Jump to content
Shipfriends

To Nαυάγιο του Sea Diamond στην καλντέρα της Σαντορίνης


Recommended Posts

  • Replies 571
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nai to eida kai egw auto alla htan tou plhrwma pou eipe auto to pragma!kala toso blakes einai na bouliaksoun to kalytero ploio tou stolou mporousan kallista na bouliaksoun poly paliotera alla euta einai mpourdes

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει εντυπωση αυτη η ιστορια με τη Γαλλιδα επιβατιδα της οποιας χαθηκαν ο συζυγος και ο γιος. Συμφωνα με τα λεγομενα της(οπως μας μεταφερονται απο τους καννιβαλους με μικροφωνα), εκεινη ανοιξε την πορτα της καμπινας που ειχε αρχισει να γεμιζει νερα, βγηκε εξω και ανεβηκε στο καταστρωμα. Ανεφερε δε για τον συζυγο και τον γιο της αρκετες ωρες μετα το ατυχημα.

Αναρωτιεμαι πραγματικα, βγηκε δηλαδη απο την καμπινα και δεν κυτταξε πισω? Ανεβηκε στο καταστρωμα και δεν ειπε σε κανεναν οτι υπαρχουν δυο ανθρωποι παγιδευμενοι πιο κατω, και μαλιστα οχι δυο ξενοι αλλα ο συζυγος και ο γιος της? Τι σοκ ηταν αυτο που θυμηθηκε την υπαρξη τους ωρες μετα το ναυαγιο και ενω εκεινη με την κορη της ηταν ηδη εν πλω προς Πειραια? Δεν μου κολλανε καθολου ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

kalispera.gia to thema tis gallidas i idia eipe oti o ipeuthinos tou group tis eipe oti oi siggeneis tis metaferonte idi stin santorini...

na rotiso kapoion pou isos kserei.lene oti to ploio exei ''kollisei'' sta 50 metra.iparxei periptosi anelkisis tou?gnorizo oti i dapani einai terastia alla krinete anagkea se periptosi pou to nauagio theoreite epikindino gia ti nausiplooia.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο Καραμολέγκος μου εχει σπάσει τα νεύρα ο ξερόλας που βγαίνει σε όλα τα κανάλια και λέει οτι δεν τον ακουγαν.Λες και είναι εκείνος ο κινητίριος μοχλός και έλεγε στον καπετάνιο τι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα skai.gr εδώ αναφέρεται :

"Ερωτηματικά, πάντως, προκαλεί η δήλωση του πρόεδρου των αλιέων Σαντορίνης που συμμετείχε στη ρυμούλκηση του πλοίου για τις συνθήκες βύθισης.

Ο Πέτρος Καραμολέγκος υποστήριξε στο ΣΚΑΪ ότι o κάβος με τον οποίο ρυμουλκήθηκε και δέθηκε το πλοίο στην Καλντέρα για να αποφευχθεί η βύθισή του, λύθηκε από το πλοίο από άγνωστη αιτία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μεγαλώσει η κλίση του πλοίου και τελικά να βυθιστεί."

Αν υποτεθεί ότι η δήλωση μεταφέρθηκε πιστά, μπορεί κάποιος γνώστης να διατυπώσει κάποια γνώμη ή εικασία γι' αυτό ώστε να διαφωτίσει και εμάς τους μη γνώστες;

Link to comment
Share on other sites

iparxei periptosi anelkisis tou?gnorizo oti i dapani einai terastia alla krinete anagkea se periptosi pou to nauagio theoreite epikindino gia ti nausiplooia.

Η εννοια κλειδι ειναι αν ειναι επικινδυνο για τη ναυσιπλοια. Αν δεν ειναι, θα μου φανει εξαιρετικα απιθανο να ανελκυστει. Θεωρω πιθανοτερο ειτε να διαλυθει τελικα σε εκεινο το σημειο που βρισκεται η ακομα και να καταληξει τεχνητος υφαλος. Εδω δεν ανελκυσαν το Σαμινα που ηταν πολυ πιο ρηχα και που υπηρχε και σοβαρος λογος να το κανουν ωστε να δωθουν απαντησεις σε διαφορα ερωτηματα, σιγα μην ανελκυσουν αυτο.

