πορεία του χαμένου Boeing δεν έχει καταγραφεί από ραντάρ και δορυφόρους. Εντάξει, να μην βρεθούν συντρίμια, αλλά να μην ξερει κανένας κατά που πήγε? Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, σε μια εποχή που όλοι καυχώνται ότι παρακολουθούν τα πάντα και παντού.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, να μην βρεθούν συντρίμια, αλλά να μην ξερει κανένας κατά που πήγε;

 

Και δη οι Αμερικάνοι. Σφυρίζουν κι άλλοι αδιάφορα γιατί δεν θέλουν να "φανερώσουν" τα μέσα που ενδεχομένως διαθέτουν.

 

Νοτίως της ινδικής υποηπείρου, νοτιότερα των Μαλδίβων Νήσων, βρίσκονται τα νησιά των Βρετανικών Εδαφών του Ινδικού Ωκεανού. Στο νότιο τμήμα αυτού του νησιωτικού συμπλέγματος, κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά, με τις κοντινότερες ακτές να απέχουν χιλιάδες και χιλιάδες μίλια, βρίσκεται η κολοσσιαίας στρατιωτικής σημασίας αμερικανική αεροναυτική βάση στο νησί Ντιέγκο Γκαρσία.Από τη βάση αυτή οι ΗΠΑ ελέγχουν ολόκληρη τη νότια Ασία από τη Σαουδική Αραβία ως την Ινδία και τη Μαλαισία, τις ανατολικές ακτές όλης της Αφρικής και την Αυστραλία! Από εκεί ξεκινούν με απόλυτη ασφάλεια τα αμερικανικά βομβαρδιστικά για να πλήξουν στόχους σε οποιαδήποτε χώρα της περιοχής που προαναφέραμε, αν αυτό διατάξει η Ουάσιγκτον. Λόγω της τεράστιας στρατιωτικής σημασίας της αμερικανικής βάσης του Ντιέγκο Γκαρσία και της έλλειψης δυνατότητας λειτουργίας επίγειων σταθμών επιτήρησης της περιοχής εκ μέρους των ΗΠΑ, η ηλεκτρονική σάρωση του Ινδικού Ωκεανού από τους κατασκοπευτικούς δορυφόρους της NSA είναι απείρως πυκνότερη από όσο θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος αδαής, παρατηρώντας έναν απέραντο ωκεανό σχεδόν εντελώς άδειο από νησιά.Χωρίς να παριστάνουμε τον ειδικό, είμαστε απολύτως βέβαιοι ότι δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να πετούσε όχι έξι - επτά ώρες, αλλά ούτε ένα λεπτό ένα θηριώδες Μπόινγκ και να μην έχει εντοπιστεί από τους κατασκοπευτικούς δορυφόρους της NSA! Οχι σήμερα, αλλά πριν από δέκα και πλέον χρόνια η διακριτική ικανότητα των δορυφόρων κατασκοπείας είναι τόσο μεγάλη ώστε από το Διάστημα μπορούν να διαβάσουν την... πινακίδα κυκλοφορίας οποιουδήποτε αυτοκινήτου κινείται σε οποιονδήποτε δρόμο οποιασδήποτε πόλης ή χωριού της Γης

 

 

Aνάμεσα στα πολλά σενάρια, έδαφος κερδίζει αυτό της electrical fire, αλλά και εκείνο κατα το οποίο το αγνοούμενο boeing πετούσε-κρυβόταν επί 15 λεπτά κάτω από άλλο Boeing 777.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Margaritis24, μην δίνεις σημασία, πρόκειται για ακόμη ένα χαζό δημοσίευμα. Οκ, η Ryanair δεν είναι και ETIHAD, αλλά αν δεν είναι κανείς βλάκας, τουλάχιστον πετάει φτηνά.

Και δημοσίευμα με ψευδή στοιχεία. Όταν η εταιρεία σου στέλνει ακόμα και email, υπενθυμίζοντας σου να τυπώσεις το boarding pass σου για να αποφύγεις χρέωση, η χρέωση αυτή δεν λέγεται "κρυφή".

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οκ, η Ryanair δεν είναι και ETIHAD,

 

Σας παρακαλώ δε θα θελα :P . Στο τελευταίο μου ταξίδι με Etihad ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ και λόγω αυτού έκανα τέτοιο καυγά που  μου έχει μείνει αξέχαστη σαν εταιρεία. Χώρια που μέσα στο αεροπλάνο αν καθόσουν στις τελευταίες θέσεις σχεδόν δεν έβρισκες να φας, χώρια τις καθυστερήσεις χώρια, χώρια...Βέβαια λόγω των σκηνικών μου έκαναν δώρο 40000 μίλια στην κάρτα και μου πλήρωσαν και το ξενοδοχείο που έμεινα λόγω της καθυστερησης αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις τέτοια φασαρία είχαν πολύ καιρό να δουν :D !

