Jump to content
Shipfriends

Paraguana I (IMO 9125891)


Recommended Posts

Γιατι να φανε καταγγελια απο επιβατη? Δεν βαλανε κανενα με το ζορι να καθησει εξω. Οποιος θελει παει και πιστεψτε με οταν ειναι καλος ο καιρος το βαπορι μεσα δειχνει αδειο επειδη οι περισσοτεροι προτιμουν να καθονται εξω. Τωρα οταν ο καιρος δεν ειναι ο καλυτερος δε σε αφηνουν και οι λογοι ειναι ευνοητοι νομιζω. Αλλα πρεπει να διορθωσουν στο πλοιο. Φετος εγινε καποια αλλαγη στις θεσεις αλλα οχι με την αναλογη αλλαγη ονομασιας. Ετσι για παραδειγμα η 21Λ και η 22Λ αντι να ειναι διπλα ειναι η μια στη μεση και η αλλη πρυμα. Και μετα εσυ νομιζεις οτι εκλεισες θεση διπλα στο ταιρι σου :D (το παραδειγμα με τα νουμερα ειναι τυχαιο. δε μου ετυχε ακομα σε ταξιδι μου αλλα ειδα μανουριασμενους επιβατες με το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πλεον το ΙΙ (τουλαχιστον απο δεξια μεχρι στιγμης) ειναι βαμμενο στα χρωματα του ΙV. Ασπρο με μπλε-γκρι γραμματα. Λες και ειναι ξαδερφακια :D

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης εχει ημιβαφτει μονο η δεξια μερια του.

Η φωτο ειναι κατα τις 5 το απογευμα αλλα και στις 7 που ξαναπερασα δεν ειχε αλλαξει κατι.Νομιζω οτι θα παρει 2-3 μερες ακομα μεχρι να ολοκληρωθει το βαψιμο

Αποψη μου ειναι οτι θα δειχνει σαφως πιο ομορφο και φωτεινο τωρα.Ηδη αν το δεις απο κοντα βλεπεις την αλλαγη.Και εδω που τα λεμε καιρος ηταν να βαφτει και κανα βαπορι ασπρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα στην Ιό Σαντορίνη έχει ξαναπάει όταν ήταν δρομολογημένο στην ίδια γραμμή, (με ίδια ωράρια) πριν δυο χρόνια. Στη Σίκινο δε θυμάμαι εάν είχε πάει πρόπερσι που ήταν μαζί με το Speedrunner I.

Αλλά από ότι φαίνεται επειδή από τότε άλλαξε σημαία, φαίνεται ότι ισχύουν τα ίδια που είχαμε πει και με το Sea Runner;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μετά την άφιξη του Speedrunner III, το Speedrunner II άλλαξε θέση πρόσδεσης. Πλέον δένει ανάμεσα στο Speedrunner IV και το Highspeed 3 στην Ακτή Τζελέπη. Δηλαδή στη προπέρσινη θέση που έδενε όταν έκανε πάλι την ίδια γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο αντιμετωπίζει κάποιο μηχανικό πρόβλημα? Γιατι εδώ και καιρό δε ξεπερνάει τα 28 μίλια??? Νόμιζα ότι ήταν λόγω καιρού τόσο καιρό..αλλά και πάλι στα 26-27 είναι. :o Σε αντίθεση με τα αδερφάκια του που εκπλήσουν με τις ταχύτητες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η ταχύτητά του ήταν και ποτέ πολύ πάνω από τα 29-30 μίλια. Και όσες φορές το ταξίδεψα, τόσο πηγαίναμε. Άλλωστε μία μηχανική βλάβη δεν νομίζω ότι κόβει από την ταχύτητα μόνο 1-2 κόμβους αλλά αρκετά παραπάνω.