Σε θεωρητικο επιπεδο, απο τη στιγμη που το πλοιο κριθει οτι βυθιστηκε απο αιτια τα οποια καλυπτονται απο το ασφαλιστικο συμβολαιο που εχουν συναψει οι πλοιοκτητες, η ιδιοκτησια του βυθισμενου πλοιου περνα στους ασφαλιστες.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποτεθεί ότι η δήλωση μεταφέρθηκε πιστά, μπορεί κάποιος γνώστης να διατυπώσει κάποια γνώμη ή εικασία γι' αυτό ώστε να διαφωτίσει και εμάς τους μη γνώστες;
Αφού ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδικός ούτε και γνώστης, θα πω την γνώμη μου σε αυτό γιατί και εμένα μου έχει δημιουργηθεί αυτή η απορία. "Κάποιοι" ισχυρίζονται ότι δεν υπήρχε συνεργασία από το πλοίο, ώστε να ακουμπήσει ασφαλώς στα ρηχά και να μην "κατρακυλίσει" στον επικλινή βυθό της καλντέρας. Δεν ξέρω τι μπορεί να εννοεί ή να υπονοεί ο καθένας και ούτε είναι δουλεiά μας να κάνουμε τις ανακρίσεις, απλώς το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μπουχτίσαμε από "ειδικούς" και "εμπειρογνώμονες". Εκτός από τους πανταχόθεν (και δικαίως) βαλλόμενους μαρκουτσοφόρους, έχουν κάνει την εμφάνισή τους και άλλοι "ειδικοί", οι οποίοι όλα τα είχαν προβλέψει και όλα τα ξέρουν, αλλά δεν τους άκουσε το κράτος...ή δεν τους επιχορήγησε να τα εφαρμόσουν...και να τι πάθαμε! "Ειδικοί" που θυμίζουν τις χειρότερες εκδοχές των σεισμολόγων μετά από ένα μεγάλο σεισμό! Με μεγάλη μου θλίψη είδα ακόμα και τ. Α/ΓΕΝ να λέει τι έπρεπε να κάνει ο πλοίαρχος του κρουαζιερόπλοιου...έλεγε τι έπρεπε να κάνει, όταν δεν ξέρει ούτε το πλοίο, αλλά ούτε και τα δεδομένα της υπόθεσης.

Όσον αφορά το βάθος...άκουσα ότι αρχικά έλεγαν για 50-70 μέτρα, αλλά ύστερα είπαν ότι το πλοίο κατρακύλισε σε μεγαλύτερο βάθος και οι δύτες δεν το βρήκαν μέχρι τα 70 μέτρα. Οπότε, όπως και νάχει, θέμα ανέλκυσης δεν πρέπει να υφίσταται. Μόνο έρευνα και βιντεοσκόπηση με βαθυσκάφος.

Για το θέμα των Γάλλων αγνοουμένων...έπεσα ξερός όταν άκουσα να λέι η μάνα ότι εγκατέλειψε την κατακλυόμενη καμπίνα...χωρίς να προσέξει εάν βγήκαν ο άνδρας και το παιδί της!!!

Δείτε και τα στοιχεία του πλοίου από τον παρακολουθούντα Νηογνώμονα DNV

Και μιά σειρά φωτό της στιγμής της βύθισης από το REUTERS

2007-04-06T125600Z_01_BER001_RTRIDSP_2_GREECE-CRUISESHIP_articleimage.jpg

Link to comment
Share on other sites

lene oti to ploio exei ''kollisei'' sta 50 metra.iparxei periptosi anelkisis tou?gnorizo oti i dapani einai terastia alla krinete anagkea se periptosi pou to nauagio theoreite epikindino gia ti nausiplooia.