 

Απ'ότι έμαθα πάντως, την τελευταία περίοδο υπηρξε σωρεία παραπόνων στη συγκεκριμένη εταιρεία οπότε μάλλον κάτι γενικώς δεν πήγαινε καλά.

 

Όσο για τη Ryanair, προφανώς έχω τις χείριστες εντυπώσεις όμως όταν ταξιδεύεις με(τελική τιμή) 50 ευρώ (και αν) πήγαινε-έλα Βρυξέλλες-Μαδρίτη δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις με οτιδήποτε ακριβότερο. Ότι πληρώσεις παίρνεις στην τελική!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πάει είχε γίνει μεγάλη φασαρία (όλο κάτι γίνεται όπου χώνω τη μούρη μου :D ) γιατί λόγω του κανόνα που έλεγε μονο μια βαλίτσα στο αεροσκάφος είχαν υποχρεώσει ακόμα και τις γυναίκες που οπωσδήποτε είχαν τις τσάντες χειρός να τις αδειάσουν με αποτέλεσμα να γινει το σύστριγγλο. Στη συνέχεια πήραν σειρά για μπουν στο αεροσκάφος όσοι είχαν πληρώσει ακριβότερο εισιτήριο αλλά αυτό έγινε με ατσαλο τρόπο από τις υπηρεσίες εδάφους του Charleroi με αποτέλεσμα σύγχιση, ακόμα περισσότερη φασαρία και καθυστέρηση. Κατά τη διάρκεια της πτήσης δεν βρήκαμε στιγμή ησυχίας από τις ανακοινώσεις διαφημήσεων, το πλήρωμα καμπίνας που περνούσε με τα καροτσάκια του και διαλαλούσε την πραμάτειά του (ωσαν τους γλυκομαστιχοπαστελοσαμαλάδες στο λιμάνι της Χίου ένα πράγμα :lol: ) κλπ και άλλα τέτοια παρόμοια. Επίσης με "κουρδίζει" το γεγονός ότι πχ χρεώνεται η θέση στην εξοδο κινδύνου και γενικά όλο το σύστημα τιμολόγησης.

 

Αναγνωρίζω βεβαια το ελαφρυντικό ότι έχεις την ευκαιρία να πετάξεις πολύ φτηνά, άρα κάποιο τίμημα θα υπάρχει. Και οκ αν υπήρχε η ευκαιρία να ξαναχρησιμοποιούσα την ryanair θα το έκανα απλά δεν θα πανηγυρίσω και από τη χαρά μου.

 

Σε σχέση πάντως με άλλες αεροπορικές εταιρείες "χαμηλού κόστους" που εχω χρησιμοποιήσει (Wizzair, Easyjet) η Ryanair για μένα είναι μακράν η χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

.....Κατά τη διάρκεια της πτήσης δεν βρήκαμε στιγμή ησυχίας από τις ανακοινώσεις διαφημήσεων, το πλήρωμα καμπίνας που περνούσε με τα καροτσάκια του και διαλαλούσε την πραμάτειά του (ωσαν τους γλυκομαστιχοπαστελοσαμαλάδες στο λιμάνι της Χίου ένα πράγμα :lol: ) κλπ και άλλα τέτοια παρόμοια. Επίσης με "κουρδίζει" το γεγονός ότι πχ χρεώνεται η θέση στην εξοδο κινδύνου και γενικά όλο το σύστημα τιμολόγησης.

 

Είμαι αρνητικός έναντι των low-cost εταιρειών αλλά προ ημερών που χρειάσθηκε να πάω Θεσσαλονίκη εκτάκτως και η Aegean είχε πουλήσει και τα φτερά, πήγα με Ryanair. Αγόρασα και τη δυνατότητα να επιλέξω θέση και η πτήση αυτή καθ΄ εαυτή ήταν άνετη, με καλό και καινούργιο αεροπλάνο (737-800), αλλά:

  1. Από τη στιγμή που πήγα στο gate μέχρι που βγήκα, αισθανόμουν σαν γαλοπούλα στο κοπάδι καθοδηγούμενη από το καλάμι του βοσκού
  2. Στη μέση της διαδρομής, οι συνοδοί πούλησαν μέχρι και ξυστά (έπαθλο αυτοκίνητο-φτηνιάρικο Ford-και "μέρος των εσόδων σε φιλανθρωπικούς σκοπούς"
  3. Πλήρωσα την μετάβαση (μέ θέση στην Ryanair), ακριβότερα απ΄ ότι την επιστροφή με Aegean.

