Jump to content
Shipfriends

To Nαυάγιο του Sea Diamond στην καλντέρα της Σαντορίνης


Recommended Posts

Όσον αφορά τους αστέρες της TV, ξεχωρίζω (στο Ναδίρ) τον Παυλόπουλο, ο οποίος (ο αθεόφοβος) 3-4 ώρες μετά το ατύχημα βρήκε να ρωτήσει: "δηλαδή το πλοίο έχει βάλει νερά?"...Όχι ρε μεγάλε...από βαρυστομαχιά μπάταρε

Γιατί που ρώτησε έναν λεμβούχο στη Σαντορίνη πόσο μήκος έχει το ρήγμα που το πας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 571
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ δεν είμαι ναυτικός , ούτε ναυπηγός.Οπως επίσης επειδή δεν πρακτορεύω το συγκεκριμένο πλοίο δεν είχα άμεση ενημερωση (εκ των έσω).Σαν θεατής έχω κάποιες απορίες που οι πιο σχετικοί από μένα θα μπορέσουν να τις λύσουν.

α)Πόσο εύκολο είναι ένα μίλι από το αγκυροβόλιο ένα τέτοιο πλοίο να πάρει τέτοια κλίση.

β) Αν έχει ρήγμα στην πλώρη πόσο εύκολα και γρήγορα μπορεί να χάσει τις μηχανές του δεδομένου ότι είναι πρύμα?

γ) Αν συμβεί ένα τέτοιο επεισόδιο και είσαι 1 μίλι απο την τσαμαδούρα δεν θα ταν φυσιολογικό να δέσεις σε κάποια απ' αυτές από την αντίθετη πλευρά του "ρηγματος " για να κρατησεις το πλοίο σε "ισορροπία" και να μην πάρει κλίση?

Θέλω δηλαδή να επιστήσω την προσοχή σας ότι το ότι ανακοινώνει η εταιρεία ή το Λιμεναρχείο μπορεί να μην είναι τόσο αληθινά.

Κύριοι του forum μπορώ να έχω την άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και την ΠΕΡΛΑ να αναχωρεί στις 18:40 για να παραλάβει τους επιβάτες του SEA DIAMOND. Το μοναδικό ωραίο από όλη την ιστορία είναι η αναχώρηση του πλοίου, που έφτασε από την Παγόδα μέχρι τα φανάρια με ανάποδα και γύρισε έξω από το λιμάνι:)

post-17-1283269635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα και είδα το πλοίο τώρα το βράδυ είναι να βάλεις τα κλάματα.Φοβάμαι ότι μέχρι το πρωί θα χει τουμπάρει.Επίσης έφτασαν στον Αθηνιό εκπρόσωποι της εταιρείας με νομικούς και προσπαθούσαν να ανέβουν στο πλοίο πράγμα που δεν τους επιτράπει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην δημιουργηθει ρυπανση στα νερα του κολπου της Σαντορινης και το κουφαρι να μη δημιουργησει προβληματα στη ναυσιπλοια. Ειχα μεινει με την εντυπωση πως εχει προσαραξει στα ρηχα κ αρα δεν υπηρχε θεμα ολικης βυθισης. Τπ πρωτο φως της μερας θα μας δωσει τις απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Εν πρωτοις, σ' ευχαριστουμε Λευτερη για την αμεση και εγκυρη ενημερωση. Ειναι ωραιο οταν το community ειναι ζωντανο και επικοινωνει με αμεσοτητα.

α)Πόσο εύκολο είναι ένα μίλι από το αγκυροβόλιο ένα τέτοιο πλοίο να πάρει τέτοια κλίση.

Δεν ειμαι ναυτικος, ουτε πραγματογνωμονας αλλα πιστευω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ολα ειναι δυσκολα κι ολα ειναι πανευκολα. Εξαρταται κατα περιπτωση πιστευω απο την εκταση της ζημιας, ακομα και το πιο ανθεκτικο στη θεωρια πλοιο, μπορει να την παθει.

γ) Αν συμβεί ένα τέτοιο επεισόδιο και είσαι 1 μίλι απο την τσαμαδούρα δεν θα ταν φυσιολογικό να δέσεις σε κάποια απ' αυτές από την αντίθετη πλευρά του "ρηγματος " για να κρατησεις το πλοίο σε "ισορροπία" και να μην πάρει κλίση?

Αν εννοεις να λειτουργησει η τσαμαδουρα σαν ενα ειδος αντιβαρου, αυτο ακουγεται λογικο αλλα δε νομιζω οτι ισχυει στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

proud_ionian παιδια που εχει ρηχα στη σαντορινη (καλντερα);; ο αθηνιος εχει 45 μετρα βυθισμα και ειναι απο τα πιο ρηχα σημεια.

ke go tin idia aporia me ton Proud ixa. Ine gnosto oti ta nera ine kremasta eki alla ilpiza oti esto kapou tha ipirxe ena pio rixo meros. An ontos ine toso asxima ta pragmata krima.

Link to comment
Share on other sites

Από φίλο στην Σαντορίνη έμαθα τα εξής :

Το πλοίο το έχουν ρυμουλκήσει σε κάποιο ρηχό σημείο

έχει πάρει δεξιά κλίση 50 μοιρών

οι υπερκατασκευές ακουμπούν στα βράχια…

Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει δεξιά κλίση 50 μοιρών

Με τέτοια κλίση και δεν έχει ανατραπεί ακόμα;:confused::)

Τα δελτία ειδήσεων νυχτιάτικα έχουν πάρει φωτιά και οι σαχλαμάρες διαδέχονται η μία την άλλη...