Στα πενήντα μέτρα δεν αποτελεί κίνδυνο για τη ναυσιπλοϊα. Θα ανελκυστεί όπως ανελκύστηκε και το Σαμίνα...

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η ρύπανση που έχει αρχίσει να γίνεται εμφανής στον Αθηνιό.3-4 πάπιες που υπήρχαν ήδη είναι μαύρες από το πετρέλαιο και φαντάζομαι πως θα ταλαιπωρηθούμε για χρόνια με το ζήτημα αυτό.σκεφτείτε μόνο το CNN να δείχνει τις μαύρες από το πετρέλαιο πάπιες σε στυλ EXXON VALDEZ.Η αλήθεια είναι ΄΄οτι υπάρχουν 4-5 αντιρυπαντικά πλοία αλλά φαίνετε ότι δεν αρκουν και δεν μπορώ να φανταστώ μέχρι πότε μπορούν να μείνουν στην Σαντορίνη.

Τώρα για το ναυάγιο, σύμφωνα με πληροφορία από το Λιμεναρχείο ειναι ήδη η πρύμη στα 180 μέτρα.

Όσο αναφορά τον Καραμολέγκο είναι γνωστός παραδοσιακός cult τύπος που έχει ψώνιο με τα κανάλια.Η αλήθεια είναι ότι βοηθάει πάντα σε κάθε τέτοια περίπτωση το Λιμεναρχείο και γι αυτό δεν τον παρεξηγεί κανείς.Ειναι όμως "ψώνιο" τι να τον κάνουμε.εγω δεν θα ξεχάσω ποτέ ότι όταν πριν λίγα χρόνια υπήρξε το ατύχημα του Jet One στο Κρητικό πήρε το καικι του με 6-7 γαρμπη και κατέβηκε 35 μίλια το πέλαγος να βοηθήσει.Είναι ναυτικός΄, έχει γνώσεις από θάλασσα , αλλά είναι ψώνιο.Είναι ο άνθρωπος που καλεί το Λιμεναρχείο να ψάξει ή να τρέξει σε τέτοιες περιπτώσεις, ένεκα ελλειψης πλωτού.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο άνθρωπος που καλεί το Λιμεναρχείο να ψάξει ή να τρέξει... ένεκα ελλειψης πλωτού.

Σε κάποιες τηλεοπτικές μεταδόσεις χθές είδα τουλάχιστον ένα περιπολικό σκάφος Abeking του Λιμενικού, το ΛΣ-010. Φαντάζομαι ότι αυτό έφτασε στον τόπο του ναυαγίου διακόπτοντας κάποια περιπολία, η οποία συμπτωματικά ήταν στην ευρύτερη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

... Το εμετικό στην όλη υπόθεση είναι ο χυδαίος ρόλος των media (ακόμα και των υποτίθεται σοβαρων ΝΕΤ, ΣΚΑΙ, BBC που εξαπολύουν χολή και ανακρίβειες σε απίστευτες ποσότητες)...

CNN κύριοι. Μακράν το αντικειμενικότερο, ουδέτερο έως θετικό και "υποστηρικτικό" τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Με αναφορά στο ναυάγιο του Express Samina, άλλά με την καταφατική διαβεβαίωση ότι έχουν από τότε γίνει τεράστιες πρόοδοι όσον αφορά στην ασφάλεια. Τώρα μόνοι τους τα σκεφθήκανε, τους βοήθησε (;)) κάποιος, δεν παίρνω όρκο. Αν και επειδή ζούμε στην Ελλάδα η τελευταία μου υπόθεση μοιάζει μάλλον πολύ αδύναμη.