Αν τα δρομολόγια του σκάφους είναι υπολογισμένα με 27-28 κόμβους, δεν βρίσκω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να πηγαίνει παραπάνω.;)

Link to comment
Share on other sites

To πλοίο είναι συνεχώς με full garage πράγμα που του μειώνει 1-1,5 μιλάκι από την νορμάλ ταχύτητα του.Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα ταχύπλοα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο παντως γεμιζει εντελως δυσαναλογα αυτες τις μερες. Απο γκαραζ το μισο μονο ενω απο επιβατες ουτε καρφιτσα. Εντωμεταξυ απο Σιφνο πρεπει να "σκουπισε" περισσοτερα απο 350 ατομα χθες το βραδυ. Εξυπνη κινηση γιατι βολευει και η ωρα αναχωρησης και η ωρα αφιξης. Μακαρι να συνεχιστει οσο υπαρχει αρκετη κινηση αν και γνωμη μου ειναι πως την κινηση τη δημιουργουν και τα δρομολογια ;) εφοσον εξυπηρετουν σωστα.

Απ οτι ειδα με το ματι μου το τσακιρικο που τα πιανει ολα τα πισω παραθυρα εχουν μπει ηδη σε μαυρο φοντο οποτε λογικα θα βαφτουν και τα πλαινα ωστε να εχει ακριβως το ιδιο βαψιμο με τα ομοσταυλα ξαδερφακια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eνα βιντεο που τραβηξα αρχες καλοκαιριου επιστρεφοντας απο την Μηλο στην

Σιφνο.Στην αρχη αρχιζει με φωτογραφιες και καπου στη μεση ειναι και το βιντεο:D

Πατηστε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Στο Speedrunner II γίνεται μόνο η συντήρηση των μηχανών, τώρα που αναμένει να ξεκαθαρίσει η τύχη του. Να σημειώσω ότι έχει αλλαχτεί το όνομα στη πρύμη του πλοίου κάτω από το ρεμετζο, αλλά και τα χρώματα στις τσιμινιέρες!!! Το δυο αντί να γράφεται με λατινικούς χαρακτήρες γράφτηκε αριθμητικός. Δηλαδή από Speedrunner IΙ έγινε Speedrunner 2!!

Link to comment
Share on other sites

Tο πλοιο εχει επηθεωρηθει -απο σποντα- απο γνωστη εταιρεια των Δωδεκανησων που ψαχνοταν ολο το χειμωνα για να βρει ταχυπλοο. Μεχρι τελη Μαρτιου το πλοιο ειναι δεσμευμενο προς πωληση στους συγκεκριμενους αγοραστες κ αν κατι δεν αλλαξει μαλλον θα κατηφορισει προς τα νοτιοανατολικα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου, το γνωρίζουμε ήδη...όμως γνωρίζουμε ακόμη ότι κόπηκαν οι μηχανοκίνητες παρελάσεις γιατί κοστίζουν 7 εκ ευρώ ετησίως...και ότι από χθες ξεφτιλιστήκαμε παγκοσμίως, ως μπαταχτσήδες, για 33 εκ ευρώ.

ΥΓ 7,5 εκ ευρώ = ο κομμένος 14ος μισθός 7.500 χαμηλόμισθων υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σήμερα το capital.gr το βλέπει εκτός ελληνικών χωρικών υδάτων

[...]Σύμφωνα με απόλυτα έγκυρες πληροφορίες του Capital.gr η ακτοπλοϊκή εταιρεία συμφερόντων Λεωνίδα Ευγενίδη βρίσκεται σε προχωρημένες συζητήσεις για τη ναύλωση ή την πώληση του Speedrunner II, σε εταιρεία του εξωτερικού.

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=921826

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ προβλέπω τελικά ότι το Speedrunner 2 θα μείνει στην Ελλάδα και θα ταξιδέψει πάλι με τα χρώματα της Aegean Speed Lines. Εάν δε με απαντάει η μαγική γυάλα μέχρι τα μέσα θα ανακοινωθούν και τα δρομολόγια του.

Link to comment
Share on other sites

σημερα που περασα απο το πλοιο στην πισω μερια πανω απο τον καταπελτη, που γραφει το ονομα του εγραφε : speed runner 2 και οχι ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Όπως και σε όλα τα τχ της εταιρείας. Τελικά δεν πρέπει να μετονομάστηκαν τα πλοία, αφού στις πλώρες και στα πλευρά στις πρύμες υπάρχει ακόμα η λατινική αρίθμηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...