Jump to content
Shipfriends

Άλλα νέα για πληρώματα


94867

Recommended Posts

Καί που,δυστυχώς,απομακρύνθηκε άδικα (έτσι πιστεύω βάσει τής κοινής λογικής μου) από την πλοιαρχία τού ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ 1 μετά το επεισόδιο που είχε προκαλέσει μικρό ρήγμα στην πλώρη τού πλοίου λόγω κυματισμού (δέν θυμάμαι τώρα λεπτομέρειες,όποιος έχει καλύτερη μνήμη άς μάς διαφωτίση)....

Είχε επίσης δημοσιεύσει ο ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ μιά συνέντευξή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ ξέρουνε τι γινόταν τότε στην εταιρεία ποιοί ήταν παιδιά και ποιοί αποπαίδια.Όπως και τον καυμό του καπτα Νίκου που δεν στον έβγαζε όσο κι αν τον τσίγκλαγες.

Link to comment
Share on other sites

να πουμε και κατι πιο ευχαριστο. Ο Γερασιμος Παξινος (πλοιαρχος εν εφεδρεια) υποψηφιος για Επαρχος Ιθακης στις προσεχεις εκλογες για την τοπικη αυτοδιοικηση.

good luck.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια απο το BBC και το Ferries of Northern Europe. Τα νεφρα μου! :confused: Ξεροντας τους Εγγλεζους μπορω να φανταστω τι πλακα επεφτε σε εκεινο το μηχανοστασιο:D. Αντε και στα δικα μας!

A transsexual crew member suffered sexual discrimination on board a

cross-channel ferry, a tribunal heard.

Drusilla Marland, 48, from Bristol, claims co-workers in the engine room

of the P&O ferry Pride of Bilbao made jibes about her sex change.

Ms Marland claims unfair constructive dismissal against P&O Ferries.

The firm admits sexual discrimination but told the tribunal in

Southampton Ms Marland was offered other work but she was only

interested in compensation.

Ms Marland claims fellow workers on the Pride of Bilbao ridiculed her

when she worked there between 2002 to 2005.

She said they often referred to her as "he" and would say things such as

"We are all men here".

P&O Ferries' human resources assistant Sandra Ray told the Southampton

employment tribunal that co-workers did not know how to handle the fact

that she was about to undergo gender reassignment.

Ms Ray told the hearing she investigated Ms Marland's complaints and

many work colleagues admitted that they had said inappropriate things to

her.

She told the hearing: "The standard of behaviour of Ms Marland's workers

in the engine room was not what was expected. Most was out of ignorance

and not malice."

Ms Ray said she believed Ms Marland could return to work if proper

training about how to react to someone who was transsexual took place on

the ship but in a meeting with her, Ms Ray said it had become clear that

she wanted compensation and did not want to return to work for P&O

Ferries.

The case continues.

Story from BBC NEWS:

http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/1/hi/england/hampshire/4776091.stm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paidia enas apo tin anek mou eipe an exw kana aderfo-ksaferdo peri ta 16h17 ews 20 peripou gia aposxolisi to kalokairi ws epikouros h os thalamipolos...

einai alithia oti pernoun neous gia tin kalokerinh periodo ?

kai an nai giati mistho milame ?

signomi gia tous latinikous xaraktires....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι πιο συγκεκριμενο θελω , αυτο για τους νεους το ειπε ενας γνωστος μου στην ανεκ... εγω θα ενδιαφερομουν για ενα φιλο μου για το επομενο καλοκαιρι ειναι θα ειναι 17 ... στην ανεκ τελικα παιρνουν ανηλικους?