Επί της ουσίας τώρα: Τα καύσιμα (450 τόννοι άκουσα) μπορεί να απαντληθούν από τέτοιο βάθος? Λιπαντικά, σεντινόνερα κλπ, τί γίνονται? Αυτά δεν ρυπαίνουν? Από την άλλη μεριά δείτε το και θετικά: Σε 15 χρόνια το ναυάγιο θα έχει γίνει ένα υπέροχο artificial reef που θα κάνουν πάρτυ οι συναγρίδες και οι αστακοί. Lefteris68 ετοιμαστείτε...

Link to comment
Share on other sites

προσέξτε το δελτίο τύπου του ΥΕΝ την Παρασκευή 06/04/2007 σε ότι αφορά στους 2 αγνοούμενους : <<Παράλληλα, συνεχίζονται οι έρευνες για τον εντοπισμό των δυο αγνοούμενων αλλοδαπών, ενός 45χρονου και της 16χρονης κόρης του, που κατά δήλωση οικείων τους επέβαιναν στο Κ/Ζ «SEA DIAMOND», από δύτες της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος, Πλωτά Περιπολικά Λ.Σ. καθώς και χερσαίες δυνάμεις που ερευνούν τις ακτές.

Εξελίξεις θα γνωστοποιηθούν με νεώτερο δελτίο.>>

Δηλαδή οι Λιμενικές αρχές ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΑΝ ΕΠΕΒΑΙΝΑΝ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ? υπάρχει ή δεν υπάρχει επίσημη κατάσταση της εταιρείαςμε τα ονόματα των επιβατών? είναι υποχρεωτική ή όχι η καταγραφή των επιβαινόντων στα κρουαζιερόπλοια ή οχι??? ΤΡΑΓΕΛΑΦΟΣ ο χειρισμός των ανακοινώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Στα κρουαζιεροπλοια υπαρχει εκτος απο το crew list και το passenger list το οποιο και κατατιθεται στα κατα τοπους Λιμεναρχεια στη διαδικασια καταπλου. Για να λεμε και του λιμενικου το δικιο, οι Αρχες βασιζονται σε αυτη τη λιστα, αν το πλοιο/εταιρεια εχει δωσει λιστα που ειναι αλλα αντ' αλλων δεν εχουν ευθυνη οι Αρχες και δεν μπορουν να ελεγξουν και την ορθοτητα των αναγραφομενων. Φανταζεστε σε καθε λιμανι να γινοταν face control ολων των επιβατων?

Link to comment
Share on other sites

Katarxas kalimera sas.Gia na ta paroume ena ena me tin seira.H omada antlisis tou petrelaiou mesa apo to karavi mporei na ftasei sta 300 metra,opote fantazomai pws den tha einai akatorthoto na kataferoun na adeiasoun to ploio (toulaxiston apo ta petrelaia tou).

En synexeia kathe kourazieroploio xorigei stous epivates boarding card stin opoia ektos apo ta stoixeia tou kathe epivati ferei kai photografia tou i opoia tsekarete apo tous security tou ploiou stin apovivasi i stin epivivasi tou kathe anthropou se opoiodipote limani kai opoiadipote stigmi apofasisei na apovivastei i na epivivastei apo to ploio.

Kyrioi san ton <<kyrio>> karamolego kalo tha einai to psonio tous na to ekdilonoun pio diakritika kai oxi se kameres OLWN ton kanaliwn...

I gnwmi mou einai oti ena karavi akivernito kai me to sigekrimeno rimoulko diskola tha eftane mexri ta avathoi twn hfaisteiwn.Me tin taxitita tou ploiou safws ta nera tha empainan grigorotera...

H elliniki tileorasi einai i xeiroteri diafimisi oxi mono gia tin naytilia mas alla kai gia ton tourismo tis Ellados,kataferan na paramorfosoun,na diaskevasoun,na apofasisoun,na ginoun empeirognomones(vlepe k,Aytia tou Alpha)kai ola ayta giati?apla gia na poulisoun.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχε και κάτω από την ίσαλο καμπίνες.Μη ξεχνάμε οτι το πλοίο ήταν 23 ετών και παρόλο τις επισκευές που είχαν γίνει οι καμπίνες μόνο μορφή άλλαξαν και οχι θέση.

