Jump to content
Shipfriends

Πειραιάς - Άγονη Πελοποννήσου - Κύθηρα - Αντικύθηρα - Κρήτη


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 519
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

και μην ξεχναμε τον αρχικαμαρωτο τον πασσακο παναγιωτη και τον καπετανιο το σιγαλα γεωργιο που εδωσαν ζωη στη γραμμη αυτη αλλα και τη ζωη τους .................

Link to comment
Share on other sites

Και για να διευκρινίσουμε αυτά που λέει ο φίλος diasostis πρόκειται για δύο εξαιρετικούς ανθρώπους οι οποίοι απεβίωσαν πριν χρόνια , έχοντας όμως προσφέρει πολλά στο ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και κατ'επεκταση στην γραμμή όταν είχε δρομολογηθεί το πλοίο μια περίοδο σε αντικατάσταση του ΙΟΝΙΟΝ.

Ο Παναγιώτης Πασσάκος ο αρχιθαλαμηπόλος ήταν μέλος μιας οικογένειας με μεγάλη παράδοση στο ναυτικό επάγγελμα και σε αυτή την ειδικότητα.

Ο αδελφός του Στέλιος είναι αρχιθαλαμηπόλος στο AQUA JEWEL κι ο άλλος του αδελφός Αλεξανδρος είναι κι αυτός αρχιθαλαμηπόλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κοιτώντας τα δρομολόγια από Κύηθρα στο openseas για χτες 04-04 έδινε και το ΑΠΤΕΡΑ για Κύθηρα Χανιά. Ζουλέψανε τα Χανιά που το Ρέθυμνο έχει σύνδεση με τα Κύθηρα και μπήκανε κι αυτοί στην γραμμή. Που το θυμηθήκανε το ΑΠΤΕΡΑ. Και με ακρίβεια λεπτού παρακαλώ το δρομολόγιο....03:04.

Άλλο ένα τρίκ του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

ειναι εντυπωσιακο !! :eek:

φαινεται εδω:

http://www.openseas.gr/OPENSEAS/searchOutwardRoute.do?lang=el&from=KTH&to=*&date=04%2F04%2F2009&Submit.x=15&Submit.y=8

προκειτε σιγουρα για λαθος .

Μενω στα Κυθηρα και δεν εχω ακουσει τιποτα για τετοιο δρομολογιο.

Το ΑΠΤΕΡΑ εκανε νομιζω το δρομολογιο αυτο καπου το 2000 !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το Αρχάγγελος κάνει 2 δρομολόγια προς Χίο Μυτιλήνη και κάθε Παρασκευή για τα Χάνια, όπου κάποιες φόρες πιάνει πριν και στα Κύθηρα για να μεταφέρει τα επικίνδυνα φορτία (πχ καύσιμα)

Link to comment
Share on other sites

Μενω στα Κυθηρα εδω 8 μηνες περιπου , αλλα δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει ποτε για αυτο το πλοιο να ερχετε εδω !!

εχεις καποιο link που να δειχνει δρομολογια , γιατι στο openseas.gr δεν βρηκα τιποτα για τον Αρχαγγελο ??

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Το Αρχαγγελος επειδη ειναι ρορο δηλαδη κουβαλαει μονο φορτηγα δε θα το δεις σε κανενα δρομολογιο. Καποιες φορες αλλα οχι παντα εμφανιζει δρομολογιο αλλα αναφερει μονο την εταιρια (ΑΝΕΚ) αλλα χωρις ονομα πλοιου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάποιο link. Αλλά είμαι σίγουρος ότι έρχεται συνήθως 1 ή 2 φορές το μήνα. Συνήθως στο openseas δε φαίνεται. Καλύτερα να δοκιμάσεις στο σύστημα κρατήσεων της ΑΝΕΚ (να βάζεις ότι πας για Χανιά)

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξει μια τροποποίηση στα δρομολόγια του Βιτσεντζου Κορνάρου. Αντί για τη Τέταρτη και τη Παρασκευή θα αναχωρήσει τη Μ. Τρίτη και τη Μ. Πέμπτη το Βιτσεντζος Κορνάρος από το Πειραια για τα δρομολόγια του, καθώς και το δρομολόγιο της Μ. Τρίτης θα γίνει στις 13:00 αντί για τις 19:00