και αν ναι στους ανηλικους (πχ καμαροτος) τι μισθους δινουν γιατι 1500-2000ε

,για ενα παιδαρελι σαν πολλα μου φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για την ΑΝΕΚ, αλλά από προσωπική εμπειρία σε άλλες εταιρείες έπαιρναν ανήλικους (17 χρόνων) και ο μισθός τους ήταν ίδιος με του ενήλικα!! Απλώς μου φαίνεται ότι έχει αλλάξει ένας νόμος, που λέει ότι πρέπει στο πλήρωμα να είναι και κάποιος συγγενής του ανήλικου ναυτικού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι πιο συγκεκριμενο θελω , αυτο για τους νεους το ειπε ενας γνωστος μου στην ανεκ... εγω θα ενδιαφερομουν για ενα φιλο μου για το επομενο καλοκαιρι ειναι θα ειναι 17 ... στην ανεκ τελικα παιρνουν ανηλικους?

και αν ναι στους ανηλικους (πχ καμαροτος) τι μισθους δινουν γιατι 1500-2000ε

,για ενα παιδαρελι σαν πολλα μου φαινονται

Και "φιλος" και "παιδαρελι" και "πολλα":rolleyes: :P:D :D :mad: ?!?!?!!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Και "φιλος" και "παιδαρελι" και "πολλα":rolleyes: :D:mad::eek::o ?!?!?!!?!?!

lol...

Μπορει να μου πει κανεις αν τελικα υπαρχει νομος που οριζει οτι για να εργαστει ανηλικος σε πλοιο πρεπει να εχει συγγενη στο πλοιο ... για να μην παει να πιασει το παιδι γνωστους στου στην ανεκ (μεσα) για να παει στο βαπορι και , να φαει πορτα... αμαρτια ...

Link to comment
Share on other sites

Κερκυρα - Ηγουμενιτσα 9/8/2006

1000 μπραβο στο πληρωμα του "Αγιος Δημητριος" για την ψυχραιμια

και τον επαγγελματισμο που εδειξαν στο περιστατικο της πτωσης

του ανθρωπου απο το πλοιο στην Θαλασσα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν είναι το σωστό post αλλά να ενημερώσω τους φίλους ότι μας άφησε ο πολύ αγαπητός πλοιοκτήτης Μηνάς Σταθάκης.Η κηδεία του αύριο το μεσημέρι στον Πειραιά.Καλό του ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητηρια στους ανθρωπους του συγγενεις και φιλους....Δυσαρεστο γεγονος....

Να παω σε κατι πιο ευχαριστο και λιγο πιο προσωπικο αν μου επιτρεπετε.

Ηθελα να πω ενα μεγαλο "ευχαριστω" δημοσια μεσω του φορουμ στο πληρωμα του ΡΟΜΙΛΝΤΑ.Τις τελευταιες τρεις εβδομαδες που επρεπε να κανω συχνα ταξιδια και το ΡΟΜΙΛΝΤΑ αποτελεσε, οπως αποτελει παντοτε για μενα προσωπικα η πρωτη επιλογη...

Τα παιδια μεσα στο συγγεκριμενο πλοιο με εκαναν να αισθανθω τη φιλοξενια, την ανθρωπια και την εκτιμιση που δυστυχως λειπει σε πολλα αλλα πλοια της Ακτοπλοιας πια...

Αισθανομαι λοιπον την υποχρεωση να τους ευχαριστησω δημοσια εστω κι αν ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω...

Υ.Γ. -Θα ερχομαι να σας βλεπω οποτε μπορω μεχρι να ξαναταξιδεψω αν και αυτο δυστυχως θα αργησει να ξανασυμβει...

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερασιμος Παξινος (πλοιαρχος εν εφεδρεια) υποψηφιος για Επαρχος Ιθακης στις προσεχεις εκλογες για την τοπικη αυτοδιοικηση.

good luck.

