Jump to content
Shipfriends

Καλή Ανάσταση


Recommended Posts

  • 11 months later...
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φετος επεσε σε μενα το βαρυ φορτιο να ξεκινησω με ευχες για το Πασχα. Αφου περασε και το τροπαριο της Cash-ιανης χθες (Ελληνοφρενεια :D) ειναι πια καιρος να ανταλλαξουμε πρωτοτυπες ευχες.

Καλο Πασχα και καλη ανασταση σε ολους.

Προσοχη με τις ρουκετες και τις λοιπες στρακαστρουκες στους εμπρηστες μας προσοχη με τα αρνακια και τα αυγα στους ευσωμους και με τα κρασια στους οδηγους μας. Οσοι φυγετε, ειδικα με βαπορι, να περασετε καλα και να επιστρεψετε με το καλο να μας διηγηθειτε τα ταξιδια σας

Link to comment
Share on other sites

καλο πασχα και προσοχη στις χοληστερινες.

για ανασταση αφηστε το. αργει πολυ;)

καλες θαλασσες σε ολους και του χρονου οι μονοι διπλοι και οι διπλοι τριπλοι

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !

σε ολους τους φιλους

φετος ας ευχηθουμε οτι η ανασταση θα ρθει στις ψυχες μας ,στα μυαλα μας ,στους απληρωτους ,ταλαιπωρημενους ,ασθενεις ,πονεμενους σε ολους οσους εχουν αναγκη απο το ενα φως στη ζωη τους !

και οπως λεει και ο proud προσοχη στα γευματα διοτι οι συκωταριες και τα κοκορετσια πεντανοστιμα αλλα πεφτουν βαρια, αποτομα, μην εχουν δουλεια οι διανυκτερευοντες στα νοσοκομεια (φτου μακρια απο μας) γιατροι !:D

Link to comment
Share on other sites

Καλό Πάσχα σε όλους. Σούβλα σε κατάστρωμα έχει βάλει κανένας άραγε ;:)
Πως δεν εχει βαλει αδερφε.. αν εχει βαλει λεει.. Εδω που ειμαι δεν εχω φωτογραφιες να ανεβασω για να το δεις.

Αυτες τις μερες ας θυμηθουμε και ολους τους Ελληνες ναυτικους της ποντοπορου που θα κανουν Πασχα ταξιδευοντας απο την Κινα στο Port Walcott της Αυστραλιας, αυτους που θα ψησουν αρνι στην καιομενη απο τον ηλιο λαμαρινα του πλοιου τους που περιμενει στη ραδα του Bandar Abbas να ξεφορτωσει σταρι, αυτους που παραπλεουν το Cape Agulhas με 5-6 κομβους κοντρα ρευμα, αυτους που ειναι δεμενοι και παρατημενοι στο Puerto Drummond της Κολομβιας λογω της απεργιας με 25 χιλιαδες τονους φορτιο στα αμπαρια και με το diesel oil να τελειωνει χωρις πιθανοτητα ανεφοδιασμου και τοσους αλλους ανα τον κοσμο.

Αγάντα σε όλους και του χρονου σπιτια σας..

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες φαινεται συνηθεια η απλα ενα κλισε η Μεγαλη Εβδομαδα,η νηστεια,η εκκλησια,ο επιταφιος,η ανασταση,η κυριακη του Πασχα...

Κι ομως,αποτελουν την παραδοση μας,την ταυτοτητα μας,με απλα λογια,(και)ολα αυτα μαζι ειναι η Ελλαδα...