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χωρίς συγκοινωνία με τον Πειραιά, θα μείνουν τα Κύθηρα μετά την 12η Ιουνίου 2009, ημέρα που είναι προγραμματισμένο το τελευταίο δρομολόγιο από Πειραιά με το επιβατηγό πλοίο «Βιτσέντζος Κορνάρος»!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά γιατί θα τρελαθούμε τελείως. Τι είναι αυτά τα περί τελευταίου δρομολογίου, ΥΕΝ, Αγούδημου, Δωδεκάνησων κλπ? Δεν έχει πάρει την γραμμή για 8 χρόνια η ΛΑΝΕ? Δεν έχει υποχρέωση για 8 χρόνια να κάνει αυτό το δρομολόγιο? Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω...όποιος καταλαβαίνει...ας κάνει τον κόπο.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
8 αντι 12
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "κρατούν σαν μπαλαντέρ το πλοίο"? Ποιός το κρατάει και από πού? :D. Βρισκόμαστε στην Ελλάδα του 2009 ή σε Σοσιαλιστική Δημοκρατία προ του 1989? Το χάσαμε τελείως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πάρει την γραμμή για 8 χρόνια η ΛΑΝΕ? Δεν έχει υποχρέωση για 8 χρόνια να κάνει αυτό το δρομολόγιο? Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω...όποιος καταλαβαίνει...ας κάνει τον κόπο.

Αν όσα αναφέρονται στο άρθρο είναι σωστά, πιθανολογώ πως δεν έχει γίνει η κατακύρωση της γραμμής και πως στις 12 Ιουνίου τελειώνει η περίοδος της απευθείας ανάθεσης. Συνεπώς μένει να δούμε αν το θέμα θα είναι απλά τυπικό ή αν όντως έχει προκύψει κάποια αλλαγή στα σχέδια της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

το μετα ειναι αγνωστο ..
...δεν θα το έλεγα.;)

Το κανάλι ΝΕΤ της Καλαμάτας έχει σχετικό ρεπορτάζ...όπου λέει ότι ο Κορνάρος μάλλον σίγουρα πάει για Δωδεκάνησα...η ΛΑΝΕ έχει συμβατική υποχρέωση για την εκτέλεση των δρομολογίων...θα υπάρξει αναδιανομή δρομολογίων της περιοχής...και τα δρομολόγια θα συνεχισθούν με άλλο πλοίο που δεν το ξέρουμε ακόμα. Και έχει ιδιαίτερη σημασία, όταν αυτά τα λέει ο κ. Σαραβελάκης, Δ/νων σύμβουλος της ΑΝΕΝ.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...δεν θα το έλεγα.;)

Το κανάλι ΝΕΤ της Καλαμάτας έχει σχετικό ρεπορτάζ...όπου λέει ότι ο Κορνάρος μάλλον σίγουρα πάει για Δωδεκάνησα...η ΛΑΝΕ έχει συμβατική υποχρέωση για την εκτέλεση των δρομολογίων...θα υπάρξει αναδιανομή δρομολογίων της περιοχής...και τα δρομολόγια θα συνεχισθούν με άλλο πλοίο που δεν το ξέρουμε ακόμα. Και έχει ιδιαίτερη σημασία, όταν αυτά τα λέει ο κ. Σαραβελάκης, Δ/νων σύμβουλος της ΑΝΕΝ.;)

Ο Δ/νων συμβουλος διαψευστηκε παντελως οπως και ολες οι κασσανδρες που θελαν τον Κορναρο να αφηνει τη γραμμη των Κυθηρων ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι θα είδες και εσύ δεν επρόκειτο για αβάσιμη φημολογία. Δεν νομίζω ότι ο κ. Σαραβελάκης μιλούσε βασιζόμενος σε αόριστες φήμες. Το ότι συνεχίζει ο Κορνάρος, μάλλον, θα πρέπει να το αποδώσουμε στο ότι εξέλιπαν οι λόγοι που θα τον πήγαιναν στα Δωδεκάνησα και όχι στο αβάσιμο των φημών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...