Βέβαια, μην είμαστε και υπερβολικοί:

  1. Τις θέσεις σε εξόδους κινδύνου ΑΣΦΑΛΩΣ χρεώνει και η Alitalia
  2. H SAS σε όλες τις πτήσεις στις θέσεις "SAS go" δίνει δωρεάν μόνο καφέ ή νερό σε μία και μόνη έξοδο των συνοδών στην καμπίνα (αν θέλεις μετά νερό, μόνο εμφιαλωμένο, 500 ml=3 Ευρώ)
  3. Και η Delta στις εντός ΗΠΑ πτήσεις, τα ίδια και χειρότερα, ενώ οι θέσεις στα αεροπλάνα της είναι κατάλληλες για άτομα ύψους 1,65 και βάρους max 70 kg. Όποιος είναι παραπάνω, στον Προκρούστη 

Βέβαια, όλα αυτά είναι προσωπικά "θέλω" και "μου αρέσει". Όταν μετράει μόνο το κόστος, ο μέσος όρος των (όντως μεγάλου όγκου) των επιβατών φαίνεται ότι δεν συμμερίζεται τις απόψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Kyr, την έξοδο κινδύνου οι περισσότερες αεροπορικές (όχι μόνο οι low cost) τη χρεώνουν έξτρα, όπως και οποιαδήποτε άλλη θέση επιθυμεί κανείς να κρατήσει πριν ανοίξει το check-in. Πλέον και στη Ryanair μπορείς να κρατήσεις θέση με έξτρα χρήματα, αλλιώς κάνεις check-in από μία εβδομάδα έως και λίγο πριν την πτήση και σε βάζει το σύστημα όπου θέλει. Γενικά, τα αρνητικά που αναφέρεις προκαλούνται από τους ανεγκέφαλους και μη τυπικούς επιβάτες που δεν τηρούν τα βασικά. Έχω πέσει κι εγώ πολλές φορές σε σκηνικά με κοπέλες (ειδικά τις φορές που πέταξα Λονδίνο-Πατρα) οι οποίες δεν ξεχωρίζαν τη χειραποσκευή και την τσάντα Gucci, δεν φταίει η Ryan γι' αυτό. Οι κανονισμοί είναι σαφείς.

 

Πλήρωσα την μετάβαση (μέ θέση στην Ryanair), ακριβότερα απ΄ ότι την επιστροφή με Aegean.

 

Δεν λέει κάτι αυτή η σύγκριση. Το θέμα είναι να μας πεις τιμές για το ίδιο σκέλος ταξιδίου. Πόσο πουλούσαν την ίδια στιγμή και οι δύο το outbound και πόσο το inbound. Και η Aegean low cost υπηρεσία παρέχει, ειδικά για SKG. Η χειραποσκευή χρεώνεται επιπλέον. Α, σου δίνει και σνακ...

 

Στη μέση της διαδρομής, οι συνοδοί πούλησαν μέχρι και ξυστά (έπαθλο αυτοκίνητο-φτηνιάρικο Ford-και "μέρος των εσόδων σε φιλανθρωπικούς σκοπούς"

 

Μέχρι και;... Είναι το μόνο επιπλέον που πουλάνε σε σχέση με ΒΑ, Aegean κτλ. Και οι αεροσυνοδοί των τελευταίων περνάνε με αρώματα κι αφορολόγητα, αυτοί βάλανε και Scratch Cards :D

 

Πολύ καλή λοκο είναι η Norwegian.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Kyr, την έξοδο κινδύνου οι περισσότερες αεροπορικές (όχι μόνο οι low cost) τη χρεώνουν έξτρα, όπως και οποιαδήποτε άλλη θέση επιθυμεί κανείς να κρατήσει πριν ανοίξει το check-in. Πλέον και στη Ryanair μπορείς να κρατήσεις θέση με έξτρα χρήματα, αλλιώς κάνεις check-in από μία εβδομάδα έως και λίγο πριν την πτήση και σε βάζει το σύστημα όπου θέλει. Γενικά, τα αρνητικά που αναφέρεις προκαλούνται από τους ανεγκέφαλους και μη τυπικούς επιβάτες που δεν τηρούν τα βασικά. Έχω πέσει κι εγώ πολλές φορές σε σκηνικά με κοπέλες (ειδικά τις φορές που πέταξα Λονδίνο-Πατρα) οι οποίες δεν ξεχωρίζαν τη χειραποσκευή και την τσάντα Gucci, δεν φταίει η Ryan γι' αυτό. Οι κανονισμοί είναι σαφείς.