Καλα να περασετε ολοι,με υγεια παντα και ευτυχισμενοι!Καλη ανασταση να εχετε και με το καλο να σουβλισετε τον οβελια:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι ευχές να σας δώσω ωρέ παλικάρια... Τα έχετε πει όλα. Γεροί να 'μαστε (πάνω απ' όλα) κι όλοι κουτσά στραβά :P καλά θα την περάσουμε. "Του Έλληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υπομένει" και κάτι ...ξενέρωτα που ακούω για χοληστερίνες και τριγλυκερίδια, αφήστε τα καλύτερα για τίποτα ...γνήσιους Ευρωπαίους, ή τουλάχιστον για την Δευτέρα. :D

Και μία συμβουλή της τελευταίας στιγμής. Στο κοκορέτσι που θα φτιάξετε, μην μπας και τα ξεθεώσετε τα εντεράκια στο πλύσιμο και το τρίψιμο.... :rolleyes: Όπως λέει και ο κουμπάρος μου : "Τα έντερα αν δεν κρατάνε και λίγο σκ..ό :eek:, δεν έχουν νοστιμάδα !!!" :D

Link to comment
Share on other sites

"Τα έντερα αν δεν κρατάνε και λίγο σκ..ό :eek:, δεν έχουν νοστιμάδα !!!" :D

Και εχεις απολυτο δικιο αγαπητε ΣΕΙΡΙΕ(εκ πειρας...)Το πολυ 'πλυσιμο-ξεβγαλμα' δεν εχει το αναλογο γευστικο αποτελεσμα:(...αντιθετως δινει μια extra πικραδα...

ΥΓ.Οσοι εκαναν 40ημερη νηστεια,προσοχη με την ποσοτητα κρεατος που θα καταναλωσουν(εκ πειρας παλι αλλα οχι δικης μου:P),κινδυνευουν να κανουν Πασχα στον λεγομενο 'Θρονο':D

Καλο Πασχα!

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημένες οι ευχές μου λόγω ...αβαριών.Ας είναι.

Χρόνια Πολλά σε όσους γιόρταζαν και γιορτάζουν σήμερα και αύριο.Σήμερα ειδικά που γιορτάζει η μισή Ελλάδα.

Παίρνοντας αφορμή την ερώτηση του towboat Καλό Πάσχα σε όλους . Σούβλα σε κατάστρωμα έχει βάλει κανένας άραγε ;

να σας δείξω 2 φωτό που έχουν τίτλο:Πρίγκηψ & φτωχός,ο πλούσιος και ο πλειβίος.Ανήμερα του Πάσχα μετά το Αντίλαμπρο στην καθιερωμένη επίσκεψη για ευχές στους ναυτικούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη πιο καθυστερημένος και εγώ, αφου μόλις επέστρεψα απο τις Πασχαλινές εξορμήσεις, Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά σε όλους τους εορταζόμενους τις προηγούμενες μέρες, και με το καλο να μας έρθει το καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλο πασχα μπρε και καλη ανασταση.

Για ποτε φαγαμε τον κουραμπιε, για ποτε ντυθηκαμε λιλιπουτειοι καρναβαλιστες, για ποτε νηστεψαμε και να'μαστε να καθαριζουμε εντερα και ποδαρακια για τη μαγειριτσα:D

Χρονια πολλα to everybody, καλα ταξιδια στους ναυτικους και σε οσους θα ταξιδευουν τις μερες αυτες, υγεια σε ολους μας και kalo kouragio γιατι ουδεις γνωριζει τι τεξεται η επιουσα.

post-13-128326994859_thumb.jpg

ΥΓ: πολλα ευχαριστουμε στον Cpt Eustachio Patalano. εχει στειλει 2 φορες ευχες στο shipfriends για το Πασχα

Link to comment
Share on other sites

Ενεκα της αναχωρησης μου για τη Σουηδια του νοτου αεροπλανικως αυριο πολυ πρωι θα ηθελα να ευχηθω σε οσους μας διαβαζουν Καλο Πασχα και Καλη Ανασταση. Προσοχη στις ρουκετες και στις λοιπες στρακαστρουκες οσοι ασχοληθουν. Καλα ταξιδια στους ναυτικους που μας πηγαινοφερνουν και σ αυτους που θα κανουν Ανασταση καπου εξω μονοι τους

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...