Jump to content
Shipfriends

Ausonia (IMO 5031078)


Recommended Posts

Όπως είχα πει και πιο πάνω το πλοίο βρίσκεται πλεον στον Πειραιά για "αδειασμα".Και μετά Ελευσίνα.

Το πλοίο έχει φύγει από το Πειραιά, ξέρουμε εάν έχει πάει στη ντάνα της Ελευσίνας τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε αυτό και πείτε μου!?

Και καλά το Ivory, το Οrient Queen?

Το ότι ο θρησκευτικός τουρισμός έχει μέλλον, το έχω ξαναακούσει, αλλά "Steps of Paul Coastal Cruises"?

Άσχετο, αλλά το φουγάρο είναι πιο όμορφο στο μπλε της Golden Star :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Το ξεκινησε φετος για πρωτη φορα ο καπ. Νικος Γιαννακοπουλος, αλλα με τις απροσμενες εξελιξεις (AQUAMARINE) τελικα εφυγε ο καπτα Γιαννης Φουντουκας απο το ORIENT QUEEN για να παει στο IVORY

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι και ο καπ.Νίκος Γιαννακόπουλος στο πλοίο.

Πάντως ακούγεται ότι το πλοίο μετά τα τελευταία του ταξίδια τον Οκτώβρη θα μας αφήσει για Ινδία μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Και πέρυσι τα ιδία ακουγόντουσαν. Αλλά φέτος με την έλευση των δυο καινούργιων αποκτημάτων της Louis Hellenic Cruises, πιθανότατα κάποια από τα παλιότερα να πουληθούν, οπότε το πρώτο υποψήφιο είναι το Ivory. Πέρυσι έκαναν την αρχή το Serenade και Princessa Marisa.

Υ.Γ: Το Ivory είναι σαν να έχει ξεχάσει να πεθάνει (δηλαδή να κοπεί). (Black Humor)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Ξέρουμε αν φέτος θα ταξιδέψει και πάλι ή θα πάρει την άγουσα?

Με την οικονομική κρίση που επικρατεί παγκοσμίως η οποία θα έχει επιπτώσεις και στην κρουαζιέρα δεν ξέρω αν σκοπεύουν να το ξαναβγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς το παρόν δεν εμφανίζεται να είναι στα πλάνα της εταιρείας του, προς απογοήτευση ενός φανατικού Shipfriend, που είναι οπαδός του πλοίου. Παρόλο που ένας γνωστός μου έλεγε ότι και φέτος ίσως να ταξίδευε έστω και για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

To πλοίο εξακολουθεί να παραμένει στη ράδα της Ελευσίνας, και σε λίγο καιρό θα κλείσει ένα χρόνο παρουσίας του εκεί.

Τελικά ούτε ταξίδεψε καθόλου φέτος, ούτε όμως και πήρε τον δρόμο για τα διαλυτήρια όπως είχε ακουστεί αρκετές φορές στο χρονικό αυτό διάστημα.

Να βγάλει άραγε κι άλλο χειμώνα παροπλισμένο στην Ελευσίνα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Ας δούμε το πλοίο σε σημερινή φωτό, στον κόλπο της Ελευσίνας μαζί με το EMERALD. Στην πλώρη του πάντως αναγράφεται ακόμα κανονικά το όνομα του (ότι κι αν μπορεί να σημαίνει αυτό).

Ίσως μία από τις τελευταίες του φωτό στην Ελευσίνα, αν επαληθευτεί στο προηγούμενο ποστ του ο φίλος giorgosz. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πλοίο έχει καθαιρεθεί πλέον και από το site της εταιρίας, στην σελίδα στην οποία εμφανίζεται ο στόλος της.

Ενώ από χθες, εμφανίζεται μετά από πάρα πολύ καιρό ξανά στο AIS, στον κόλπο της Ελευσίνας, ως SS IVORY.

Θα μπορούσε να διαβαστεί και ως Scrap Ship..... :(

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι περισσότεροι θα ξέρετε, το έχω αδυναμία αυτό το πλοίο.

Βέβαια ήταν πια η ώρα του, καράβι 50+ ετών, αξιοπρεπές μεν, αλλά καιρός να δούμε κάτι καινούριο.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ακολουθήσουν και εσωτερικές φωτό του...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...