Καλησπέρα κα Χρόνια Πολλά

Συμφωνώ απόλυτα με παραπάνω σχόλια για τη Γαλλίδα. Αναφέρθηκε μάλιστα από το MEGA ότι "η Γαλλίδα έπεσε σε κάποιες αντιφάσεις" και ότι "αναχώρησε σήμερα το πρωί για τη χώρα της".

Όμως δεν έχω καταλάβει δύο πράγματα:

1) Που βρισκόταν ακριβώς η καμπίνα; Πώς γίνεται να υπάρχουν καμπίνες επιβατών κάτω από την ίσαλο (αν πράγματι ισχύει αυτό) τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν διαμαρτυρίες και για τις καμπίνες των πληρωμάτων σε πλοία της ακτοπλοίας που βρίσκονται στο ίδιο σημείο; Σύμφωνα με το MEGA η εταιρεία διέψευσε ότι είχαν δημιουργηθεί καμπίνες στα στεγανά του πλοίου.

2) Σχετικά με τη βύθιση του πλοίου, δε μπορούσαν να το προσαράξουν σε αβαθή; Και εννοώ την παραλία. Πολλά έχουν ειπωθεί όπως πχ ότι "το ρυμουλκό που υπήρχε δεν είχε την απαραίτητη ιπποδύναμη" χτες το βράδυ από τη ΝΕΤ.

Σύμφωνα με το in.gr http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=792999&lngDtrID=244 ο πλοίαρχος φέρεται να ανέλαβε την ευθύνη για την πρόσκρουση στην αρχική του κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ο πλοίαρχος ξεκαθάρισε λέει ότι το πλοίο δεν είχε καμία τεχνική ή μηχανική βλάβη και πήρε το ευθύνη πάνω του.

Από κει και πέρα το θέμα με τη Γαλλίδα εμένα μου βρωμάει πάρα πολύ. Ξέρετε πολλούς ανθρώπους που θα άφηναν όχι μόνο τον/την συζυγό τους αλλά και το ίδιο τους το παιδί αγνοούμενους, θα το δήλωναν 6 ώρες αργότερα και μετά θα την έκαναν και για την πατρίδα τους; Δεν μπορώ να φανταστώ κανένα πιθανό σενάριο αλλά νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

...προσπαθωντας, εγω, η κοινη θνητη, να παρακολουθησω στις ειδησεις ενα γεγονος που μα ενδιαφερει, ακουσα το εξης( μεταφερω τα ακριβη λογια του δημοσιογραφου που στο ρεπορταζ του κατεκρινε την καθυστερηση εκκενωσης του πλοιου.):" ο διεθνης κανονισμος λεει οτι ενα πλοιο πρεπει να εκκενωνεται σε μιση ωρα οποιαδηποτε κι αν ειναι η κατασταση του".

υπαρχει τετοιος κανονισμος;...

Μάλιστα, υπάρχει (κατά το έγκυρο "Βήμα" των κκ Ψυχάρη/Πρετεντέρη) και συντάκτης του :P είναι ο "μηχανικός (:D) κος Μανουσογιαννάκης", ο οποίος επιπλέον δήλωσε ότι "τέτοιο καράβι δεν έπρεπε να ταξιδεύει". Για τον "μηχανικό κο Μανουσογιαννάκη" μπορούν να δώσουν πληροφορίες στα αθώα μέλη του forum όσοι εκ των μη αθώων γνωρίζουν-εγώ είμαι αμαρτωλός και παραιτούμαι a priori.

Η ιστορία με τους αγνοούμενους κάτι μου θυμίζει αλλά ας μην λέμε τέτοια τώρα.