Ενώ όλοι (με πρώτο τον ΥΕΝ) πανηγύριζαν για την διάσωση όλων των επιβατών (χαρακτηριστικά είπαν "χωρίς να ανοίξει ούτε μύτη") και για την διάσωση του πλοίου, τώρα ξαφνικά άρχισαν οι αγνοούμενοι και το πλοίο έχει χαράξει πορεία για τον πάτο της Σαντορίνης.

Εγώ προσωπικά την τηλεόραση την έκλεισα, οπότε φίλε LEFTERIS68 προσωπικά κρέμομαι από το στόμα σου και το πληκτρολόγιό σου!!

Αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Και στον αντίποδα...ο Σακέλλης της BSF, ο οποίος βγήκε για λίγα λεπτά στη ΝΕΤ...είπε δυό λόγια και επιβεβαίωσε τη σοβαρότητά του.
Η αλήθεια είναι ότι όταν άκουσα τον Σακέλλη (γύρω στις 7-8μμ, στη ΝΕΤ) μου έδωσε την εντύπωση ότι η κατάσταση ήταν πολύ σοβαρή και ίσως η μοίρα του πλοίου ήταν προδιαγεγραμμένη. Δεν είπε τίποτε και μάλιστα απέφυγε να πεί κάτι, αλλά διέκρινα μιά πίκρα στο ύφος του.

Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι δεν υπήρξε η παραμικρή αναφορά σε επιχείρηση διάσωσης του πλοίου, παρά μόνο σε διάσωση των επιβατών. Και ειλικρινά απορώ: πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η ζημιά ώστε να μη μπορεί να σωθεί το πλοίο?

Τέλος, ο ΣΚΑΙ TV στο δελτίο των 12 μίλησε για κλίση που διαρκώς αυξάνει...με σαφέστατο το υπονοούμενο για την μοίρα του πλοίου. Και ειδικά ο ΣΚΑΪ (λόγω Σαντορινιάς καταγωγής των Αλαφούζων) έχει καλή ενημέρωση από το νησί.

Εάν τελικά βυθισθεί το πλοίο...θα μείνω με την απορία: γιατί ?

Link to comment
Share on other sites

2007 04 05. Gick fartyget på ett undervattensrev utanför Santorini och vatten började strömma in i fartyget. Man kom fram till Santorini där man fick hjälp med att evakuera passagerare, samt senare även besättningen. (ombord fanns 1195 passagerare, samt 391 i besättning). Under kvällen ökade slagsidan på fartyget.

αυτο θα πει live update.

Link to comment
Share on other sites

Προ ολίγου ο Ρ/Σ ΣΚΑΪ στο δελτίο των 02.00 μετέδωσε ότι συνεχίζεται η εισροή υδάτων και ότι η κλίση έχει φθάσει τις 45 μοίρες!

Νομίζω ότι πλέον, νύχτα και χωρίς αβαθή για προσάραξη, δεν πρέπει να υπάρχει ελπίδα για το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Afto edo ine to simio sto opio vriskete to ploio tora? Profanos me megalyteri klisi.

Δυστυχώς το πλοίο πριν μισή ώρα χάθηκε τελείως.Τραγικός μάρτυς όλα τα βαρελάκια που έχουν ανοίξει από πάνω δείχνουν το σημείο.Η φώτο του superfast είναι από το παλιό λιμάνι πριν ο πλοίαρχος ασφαλίσει το πλοίο που το ακούμπησε στα βράχια για να μην πάρει μεγαλύτερη κλίση και είναι γύρω στις 17.00 χθές.Ο Αθηνιός έχει αβαθή με παραλία που εκεί πηγαν το βαπόρι.Η μ@@@κία είναι ότι το ακουμπήσαν με την πλευρά του ρήγματος προς την θάλασσα και όχι προς την παραλία γι αυτό και τούμπαρε γλύστρισε και παρασύρθηκε στα βαθιά με αποτέλεσμα την βύθιση του πλοίου.Αν είχε γίνει το αντίθετο δεν θα συνέβαινε αυτό.

Ρύπανση προς το παρόν δεν υπάρχει αν και το Σωματειο των Λεμβούχων σε συνεργασία με το Λιμεναρχείο είχαν φροντίσει να ρίξουν από χθες φράγμα.Δυστυχώς μείναμε να κοιτάμε το πλοίο που χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, τα δρομολόγια των πλοίων της ακτοπλοίας γίνονται κανονικά ή έχει κάποια επίπτωση το γεγονός αυτό? επίσης ακούσατε κάτι νεώτερο για τους δύο αγνοούμενους τουρίστες? έγινε καταμέτρηση επιβατών και έλεγχος ονομάτων? θυμηθείτε το ζήτημα των ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΩΝ εισιτηρίων στην ακτοπλοία.............. ολα μαζί τα βάζω αλλα ΟΛΑ έχουν ΑΜΕΣΗ σχέση.

Ας ευχηθούμε να είναι το τελευταίο αυτο που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια γίνονται κανονικά γιατί το πλοίο βθθίστηκε στην δεξιά μεριά του λιμανιού που είναι η παραλία.Μισό λεπτό γιατί είμαι στον Αθηνιό και έχουμε και κάτι άλλο.Κάποιος πήρε φωτιά?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...