No luck at all:( . Ηρθε τριτος, αναμεσα στους υποψηφιους του συνδυασμου του για το επαρχειο ιθακης και δεν εκλεγεται ουτε στο επαρχιακο συμβουλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, η έκτακτη οικονομική ενίσχυση σε ορισμένες κατηγορίες άνεργων ναυτικών, λόγω των εορτών των Χριστουγέννων 2006, θα καταβάλλεται από τον Οίκο Ναύτου από 22-11-2006 έως 21-12-2006, ως ακολούθως:

Όπως επίσης διευκρινίζεται, για την καταβολή της οικονομικής ενίσχυσης θα δίδονται καθημερινά στο ισόγειο του κτιρίου Οίκου Ναύτου δελτία προτεραιότητας από τις 07.30 έως τις 08.30, τα οποία θα ισχύουν μόνο για την ημερομηνία διάθεσής τους

http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/11/10/1264216.htm

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα σημερα οτι ο Στελιος ο Μαντζουρατος ο Α μηχανικος του Κεφαλονια χτυπησε σε τροχαιο στο Ριο και ειναι σοβαρα. Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει θετικα η (ευχομαι) αρνητικα? Μακαρι οι γλαροι που το μετεφεραν να παρακουσαν :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι Neptune. Noσηλευεται στο νοσοκομειο του Ριου, αλλα το ατυχημα εγινε στην παραλιακη της πατρας στο υψος του υπο κατασκευη λιμανιου. Οδηγουσε μηχανακι και ενα ΙΧ παραβιασε το κοκκινο. Δεν ξερω αλλες λεπτομερειες περαν του οτι δεν εχει διαφυγει ακομη τον κινδυνο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανακατατάξεις πληρωμάτων στην Αttica Group :

1. Σωκράτης Χριστοφοράτος,Ύπαρχος του BLUE STAR ITHAKI,πάει

καπετάνιος σε θαλαμηγό στο Monaco

2. Γιάννης Μπουρμπουτζόγλου,'Υπαρχος του SUPERFAST VI,πάει

καπετάνιος σε πλοίο της Hellenic Seaways

3. Προς την πρώτη τους πλοιαρχία φαίνεται να ετοιμάζονται οι Ύπαρχοι της

Blue Star Ferries Κυριάκος Χωριανόπουλος (αδελφός του Γιώργου) και ο

Μάνθος Παλαμάρης...ακολουθούν οι Σπύρος Πεφάνης και Ανδρέας

Μαρκέτος.

4. Στέλιος Πλάκας,Α' Μηχανικός και Γιώργος Σταυριανός,Προϊστάμενος

Ηλεκτρολόγος...από τα SUPERFAST στην κατασκευή του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Οι επιβάτες του Φούρνου Ικαρίας έχουν τη φήμη των άσχημων επιβατών. Αλλά αυτό που έγινε εις βάρος του Αρχιλογιστή του Μαρίνα (Γιώργου Μεταξά) περνάει κάθε προηγούμενο!!

Ζήτησε ο αρχιλογιστής, τα δικαιολογητικά των επιβατών που είχαν εκδώσει μειωμένα εισιτήρια και του επιτέθηκαν:mad::(:eek: χτυπώντας στο πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Αιφνίδια αλλαγή Α' Μηχανικών στο SUPERFAST V...Ο Γρηγόρης Κατσάρας στη θέση του Βασίλη Καπέ που πηγαίνει Αρχιμηχανικός σε εταιρεία με ποντοπόρα.

Link to comment
Share on other sites

Από τον Σεπτέμβρη και μετά η HSW έχει πρωοθήσει σε υποπλοίαρχους αρκετά νεα παιδιά που το άξιζαν (Δημήτρής Ταμπαξής,Γιώργος Κολίτσας,Χάρης Θεοχάρης...) και πλέον δεν βάζει μόνο έναν υποπλοίαρχο αλλά δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν ξερω αλλες λεπτομερειες περαν του οτι δεν εχει διαφυγει ακομη τον κινδυνο

τελικα εχει διαφυγει τον κινδυνο. αν και ηταν πολυτραυματιας και κινδυνεψε σοβαρα, πλεον αναρρωνει. θα παρει καιρο η πληρης αποκατασταση της υγειας του, αλλα απο τη στιγμη που δουλευει το κεφαλι και τα ποδια τα δυσκολα ειναι πισω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...