Τέλος, είναι συγκινητικές οι προσπάθειες των ψώνιων να συντηρήσουν το θέμα σε κανάλια και εφημερίδες, αλλά από τη μία ο καπετάνιος ανέλαβε πλήρως την ευθύνη, από την άλλη ο Εισαγγελέας τους άφησε ελεύθερους, δυστυχώς το Πάσχα πάλι με το "παραδοσιακό ψήσιμο του οβελία" σε αυλές και ταράτσες θα ασχοληθούμε :D.

Link to comment
Share on other sites

Από κει και πέρα το θέμα με τη Γαλλίδα εμένα μου βρωμάει πάρα πολύ. Ξέρετε πολλούς ανθρώπους που θα άφηναν όχι μόνο τον/την συζυγό τους αλλά και το ίδιο τους το παιδί αγνοούμενους, θα το δήλωναν 6 ώρες αργότερα και μετά θα την έκαναν και για την πατρίδα τους;

Μυθοπλασια της Γαλλιδας η ψεμα με καποιον αποτερο σκοπο ,θα ελεγα εγω ..

Απο χθες το εχω σκευτει αλλα δεν τολμησα :P να το γραψω .......

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι παραπάνω ενώ κατηγορούν τους τηλεδικαστές ακολουθούν την ίδια τακτική, και μάλιστα αντλώντας "στοιχεία" από την τηλεόραση :P !

Λίγο συγκράτηση. Η γυναίκα έχει χάσει τους ανθρώπους της!

Έλεος! Εδώ καράβι χάθηκε, την πέφτουμε στη Γαλλίδα... Ο Πλοίαρχος, λέει ένας φίλος παραπάνω, "πήρε όλη την ευθύνη πάνω του"... Θα πρέπει λοιπόν να του πούμε και μπράβο, που:

- είτε δεν φάνηκε ικανός να πλοιαρχήσει

- είτε καλύπτει ευθύνες της τρισμέγιστης "κυπριακής" πλοιοκτησίας;

- είτε και τα δυο παραπάνω...

Εδώ έχει συντελεστεί ένα δράμα για πολλούς, και πριν από όλους τους άνεργους (πλέον) ναυτικούς, με τη Γαλλίδα τα βαζουμε; Για την άλλη σταρ των καναλιών, τη Φάνη "Χάλι" Πετραλιά, τί λέμε;

(το "Χάλι" είναι του μέγιστου Γρηγόρη Ψαριανού, 92,6 FM).

Link to comment
Share on other sites

Μυθοπλασια της Γαλλιδας η ψεμα με καποιον αποτερο σκοπο ,θα ελεγα εγω ..

Απο χθες το εχω σκευτει αλλα δεν τολμησα :confused: να το γραψω .......

Από κει και πέρα το θέμα με τη Γαλλίδα εμένα μου βρωμάει πάρα πολύ. Ξέρετε πολλούς ανθρώπους που θα άφηναν όχι μόνο τον/την συζυγό τους αλλά και το ίδιο τους το παιδί αγνοούμενους, θα το δήλωναν 6 ώρες αργότερα και μετά θα την έκαναν και για την πατρίδα τους; Δεν μπορώ να φανταστώ κανένα πιθανό σενάριο αλλά νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά...
Κάποιοι φίλοι παραπάνω ενώ κατηγορούν τους τηλεδικαστές ακολουθούν την ίδια τακτική, και μάλιστα αντλώντας "στοιχεία" από την τηλεόραση :D !

Λίγο συγκράτηση. Η γυναίκα έχει χάσει τους ανθρώπους της!

Έλεος! Εδώ καράβι χάθηκε, την πέφτουμε στη Γαλλίδα...

Το να λες κατι ,που απλα σκεπτεσε , δεν δικαζεις κανεναν ...

Μακαρι να εχω δικιο , με οσα λεω παντως .... Γιατι δεν θα εχει χαθει ουτε μια ψυχη ...Εσυ τελικα μηπως θελεις να εχει χαθει :P .....

Αλλα ελεος , λιγουλακι , μολις μπηκες εδω μεσα μας την λες κανονικα :D .....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...