 

Δεν αντιλέγω. Εξάλλου όπως είπα και πριν εαν ειχα την ευκαιρία θα ξαναπετούσα με ryan, απλά όλο αυτό το κλίμα γυρω απο τις χειραποσκευές και τις τσάντες προσωπικά το βρίσκω κομμάτι υποκριτικό, όταν το 97% των γυναικών έχουν τσάντα μαζί τους. Όσο για το μπάχαλο που είχει δημιουργηθεί όταν ειχα πετάξει εγώ, δεν έφταιγε τόσο ο κόσμος, εμδεχομένως ούτε η ryanair όσο το κάκιστα οργανωμένο προσωπικό εδαφους. Για το...εμπόριο :D μέσα στο αεροπλάνο δεν έχω καμιά αντίρρηση αρκεί όμως να μην φωνάζουν λες και έχουν πάγκο σε λαϊκή αγορά, και να μην κάνουν σχετικές ανακοινωσεις από τα μεγάφωνα συνεχεια επί 2,5 - 3 ώρες. Εκεί, ε, σου έρχεται να ανοίξεις την πόρτα και να τους αδειάσεις όξω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αναμενομενο αν κανει μπαμ...εχει ανοιχτει παρα πολυ ο τυπος...και με ξενες πλατες... κατα την αποψη μου μαλιστα πρεπει να ειναι και κυανης αποχρωσης!

Link to comment
Share on other sites

Γιά τί είδους κυανή απόχρωση μιλάμε;

 

Οτι είναι με ξένες πλάτες είναι βέβαιον,πρόκειται γιά εταιρία που ανήκει σε διεθνή όμιλο.

 

Από εκεί και πέρα,είναι ίδιον τών Ελλήνων να ζηλεύουν όποιον πάει να διακριθή κάπου.Το σύνδρομο τής κατσίκας τού γείτονα,γάρ....

 

 

Για το...εμπόριο  :D μέσα στο αεροπλάνο δεν έχω καμιά αντίρρηση αρκεί όμως να μην φωνάζουν λες και έχουν πάγκο σε λαϊκή αγορά, και να μην κάνουν σχετικές ανακοινωσεις από τα μεγάφωνα συνεχεια επί 2,5 - 3 ώρες. Εκεί, ε, σου έρχεται να ανοίξεις την πόρτα και να τους αδειάσεις όξω!  :lol:

 

Το εμπόριο εν πτήσει υπήρχε "εξαπανέκαθεν" στην επιβατηγό αεροπορία-δέν θυμάστε τους φροντιστές τής "αείμνηστης" κρατικής ΟΑ που βγάζανε βόλτα τα καροτσάκια με τα αφορολόγητα πέρα-δώθε στον διάδρομο τής καμπίνας λίγο πρίν αρχίση η διαδικασία καθόδου;Ηταν μάλιστα η τελευταία ευκαιρία γιά τους ξεχασιάρηδες που γύριζαν απ'το εξωτερικό,να πάρουν κάτι γιά "δωράκι" πρός αναμένοντες συγγενείς και φίλους....

Επειδή έχω πάνω από 20 χρόνια να μπώ σε αεροπλάνο,δέν μπορώ να φανταστώ την εικόνα τών φωνασκούντων F/A και τής μετατροπής τού αεροπλάνου σε ιπτάμενη λαϊκή αγορά-οι φροντιστές τών αεροπορικών εταιριών με τίς οποίες είχα πετάξει όταν ήμουν νέος ήταν ευγενείς και διακριτικοί-υποθέτω όμως πως θα έχη πολύ γέλιο.....

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.Τώρα κατάλαβα τί είδους κυανή απόχρωση είναι.

 

Ωστόσο,άν λειτουργή νομίμως και σεβόμενη τους πελάτες της,δέν βλέπω γιά ποιόν λόγο θα πρέπη να την "εξαφανίσουν" οι ανταγωνιστές της.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απλα δε δουλευει....μιας και το παιδι ειναι Πειραιωτης (?) ακουγονται πολλα εδω στο λιμανι πως εχει κανει διαφορες ατασθαλιες...βεβαια κανεις δε χρωσταει καλο για κανενα... Αλλα με τοση διαφημιση...ολο και καποιο ανοιγμα περιεργο θα εχει κανει


υ.γ. βλεπω στο προφιλ του επιχειρηματια στο fb... εγινε μεχρι και official travel agent σε Brooklyn Nets και NY Yankees!!  <_<

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαινω καλα, απο νεωτερο δημοσιευμα του e2d, το προβλημα ανεκυψε οταν η ΙΑΤΑ ζητησε αυξηση του ποσου των εγγητικων επιστολων, ωστε να συμβαδιζει με το τζιρο της af (παγια τακτικη της ΙΑΤΑ) και η af δεν εχει ανταποκριθει ακομη, με αποτελεσμα να μην μπορει να ακδιδει απ´ευθειας εισητηρια, αλλα να τα αγοραζει μεσω αλλων γραφειων. (αυτο για την ωρα ισχυει μονο για τη βρετανια)

http://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1229210/airfasttickets-h-alhtheia-gia-to-default.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...